• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion22. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Grøn omstilling styrker konkurrenceevnen viser rapport fra Industriens Fond

AktueltProduktion22. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Der er en positiv sammenhæng mellem virksomhedernes grønne tiltag og deres konkurrenceevne. Det bliver nu for første gang dokumenteret i ny analyse som Industriens Fond står bag.

Analysen, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 366 danske industrivirksomheder viser, at jo flere tiltag de gennemfører, jo bedre sammenhæng, der er mellem tiltagene, og jo længere tid virksomheden har været i gang, desto større konkurrencefordele er der at høste. 

Konkret oplever virksomhederne konkurrencefordelene i form af styrket innovationskraft, bedre forudsætninger for at imødekomme kundekrav og bedre adgang til nye markeder. De virksomheder, som er længst med grøn omstilling, er også begyndt at mærke en positiv effekt på omsætning og eksport.

Grønne tiltag skal betale sig 

– Skal vi lykkes med grøn omstilling, er det afgørende, at virksomhedernes investeringer i bæredygtighed også kan ses på bundlinjen og omsættes til konkurrenceevne. Med rapporten her dokumenterer vi sammenhængen, og forventningen er, at det kan få flere virksomheder til at sætte barren endnu højere, når det kommer til grøn omstilling, siger Anders Ziegler Kusk, programchef for bæredygtig produktion i Industriens Fond og fortsætter:
– Virksomhederne bliver presset fra mange sider i øjeblikket – af geopolitik, evnen til at implementere ny teknologi og ikke mindst af regulering. Derfor er det så vigtigt, at incitamenterne for at arbejde med grøn omstilling er til at få øje på, så agendaen ikke skubbes i baggrunden.

Danske virksomheder er langt – inden for egen matrikel 

Analysens resultater er sammenfattet i en rapport, der bygger på 16 indikatorer for grøn omstilling, hvor de deltagende virksomheder er tildelt en gennemsnitlig score ift., hvor langt de er med implementeringen. Herefter angiver virksomhederne så, hvordan tiltagene har påvirket konkurrencekraften på i alt 11 indikatorer.

Her viser rapporten, at virksomhederne er længst, når det kommer til at reducere energi- vand- og materialeforbrug, mens størstedelen scorer lavt, når det kommer til tiltag i forsyningskæden.

Ni ud af ti virksomheder har som minimum implementeret enkelte grønne tiltag, mens det kun er to ud af ti, der har en plan eller strategi for virksomhedens grønne omstilling.

Samspil mellem grønne tiltag styrker konkurrencekraften 

Omend grøn omstilling ikke kan sættes på formel, hvor virksomheder på samme grønne modenhedsniveau oplever de samme konkurrencefordele, står det dog klart, at det især er samspillet mellem de grønne tiltag, der giver styrket konkurrencekraft:

Fx kan virksomhederne udvikle nye produkter med lavere klimaaftryk, men hvis efterspørgslen ikke er afdækket, og der ikke er kommunikeret aktivt om det, kan de forretningsmæssige gevinster være svære at realisere.

Arketyper for grøn omstilling 

For en dybere forståelse af forholdet mellem grøn omstilling og konkurrenceevne er virksomhederne inddelt i fem arketyper – visionære, målrettede, pragmatiske, afprøvende og reaktive – alt efter, hvor langt virksomhederne er med grøn omstilling, hvilket pres de oplever, og hvordan de arbejder med agendaen. 

-Ud over at vise sammenhængen, så giver rapporten en dybere forståelse for de udfordringer og muligheder, som virksomhederne står med. Det giver et godt udgangspunkt for at målrette kommende initiativer og sikre, at vi som fond sætter ind der, hvor udfordringerne er størst, og samtidig kan vi hjælpe virksomhederne med at se, hvor de kan høste flest fordele, siger Anders Ziegler Kusk.   

Konkurrencefordele som virksomhederne får ved at investere i bæredygtighed.

•                         Evne til at tiltrække medarbejdere

•                         Evne til at tiltrække kapital

•                         Innovationskraft

•                         Markeds- og kundeadgang

•                         Resiliens i forsyningskæde

•                         Compliance ift. lovgivning eller krav fra kunder

•                         Virksomhedsrelationer

•                         Lavere risici

Økonomisk værdiskabelse

•                         Lavere omkostninger

•                         Øget omsætning

•                         Øget eksport

•                         Større produktivitet

Om rapporten ‘Grøn Konkurrencekraft’  

•                         Rapporten påviser sammenhængen mellem grøn omstilling og konkurrencekraft gennem en kombination af kvantitativt og kvalitativt data. 

•                         Herunder en spørgeskemaundersøgelse med besvarelser fra 366 danske industrivirksomheder samt uddybende interviews med 12 case-virksomheder. 

•                         Spørgeskemaundersøgelsen er gennemført i maj-juni 2024.

•                         Rapporten er udarbejdet af IRIS Group på vegne af Industriens Fond.  

Læs hele rapporten her

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Ny ansvarlig for El og Teknik hos HIN A/S

Branchenyt07. 08. 2026

Dennis Bjørnsholm er blevet ansat som Business Unit Manager i El og Teknik hos HIN A/S. Han kommer med solid erfaring fra den tekniske branche, hvor han de seneste 6 år har arbejdet hos Solar Danmark – og før det seks år hos Hilti Danmark. Begge steder med fokus på salg, teknisk rådgivning og tæt

Alsidige MIL-C-55302 print- og kabelkonnektorer fra Incon kan nu fås gennem Powell Electronics

Komponenter & konnektorer07. 08. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenter til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industriformål, tilbyder nu et komplet line-up af Incons MIL-C-55302 konnektorer til print- og kabelmontage. Konnektorfamilien er kvalificeret efter Defense

Kompakt DP12IP-serie af strømtransducere fra Danisense giver præcision i ppm-klassen

Komponenter & konnektorerPower07. 08. 2026

Danisense lancerer sin nye højpræcisions DP12IP-strømtransducer designet til isolerede DC- og AC-strømmålinger med en formfaktor til printmontage og i krævende elektroniske applikationer. Med udgangspunkt i Danisenses egen closed-loop kompenserede fluxgate-teknologi kombinerer DP12IP-serien

Kompakte 35W til 350W AC-DC strømforsyninger til krævende industrielle applikationer

Power07. 08. 2026

XP Power annoncerer introduktionen af ​​LBA-serien af ​​lavprofils, indkapslede single-output AC-DC strømforsyninger til chassismontering, der dækker effektniveauer fra 35 W til 350 W. LBA-serien er designet til brug i omkostningsfølsomme industrielle teknologi-applikationer og tilbyder en

Flere unge tilbydes teknologi og naturvidenskab på Aalborg Universitet

AktueltBranchenyt07. 08. 2026

Aalborg Universitet tilbyder i år 1.085 ansøgere en studieplads på en af universitets 37 ingeniøruddannelser. Dermed fastholder universitetet et niveau på over 1.000 tilbudte studiepladser inden for ingeniørområdet. Det sker samtidig med, at Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet oplever en

AI driver væksten i salget af silicium-wafers frem og op

BranchenytProduktionTop07. 08. 2026

SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG) rapporterer i sin kvartalsvise analyse af siliciumwafer-industrien, at de globale leverancer af wafers steg med 7,4% i forhold til året før til 3.573 millioner kvadrattommer (MSI) fra de 3.327 MSI, der blev registreret i samme kvartal af 2025. Leverancerne steg

Australien vælger dansk forsvarssoftware

AktueltBranchenytWireless & data07. 08. 2026

Lige før sommerferien underskrev det australske forsvarsministerium en kontrakt med Systematic om at levere den første del af landets nye battle management system (BMS). Kontrakten er en del af det ambitiøse LAND 4140-program, der skal sikre løbende modernisering af hærens kommando-, kontrol-,

Registrering er nu åben til Microchips European MASTERs Conference

Events05. 08. 2026

Microchip Technology har nu åbnet for registrering til sin European MASTERs Conference, en førende teknisk trænings-event med krav om personligt fremmøde for designere af embeddede styringer. Konferencen finder sted mellem 12. og 15. oktober i Westin Grand Munich i München. MASTERs er et akronym for

Würth Elektronik introducer kølefinner til effektelektronik og IC-komponenter

Komponenter & konnektorer05. 08. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af kølefinner med lanceringen af en markant udbygget kølefinneportefølje, der er opdelt i tre specifikke produktgrupper: WE-HTO kølefinnerne er designet til THT-TO kapslinger som TO-220 og TO-247. WE-HIC inkluderer klassiske køleplader med finner til komponenter

Toshiba udsender nu design-samples af TXZ+ Family Entry‑Class M4H Group af standardmikrocontrollere

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer05. 08. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udsender nu design-samples af sin familie af TXZ+™ Entry‑Class M4H Group mikrocontrollere, der indeholder en 32-bit Arm Cortex‑M4 kerne med en floating-point unit (FPU) samt memory-beskyttelses unit (MPU). De arbejder op til 120MHz og har integreret 256KByte af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives 2025 Global High Service Distributor of the Year Award from Littelfuse for Exceptional Performance

  • InnoFour

    Siemens and Arizona State University launch PCB Design microcredential to address critical hardware design skills gap

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik lancerer udvidet strategi for global produktion

  • Mouser Electronics

    Mouser’s AI and Power Management Resource Hubs Help Engineers Deliver Industrial Edge AI

  • HIN A/S

    Driftssikker elektronik begynder med de rigtige materialer og processer

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology, in Collaboration With Micron Technology, Demonstrates High-Performance PCIe® Gen 6 Storage Architecture for AI and Data Center Infrastructure

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    OPDAG PRAKTISKE ANVENDELSER AF EDGE AI MED ARDUINO UNO Q

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    HVORDAN OVERVÅGE VIBRATIONER I MASKINER UDEN AT OPBYGGE ET HELT AUTOMATIONSSYSTEM?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    SKAL ENHVER AI-ENHED VÆRE FORBUNDET TIL SKYEN?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny ansvarlig for El og Teknik hos HIN A/S

    07.08.2026

  • Alsidige MIL-C-55302 print- og kabelkonnektorer fra Incon kan nu fås gennem Powell Electronics

    07.08.2026

  • Kompakt DP12IP-serie af strømtransducere fra Danisense giver præcision i ppm-klassen

    07.08.2026

  • Kompakte 35W til 350W AC-DC strømforsyninger til krævende industrielle applikationer

    07.08.2026

  • Flere unge tilbydes teknologi og naturvidenskab på Aalborg Universitet

    07.08.2026

  • AI driver væksten i salget af silicium-wafers frem og op

    07.08.2026

  • Australien vælger dansk forsvarssoftware

    07.08.2026

  • Registrering er nu åben til Microchips European MASTERs Conference

    05.08.2026

  • Würth Elektronik introducer kølefinner til effektelektronik og IC-komponenter

    05.08.2026

  • Toshiba udsender nu design-samples af TXZ+ Family Entry‑Class M4H Group af standardmikrocontrollere

    05.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}