• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling24. 02. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk model til beregning af magnetisme i 2D materialer

AktueltDesign & udvikling24. 02. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

I 2017 lykkedes det en gruppe amerikanske og kinesiske forskere at måle magnetisme i et 2D materiale. Det skete ved meget lave temperaturer, 45 kelvin eller minus 230 grader celsius. Umiddelbart lyder det måske ikke så imponerende, men siden 0’erne har der i fysikkens verden været en gængs forståelse af, at magnetisme ikke kan eksistere i 2D materialer, så derfor vakte målingen stor international opsigt. Et 2D materiale er et materiale, der består af et enkelt lag, blot et atom tykt  eller tyndt, skulle man måske snarere sige.

Det nye fund har skabt interesse for at få større viden om magnetisme i 2D materialer. Lektor Thomas Olsen og hans forskergruppe på DTU Fysik har fået flere store bevillinger til dette arbejde, bl.a. fra Villum Fonden og Danmarks Frie Forskningsfond. På den baggrund har de udviklet en model, der kan anvendes til at afgøre, ved hvilken temperatur forskellige 2D materialer er magnetiske.

– Det optimale vil naturligvis være at finde et materiale, der er magnetisk ved almindelig stuetemperatur. Dermed kan materialet blive interessant på sigt at anvende eksempelvis i elektronik. Det er dog ikke lykkedes endnu, siger Thomas Olsen.

Thomas Olsen har taget udgangspunkt i resultaterne fra i alt 3-4 forskellige 2D materialer, der ved eksperimenter har vist sig at være magnetiske. Disse resultater har han brugt til at validere den model, han har udviklet og som gør det muligt at bruge supercomputere til at beregne 2D materialers magnetisme.

– Vi har kunnet identificere 3 parametre ved et materiale, der er nødvendige for at afgøre ved hvilken temperatur et 2D materiale er magnetisk. De tre parametre indgår i en formel eller model, som vi kan bruge til beregningerne. På den måde er det praktisk muligt at gennemføre beregningerne på et par dage på en super computer. Men bag modellen ligger mange store beregninger, såkaldte Monte Carlo simuleringer, som vi har udledt formlen fra  og som hver især er betydelig mere tidskrævende at gennemføre, forklarer Thomas Olsen.

Potentialet er størst blandt metalliske materialer Indtil videre har Thomas Olsen og hans forskningsteam gennemgået en eksperimentel database over flere tusinde materialer for at identificere, hvilke af disse, der har 2D komponenter og er magnetiske. Det fik bragt mængden ned til i alt 89 materialer.

– Vores første skidt har været at bruge vores model til at undersøge de materialer, der ikke er metalliske. Det er vi næsten færdige med, men har endnu kun fundet materialer, der er magnetiske ved meget lave temperaturer,” fortæller Thomas Olsen.

Forskerens næste skridt er at udvikle en model eller teori, der også kan anvendes til den sidste gruppe af 2D materialerne, der er metalliske.

– Vi tror, potentialet er større for at finde et materiale, der er magnetisk ved stuetemperatur i denne gruppe. Men til gengæld har vi ikke teorien til at kunne undersøge det, da vores nuværende model ikke kan anvendes for metaller. Den teori skal jeg og min forskergruppe i gang med at udvikle i de kommende år, siger Thomas lsen.

At arbejde med magnetisme i 2D materialer har måse en særlig betydning i år, hvor vi fejrer 200 året for Ørsteds opdagelse af elektromagnetismen.

– Det er jo interessant, at man stadig finder nye områder for fysikken, hvor magnetisme endnu ikke er ordenligt forstået. Således også i 2D materialer, selvom vores viden på dette område endnu er begrænset, slutter Thomas Olsen.

Kontakt Thomas Olsen, mail: tolsen@fysik.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

IoT & embedded27. 04. 2026

Tria Technologies, et Avnet-firma, der specialiserer sig i design og fremstilling af indlejrede computerkort, systemer og HMI'er, udvider supporten af ​​operativsystemer på tværs af sin Qualcomm-baserede hardware. Yocto Linux, Windows 11 IoT og Android er nu alle tilgængelige, hvilket giver

(Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

Komponenter & konnektorer27. 04. 2026

Rutronik udvider sin portefølje med et omfattende udvalg af klemmer og modulære tilslutningsløsninger fra Amphenol. Serien kombinerer avancerede tilslutningsteknologier med en høj grad af designfleksibilitet og muliggør hurtig, sikker og værktøjsfri ledningsføring. I kombination med kompatible

Kvantechips fra Infineon

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 04. 2026

Infineon Technologies AG er en central partner i accelerationen af Europas bevægelse mod praktisk – og i sidste ende kommercielt levedygtig – kvanteberegning ved at bidrage med sin verdensklasse ingeniør- og produktionsekspertise til tre kvantepilotlinjeprojekter: SUPREME, CHAMP-ION og

Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

BranchenytProduktion27. 04. 2026

Markedet forventer stadig kortere leveringstider, lavere priser og fortsat høj kvalitet fra danske underleverandører. Derfor har Mekoprint investeret i egen pulverlakering i afdelingen Mechanic Systems i Hornslet, så metalløsningerne kan produceres færdige under samme tag med kortere gennemløbstid,

Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

Events27. 04. 2026

Med 32.506 besøgende satte Gamebox Festival ny besøgsrekord og understregede dermed sin status som Danmarks største gamingevent. Hos den nye main partner POWER er tilfredsheden stor, ligesom den populære YouTuber-duo TrierGaming jubler over oplevelserne på festivalen. Gamebox Festival fandt sted i

Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

AktueltBranchenytDesign & udviklingPowerProduktion27. 04. 2026

Danmark skal opdatere sin strategi for Power-to-X, så vi kan tage de næste ryk og for alvor levere grøn brint til industrielle kunder samt grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar. Sådan lyder opfordringen fra Green Power Denmark og DI til den næste regering. Opfordringen er ledsaget af ti

Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

Design & udviklingEventsProduktionTop27. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. De tre nomineringer spænder bredt, men peger alle ind i centrale

DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

Design & udviklingTopWireless & data23. 04. 2026

500 millioner kroner. Så store besparelser vil den tidligere SVM-regering gennemføre på forskningsadministrationen på universiteterne frem mod 2030. Besparelserne skal opnås ved hjælp af kunstig intelligens, og pengene skal ifølge regeringens arbejdsprogram for staten gå til forskning. Men DTU’s

Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

AktueltIoT & embedded23. 04. 2026

I takt med, at AI-servere, datacentre, automotive og industrielle systemer kræver designs mere højere effektivitet, deterministisk real-time styring og kvantesikker kryptografi tilføjer Microchip Technology Inc. nu dsPIC33AK256MPS306 Digital Signal Controllere (DSC’er) til sin dsPIC33A DSC-familie.

Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

AktueltBranchenytProduktion22. 04. 2026

Danske virksomheder med omkring 15 medarbejdere, der investerer i én robot, har i gennemsnit 10 procent højere omsætning, tre procent højere produktivitet og får i gennemsnit én ekstra medarbejder. Sådan lyder konklusionen i et nyt forskningsprojekt fra Copenhagen Business School, der er støttet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Phoenix Contact A/S

    Fremtiden for stærkstrømsapplikationer

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands its Family of Post-Quantum Ready Root of Trust Controllers for Next Generation Systems

  • Elektronikmessen

    Mød Stokvis Nordic på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Elektronikmessen

    Få et fagligt forspring på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Oplev ASZ Electronics Solutions på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    New Plug-In Timing Module Delivers Precise, Reliable Synchronization for Data Centers and 5G Networks to Meet the Demands of AI and Next-Generation Connectivity

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

    27.04.2026

  • (Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

    27.04.2026

  • Kvantechips fra Infineon

    27.04.2026

  • Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

    27.04.2026

  • Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

    27.04.2026

  • Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

    27.04.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    27.04.2026

  • DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

    23.04.2026

  • Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

    23.04.2026

  • Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik