• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded13. 10. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder fordobler antallet af intelligente biler

AktueltIoT & embedded13. 10. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

En undersøgelse fra analyseenheden Arval Mobility Observatory viser, at 56 procent af danske virksomheder i dag gør brug af telematik i bilflåderne.

Danske virksomheder har det seneste år skruet markant op for brugen af telematik – også kendt som bilernes svar på smart home-løsninger. Der er tale om onlineteknologi, der forbinder virksomhedernes biler med internettet, der gør det muligt at indsamle en lang række data. Blandt dem oplysninger om brugernes køreadfærd i form af eksempelvis hastighed, acceleration og brændstofforbrug, hvilket alt sammen kan bruges til at øge sikkerheden i kørslen og nedbringe virksomhedernes omkostninger.

En undersøgelse fra analyseenheden Arval Mobility Observatory viser, at 56 procent af danske virksomheder i dag gør brug af telematik, hvilket er mere end en fordobling i forhold til perioden inden covid-19. Således viste en tilsvarende undersøgelse fra foråret 2020, at 26 procent af danske virksomheder dengang gjorde brug af intelligente enheder i bilflåden. På daværende tidspunkt lå det internationale gennemsnit på 33 procent, mens det i dag ligger på 56 procent.

– Mange danske virksomheder har fået øje på fordelene ved en mere intelligent styring af deres bilflåder. Blandt andet for at kunne opfylde deres CSR-politikker og fordi det er en måde at gøre virksomheden grønnere. Virksomhederne får et nyt indblik og et styringsværktøj, som de ikke har haft tidligere, og på den måde bliver de meget klogere på deres bilflåder, siger Andreas Knudsen, kommerciel direktør i Arval Danmark.

– At udviklingen er sket under nedlukningen af Danmark, skyldes formentlig, at virksomhederne har haft behov for at reducere flådeomkostninger og i højere grad været åbne over for at omfavne ny teknologi for at optimere flådestyringen. Mange virksomheder har fået blod på tanden, fordi de på nært hold har oplevet værdien af at integrere teknologien i hverdagen. Fx i forbindelse med skiftet til hjemmearbejde, et lavere og anderledes kørebehov samt at markedet har stort fokus på digitalisering, siger Andreas Knudsen.

Undersøgelsen fra Arval Mobility Observatory viser også, at det i høj grad er de store virksomheder, der driver udviklingen i brugen af intelligente enheder til bilflåden. Således gør 80 procent af de store virksomheder med over 100 medarbejdere brug af telematik, mens tallet kun er på 17 procent for små virksomheder med færre end 10 ansatte.

Som primære årsager til at benytte sig af intelligente enheder lister de danske virksomheder muligheden for at få indblik i, hvem der benytter virksomhedens køretøjer, øget sikkerhed for brugerne, evnen til at lokalisere køretøjer i forbindelse med fx tyveri, nedbringelse af flådeomkostninger og endeligt klimahensyn.

Om undersøgelsen

I alt 5.197 repræsentanter fra små, mellemstore og store virksomheder har leveret svar til undersøgelsen fra Arval Mobility Observatory. Alle deltagere i undersøgelsen er ansvarlige for den pågældende virksomheds bilflåde. Alle interview er gennemført af analysebureauet Kantar Gallup via en blanding af spørgeskemaudfyldelse og kvalitative interview per telefon.

Undersøgelsen er udført i 20 lande, som tæller Østrig, Tyskland, Belgien, Spanien, Frankrig, Italien, Luxemburg, Holland, Polen, Portugal, Storbritannien, Tjekkiet, Schweiz, Finland, Norge, Sverige, Danmark, Rusland, Tyrkiet og Brasilien.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

Design & udviklingEvents24. 06. 2026

Det 72. årlige IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) har udsendt sin Call for Papers, der efterspørger originalt innovativt arbejde fra halvlederindustriens førende forskere inden for alle områder af mikroelektronikteknologi, med temaet "Komponenter i hjertet af

Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

Komponenter & konnektorer24. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to quad-channel, medium-speed, kompakte low-power standard digitale isolatorer til industrielt udstyr og forbrugerelektronik. Den nye DCL341x0B-serie supporterer pålidelig drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 30 kV/μs (min.) og middelhøj

ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

Wireless & data24. 06. 2026

Hver anden danske virksomhed har oplevet en cybersikkerhedshændelse det seneste år, men samtidig har flertallet tillid til deres sikkerhedsniveau. Det viser en ny undersøgelse fra ESET, der peger på et spænd mellem oplevet tryghed og det reelle trusselniveau, som virksomhederne står

Priseffektiv switchet regulator uden kompromiser

Power24. 06. 2026

Recom lancerer sin omkostningseffektive ROF-78K-0.5-serie af non-isolerede, switched regulatorer til en indgangsspænding på 4,5-36 VDC og faste udgangsspændinger på 3,3V, 5V, 6,5V, 9V, 12V, 15V eller 24VDC, alle med en nominel strøm på 0,5 A. Effektiviteten topper ved 95%, og alle dele kan

Stærkt hold vil udvikle forsvarsdroner med støtte fra Odense Robotics

AktueltBranchenytDesign & udvikling24. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker ny startup nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til NATO-standarder fra dansk

180 millioner tildelt udvikling af dansk SPIN-CHIP teknologi

AktueltDesign & udvikling24. 06. 2026

Kunstig intelligens er blevet en motor i den digitale udvikling, men den voksende regnekraft har en pris. AI-systemer kræver enorme mængder energi, og behovet stiger i takt med, at teknologien finder vej til alt fra sundhedsvæsen og industri til vores mobiltelefoner. Nu investerer EU 23,8 mio.

EIFO finansierer dansk fragtdrone-startup

BranchenytDesign & udviklingTop24. 06. 2026

EIFOs ambition om at øge sine finansielle engagementer i forsvars- og sikkerhedsrelaterede virksomheder til 3 mia. kr. i 2030 bidrager nu til finansiering af den københavnske deep tech-startup Acodyne. Den københavnske startup udvikler ubemandede fragtdroner til kritiske logistikmissioner indenfor

Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

AktueltBranchenytDesign & udviklingTest & mål22. 06. 2026

Force Technology har trykket refresh på det digitale ansigt udadtil med et nyt website og en ny visuel identitet. Samtidig introducerer vi payoffet Derisking Tomorrow, som sætter ord på vores rolle: at hjælpe virksomheder med at navigere i teknologiske muligheder og reducere

Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

AktueltPower22. 06. 2026

Førende forskere og virksomheder inden for Power-to-X mødes i Aarhus i næste uge for at diskutere de teknologier, der skal mindske afhængigheden af fossile ressourcer og styrke den grønne omstilling. Det handler ikke kun om at bygge flere vindmøller og solceller, når vi snakker den grønne

Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

Design & udviklingTop22. 06. 2026

Terma løfter AI til nye højder med sin centrale rolle i BIFROST-satellitmissionen, et fælles initiativ mellem danske og svenske virksomheder med Forsvarets Indkøbs- og Logistikstyrelse (DALO) og Forsvarets Materielverk (FMV). Til missionen har Terma konstrueret den indbyggede AI-løsning fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Gratis webinarserie om IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification

  • ACTEC A/S

    Fra Panasonic Powerline til Energizer

  • Mouser Electronics

    Mouser Earns NEUTRIK America’s Top Awards for Distribution and Revenue Performance

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • InnoFour

    Xpedition Creepage Shift Left: Strengthen safety and reliability through early validation

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in AI and Edge Technologies from Altera

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

    24.06.2026

  • Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

    24.06.2026

  • ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

    24.06.2026

  • Priseffektiv switchet regulator uden kompromiser

    24.06.2026

  • Stærkt hold vil udvikle forsvarsdroner med støtte fra Odense Robotics

    24.06.2026

  • 180 millioner tildelt udvikling af dansk SPIN-CHIP teknologi

    24.06.2026

  • EIFO finansierer dansk fragtdrone-startup

    24.06.2026

  • Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

    22.06.2026

  • Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

    22.06.2026

  • Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik