• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udviklingPowerProduktion27. 04. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

AktueltBranchenytDesign & udviklingPowerProduktion27. 04. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

Udsnit fra forsiden af Green Powers rapport om fremstilling af grøn brint. Rapporten kan downloades via linket nederst i teksten (foto: Green Power via Ritzau)

Danmark skal opdatere sin strategi for Power-to-X, så vi kan tage de næste ryk og for alvor levere grøn brint til industrielle kunder samt grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar.

Sådan lyder opfordringen fra Green Power Denmark og DI til den næste regering. Opfordringen er ledsaget af ti anbefalinger fordelt på fem frem til 2030 og fem for tiden frem mod 2035. Følges anbefalingerne, vil Danmark stå stærkt i forhold til at levere løsninger, der styrker sikkerhed, konkurrenceevne, klima og systemintegration.

Adm. direktør Kristian Jensen fra Green Power Denmark påpeger, at Danmark og Europa fortsat er alt for afhængige af importeret fossil energi fra ustabile regioner:

– Krisen i Hormuzstrædet viser, at forsyningssikkerheden af brændstoffer i Europa er udfordret. EU’s betaling for fossil import er steget med 22 mia. euro på halvanden måned. Afhængigheden er ikke holdbar – hverken sikkerhedspolitisk eller økonomisk. Derfor skal vi investere i grøn brint – produceret ved hjælp af vedvarende energi – og Power-to-X, så vi kan omstille skibe, fly og forsvar og dermed gøre os fri af importerede olieprodukter. Forsvaret skal have sikkerhed for leverancer, og det kan vi skabe gennem danskproduceret Power-to-X, siger Kristian Jensen.

Vicedirektør Troels Ranis fra DI understreger, at energi er tæt koblet til konkurrenceevne:

– Danske og øvrige europæiske virksomheder er i hård konkurrence med blandt andet USA og Kina. Hvis vores virksomheder ikke har adgang til stabil og konkurrencedygtig energi, så placerer de deres investeringer et andet sted. Det er den virkelighed, vi skal forholde os til, siger Troels Ranis.

Green Power Denmark og DI peger på, at udfordringerne rummer store muligheder, hvis vi som nation griber til stærkere handling.

– Danmark har alle forudsætninger for at blive et knudepunkt for brint og Power-to-X i Europa. Vi har projekter i drift, en stærk pipeline og international efterspørgsel på vej. For at omsætte disse styrkepositioner til industri i stor skala kræver det, at en ny regering hurtigst muligt vedtager en opdateret Power-to-X-strategi, der blandt andet skal sikre finansiering af de grønne brændstoffer og mere brintinfrastruktur, siger Kristian Jensen.

Troels Ranis peger på, at Danmark er godt positioneret, men også at vi konkurrerer med andre europæiske virksomheder og frontrunnere fra andre dele af verden.

– Vi skal trække investeringer til Danmark ved at tilbyde konkurrencedygtige rammer og førsteklasses infrastruktur. Vores ambition skal styrke brintsamarbejdet med vores nabolande og opbygge en dansk industri af store producenter og aftagere af grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar. Vi kan godt, hvis vi vil og tør, fastslår Troels Ranis.

Danmarks politiske aftale om Power-to-X er fra marts 2022. Aftalen satte et mål om 4-6 GW elektrolysekapacitet i 2030. Green Power Denmark og DI mener, at vi med de nye anbefalinger kommer tættere på målet i 2030 og har gode chancer at få skabt en konkurrencedygtig værdikæde i Danmark og tilhørende grønne jobs.

Anbefalinger til Opdateret dansk PtX-strategi.pdf

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling, Power, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded08. 05. 2026

Antallet af ældre og mennesker med kroniske sygdomme vokser. Samtidig kommer der i fremtiden til at mangle ressourcer og sundhedspersonale til at tage sig af det stigende antal patienter. Midt i denne udfordring i sundhedsvæsenet og ældreplejen sker der en hastig udvikling inden for digitale

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltEvents08. 05. 2026

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer. Blandt udstillerne er forventningsglæden i

Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

Design & udviklingKomponenter & konnektorer08. 05. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu en familie af mikrofon udviklings-kits. Hvert kit består af fire uafhængige mikrofon udviklingskredsløb med gennempletterede (THP) I/O-terminaler for multiple testoptioner. De fire adskillelige evalueringskredsløb understøtter hver især en

TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

Design & udviklingIoT & embeddedWireless & data08. 05. 2026

TDK Corporation annoncerer betydelige fremskridt inden for sensorteknologi, der optimerer og accelererer implementeringen af ​​smarte IoT-løsninger med Sensor GPT. Teknologien bruger generativ AI, signalbehandling, statistiske metoder og simuleringer til at oprette og administrere sensordata i stor

DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

BranchenytPower08. 05. 2026

Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage. Selvom solceller på tage er en moden og

SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

AktueltBranchenytWireless & data08. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

Design & udviklingEventsTop08. 05. 2026

Mydefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev Blinktroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning. - Vi er utrolig stolte over at modtage denne

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Højstrup Industrilim på Elektronikmessen 2026

  • Phoenix Contact A/S

    De første IEC standard M17 stik

  • Microchip Technology Inc.

    Next‑Generation 100/1000BASE‑T1 Single Pair Ethernet PHYs Integrate MACsec Security, Time Sensitive Networking and Functional Safety

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Satellite Industry Days 2026 – Munich

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    RF Testing Innovations Forum: Elevate your RF Expertise

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shipping Wide Selection of Industrial Solutions from Schneider Electric

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Professional and compact soldering station: JBC-NASE-2C

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Deal with Transtector

  • Elektronikmessen

    Besøg Triolab Danmark på Elektronikmessen 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Arduino Nesso N1 IoT Development Kit for Smart, Edge, and IoT Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

    08.05.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    08.05.2026

  • Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

    08.05.2026

  • TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

    08.05.2026

  • DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

    08.05.2026

  • SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

    08.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

    08.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik