• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik04. 03. 2026 | Pia Nielsen

Elektronikmontagen flytter ind i designhuse og hos små OEM’er

Artikler fra Aktuel Elektronik04. 03. 2026 By Pia Nielsen

Udviklingen inden for maskiner til elektronikmontage har åbnet døren for kombinerede dispenserings- og montageautomater, der egner sig til at udføre prototyper og mindre serier. I dagene mellem den 19. og 21. maj vil man på Elektronikmessen i Odense Congress Center kunne se de ultrakompakte ”schweizerknive” til komponentbestykning fra blandt andre HIN A/S

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 3 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Der er opstået et meget spændende marked for mindre stand-alone dispenserings- og montagemaskiner, der kan udføre påtrykning af pasta og komponentmontage typisk i mindre serier. Samtidigt har disse kompakte produktionsmaskiner gennemgået en fantastisk udvikling, så deres kapacitet reelt er vokset til også lidt større ”små serier” og prototypeforløb.
På mange måder følger dispensering og montage den samme passage i x- og y-retningerne hen over printet, om end dispenseringen har til formål at ”skyde” små punkter af loddepasta ned på den underliggende print, men montagedelen sørger for picking af komponenter fra reels, trays eller andre slags feedere langs maskinens kanter med efterfølgende placering af komponenterne i loddepastaen på printet.
Ved at kombinere disse funktioner i én og samme maskine har flere producenter udviklet løsninger, der let kan placeres hos elektronikudviklere eller hos mindre OEM’er. De bliver dermed i stand til at aflaste de EMS-firmaer, som montagen normalt bliver outsourcet til, og de ofte nødvendige prototypeforløb kan udføres lokalt. Det giver den fordel, at man som design- eller udviklingshus kan afprøve elektronikdesigns hurtigt og effektivt og fejlrette eventuelle ”bugs”, uden at man skal frem og tilbage til sine underleverandører.
– Vi deltager på Elektronikmessen i Odense Congress Center i dagene mellem den 19. og den 21. maj i år, og vi medbringer vores fine, små kombinerede pastadispenserings- og montagemaskiner. Specielt Essemtecs små, kombinerede Fox- og Puma-dispenserings- og montagemaskiner har været populære blandt nordiske design- og udviklingshuse. Vi medbringer selvfølgelig både maskiner og eksperter til Elektronikmessen, så man både kan få hands-on oplevelsen og diskutere mulighederne i de kompakte montageløsninger, siger Lars Fensbo, administrerende direktør for HIN A/S.

”Schweizerkniv” hos dansk producent og designhus
Det er netop sådan en kombinationsløsning, flere danske udviklingshuse med en vis egen elektronikproduktion har brug for. Det skal netop understreges, at de virksomheder, som HIN A/S har solgt de små Essemtec Fox-maskiner til, ikke er EMS-virksomheder – altså montagevirksomheder – men det er ikke usædvanligt, at danske udviklingshuse også har egne modulære produkter, som indgår i en større sammenhæng. Det er derfor forbundet med en række fordele at kunne montere egne produkter in-house i mindre serier. Udviklingshusene udfører selvfølgelig også en række udviklingsopgaver for eksterne kunder, og så giver det god mening, at man inden for egne rammer kan teste et design af i praksis.
De udviklingshuse, som bruger Essemtecs kompakte løsninger har med andre ord brug for at kunne påtrykke pasta og montere komponenter. Målet er ikke at få en stor maskin- og produktionsafdeling, bare adgang til en lille, effektiv sag, som kan løse de opgaver, udviklingshusene har – og forventer at få hen ad vejen. Til det formål er en Fox1-maskine fra Essemtec faktisk ret genial.
Essemtecs program af maskiner er selvfølgelig skaleret til en række forhold og volumener, men i den kompakte ende af skalaen finder man Fox’en, der på et gulvareal på 1m x 1m giver brugeren adgang til flere forskellige setups, herunder en kombinationsløsning med pastadispensering og montage med de nyeste komponenter. Kigger man lidt på data for det kombinerede setup, så kan maskinen som udgangspunkt arbejde med en dot-størrelse på 0,26mm i diameter, hvilket svarer til en pitch på 0,4mm for de IC’er, der skal monteres. Der er desuden mulighed for 180 feeder-pladser, hvad der burde række rigeligt til de fleste montageopgaver.

Maskinproducenterne hviler ikke på laurbærrene
HIN A/S har i øvrigt for nylig kunnet løfte sløret for en meget spændende udvikling hos Essemtec. Nu leveres både Fox- og Puma-maskinerne fra den schweiziske producent som ”Ultra”-modeller, hvor montagehastigheden/-kapaciteten er blevet boostet med særdeles imponerende 50 procent. Det er ikke alene en massiv forøgelse af en pick’n place-maskines montagekapacitet. Det er med henblik på størrelsen af Fox- og Puma-maskinerne et kvantespring fremad. Puma Ultra kan nu montere 30.000 komponenter i timen (cph), mens Fox Ultra kan klare op til 31.000cph. Essemtec definerer opgraderingen som ”breaking news” – og det er nok med rette. Meget er opnået med en bedre controller i maskinerne og en opgraderet software.
Selv om Puma- og Fox-maskinerne hver især kun optager henholdsvis knap to og en kvadratmeter gulvplads, så er deres evne til at løse meget forskelligartede opgaver ret enestående for pick’n place-maskiner. Hvis de er monteret i en stand-alone opstilling, har Puma 280 feeder-pladser, mens Fox har 200 standard feeder-positioner. Antallet er selvfølgelig afhængigt af brugernes ønske om også at pastadispensere på maskinerne samt naturligvis størrelsen af de komponenter, der skal monteres. Begge maskiner kan montere komponenter ned til 0201 (metrisk) og op til 109mm x 87mm. Det store antal feedere betyder, at man i high-mix produktion faktisk kan køre sømløse skift af jobs uden skift af feedere undervejs.
Med den fantastisk store kapacitetsforøgelse kan Ultra-versionerne af både Puma- og navnlig den i Norden så populære Fox-maskine pludseligt blive et meget potent værktøj i elektronikproduktionen, hvor prototyping-egenskaber, high-mix produktion uden feederskift og muligheden for både dispensering og inspektion nu kan kombineres med en særdeles potent kapacitet for den rå montagehastighed.
Disse maskiner fra flere producenter og leverandører er med andre ord værd at lægge mærke til under Elektronikmessen, da de kombinerede funktioner fra meget små platforme med meget nemme jobskift og mulighed for montage af små serier egner sig godt til mange danske elektronikmontageopgaver – og til de danske udviklingshuse …

Det er gratis at besøge Elektronikmessen. Odense Congress Center er let at komme til med rigelige P-pladser, og man kan tilmelde sig for billetter på http://www.elektronikmesse.dk.
RSH

Billedtekst:
På blot 1m x 1m gulvplads leverer Essemtecs Fox1 både dispensering af pasta og montage af komponenter fra op til 180 feeder-pladser. Det er elektronikmontagens ”schweizerkniv” med en masse funktion og hurtig montage på utroligt lidt plads.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: elektronikmesse 2026, events, messe, OCC

Seneste nyt fra redaktionen

1 ud af 6 AI-prompts sætter virksomheders data på spil

Wireless & data30. 03. 2026

Check Point Research, som er en del af Check Point Software Technologies, har netop udgivet sin AI Threat Landscape-rapport. Den bygger på data fra januar og februar 2026 og indeholder tal fra virksomheder i 41 lande, herunder Danmark. Analysen viser, at hver sjette prompt indeholder potentielt

Højt integreret 24‑kanals mixed‑signal IC til luftfarts- og forsvars-styringssystemer

IoT & embedded30. 03. 2026

Microchip Technology lancerer LX4580, en 24‑kanals mixed‑signal IC designet til strømlining af højpålidelige styringssystemer til luftfarts- og forsvarsapplikationer. LX4580 er en højt integreret IC, der erstatter multiple diskrete komponenter med én enkelt komponent, der supporterer synkroniseret

Kompakte og robuste automotive MOSFETs med loddebare flanker

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer fem nye MOSFET-produkter primært tiltænkt de automotive sektor, hvor designet er en kombination af pladsbesparende fordele og nem montage. N-kanal typerne (XSM6K361NW, XSM6K519NW, XSM6K376NW og XSM6K336NW) og P-kanal typen (XSM6J372NW) af MOSFETs

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatisering af centrale processer inden 2030

BranchenytProduktion30. 03. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 % i dag til 50 % i 2030. Undersøgelsen bygger

Aprilsnar? Den står Folketinget for i år

AktueltBranchenyt30. 03. 2026

I den af året, hvor der er godt knald på påskekyllinger her, der og alle steder, så må vi nok erkende, at vi i Danmark nu befinder os i en situation, hvor vi politisk bedst kan sammenlignes med en hovedløs høne. Det gør sådan set også det satiriske indspark, som 1. april uundgåeligt kræver i den

DTU Chipday 14. april

Design & udviklingEventsTop30. 03. 2026

Integreret kredsløbsdesign har været den vigtigste teknologiske drivkraft i mere end 50 år – og vil fortsat være det i årtier fremover. Danmark har etableret sig som en verdensklasseaktør inden for områder som lydbehandling, høreapparatteknologi, trådløs kommunikation og kvanteberegning, og flere

Refurbed og GoPro indgår eksklusivt samarbejde i Danmark

Branchenyt30. 03. 2026

Refurbed, som er Europas hurtigst voksende online markedsplads for istandsatte produkter, indgår nu et nyt samarbejde med GoPro, som er kendt for sine populære actionkameraer. Som en del af aftalen bliver udvalgte istandsatte GoPro-produkter fremover kun tilgængelige hos Refurbed i Danmark, Sverige

Recom træder ind i verdenen af diskret effektelektronik

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Serien omfatter en fuldt integreret fuld bro-ensretter med smart udgangsspændingsbegrænsning, der optager mindre plads på kortet end fire

Phoenix Contact er aktiv på Hannover messen

AktueltEventsKomponenter & konnektorer30. 03. 2026

På årets Hannover-messe 20. – 24. april fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand

DTU’s rektor til kommende regering: Undgå milliardtab – uddan flere ingeniører

BranchenytTop30. 03. 2026

Færre ingeniører er dyrt for samfundet. Sådan lyder én af hovedkonklusionerne i en ny rapport udarbejdet af HBS Economics for DTU. På DTU skal der frem mod 2035 uddannes 4.200 færre ingeniører. Sektordimensioneringen alene mindsker Danmarks BNP med op mod en halv milliard kroner årligt efter fuld

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • HIN A/S

    HIN viser rengøring, inspektion og procesudstyr på Elektronikmässan

  • InnoFour

    Discover the power of possibility at Future.Industry 2026 – Virtual Global Event 31 March

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in Secure Component Solutions from NXP Semiconductors

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: NXP Semiconductors’ IW610 Wi-Fi 6 Tri-Radio SoC Elevates Connectivity in IoT Applications

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Sponsors 2026 Global Create the Future Design Contest to Inspire Technological Innovation

  • Elektronikmessen

    Mød Simple ERP på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    The hidden complexity of modern power Electronics Design

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Autonomous Vehicle Online Resource Centre Addresses Real-World Deployment Challenges

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik