• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

TopWireless & data20. 10. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Er IT-branchen gået helt fri af covid-19 problemerne?

TopWireless & data20. 10. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Mens der var et tydeligt fald i både omsætning og eksport, så viser de nyeste e-Indkomsttal fra Danmarks Statistik og Skat, at IT-branchen generelt har klaret sig godt igennem krisen.

IT-branchens samlede omsætning i Danmark landede i 2. kvartal 2020 på 60,1 mia. kr., hvilket er en stigning på 1,6% i forhold til året før, hvor omsætningen var på 59,1 mia. kr.

Dermed har branchen ikke oplevet det omsætningsfald, som man ellers frygtede i april, hvor næsten halvdelen 49,0%) af IT-virksomhederne meldte om nedgang i omsætningen.

– I starten af coronakrisen oplevede mange, at både det offentlige og erhvervslivet stoppede op med deres IT-projekter. Heldigvis kan vi se, at netop digitaliseringen har været vejen ud af krisen for mange virksomheder, og at it-investeringerne er begyndt at stige igen, siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Også eksporten har trods coronakrisen klaret sig flot. I 2. kvartal eksporterede de danske IT-virksomheder for 19,4 mia. kr., hvilket er en stigning på 1,3%. 32,2% af den danske IT-branchens samlede omsætning kommer nu fra eksport.

– Udlandet har fået øjnene op for den kvalitet, som vi leverer i Danmark. Og eksporten er derfor over årene blevet en større og større del af den danske it-branchens omsætning, forklarer Natasha Friis Saxberg.

På bare et år er der blevet ansat 2.281 flere IT-medarbejdere i branchen, hvilket er en stigning på 2,5%, og der er nu 94.000 ansatte i branchen. Samtidig er lønnen steget med 58 kr., så den gennemsnitlige IT-medarbejder nu får 50.096 kr. om måneden.

– Selvom der er kommet flere medarbejdere i branchen, og der har været rekord i antallet af studerende, der er kommet ind på IT-studierne efter sommerferien, står vi stadig akut og mangler omkring 2.600 specialister i Danmark. Kompetencemanglen er derfor stadig et stort problem for branchen, siger Natasha Friis Saxberg.

På trods af den positive udvikling år til år, så kan coronakrisen dog stadig mærkes i branchen. Mens 1. kvartal af 2020 lignede starten på endnu et rekordår fra den danske IT-branche, så viser tallene fra 2. kvartal et fald, hvis man sammenligner de to kvartaler.

Omsætningen faldt fra 62,7 mia. kr. i 1. kvartal til 60,1 mia. kr. i 2. kvartal, hvilket svarer til et fald på 4,2%. I samme periode faldt eksporten med 6,4%.

– Der er ingen tvivl om, at coronakrisen har haft en effekt, men overordnet er vi kommet stort set uberørt ud af krisen i Q2. Specielt fordi det tyder på, at markedet har rettet sig hurtigt op igen. Men der er stadig it-virksomheder, der kæmper for at overleve. Derfor tror jeg heller ikke, at vi samlet set får et rekordår i 2020, slutter Natasha Friis Saxberg.

Om branchen som endeligt er kommet fri af coronakrisen, er dog for tidligt at konkludere.

Skrevet i: Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik