• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

TopWireless & data20. 10. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Er IT-branchen gået helt fri af covid-19 problemerne?

TopWireless & data20. 10. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Mens der var et tydeligt fald i både omsætning og eksport, så viser de nyeste e-Indkomsttal fra Danmarks Statistik og Skat, at IT-branchen generelt har klaret sig godt igennem krisen.

IT-branchens samlede omsætning i Danmark landede i 2. kvartal 2020 på 60,1 mia. kr., hvilket er en stigning på 1,6% i forhold til året før, hvor omsætningen var på 59,1 mia. kr.

Dermed har branchen ikke oplevet det omsætningsfald, som man ellers frygtede i april, hvor næsten halvdelen 49,0%) af IT-virksomhederne meldte om nedgang i omsætningen.

– I starten af coronakrisen oplevede mange, at både det offentlige og erhvervslivet stoppede op med deres IT-projekter. Heldigvis kan vi se, at netop digitaliseringen har været vejen ud af krisen for mange virksomheder, og at it-investeringerne er begyndt at stige igen, siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Også eksporten har trods coronakrisen klaret sig flot. I 2. kvartal eksporterede de danske IT-virksomheder for 19,4 mia. kr., hvilket er en stigning på 1,3%. 32,2% af den danske IT-branchens samlede omsætning kommer nu fra eksport.

– Udlandet har fået øjnene op for den kvalitet, som vi leverer i Danmark. Og eksporten er derfor over årene blevet en større og større del af den danske it-branchens omsætning, forklarer Natasha Friis Saxberg.

På bare et år er der blevet ansat 2.281 flere IT-medarbejdere i branchen, hvilket er en stigning på 2,5%, og der er nu 94.000 ansatte i branchen. Samtidig er lønnen steget med 58 kr., så den gennemsnitlige IT-medarbejder nu får 50.096 kr. om måneden.

– Selvom der er kommet flere medarbejdere i branchen, og der har været rekord i antallet af studerende, der er kommet ind på IT-studierne efter sommerferien, står vi stadig akut og mangler omkring 2.600 specialister i Danmark. Kompetencemanglen er derfor stadig et stort problem for branchen, siger Natasha Friis Saxberg.

På trods af den positive udvikling år til år, så kan coronakrisen dog stadig mærkes i branchen. Mens 1. kvartal af 2020 lignede starten på endnu et rekordår fra den danske IT-branche, så viser tallene fra 2. kvartal et fald, hvis man sammenligner de to kvartaler.

Omsætningen faldt fra 62,7 mia. kr. i 1. kvartal til 60,1 mia. kr. i 2. kvartal, hvilket svarer til et fald på 4,2%. I samme periode faldt eksporten med 6,4%.

– Der er ingen tvivl om, at coronakrisen har haft en effekt, men overordnet er vi kommet stort set uberørt ud af krisen i Q2. Specielt fordi det tyder på, at markedet har rettet sig hurtigt op igen. Men der er stadig it-virksomheder, der kæmper for at overleve. Derfor tror jeg heller ikke, at vi samlet set får et rekordår i 2020, slutter Natasha Friis Saxberg.

Om branchen som endeligt er kommet fri af coronakrisen, er dog for tidligt at konkludere.

Skrevet i: Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») udvider sin 74AVC-serie af dual-forsyning bus-transceivere med fire nye 1-bit produkter, 74AVC1T45NX, 74AVCH1T45NX, 74AVC1T45FU og 74AVCH1T45FU samt to nye 2-bit produkter, 74AVC2T45FK og 74AVCH2T45FK. Disse produkter kan bruges til tovejs niveauskift

Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

TDK Corporation præsenterer B25696H-serien af ​​MKP DC-til-højfrekvens filmkondensatorer, der er pålidelige og højtydende DC-linkkondensatorer til næste generations SiC-baserede effektelektronik. Med kapaciteter mellem 47µF og 1.280µF og nominelle DC-spændinger fra 900 V til 2000 V har komponenterne

TCS indgår partnerskab med Mistral

Wireless & data15. 06. 2026

Tata Consultancy Services, der er en global leder inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, annoncerer  et banebrydende strategisk partnerskab med Mistral, en af verdens førende AI-virksomheder. Som led i samarbejdet er TCS blevet den første globale systemintegratorpartner for

Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen

BranchenytWireless & data15. 06. 2026

Hos Koda, der repræsenterer komponister, sangskrivere og musikforlag, hæfter man sig særligt ved, at regeringen vil arbejde for, at den teknologiske udvikling ikke udhuler det kulturelle kredsløb, men sker på en måde, der respekterer skabere, rettighedshavere og demokratiske værdier. Samtidig

Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier

AktueltBranchenytWireless & data15. 06. 2026

En ny analyse fra Danske Medier og DPCMO viser, at mens tiden brugt på AI-tjenester er steget med over 600 procent inden for en kort periode, sender Google AI Mode ingen trafik videre til medierne. Google står i dag for omkring 13 procent af den samlede trafik til de danske medier, som er

Det bruger kommunernes deres IT-budgetter på

AktueltWireless & data15. 06. 2026

IT-Branchen har kortlagt kommunernes IT-investeringer fra 2014 til 2024. Analysen viser, at kommunerne i 2024 investerede over 6 milliarder kroner i IT og teknologi. IT-konsulenter tegner sig som den største post. Baseret på data fra 41 af de kommuner fordeler investeringerne sig således, at

Investeringer i forsvar skal styrke danske virksomheder og arbejdspladser

BranchenytProduktionTop15. 06. 2026

DI Forsvar og Sikkerhed lancerer nu et samlet indspil til en ny forsvarsindustriel strategi. Med 55 konkrete forslag inden for 11 strategiske områder giver erhvervet sit bud på, hvordan Danmark kan opbygge en stærkere og mere robust forsvarsindustri – til gavn for både national og europæisk

Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

Komponenter & konnektorer12. 06. 2026

De nye WE-XHMI Performance serie udvider Würth Elektroniks succesrige familie af effektspoler med forbedrede versioner i kapslingsstørrelserne 1010, 1060, 6030 og 6060. De magnetisk skærmede spoler er udført med flade viklingstråde, der supporterer store mætningsstrømme med en samtidig reduktion af

Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer12. 06. 2026

Designere af real-time kontrolapplikationer er i stigende grad udsat for at skulle balancere ydelse og integration af periferi med samtidige lavere systemomkostninger og kompleksitet. For at imødekomme disse udfordringer har Microchip Technology Inc. introduceret sin dsPIC33CK Value Line familie af

NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

Power12. 06. 2026

Den midlertidige sænkelse af elafgiften ser ikke ud til at blive forlænget fra 2028. Det vækker bekymring hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, som advarer mod at gøre strøm dyrere, netop som Danmark skal sætte fart på elektrificeringen. Siden årsskiftet har danske elkunder nydt godt af en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in BluePrint-PCB 2604

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

    15.06.2026

  • Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

    15.06.2026

  • TCS indgår partnerskab med Mistral

    15.06.2026

  • Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen

    15.06.2026

  • Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier

    15.06.2026

  • Det bruger kommunernes deres IT-budgetter på

    15.06.2026

  • Investeringer i forsvar skal styrke danske virksomheder og arbejdspladser

    15.06.2026

  • Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

    12.06.2026

  • Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

    12.06.2026

  • NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

    12.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik