• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower17. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Et skridt nærmere realisering af fusionsenergi

AktueltPower17. 01. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Mirko Salewski foran fusionsreaktoren ITER, der er under opførelse i Sydfrankrig. Fotograf: Don Spong

Mirko Salewski er lektor på DTU Fysik og en af verdens førende eksperter inden for den del af fusionsenergien, der handler om de hurtige partikler i plasma. Hans forskning er nu samlet i en doktorafhandling, der giver en indføring og overblik over hele området.
De hurtige partikler dannes i forbindelse med fusionsprocessen. De bevæger sig med høj hastighed og opvarmer de andre partikler ved kollision. Det afføder en høj temperatur af plasmaet, som holder fusionsprocessen i gang. Energien høstes og omdannes til elektricitet.

Fusionsenergi er således sammensmeltning, fusion, af atomer i modsætning til den spaltning, der finder sted i atomkraftværker. Selvom de hurtige partikler spiller en afgørende rolle i denne proces, er den nuværende viden om partiklerne begrænset. Men Mirko Salewski har gennem sin forskning bragt os et skridt nærmere at kunne karakterisere og forudse deres bevægelser. Dermed er vi også kommet tættere på muligheden for at kunne styre, hvordan vi bedst muligt kan udnytte partiklerne til at skabe den ønskede energi.

– Jeg startede egentlig min forskning et helt andet sted, nemlig med numerisk simulation af fluiddynamik og forbrændingsprocesser i gasturbiner. Men allerede dengang, i slutningen af 1990’erne, kunne vi se, at turbinernes CO2-udledning var problematisk i forhold til den globale opvarmning. Derfor fik jeg interesse for fusionsenergien, der kan erstatte de fossile brændstoffer uden den fare for radioaktivitet eller nedsmeltning, som atomkraft har,” siger Mirko Salewski.

En del af Mirko Salewskis arbejde omhandler hans introduktion af tomografi som en afgørende metode i arbejdet med at forstå hurtige partikler. Tomografi er et velkendt matematisk værktøj, der dog ikke tidligere har været anvendt på området.

– Vi har med tomografi-metoden kunnet påvise, at de hurtige partikler med forskellige hastigheder opfører sig mere eller mindre ønskeligt i forhold til at opvarme plasma. Med den viden har vi fremover også grundlag for at kunne påvirke processen, så der skabes mest mulig varme i centrum af plasma og dermed mest mulig energi, siger Mirko Salewski.

En af fusionsenergiens store udfordringer er, at det i øjeblikket kræver mere energi at vedligeholde fusionsprocessen, end der kan udvindes.

Der er ingen tvivl om, at netop anvendelsen af tomografi-metoden har betydet en væsentlig forbedring af hele forskningsområdet. Tomografi gør det muligt at omdanne de mange komplicerede datamålinger af hurtige partiklers hastigheder til to-dimensionelle billeder. Fuldstændig som vi kender det fra en scanner på et hospital.

– De billeder er nemme at aflæse, også for ikke-specialister. Eksempelvis er vores plasmafysikstuderende i stand til at gøre det efter blot 3-4 forelæsninger, og det øger naturligvis mulighederne for en større forskningsindsats på området. En indsats, der er nødvendig, for at gøre fusionsenergien moden til at afløse fossile brændstoffer i fremtiden, siger Mirko Salewski.

Allerede inden doktorgraden er Mirko Salewski som førende ekspert på området udpeget til at være formand for den gruppe, der skal rådgive ledelsen af ITER på dette og beslægtede områder. ITER er verdens største fusionsreaktor, der er ved at blive opført i Sydfrankrig. Danmark er blandt de 35 lande, der står bag anlægget.
På ITER er det planen at kunne lykkes med at udvinde 10 gange mere energi, end det kræves at drive fusionsprocessen.

Næste skridt for Mirko Salewskis forskning er at sikre hurtigere resultater af tomografi-målingerne. I dag kræver de store mængde data et par dages beregninger, før de todimensionelle billeder er klar. Det vil Mirko Salewski gerne nedbringe til et par minutter.

– Samtidig vil jeg gerne udvide resultatet af målingerne til også at omfatte billeder i 3D, som vil kunne give os ny viden. Derudover er min vision at inddrage kunstig intelligens som hjælp til at opnå både bedre og hurtigere resultater, siger Mirko Salewski.

Mirko Salewskis doktorafhandling:  “Fast-ion diagnostic in fusion plasmas by velocity-space tomography”   https://orbit.dtu.dk/en/publications/fast-ion-diagnostic-in-fusion-plasmas-byvelocity-space-tomograph

Kontakt Mirko Salewski, mail: msal@fysik.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

BranchenytEventsTop20. 05. 2026

Førstedagen på Elektronikmessen i Odense er gået over alle forventninger. Der var fra flere sider en vis skepsis i forhold til format og tidspunkt for 2026-versionen af Elektronikmessen, men alle branchefolk, vi har talt med, har kun haft positivt at sige. Konferenceprogrammet tiltrak et godt og

Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

Komponenter & konnektorer19. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sin TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer til overstrømsdetektering i industrielt udstyr med introduktionen af TC75W71FU. Med high-speed responstider og et fuldt input-/output-område giver produkterne et øjeblikkeligt shutdown for øget driftssikkerhed og

100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

IoT & embedded19. 05. 2026

I takt med at designere af automotive og industrielle systemer i stigende grad bruger Single Pair Ethernet (SPE) og rene Ethernet-arkitekturer til support i udviklingen af Software‑Defined Vehicles (SDV’er) og komplekse industrielle netværk, vokser også behovet for sikker og skalérbar konnektivitet.

Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

Branchenyt19. 05. 2026

Efter seks år med markant international vækst giver Bjarne Aarup Andersen stafetten videre som CEO for Renewtech. Ny administrerende direktør bliver Claudio Christensen, der kommer med solid erfaring fra IBM og Ahlsell Danmark. Claudio Christensen er tiltrådt den 18. maj og overtager rollen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

  • Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

    20.05.2026

  • Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

    19.05.2026

  • 100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

    19.05.2026

  • Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

    19.05.2026

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik