• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data10. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Mangel på IT-specialister når nye højder

AktueltWireless & data10. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Erhvervslivet leder i stigende omfang forgæves efter it-specialister. Nu vil DI have det med i forhandlingerne om regeringens uddannelsesreform.

Manglen på medarbejdere med it-kompetencer har nu nået det højeste niveau i de sidste 8 år. Det viser de nyeste tal om virksomhedernes adgang til it-kompetencer fra Danmarks Statistik, som DI har gravet frem i Statistikbanken.

Tallene viser, at det i 2022 var hele 63 procent eller næsten to ud tre af virksomheder, der forsøger at rekruttere it-specialister, som har oplevet vanskeligheder med at rekruttere dem.

Ser man alene på it-virksomhederne er det hele 79 procent, der har rekrutteringsvanskeligheder. Det er den højeste andel i perioden 2014-2022, som der findes tal for.

Rikke Hougaard Zeberg er DI Digital branchedirektør
Branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital.

– Det er mildest talt nedslående. It-virksomhederne har i årevis talt om en desperat mangel på medarbejdere med de rette it-kompetence, og nu ser vi at udviklingen går den helt forkerte vej. Det er forstemmende, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital, der er DI’s branche for tech-virksomhederne.

Konsekvenser for grøn omstilling

Ifølge branchedirektøren kan manglen på it-specialister få konsekvenser for den grønne omstilling. De skal f.eks. hjælpe med nye, innovative løsninger, som kan styre vores energiforbrug eller intelligente løsninger, der kan optimere flyruter og dermed komme tættere på klimamålene.

– Men det kommer ikke til at ske, hvis ikke vi får gjort noget ved den voksende mangel på it-specialister i virksomhederne. Her er der altså hårdt brug for at regeringen og vores politikere kommer på banen, siger Rikke Hougaard Zeberg.

I et nyt politisk udspil om it-kompetencer kommer DI Digital med en lang række forslag til at skaffe flere it-specialister.

– Vi skal bl.a. have sat en stopper for, at universiteterne hvert eneste år afviser kvalificerede ansøgere inden for it. Det giver jo ingen mening, at der alene sidste år blev afvist hele 300 egnede ansøgere, siger Rikke Hougaard Zeberg.

Krav til uddannelsesreform

Regeringen fremlagde i sidste uge sit udspil til en uddannelsesreform, og DI vil arbejde på at få de store problemer med at skaffe it-specialister med ind i de politiske forhandlinger.

– Overalt i vores samfund mangler vi hænder og derfor er der brug for digitale løsninger, der frigiver ressourcer til velfærdsopgaverne. Og vi står midt i en klimakrise, der kræver, at vi tager smarte og nye teknologiske løsninger i brug, slutter Rikke Hougaard Zeberg. 

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

BranchenytDesign & udviklingProduktion06. 03. 2026

Den globale mangel på glasfiber fortsætter med at skabe betydelige begrænsninger i tilgængeligheden af PCB-laminater. De mest påvirkede materialer er avancerede printlaminater med høj Tg og lav dielektrisk konstant (Dk). Det omfatter produkter fra Panasonic (Megtron 4, Megtron 6 osv.) og EMC (EM370,

Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

Design & udviklingTest & mål06. 03. 2026

Pickering Interfaces lancerer nu Test System Architect, et gratis online grafisk værktøj, der er  designet til at forenkle designet af signalveje i elektroniske testsystemer, så ingeniører kan designe, konfigurere og visualisere komplette testarkitekturer før implementering. Pickerings

TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorerTop06. 03. 2026

Texas Instruments accelererer nu den sikre implementering af humanoide robotter i den virkelige verden sammen med NVIDIA. Ved at kombinere TI's realtids-motorstyrings-, sensor-, radar- og strømforsyningsteknologier med NVIDIA's avancerede robotberegnings- samt Ethernetbaserede sensor- og

Refurbed bliver med tolv nye lande den største markedsplads for renoverede produkter i Europa

BranchenytProduktion06. 03. 2026

Den cirkulære markedsplads for elektronik, Refurbed, fortsætter sin ekspansion og træder nu ind på tolv nye markeder. I alt er virksomheden aktiv på 24 markeder i Europa, hvilket er flere end nogen anden platform for renoverede produkter. Samtidig passerer virksomheden 3 milliarder euro i GMV

Rotationsviskosiometer giver kontrol over pasta og fillers

Test & mål06. 03. 2026

Strenometer præsenterer en serie af robuste rotationsviskosimetre af mærket BYK: byko-visc RT, der leveres klar til brug uden behov for montering, har et præcisionsniveau der garanterer nøjagtige målinger i overensstemmelse med ASTM D2196, ISO 2555 og ISO 1652. Præcisionen er stabil fra dag til

Milliongaranti styrker dansk satsning i Ukraines forsvarsindustri

AktueltDesign & udvikling06. 03. 2026

Den danske satsning på Ukraines forsvarsindustri får endnu et løft, efter at EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) har udstedt sin tredje investeringsgaranti i landet. Den danske drone- og robotvirksomhed Robotto etablerer sig i Ukraine og investerer 4 mio. kr. i opskalering af produktion af

Større overskud hos GPV for 2025 på et ellers volatilt verdensmarked

AktueltPower06. 03. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2,1 mia. kr. for 4. kvartal 2025, hvilket var på niveau med samme periode sidste år, mens resultatet (EBITDA) steg med 23% til 170 mio. kr. For 2025 som helhed udgjorde omsætningen 8,7 mia. kr.

ABB: Datacentre risikerer at overse udfordringer med dynamisk AI-belastning

AktueltPowerWireless & data04. 03. 2026

Datacentre kommer i løbet af få år til at håndtere enorme og svingende laster. Derfor kan branchen med fordel kigge mod løsninger, der kan balancere AI-belastningen på mellemspænding frem for lavspænding – det giver mulighed for modulær opbygning og lavere anlægsomkostninger samt mere sikker

Danisense opnår fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices

AktueltBranchenytPowerTest & mål04. 03. 2026

Danisense fortæller, at virksomhedens state-of-the-art in-house kalibreringslaboratorium har opnået fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices. Denne milepæl følger laboratoriets ISO/IEC 17025-akkreditering til DC-strømtransducer kalibrering op til 21kA, som blev tildelt i

Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

TopWireless & data04. 03. 2026

Som det første universitet i Danmark har Aalborg Universitet indgået en aftale med den franske AI-platform Mistral. Indkøbet giver universitetets forskere adgang til avancerede sprogmodeller og AI-værktøjer, samtidig med at data og beslutningskraft forbliver under europæiske regler og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg Thomsen Electronics på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Velkommen til Jette Madsen

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Announces Distribution Agreement with iC-Haus to Expand Advanced Semiconductor and Sensor Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    New LX4580 is a Highly Integrated 24‑Channel Mixed‑Signal IC for Aviation and Defense Actuation Systems

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Koaksialkonnektorer til kabler

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Challenges of Powering AI in New Interactive eBook from Renesas Electronics

  • Elektronikmessen

    Oplev Mirit Glas på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Assertion-based verification (ABV) improves design quality.

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Showcase Intelligent Robotics, Interactive Demos, and Retro Gaming at Embedded World 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

    06.03.2026

  • Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

    06.03.2026

  • TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

    06.03.2026

  • Refurbed bliver med tolv nye lande den største markedsplads for renoverede produkter i Europa

    06.03.2026

  • Rotationsviskosiometer giver kontrol over pasta og fillers

    06.03.2026

  • Milliongaranti styrker dansk satsning i Ukraines forsvarsindustri

    06.03.2026

  • Større overskud hos GPV for 2025 på et ellers volatilt verdensmarked

    06.03.2026

  • ABB: Datacentre risikerer at overse udfordringer med dynamisk AI-belastning

    04.03.2026

  • Danisense opnår fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices

    04.03.2026

  • Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

    04.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik