• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower17. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Et skridt nærmere realisering af fusionsenergi

AktueltPower17. 01. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Mirko Salewski foran fusionsreaktoren ITER, der er under opførelse i Sydfrankrig. Fotograf: Don Spong

Mirko Salewski er lektor på DTU Fysik og en af verdens førende eksperter inden for den del af fusionsenergien, der handler om de hurtige partikler i plasma. Hans forskning er nu samlet i en doktorafhandling, der giver en indføring og overblik over hele området.
De hurtige partikler dannes i forbindelse med fusionsprocessen. De bevæger sig med høj hastighed og opvarmer de andre partikler ved kollision. Det afføder en høj temperatur af plasmaet, som holder fusionsprocessen i gang. Energien høstes og omdannes til elektricitet.

Fusionsenergi er således sammensmeltning, fusion, af atomer i modsætning til den spaltning, der finder sted i atomkraftværker. Selvom de hurtige partikler spiller en afgørende rolle i denne proces, er den nuværende viden om partiklerne begrænset. Men Mirko Salewski har gennem sin forskning bragt os et skridt nærmere at kunne karakterisere og forudse deres bevægelser. Dermed er vi også kommet tættere på muligheden for at kunne styre, hvordan vi bedst muligt kan udnytte partiklerne til at skabe den ønskede energi.

– Jeg startede egentlig min forskning et helt andet sted, nemlig med numerisk simulation af fluiddynamik og forbrændingsprocesser i gasturbiner. Men allerede dengang, i slutningen af 1990’erne, kunne vi se, at turbinernes CO2-udledning var problematisk i forhold til den globale opvarmning. Derfor fik jeg interesse for fusionsenergien, der kan erstatte de fossile brændstoffer uden den fare for radioaktivitet eller nedsmeltning, som atomkraft har,” siger Mirko Salewski.

En del af Mirko Salewskis arbejde omhandler hans introduktion af tomografi som en afgørende metode i arbejdet med at forstå hurtige partikler. Tomografi er et velkendt matematisk værktøj, der dog ikke tidligere har været anvendt på området.

– Vi har med tomografi-metoden kunnet påvise, at de hurtige partikler med forskellige hastigheder opfører sig mere eller mindre ønskeligt i forhold til at opvarme plasma. Med den viden har vi fremover også grundlag for at kunne påvirke processen, så der skabes mest mulig varme i centrum af plasma og dermed mest mulig energi, siger Mirko Salewski.

En af fusionsenergiens store udfordringer er, at det i øjeblikket kræver mere energi at vedligeholde fusionsprocessen, end der kan udvindes.

Der er ingen tvivl om, at netop anvendelsen af tomografi-metoden har betydet en væsentlig forbedring af hele forskningsområdet. Tomografi gør det muligt at omdanne de mange komplicerede datamålinger af hurtige partiklers hastigheder til to-dimensionelle billeder. Fuldstændig som vi kender det fra en scanner på et hospital.

– De billeder er nemme at aflæse, også for ikke-specialister. Eksempelvis er vores plasmafysikstuderende i stand til at gøre det efter blot 3-4 forelæsninger, og det øger naturligvis mulighederne for en større forskningsindsats på området. En indsats, der er nødvendig, for at gøre fusionsenergien moden til at afløse fossile brændstoffer i fremtiden, siger Mirko Salewski.

Allerede inden doktorgraden er Mirko Salewski som førende ekspert på området udpeget til at være formand for den gruppe, der skal rådgive ledelsen af ITER på dette og beslægtede områder. ITER er verdens største fusionsreaktor, der er ved at blive opført i Sydfrankrig. Danmark er blandt de 35 lande, der står bag anlægget.
På ITER er det planen at kunne lykkes med at udvinde 10 gange mere energi, end det kræves at drive fusionsprocessen.

Næste skridt for Mirko Salewskis forskning er at sikre hurtigere resultater af tomografi-målingerne. I dag kræver de store mængde data et par dages beregninger, før de todimensionelle billeder er klar. Det vil Mirko Salewski gerne nedbringe til et par minutter.

– Samtidig vil jeg gerne udvide resultatet af målingerne til også at omfatte billeder i 3D, som vil kunne give os ny viden. Derudover er min vision at inddrage kunstig intelligens som hjælp til at opnå både bedre og hurtigere resultater, siger Mirko Salewski.

Mirko Salewskis doktorafhandling:  “Fast-ion diagnostic in fusion plasmas by velocity-space tomography”   https://orbit.dtu.dk/en/publications/fast-ion-diagnostic-in-fusion-plasmas-byvelocity-space-tomograph

Kontakt Mirko Salewski, mail: msal@fysik.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Odense bliver centrum for robotindustrien

Design & udviklingEventsProduktion13. 04. 2026

Week of Robotics samler robotbranchen fra ind- og udland til en uge med fokus på teknologi, netværk og internationale perspektiver. Fra den 5.-8. maj danner byen rammen om en række events, der giver et samlet indblik i fremtidens robotteknologi og automation. Odense er i dag en af Europas førende

Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

Branchenyt13. 04. 2026

Advokat og tidligere folketingsmedlem Tobias Grotkjær Elmstrøm (M) investerer et millionbeløb i NextLab Ventures og indtræder i en aktiv rolle i selskabet. Det markerer et markant karriereskift for den 43-årige jurist, der i februar meddelte, at han ikke genopstiller til Folketinget. NextLab

Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

Branchenyt13. 04. 2026

Nordic Semiconductor, der er globalt ledende inden for trådløse forbindelsesløsninger med lavt forbrug, udnævner ​​Jo Uthus som Executive Vice President for Marketing and Developer Experience. Den nye rolle styrker Nordics strategi om at skalere sit designer-økosystem og accelerere vækst på tværs af

Anritsu udvider porteføljen af ​instrumenter via TTi-salgsaftale

BranchenytTest & mål13. 04. 2026

Anritsu Corp. har underskrevet en salgsaftale med Thurlby Thandar Instruments Limited (TTi), en britisk producent af test- og måleinstrumenter. I henhold til denne aftale er Anritsu begyndt at sælge TTi-måleinstrumenter på alle europæiske markeder fra den 1. april 2026 og udvider dermed sin

AI og datacentre øger behovet for energieffektiv køling

AktueltPower13. 04. 2026

På konferencen Data Centers Denmark 2026, der finder sted d. 29. april i København, deltager Grundfos. Her vil fokus være på dialogen om, hvordan fremtidens datacentre kan drives mere energieffektivt og bæredygtigt. Konferencen samler hvert år eksperter fra hele den nordiske datacenter- og

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltDesign & udvikling13. 04. 2026

Computere, servere og digital infrastruktur står for omkring 10 % af verdens energiforbrug. Med en hastigt tiltagende digitalisering og udbredelsen af AI er det uundgåeligt, at det tal kommer til at stige. Derfor er det afgørende at finde på måder at reducere energiforbruget i digitale systemer.

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

Design & udviklingPowerTop13. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer10. 04. 2026

Infineon XMC5000-serien kombinerer en dual-core-arkitektur, omfattende periferiudstyr og høj integration til industrielle styrings- og drevapplikationer. Med XMC5000 mikrocontroller-serien fra Infineon tilbyder Rutronik en kraftfuld og skalerbar løsning til industrielle styrings- og

Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

BranchenytTest & mål10. 04. 2026

Efter Xenon Private Equitys investering i Microtest i 2022 er der nu nået en betydelig ny milepæl med oprettelsen af ​​Cosmic, koncernens nye navn. Det forener de forskellige industrivirksomheder, der er blevet integreret i løbet af de sidste par år, under en enkelt brandidentitet. To komplementære

Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

AktueltProduktion09. 04. 2026

Det globale salg af halvlederudstyr steg med 15% til 135,1 milliarder dollars i 2025 fra 117,1 milliarder dollars i 2024, drevet af fortsatte investeringer i avanceret logik, hukommelse og AI-relateret kapacitetsudvidelse, rapporterede SEMI, brancheforeningen, der repræsenterer den globale

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Strengthens Global ASA‑ML Ecosystem Through Strategic Collaboration with Leading Camera Manufacturer Sunny Smartlead

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Microchip Technologies PIC32CM PL10 Arm Cortex -M0+ Based Microcontrollers for Industrial, Smart, and Consumer Applications

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    What’s going on in America? Top distributor expands its U.S. operations

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet er en gamechanger for industrien

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    DIN Power Supplies TDK-Lambda – excellent solutions for automation and industry

  • InnoFour

    User2User Europe – May 12, Munich Germany

  • GOmeasure ApS

    Sådan tester du dit produkt efter IEC 61000-4-2 med ESD-generatorer

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • EKTOS A/S

    Hands-On EMC Insight: Practical Precompliance Lab Sessions from EKTOS TRS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Odense bliver centrum for robotindustrien

    13.04.2026

  • Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

    13.04.2026

  • Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

    13.04.2026

  • Anritsu udvider porteføljen af ​instrumenter via TTi-salgsaftale

    13.04.2026

  • AI og datacentre øger behovet for energieffektiv køling

    13.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    13.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    13.04.2026

  • Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

    10.04.2026

  • Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

    10.04.2026

  • Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik