• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingProduktion06. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DI ser store muligheder for reduktion af CO2-emission med digitale løsninger

AktueltDesign & udviklingProduktion06. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Digitalisering skal give en grønnere verden
DI ser store muligheder for art nedbringe alle branchers CO2-udslip gennem digitalisering.

Danmark er både et grønt og et digitalt foregangsland, men det kniber gevaldigt med at kombinere de to styrkepositioner. En ny analyse fra DI Digital, Dansk Industris branche for tech-virksomheder, viser at der er et kæmpe potentiale for at nedbringe bl.a. CO2-udslippet ved hjælp af digitale løsninger og ny teknologi.

– Vores analyse viser, at digitalisering f.eks. kan spare klimaet for millioner af tons CO2 og spare millioner af liter vand. Derfor  skal vi være meget bedre til at udnytte og sikre, at den grønne og den digitale førerposition bliver koblet sammen og bliver hinandens fordele, siger digitaliseringspolitisk chef Andreas Holbak Espersen, DI Digital.

– Vi behøver ikke vente på et teknologisk gennembrud i den grønne omstilling – mange af løsningerne findes allerede i dag og der er store potentialer i at skalere teknologien til forskellige brancher og sektorer.

Blandt de digitale løsning er f.eks. software, der styrer energiforbruget til køl og frys i supermarked, sensorer, der holder øje med strømforbruget i byggebranchen og intelligente pumper, der sparer på vand til ølbrygning.

– Med analysen viser vi, at der er væsentlige CO2-reduktioner at hente vha. forskellige teknologier, og at potentialet for at accelerere den grønne omstilling i Danmark derfor er stort, hvis disse løsninger bliver udbredt til flere brancher og sektorer, siger Andreas Holbak Espersen.

Entreprenørvirksomheden NCC har udviklet en løsning med sensorbaserede forbrugsdata, der kan spare 1500 tons CO2 årligt ved reduktion af strømforbrug på større byggepladser.

IBM har udviklet software-platform, som kan spare 1300 tons CO2 ved bedre styring af køling og nedfrysning i større danske supermarkeder ved at forskyde energiforbruget fra sort til grøn energi.

Og 31 mio. kvadratmeter i den kommunale bygningsmasse på landsplan kan blive mere energieffektive ved hjælp af data og virksomheden EG’s EMS-system Omega. EG vurderer, at løsningen kan give energi-optimeringer på 10-20 procent i kommuner alene som følge af identifikation af tiltag.

– Vi så gerne, at de her løsninger bliver need to i stedet for nice to. Der var et stort fokus på lavere energiforbrug sidste vinter, og det fokus kommer sandsynligvis igen. Uanset, så bør det være en prioritering for alle at skabe et lavere energiforbrug uanset om elprisen er høj eller lav, hvis vi vil opnå bedre resultater for klimaet, siger Andreas Holbak Espersen.

Tal fra EU viser at Danmark indtager en sørgelig bundplacering, når det gælder virksomhedernes brug af nye teknologi til at nedbringe klimapåvirkningen. Ifølge DI skal det være lettere at dele data, hvis der skal ske en forbedring på det punkt.

– Adgang til data og data af høj kvalitet er alfa omega for at indfri det fulde potentiale i de teknologiske grønne løsninger, og derfor bør både de offentlige myndigheder og virksomheder så vidt muligt stille data til rådighed, slutter Andreas Holbak Espersen.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

1 ud af 6 AI-prompts sætter virksomheders data på spil

Wireless & data30. 03. 2026

Check Point Research, som er en del af Check Point Software Technologies, har netop udgivet sin AI Threat Landscape-rapport. Den bygger på data fra januar og februar 2026 og indeholder tal fra virksomheder i 41 lande, herunder Danmark. Analysen viser, at hver sjette prompt indeholder potentielt

Højt integreret 24‑kanals mixed‑signal IC til luftfarts- og forsvars-styringssystemer

IoT & embedded30. 03. 2026

Microchip Technology lancerer LX4580, en 24‑kanals mixed‑signal IC designet til strømlining af højpålidelige styringssystemer til luftfarts- og forsvarsapplikationer. LX4580 er en højt integreret IC, der erstatter multiple diskrete komponenter med én enkelt komponent, der supporterer synkroniseret

Kompakte og robuste automotive MOSFETs med loddebare flanker

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer fem nye MOSFET-produkter primært tiltænkt de automotive sektor, hvor designet er en kombination af pladsbesparende fordele og nem montage. N-kanal typerne (XSM6K361NW, XSM6K519NW, XSM6K376NW og XSM6K336NW) og P-kanal typen (XSM6J372NW) af MOSFETs

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatisering af centrale processer inden 2030

BranchenytProduktion30. 03. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 % i dag til 50 % i 2030. Undersøgelsen bygger

Aprilsnar? Den står Folketinget for i år

AktueltBranchenyt30. 03. 2026

I den af året, hvor der er godt knald på påskekyllinger her, der og alle steder, så må vi nok erkende, at vi i Danmark nu befinder os i en situation, hvor vi politisk bedst kan sammenlignes med en hovedløs høne. Det gør sådan set også det satiriske indspark, som 1. april uundgåeligt kræver i den

DTU Chipday 14. april

Design & udviklingEventsTop30. 03. 2026

Integreret kredsløbsdesign har været den vigtigste teknologiske drivkraft i mere end 50 år – og vil fortsat være det i årtier fremover. Danmark har etableret sig som en verdensklasseaktør inden for områder som lydbehandling, høreapparatteknologi, trådløs kommunikation og kvanteberegning, og flere

Refurbed og GoPro indgår eksklusivt samarbejde i Danmark

Branchenyt30. 03. 2026

Refurbed, som er Europas hurtigst voksende online markedsplads for istandsatte produkter, indgår nu et nyt samarbejde med GoPro, som er kendt for sine populære actionkameraer. Som en del af aftalen bliver udvalgte istandsatte GoPro-produkter fremover kun tilgængelige hos Refurbed i Danmark, Sverige

Recom træder ind i verdenen af diskret effektelektronik

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Serien omfatter en fuldt integreret fuld bro-ensretter med smart udgangsspændingsbegrænsning, der optager mindre plads på kortet end fire

Phoenix Contact er aktiv på Hannover messen

AktueltEventsKomponenter & konnektorer30. 03. 2026

På årets Hannover-messe 20. – 24. april fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand

DTU’s rektor til kommende regering: Undgå milliardtab – uddan flere ingeniører

BranchenytTop30. 03. 2026

Færre ingeniører er dyrt for samfundet. Sådan lyder én af hovedkonklusionerne i en ny rapport udarbejdet af HBS Economics for DTU. På DTU skal der frem mod 2035 uddannes 4.200 færre ingeniører. Sektordimensioneringen alene mindsker Danmarks BNP med op mod en halv milliard kroner årligt efter fuld

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Heatsink Thermal Design; key considerations for Electronics Cooling

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology Earns IEC 62443-4-1 ML2 Industrial Automation and Control System Certification From UL Solutions

  • InnoFour

    Don’t let these 3 assumptions derail your CRA Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Smart Ethernet Box med forbedret outdoorhus og låseadapter

  • HIN A/S

    HIN viser rengøring, inspektion og procesudstyr på Elektronikmässan

  • InnoFour

    Discover the power of possibility at Future.Industry 2026 – Virtual Global Event 31 March

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in Secure Component Solutions from NXP Semiconductors

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: NXP Semiconductors’ IW610 Wi-Fi 6 Tri-Radio SoC Elevates Connectivity in IoT Applications

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Sponsors 2026 Global Create the Future Design Contest to Inspire Technological Innovation

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 1 ud af 6 AI-prompts sætter virksomheders data på spil

    30.03.2026

  • Højt integreret 24‑kanals mixed‑signal IC til luftfarts- og forsvars-styringssystemer

    30.03.2026

  • Kompakte og robuste automotive MOSFETs med loddebare flanker

    30.03.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatisering af centrale processer inden 2030

    30.03.2026

  • Aprilsnar? Den står Folketinget for i år

    30.03.2026

  • DTU Chipday 14. april

    30.03.2026

  • Refurbed og GoPro indgår eksklusivt samarbejde i Danmark

    30.03.2026

  • Recom træder ind i verdenen af diskret effektelektronik

    30.03.2026

  • Phoenix Contact er aktiv på Hannover messen

    30.03.2026

  • DTU’s rektor til kommende regering: Undgå milliardtab – uddan flere ingeniører

    30.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik