• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt12. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

GPV bevarer momentet på et udfordrende marked

Branchenyt12. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Den danske elektronikproducent GPV, som er den næststørste EMS-virksomhed med hovedkontor i Europa, offentliggjorde i dag sit resultat for 3. kvartal 2024, som viser en fortsat tilfredsstillende udvikling i betragtning af de store forandringer, der i øjeblikket finder sted på det globale marked for elektronikprodukter og -services:

– Vi befinder os i en speciel situation, hvor markedet er i en rebalanceringsfase. Udviklingen skal ses i lyset af den eksplosive vækst i efterspørgslen efter elektronikprodukter, som vi oplevede efter coronapandemien. Det medførte store udfordringer i forsyningskæden samt mangel på elektronikkomponenter, hvilket fik EMS-industrien og dens kunder til at opbygge varelagre for bedre at kunne imødekomme efterspørgslen. I 2024 oplever vi en fortsat normalisering af lagersituationen og en rebalancering af markedet, som medfører faldende efterspørgsel, særligt i Europa og Asien, forklarer GPV’s administrerende direktør Bo Lybæk.

At GPV i 2023 realiserede en højere end normal omsætning på grund af en stor beholdning af udestående ordrer komplicerer situationen yderligere. Bo Lybæk understreger derfor, at GPV’s resultat for 2024 skal ses i det lys:

– Vi var stolte over at nå en omsætning på 10,4 mia. kr. i 2023, men det er vigtigt at holde sig for øje, at dette resultat var positivt påvirket af flere ekstraordinære forhold, som vi ikke er begunstiget af i 2024 eller de kommende år. Vi fastholder dog vores omsætningsmål for strategiperioden frem til 2028 på 15 mia. kr., fortsætter Bo Lybæk.

Tilfredsstillende udvikling i omsætning og indtjening

GPV realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. i 3. kvartal, hvilket svarer til en forventet nedgang på 13% sammenlignet med 3. kvartal 2023, hvor omsætningen udgjorde 2,5 mia. kr. Omsætningen for årets første tre kvartaler udgjorde 6,8 mia. kr., svarende til et fald på 14% sammenlignet med samme periode året før.

Indtjeningen (EBITDA) for 3. kvartal 2024 udgjorde 186 mio. kr. mod 197 mio. kr. i samme periode året før. Det svarer til et fald på 6%. Indtjeningen for årets første tre kvartaler udgjorde 486 mio. kr., svarende til et fald på 14%.

Ved udgangen af 2023 forventede GPV i lighed med en række andre EMS-virksomheder og mange kunder, at efterspørgslen ville begynde at stige i andet halvår 2024. Denne stigning har endnu ikke vist sig, og det er usikkert, hvornår i 2025 det kommer til at ske. Ifølge Bo Lybæk er tiden dog med GPV og industrien:

– Den globale økonomiske vækst er fortsat drevet af USA og Asien, mens vækstraterne i Europa og Kina er lavere. Vi har dog en klar forventning om øget optimisme i industrien i 2025 i takt med, at rentenedsættelserne påvirker investeringslysten, og vores kunders lagerreduktioner klinger af, fortsætter Bo Lybæk.

GPV præciserer forventningerne til helåret og forventer nu at realisere en omsætning i størrelsesordenen 8,9-9,2 mia. kr. og et EBITDA-resultat i intervallet 610-640 mio. kr. i 2024 sammenlignet med de tidligere forventninger om en omsætning på 8,9-9,3 mia. kr. og et EBITDA-resultat på 610-660 mio. kr. Forventningerne præciseres efter 3. kvartal på baggrund af en stabil ordreindgang og den tilpasning af omkostningerne, der er gennemført i løbet af 2024.

Investeringerne er lavere end i de foregående år. GPV har en fleksibel produktionsstruktur, hvor produktionskapaciteten for de primære produktionslinjer nemt kan flyttes rundt mellem de forskellige Operating Business Units med henblik på effektivt at tilpasse os kundernes efterspørgsel og behov:

– Vi har været virkeligt dygtige til at tilpasse os markedsforholdene, og det vil vi fortsat have fokus på. Dette afspejler samtidig, at verden bliver mindre global, hvilket medfører ændringer, som vi er nødt til at tilpasse os og drage fordel af, slutter Bo Lybæk.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Batteribesparende trådløse mikrocontrollere optimeret til fjernbetjeninger

IoT & embedded19. 11. 2025

STMicroelectronics introducerer STM32WL3R, en trådløs mikrocontroller (MCU) optimeret til fjernbetjeninger i forbrugerprodukter og hjemmeautomation. STM32WL3R er udviklet fra den velprøvede STM32WL3 sub-GHz trådløse MCU og indeholder en lav-strøm RF-transceiver, fleksible strømbesparende tilstande

Aluminiumsprodukter indgår nu i Same Skys tilbehørsprogram af knapper

Komponenter & konnektorer19. 11. 2025

Same Skys Motion and Control Group annoncerer nu udvidelsen med aluminiumsknapper til sit program af knapper. SAK-familien af aluminiumsknapper er kompatibel med Same Skys program af drejepotentiometre og  incrementale encodere til panelmontage med aksler med

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter er ikke et ”hvis” men et ”hvornår”

Wireless & data19. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset Holtec.dk er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

IFS speeder op med lanceringen af digital arbejdsstyrke

BranchenytIoT & embedded19. 11. 2025

IFS har netop løftet sløret for 10 nye digitale medarbejdere, som er designet til at håndtere forretningskritiske opgaver i virksomheder inden for blandt andet produktion, energi, byggeri, forsvar og telekommunikation. De digitale medarbejdere er ‘født’ med 50 forskellige kompetencer, men vil inden

Tendens på Productronica: Når pladsen er problemet…

EventsProduktionTop18. 11. 2025

Af Rolf Sylvester-Hvid, Productronica, München Som regel møder man altid spørgsmålet, ”er der noget spændende nyt”, når man går rundt fra møde til møde på de store messer. Og spørgsmålet er selvfølgelig også dukket op flere gange under Productronica-messen. Man kommer hurtigt ind på markedet

Nyt robot-rykind: Millionløft skal give danske virksomheder muskler med intelligent teknologi

AktueltDesign & udvikling18. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Med resultatkontrakten "Robotics & AI" gør Teknologisk Institut i et

Tyskland vil støtte grøn dansk brintproduktion med 10 mia. kroner

AktueltBranchenytPowerProduktion18. 11. 2025

Tyskland ønsker at støtte import af grøn brint fra Danmark med op mod 10 mia. kroner over 10 år i et nationalt støttevindue, der ligger i forlængelse af EU's Brintbank. Støttevinduet åbner forventeligt i starten af december 2025. Meldingen fra det tyske Økonomi- og Energiministerium vækker

Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

EventsProduktion16. 11. 2025

Defense Production Area i hal 26 på industrimessen i Hannover vil i dagene 20. - 24. april, 2026, udgøre en central platform for producenter og leverandører af teknologier, maskiner, systemer og/eller komponenter, som bruges til fremstilling af sikkerhedskritiske produkter. Det er usædvanligt, at

TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

Power15. 11. 2025

TDK Corporation udvider sin TDK Lambda i7A-serie af ikke-isolerede DC/DC step-down-konvertere og introducerer nye højtydende modeller, der leverer op til 1.000 W udgangseffekt og understøtter udgangsstrømme på 60A og 80A. Dette repræsenterer en betydelig stigning på op til 82 % i forhold til

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

BranchenytProduktion15. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af brugte

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  19-11-2025

    Mouser Congratulates the Winners of 2025 Create the Future Design Contest ›

    Mouser Electronics
  •  19-11-2025

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation ›

    Avnet Silica
  •  18-11-2025

    Rohde & Schwarz presents multi-purpose R&S NGT3600 high-precision dual-channel power supply at productronica ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  17-11-2025

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar ›

    Avnet Silica
  •  17-11-2025

    Discover Siemens Xcelerator Solutions ›

    InnoFour
  •  14-11-2025

    The Latest News from Mouser Electronics  ›

    Mouser Electronics
  •  14-11-2025

    Online DFM for Printed Circuit Boards ›

    InnoFour
  •  13-11-2025

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design ›

    Mouser Electronics
  •  13-11-2025

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration ›

    Mouser Electronics
  •  13-11-2025

    Batterier til IoT-trackere i containere ›

    ACTEC A/S

Seneste Nyheder

  • Batteribesparende trådløse mikrocontrollere optimeret til fjernbetjeninger

    19.11.2025

  • Aluminiumsprodukter indgår nu i Same Skys tilbehørsprogram af knapper

    19.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter er ikke et ”hvis” men et ”hvornår”

    19.11.2025

  • IFS speeder op med lanceringen af digital arbejdsstyrke

    19.11.2025

  • Tendens på Productronica: Når pladsen er problemet…

    18.11.2025

  • Nyt robot-rykind: Millionløft skal give danske virksomheder muskler med intelligent teknologi

    18.11.2025

  • Tyskland vil støtte grøn dansk brintproduktion med 10 mia. kroner

    18.11.2025

  • Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

    16.11.2025

  • TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

    15.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    15.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik