• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytPower29. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Det skal være slut med at påføre solceller og vindmøller flere udgifter

AktueltBranchenytPower29. 11. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

(foto: Teknologisk Institut)

I 2019 var der politisk bestemte omkostninger for 52.000 kroner, hver gang en udvikler opførte en MW (megawatt) vindmøller på land. Nye beregninger viser, at i 2024 vil det nogen steder koste udvikleren over 1,3 millioner kroner pr. MW på grund af de ekstra udgifter, som politisk er blevet lagt på nyopførte solceller og vindmøller. Hvis vi skal have tilstrækkeligt med grøn energi i fremtiden, er vi nødt til at stoppe med at placere flere regninger hos udviklerne, advarer Green Power Denmark.

Siden 2019 er der blandt andet kommet en ny skat på jord. Udviklerne skal betale forhøjet kompensation til naboerne til vindmøller og solceller, og der er kommet væsentligt højere tariffer og tilslutningsbidrag, som går til at forstærke elnettet.

– En udvikler af vedvarende energi har set den ene rudekuvert efter den anden dumpe ind i postkassen de seneste fem år. Der er gode grunde til dem hver især, men samlet set er der nu tale om så store udgifter, at det i mange tilfælde kun lige akkurat hænger sammen. Og der er flere eksempler på projekter, som er blevet droppet, siger Thomas Aarestrup Jepsen, direktør for vedvarende energiproduktion i Green Power Denmark.

De stigende udgifter er en del af forklaringen på, at der er sket en opbremsning i antallet af nye solceller, og at der i år bliver pillet flere vindmøller ned, end der bliver sat op. Konkret vil et vindmølle- eller solcelleprojekt i for eksempel Vestjylland koste over 1 million kroner mere per MW i 2023, end det gjorde i 2019.

– Vi vil gerne have mere billig grøn strøm, men vi bliver ved med at pålægge det nye omkostninger. Senest har regeringen foreslået at øge bidraget til naboer og kommuner. Det er kun opstillere af solceller og vindmøller, der skal betale den slags udgifter. Det gælder ikke for biogasanlæg, landbrug eller en fabrik, siger Thomas Aarestrup Jepsen.

Green Power Denmark beder politikerne om at holde igen med at påføre udviklerne nye udgifter. Tiden er inde til at indføre et decideret udgifts- og byrdestop, og dermed skabe tryghed for opstillerne. Ellers stopper udviklerne med at investere i vindmøller og solceller i Danmark.

– Vi er i den fantastiske situation, at vi kan producere klimavenlig energi uden, at staten skal til lommen. Solceller og vindmøller er ganske enkelt de mest konkurrencedygtige energiformer, der findes. Men vi er nødt til at sætte bremsen i for nye udgifter, hvis ikke den grønne omstilling skal gå i stå, siger Thomas Aarestrup Jepsen.

Green Power Denmarks opgørelse tager kun højde for udviklingen i omkostninger, der følger af nye politiske beslutninger. Opgørelsen berører ikke de omkostninger, som vedvarende energi-projekter i høj grad bliver pålagt lokalt. Det er en praksis, som Green Power Denmark opfordrer til, bliver standset, hvis Folketinget, som ønsket af regeringen, øger kompensationen til naboerne markant.

– Nu ser der ud til at komme ensartede regler over hele landet. Til gengæld må det være slut med krav om støtte til alverdens lokale projekter udenom de transparente støtteordninger. Der er brug for realisme, hvis vi skal producere mere vedvarende energi på vores landarealer, siger Thomas Aarestrup Jepsen.

Siden 2019 har der været en kraftig inflation, som har ført til højere priser på materialer, og inden for det seneste år har rentestigningerne gjort det væsentligt dyrere at låne og forrente penge. Disse udgiftsstigninger er ikke medregnet, da opgørelsen tager udgangspunkter i omkostninger som følge af ændret regulering.  Stigende priser på materialer rammer desuden med nogenlunde samme kraft i alle lande, der opstiller vedvarende energi.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

IFS bliver officiel teknologipartner for Cadillac Formel 1 Team

AktueltBranchenyt11. 02. 2026

IFS spiller en central rolle i forberedelserne af Cadillacs længe ventede Formel 1-debut. Selskabet, der er kendt for sine løsningers præcision, hastighed og innovationskraft, skal levere en forretningskritisk softwareplatform, som sikrer, at de bagvedliggende, vitale processer fungerer effektivt og

Embedded Worlds dramatik fortsætter i 2026

EventsIoT & embeddedTop11. 02. 2026

Som om der ikke var nok udfordringer i verden med hensyn til helbred, klima, fødevarer, infrastruktur og meget andet halløj? Den nuværende geopolitiske situation er fortsætter med at gå amok, og ingen havde vel for 20 – 30 år siden regnet med, at vi igen skulle slås med despoter og vanvidsregimer.

Microchip lancerer familie af 600V gate-drivere til højvolt power-management applikationer

IoT & embedded11. 02. 2026

For at opfylde behovet for højvolt power-management applikationer introducerer Microchip Technology nu sin 600V gate-driver portefølje, der omfatter 12 komponenter leveret i halvbro- high-side/low-side og 3-fasede driver-konfigurationer. Med afsæt i Microchips power-management løsninger er disse

Toshiba lancerer stepmotor-driver IC med næste generation af Advanced Microstep Technology

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer11. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TB67S579FTG, der er en næste generations stepmotor-driver IC med Advanced Microstep Technology. Den tofasede, bipolare stepmotor-driver er en CC-driver (konstantstrøm), og med sine avancerede funktioner giver driveren en høj effektivitet, lave vibrationer og

Same Sky tilføjer skydepotentiometre til sit program af potentiometre

Komponenter & konnektorer11. 02. 2026

Same Skys Motion and Control Group tilføjer nu skydepotentiometre til sin portefølje af potentiometre. PTNS-familien rummer modstandsværdier mellem 1- og 500kΩ, lineære eller logaritmiske skydere samt længder af modstandselementet mellem 15mm og 60 mm. Skydepotentiometrene er ideelle til styring af

Sensorsimulering til HIL-engine er showstopper hos Pickering Interfaces på Space-Comm Expo

AktueltEventsTest & mål11. 02. 2026

Pickering Interfaces, en førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, udstiller sin demo for sensorsimulering til HIL-engines på stand A46 under den kommende Space-Comm Expo Europe 2026, som finder sted 4. og 5. marts i Excel

STMicroelectronics kompakte thyristordriver sparer plads i små apparater

Komponenter & konnektorerPower11. 02. 2026

STMicroelectronics afslører en ultrakompakt thyristor-gatedriver udviklet til små AC-drevne apparater som hårtørrere og med en ny innovativ isolationstransformer, der gør enklere og slankere designs mulig. Den lille nye driver, STSID140-12, er placeret i et 5,35mm x 3,45mm ledningsfrit DFN-hus,

NATO udvider aftale med dansk softwarefirma om træning af soldater

Wireless & data09. 02. 2026

NATO og den danske softwarevirksomhed Systematic har underskrevet endnu en kontrakt, der udvider samarbejdet om træning af soldater og officerer i brugen af NATOs nye digitale kommandosystem til landoperationer, SitaWare Headquarters. Aftalen er en del af det igangværende DEMETER-projekt. Den

Ung forsker fra SDU skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

Design & udvikling09. 02. 2026

Den grønne omstillings teknologier er dybt afhængige af en række råstoffer som f.eks. kobolt, kobber, nikkel og litium. Som det er i dag, er ressourcerne i høj grad koncentreret omkring nogle få lande og regioner. Det gør forsyningen sårbar overfor bl.a. geopolitiske spændinger og betyder, at den

Anritsu opnår EN 18052:2025-certificering til hybrid eCall-evaluering

Test & mål09. 02. 2026

Anritsu Corp. annoncerer, at deres hybride eCall-evalueringsløsning, der inkluderer eCall-tester MX703330E, har opnået den første europæiske EN 18052:2025-certificering efter test foretaget af Cetecom Advanced, en førende virksomhed inden for certificering af elektronisk udstyr. Certificeringen

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    New Power Module Enhances AI Data Center Power Density and Efficiency

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

  • ACTEC A/S

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IFS bliver officiel teknologipartner for Cadillac Formel 1 Team

    11.02.2026

  • Embedded Worlds dramatik fortsætter i 2026

    11.02.2026

  • Microchip lancerer familie af 600V gate-drivere til højvolt power-management applikationer

    11.02.2026

  • Toshiba lancerer stepmotor-driver IC med næste generation af Advanced Microstep Technology

    11.02.2026

  • Same Sky tilføjer skydepotentiometre til sit program af potentiometre

    11.02.2026

  • Sensorsimulering til HIL-engine er showstopper hos Pickering Interfaces på Space-Comm Expo

    11.02.2026

  • STMicroelectronics kompakte thyristordriver sparer plads i små apparater

    11.02.2026

  • NATO udvider aftale med dansk softwarefirma om træning af soldater

    09.02.2026

  • Ung forsker fra SDU skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    09.02.2026

  • Anritsu opnår EN 18052:2025-certificering til hybrid eCall-evaluering

    09.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik