• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion22. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Grøn omstilling styrker konkurrenceevnen viser rapport fra Industriens Fond

AktueltProduktion22. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Der er en positiv sammenhæng mellem virksomhedernes grønne tiltag og deres konkurrenceevne. Det bliver nu for første gang dokumenteret i ny analyse som Industriens Fond står bag.

Analysen, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 366 danske industrivirksomheder viser, at jo flere tiltag de gennemfører, jo bedre sammenhæng, der er mellem tiltagene, og jo længere tid virksomheden har været i gang, desto større konkurrencefordele er der at høste. 

Konkret oplever virksomhederne konkurrencefordelene i form af styrket innovationskraft, bedre forudsætninger for at imødekomme kundekrav og bedre adgang til nye markeder. De virksomheder, som er længst med grøn omstilling, er også begyndt at mærke en positiv effekt på omsætning og eksport.

Grønne tiltag skal betale sig 

– Skal vi lykkes med grøn omstilling, er det afgørende, at virksomhedernes investeringer i bæredygtighed også kan ses på bundlinjen og omsættes til konkurrenceevne. Med rapporten her dokumenterer vi sammenhængen, og forventningen er, at det kan få flere virksomheder til at sætte barren endnu højere, når det kommer til grøn omstilling, siger Anders Ziegler Kusk, programchef for bæredygtig produktion i Industriens Fond og fortsætter:
– Virksomhederne bliver presset fra mange sider i øjeblikket – af geopolitik, evnen til at implementere ny teknologi og ikke mindst af regulering. Derfor er det så vigtigt, at incitamenterne for at arbejde med grøn omstilling er til at få øje på, så agendaen ikke skubbes i baggrunden.

Danske virksomheder er langt – inden for egen matrikel 

Analysens resultater er sammenfattet i en rapport, der bygger på 16 indikatorer for grøn omstilling, hvor de deltagende virksomheder er tildelt en gennemsnitlig score ift., hvor langt de er med implementeringen. Herefter angiver virksomhederne så, hvordan tiltagene har påvirket konkurrencekraften på i alt 11 indikatorer.

Her viser rapporten, at virksomhederne er længst, når det kommer til at reducere energi- vand- og materialeforbrug, mens størstedelen scorer lavt, når det kommer til tiltag i forsyningskæden.

Ni ud af ti virksomheder har som minimum implementeret enkelte grønne tiltag, mens det kun er to ud af ti, der har en plan eller strategi for virksomhedens grønne omstilling.

Samspil mellem grønne tiltag styrker konkurrencekraften 

Omend grøn omstilling ikke kan sættes på formel, hvor virksomheder på samme grønne modenhedsniveau oplever de samme konkurrencefordele, står det dog klart, at det især er samspillet mellem de grønne tiltag, der giver styrket konkurrencekraft:

Fx kan virksomhederne udvikle nye produkter med lavere klimaaftryk, men hvis efterspørgslen ikke er afdækket, og der ikke er kommunikeret aktivt om det, kan de forretningsmæssige gevinster være svære at realisere.

Arketyper for grøn omstilling 

For en dybere forståelse af forholdet mellem grøn omstilling og konkurrenceevne er virksomhederne inddelt i fem arketyper – visionære, målrettede, pragmatiske, afprøvende og reaktive – alt efter, hvor langt virksomhederne er med grøn omstilling, hvilket pres de oplever, og hvordan de arbejder med agendaen. 

-Ud over at vise sammenhængen, så giver rapporten en dybere forståelse for de udfordringer og muligheder, som virksomhederne står med. Det giver et godt udgangspunkt for at målrette kommende initiativer og sikre, at vi som fond sætter ind der, hvor udfordringerne er størst, og samtidig kan vi hjælpe virksomhederne med at se, hvor de kan høste flest fordele, siger Anders Ziegler Kusk.   

Konkurrencefordele som virksomhederne får ved at investere i bæredygtighed.

•                         Evne til at tiltrække medarbejdere

•                         Evne til at tiltrække kapital

•                         Innovationskraft

•                         Markeds- og kundeadgang

•                         Resiliens i forsyningskæde

•                         Compliance ift. lovgivning eller krav fra kunder

•                         Virksomhedsrelationer

•                         Lavere risici

Økonomisk værdiskabelse

•                         Lavere omkostninger

•                         Øget omsætning

•                         Øget eksport

•                         Større produktivitet

Om rapporten ‘Grøn Konkurrencekraft’  

•                         Rapporten påviser sammenhængen mellem grøn omstilling og konkurrencekraft gennem en kombination af kvantitativt og kvalitativt data. 

•                         Herunder en spørgeskemaundersøgelse med besvarelser fra 366 danske industrivirksomheder samt uddybende interviews med 12 case-virksomheder. 

•                         Spørgeskemaundersøgelsen er gennemført i maj-juni 2024.

•                         Rapporten er udarbejdet af IRIS Group på vegne af Industriens Fond.  

Læs hele rapporten her

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

Design & udviklingProduktionTop28. 01. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle din virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis du træder forkert. Her får du tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem fra Teknologisk Instituts eksperter. Det er sjældent teknologien,

Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

Design & udviklingIoT & embeddedPower27. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har i partnerskab med MikroE integreret sin SmartMCD til to DC-børstemotorer i et SmartMCD TB9M001FTG board. Det nye board gør designere af automotive systemer i stand til at udvikle en TB9M001FTG smart motorstyrings-driver til applikationer som elektriske soltage,

300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

Power27. 01. 2026

Recom har udvidet sit 300W jernbane DC/DC-sortiment med den omkostningseffektive RMD300-110-110SUW-model, der har en fuldt reguleret 110 V DC-udgang. Indgangsområdet er ultrabredt 12:1 eller 16,8 V til 137,5 V, for at dække alle almindelige nominelle jernbanespændinger over hele verden, med fald og

Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

Branchenyt27. 01. 2026

DTU Risø Campus er kendt for sine førende forsknings- og innovationsmiljøer inden for blandt andet bæredygtige energiteknologier og -systemer. Nu bliver aktiviteten på campus udvidet med en helt ny ingeniøruddannelse med titlen Industriel Teknologi. Til sommer begynder de første

STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

Komponenter & konnektorerPower26. 01. 2026

STMicroelectronics' STUSB4531 USB Power Delivery (PD) sink-controller introducerer en ny, patenteret hybridtilstand, der forenkler implementeringen af ​​valgfrie USB PD-funktioner for at give merværdi i USB-drevne og USB-opladelige enheder. STUSB4531 indeholder en certificeret, fast USB PD-stack,

Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

AktueltWireless & data26. 01. 2026

De offentlige myndigheder er under pres. Over halvdelen (57%) af alle offentlige instanser har indenfor det seneste år været ramt af cyberangreb, der direkte har påvirket den daglige drift og dermed myndighedernes evne til at løse deres opgaver. Samtidig viser flere analyser og rapporter, at

126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

AktueltBranchenytDesign & udvikling26. 01. 2026

Villum Fonden har netop uddelt 126 millioner kroner til 14 yngre forskere og deres banebrydende ideer. Med bevillingen får forskerne mulighed for lede deres eget forskningsprojekt for første gang. Fælles for projekterne er modet til at udfordre det eksisterende og viljen til at skabe noget

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference.

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    28.01.2026

  • Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

    27.01.2026

  • 300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

    27.01.2026

  • Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

    27.01.2026

  • STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

    26.01.2026

  • Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

    26.01.2026

  • 126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik