• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop26. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk teknologi rydder skjulte farer i Ukraine

Design & udviklingTop26. 02. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Ueksploderede russiske granater og miner i Ukraine udgør en stor trussel på enorme landbrugsarealer. Flere danske aktører er gået sammen om at udvikle teknologi, der skal gøre oprydning hurtigere og mindre risikofyldt

156.000 km2 landjord – hvad der svarer til over tre gange Danmarks areal – vurderes til at være sat ud af spil i Ukraine. Årsagen er flere millioner ueksploderede granater og miner, som ligger og lurer under overfladen.

Danske virksomheder og vidensorganisationer har i udviklingsprojektet DISARM nu derfor taget de første skridt mod en mere sikker og hurtigere lokalisering af ueksploderet ammunition (som i militærfagsprog også kaldes UXO’er).

Metoden? Mobile robotter og avancerede sensorer.

– Det er afgørende, at vi bringer ny teknologi i spil for at støtte Ukraine. Med projektet DISARM arbejder vi på at skabe sikre løsninger, der kan hjælpe med at rydde miner og granater hurtigere og mere sikkert, så jorden kan tages i brug igen. Det er et vigtigt skridt mod at genetablere normale forhold for ukrainerne, siger Mikkel Agerbæk, direktør ved Teknologisk Institut.

Robotter i farezonen fremfor mennesker

Rusland affyrer op imod 10.000 granater om dagen mod Ukraine, hvoraf mange ikke eksplorerer, når de rammer. Dertil kommer et ukendt antal miner, som dækker enorme landområder i landet.

Rydningen foregår i dag manuelt ved hjælp af håndholdte metaldetektorer, og det er tidskrævende.

Med estimater, der antyder, at det kan tage op til 70 år at rydde de berørte områder i Ukraine, og at der mangler trænet personale til at udføre den risikofyldte rydning, er behovet for innovative løsninger mere presserende end nogensinde.

– Hvis ukrainerne igen skal kunne dyrke deres jord og bevæge sig sikkert rundt, skal indsatsen med at rydde landet for disse eksplosive, skjulte farer styrkes. For at bidrage til det har vi udviklet et robotkoncept bestående af et multisensor-setup. Det kombinerer teknologier som georadarer og magnetometre for derigennem at øge sandsynligheden for at opdage UXO’er, før mennesker går ind i risikoområderne, siger Kristian Skaarup, Director for Defence and Space Robotics på Teknologisk Institut.

– De nuværende bombe- og minerydningsprocesser er omkostningstunge og ekstremt langsomme. Gennem brug af robotteknologi og kombinationen af avancerede sensorer forsøger vi at gøre oprydningen hurtigere, billigere og endnu mere sikker, siger V’yacheslav Shvaidak, medstifter og CEO i Dropla, som er en af partnerne i projektet.

– Det vigtige formål er at hjælpe ukrainerne med at kunne dyrke deres jord igen og bevæge sig sikkert. Alt, hvad vi kan gøre for at automatisere processen og reducere antallet af menneskelige bombe- og mineryddere, er et vigtigt bidrag, understreger Bo Bischoff fra Copenhagen Hazard Mapping, som også har bidraget med viden til projektet.

Teknologien udviklet i DISARM er stadig i de tidlige stadier, og der er et stykke vej endnu, før den kan implementeres i felten.

– Vi kan se, at den kombination af sensorer, vi indledningsvist har testet, virker. Vi arbejder nu på at finde finansiering til videreudvikling og felttestning af teknologierne. Det er en udfordrende opgave at løse, da ueksploderet ammunition kan ligge i forskellige dybder afhængig af jordtypen. Så der er stadig arbejde, der skal gøres for at forbedre pålideligheden og reducere falske positiver – så systemet ikke reagerer på enhver metalgenstand i jorden, siger Kristian Skaarup fra Teknologisk Institut.

Projektet, som gennem Odense Robotics er støttet med midler fra Uddannelses- og Forskningsministeriet, er et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Dropla, Normark Defence, Capra Robotics, Hecto Drone og Teknologisk Institut.

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

BranchenytDesign & udvikling17. 12. 2025

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Ved tilskudsprogrammets seneste ansøgningsfrist var der indsendt i alt 92 ansøgninger, der samlet

Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

Branchenyt17. 12. 2025

Wexøe A/S meddeler, at de har underskrevet en aftale om at frasælge sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group, en finsk, familieejet industrikoncern med en stærk nordisk tilstedeværelse. Transaktionen markerer et vigtigt strategisk skridt for begge virksomheder og forventes at

Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

Komponenter & konnektorerPower17. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») leverer nu kommercielle samples af sin innovative gate-driver IC, TB9084FTG, der er skræddersyet til trefasede, børsteløse DC-motorer (BLDC). Disse motorer er afgørende for en lang række vitale on-board funktioner i adskillige automotive applikationer

Systematic henter erfaren topembedsmand og rådgiver til bestyrelsen

Branchenyt17. 12. 2025

Morten Bæk er netop indtrådt som nyt medlem af Systematics bestyrelse. Han er tidligere topembedsmand og strategisk rådgiver med erfaring fra samfundets mest kritiske sektorer. Blandt andet har han været departementschef i både Forsvarsministeriet og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. I dag

Videnskløft bremser AI i dansk produktion

AktueltProduktion17. 12. 2025

Der er en tydelig kløft mellem potentialet og den faktiske anvendelse af kunstig intelligens, AI i danske produktionsvirksomheder. Mange SMV'er har endnu ikke omsat AI til målbar værdi, hvilket udgør en strategisk risiko for Danmarks konkurrenceevne. Det viser den nye analyse fra Teknologisk

Først i Danmark til at præcertificere cybersikre IoT-produkter og radioudstyr

AktueltBranchenytTest & mål17. 12. 2025

Alexandra Instituttet er som de første i landet blevet akkrediteret af DANAK, Den Danske Akkrediteringsfond, til at udføre præcertificeringer i henhold til EN 18031. Standarden er udviklet for at understøtte de nye cybersikkerhedskrav i Radioudstyrsdirektivet (RED). EN 18031 omsætter lovens krav til

AAU-studerendes projekt sendes til Månen

Design & udviklingTop17. 12. 2025

Danmark skal på mission til Månen. En dansk satellit skal kortlægge overfladen, så man i fremtiden kan vælge sikre landingssteder for astronauter og robotter. Det er en milepæl for dansk rumfart og første gang, at Danmark leder en rummission, der sendes ud af Jordens kredsløb. Det samlede budget for

Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

BranchenytWireless & data15. 12. 2025

Det mærker den danske softwarevirksomhed Systematic, der fejrer 40-års jubilæum med sit stærkeste regnskab nogensinde: En omsætning på 2,2 milliarder kroner og et resultat (EBIT) på 803 millioner kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold til året før. Når en dansk fregat skal koordinere

Mangler virksomheden dygtige ingeniører?

BranchenytEvents15. 12. 2025

Danske virksomheder har lige nu en unik mulighed for at komme helt tæt på næste generation af DTU-talenter:DSE Messen 2026 finder sted den 25.–26. marts på DTU Lyngby, og vi har stadig enkelte ledige stande. Messen er Danmarks største karriereevent for studerende og nyuddannede inden for STEM

Nye standarder for termisk inspektion

Test & mål15. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel, og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og cloud-integration –

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

  • RODAN Technologies A/S

    Glædelig jul fra alle os hos RODAN

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

  • Mouser Electronics

    Explore the Evolution of Robotics to Autonomy in New eBook from Mouser Electronics and onsemi

  • InnoFour

    Polarion ALM 2512 – What’s new and noteworthy

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

    17.12.2025

  • Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

    17.12.2025

  • Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

    17.12.2025

  • Systematic henter erfaren topembedsmand og rådgiver til bestyrelsen

    17.12.2025

  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    17.12.2025

  • Først i Danmark til at præcertificere cybersikre IoT-produkter og radioudstyr

    17.12.2025

  • AAU-studerendes projekt sendes til Månen

    17.12.2025

  • Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

    15.12.2025

  • Mangler virksomheden dygtige ingeniører?

    15.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik