• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt12. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

GPV bevarer momentet på et udfordrende marked

Branchenyt12. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Den danske elektronikproducent GPV, som er den næststørste EMS-virksomhed med hovedkontor i Europa, offentliggjorde i dag sit resultat for 3. kvartal 2024, som viser en fortsat tilfredsstillende udvikling i betragtning af de store forandringer, der i øjeblikket finder sted på det globale marked for elektronikprodukter og -services:

– Vi befinder os i en speciel situation, hvor markedet er i en rebalanceringsfase. Udviklingen skal ses i lyset af den eksplosive vækst i efterspørgslen efter elektronikprodukter, som vi oplevede efter coronapandemien. Det medførte store udfordringer i forsyningskæden samt mangel på elektronikkomponenter, hvilket fik EMS-industrien og dens kunder til at opbygge varelagre for bedre at kunne imødekomme efterspørgslen. I 2024 oplever vi en fortsat normalisering af lagersituationen og en rebalancering af markedet, som medfører faldende efterspørgsel, særligt i Europa og Asien, forklarer GPV’s administrerende direktør Bo Lybæk.

At GPV i 2023 realiserede en højere end normal omsætning på grund af en stor beholdning af udestående ordrer komplicerer situationen yderligere. Bo Lybæk understreger derfor, at GPV’s resultat for 2024 skal ses i det lys:

– Vi var stolte over at nå en omsætning på 10,4 mia. kr. i 2023, men det er vigtigt at holde sig for øje, at dette resultat var positivt påvirket af flere ekstraordinære forhold, som vi ikke er begunstiget af i 2024 eller de kommende år. Vi fastholder dog vores omsætningsmål for strategiperioden frem til 2028 på 15 mia. kr., fortsætter Bo Lybæk.

Tilfredsstillende udvikling i omsætning og indtjening

GPV realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. i 3. kvartal, hvilket svarer til en forventet nedgang på 13% sammenlignet med 3. kvartal 2023, hvor omsætningen udgjorde 2,5 mia. kr. Omsætningen for årets første tre kvartaler udgjorde 6,8 mia. kr., svarende til et fald på 14% sammenlignet med samme periode året før.

Indtjeningen (EBITDA) for 3. kvartal 2024 udgjorde 186 mio. kr. mod 197 mio. kr. i samme periode året før. Det svarer til et fald på 6%. Indtjeningen for årets første tre kvartaler udgjorde 486 mio. kr., svarende til et fald på 14%.

Ved udgangen af 2023 forventede GPV i lighed med en række andre EMS-virksomheder og mange kunder, at efterspørgslen ville begynde at stige i andet halvår 2024. Denne stigning har endnu ikke vist sig, og det er usikkert, hvornår i 2025 det kommer til at ske. Ifølge Bo Lybæk er tiden dog med GPV og industrien:

– Den globale økonomiske vækst er fortsat drevet af USA og Asien, mens vækstraterne i Europa og Kina er lavere. Vi har dog en klar forventning om øget optimisme i industrien i 2025 i takt med, at rentenedsættelserne påvirker investeringslysten, og vores kunders lagerreduktioner klinger af, fortsætter Bo Lybæk.

GPV præciserer forventningerne til helåret og forventer nu at realisere en omsætning i størrelsesordenen 8,9-9,2 mia. kr. og et EBITDA-resultat i intervallet 610-640 mio. kr. i 2024 sammenlignet med de tidligere forventninger om en omsætning på 8,9-9,3 mia. kr. og et EBITDA-resultat på 610-660 mio. kr. Forventningerne præciseres efter 3. kvartal på baggrund af en stabil ordreindgang og den tilpasning af omkostningerne, der er gennemført i løbet af 2024.

Investeringerne er lavere end i de foregående år. GPV har en fleksibel produktionsstruktur, hvor produktionskapaciteten for de primære produktionslinjer nemt kan flyttes rundt mellem de forskellige Operating Business Units med henblik på effektivt at tilpasse os kundernes efterspørgsel og behov:

– Vi har været virkeligt dygtige til at tilpasse os markedsforholdene, og det vil vi fortsat have fokus på. Dette afspejler samtidig, at verden bliver mindre global, hvilket medfører ændringer, som vi er nødt til at tilpasse os og drage fordel af, slutter Bo Lybæk.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

Branchenyt05. 06. 2026

Danmark har fået regering – og de fire partiers regeringsgrundlag peger på, at Danmark skal styrke sin teknologiske og digitale position gennem investeringer i forskning, flere STEM-uddannede, en national indsats for kunstig intelligens og øget fokus på teknologisk suverænitet og europæisk

International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

AktueltDesign & udviklingEvents05. 06. 2026

Ét står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der primært forbindes med fremtidsscenarier og pilotprojekter. Tværtimod bevæger droneområdet sig nu hurtigt mod at blive en central del af Europas sikkerhedspolitiske landskab og kritiske

Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

AktueltEvents05. 06. 2026

På Elektronikmessen i Odense i maj udloddede Aktuel Elektronik og Elektronikfokus tre fede Milwaukee Fuel maskiner. De ultrakompakte batteriboremaskiner er udstyret med forsatse, der giver mulighed for - så at sige - at bore/skrue om hjørner og få adgang i selv de mest trange skabe og

Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

BranchenytEventsWireless & data04. 06. 2026

Kemp & Lauritzen blev den 3. juni 2026 hædret ved Danish Digital Awards i København med priser i hele seks kategorier og styrker dermed sin position som Danmarks førende digitale teknikpartner. Priserne er tildelt på baggrund af virksomhedens digitale platform KL360°, som hjælper kunderne med at

Med grisehaler og grundvand ignorerer den nye regering vores største samfundsproblemer

BranchenytTop04. 06. 2026

Tekst og foto: Rolf Sylvester-Hvid Så kom ministerkabalen endelig på plads og med en stor forudsigelighed har vores nye regering valgt at skubbe partisoldaterne frem i vognen, ligesom der er sat fokus på emner, der i geopolitisk og samfundsteknisk forstand rangerer langt under de væsentligste

NeoMesh fra NeoCortec forsyner nu e-IoT platform fra Endrich Bauelemente

IoT & embedded04. 06. 2026

Ud over at fungere som én af NeoCortecs vigtigste distributionspartnere, har NeoCortec nu også indgået i et partnerskab med Endrich Bauelemente Vertriebs GmbH til forsyning af den tyske koncerns e-IoT platform med sin energibesparende og yderst skalérbare, trådløse NeoMesh mesh-netværksprotokol og

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Power04. 06. 2026

Hvordan kan virksomheder spare penge, styrke deres driftssikkerhed og uafhængighed af et stadigt mere ustabilt forsyningsnet og samtidig reducere deres CO₂-aftryk? Teknologivirksomheden ABB’s forholdsvis nye domicil i Middelfart giver et konkret svar på netop de spørgsmål. Her er solceller i

Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

EventsPowerTest & mål03. 06. 2026

Danisense udstiller på den kommende PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni i hal 7, stand 429. På udstillingen vil Danisense præsentere de nyligt lancerede, højpræcise MK500ID DC- og AC-strømtænger (clamp-on) designet til galvanisk isolerede målinger op til 500Arms. Desuden lancerer

Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

Komponenter & konnektorer03. 06. 2026

Würth Elektronik introducerer flere nye koaksialkonnektorer til 50Ω-kabler af typerne 1,13mm, 1,32mm og 1,37mm. Stik og bøsninger er egnet til brug i apparater som trådløst kommunikationsudstyr, GPS-systemer samt IoT-produkter. Alle har forgyldte kontaktflader og har desuden klaret til 48-timers

Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

AktueltDesign & udviklingIoT & embeddedWireless & data03. 06. 2026

Ved hjælp af satellitdata, kunstig intelligens og åbne maritime databaser har en forsker fra DTU Space udviklet et onlineværktøj, der gør det muligt at følge skibstrafik i danske farvande. Det inkluderer også skibe, der forsøger at skjule sig ved at slukke de såkaldte AIS-transpondere, som fortæller

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  05-06-2026

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed ›

    HIN A/S
  •  05-06-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  05-06-2026

    Hybridstik til energilagring ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024 ›

    RODAN Technologies A/S
  •  04-06-2026

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  03-06-2026

    Mouser’s Rise of the Robots Programme Explores Humanoid Design Considerations ›

    Mouser Electronics
  •  03-06-2026

    Apacer Launches GraTherX Cooling Technology, Reducing DDR5 Temperatures by Up to 23.4°C ›

    Apacer Technology B.V.
  •  03-06-2026

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard ›

    InnoFour
  •  02-06-2026

    NXP Semiconductors’ i.MX RT1180 Microcontrollers, Now at Mouser, Offer Advanced Security for Ethernet and Industry 4.0/5.0 Applications ›

    Mouser Electronics
  •  02-06-2026

    M12 komponentstik med push-pull lynaflåsning ›

    Phoenix Contact A/S

Seneste Nyheder

  • DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

    05.06.2026

  • International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

    05.06.2026

  • Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

    05.06.2026

  • Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

    04.06.2026

  • Med grisehaler og grundvand ignorerer den nye regering vores største samfundsproblemer

    04.06.2026

  • NeoMesh fra NeoCortec forsyner nu e-IoT platform fra Endrich Bauelemente

    04.06.2026

  • Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

    04.06.2026

  • Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

    03.06.2026

  • Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

    03.06.2026

  • Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

    03.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik