• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling24. 02. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk model til beregning af magnetisme i 2D materialer

AktueltDesign & udvikling24. 02. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

I 2017 lykkedes det en gruppe amerikanske og kinesiske forskere at måle magnetisme i et 2D materiale. Det skete ved meget lave temperaturer, 45 kelvin eller minus 230 grader celsius. Umiddelbart lyder det måske ikke så imponerende, men siden 0’erne har der i fysikkens verden været en gængs forståelse af, at magnetisme ikke kan eksistere i 2D materialer, så derfor vakte målingen stor international opsigt. Et 2D materiale er et materiale, der består af et enkelt lag, blot et atom tykt  eller tyndt, skulle man måske snarere sige.

Det nye fund har skabt interesse for at få større viden om magnetisme i 2D materialer. Lektor Thomas Olsen og hans forskergruppe på DTU Fysik har fået flere store bevillinger til dette arbejde, bl.a. fra Villum Fonden og Danmarks Frie Forskningsfond. På den baggrund har de udviklet en model, der kan anvendes til at afgøre, ved hvilken temperatur forskellige 2D materialer er magnetiske.

– Det optimale vil naturligvis være at finde et materiale, der er magnetisk ved almindelig stuetemperatur. Dermed kan materialet blive interessant på sigt at anvende eksempelvis i elektronik. Det er dog ikke lykkedes endnu, siger Thomas Olsen.

Thomas Olsen har taget udgangspunkt i resultaterne fra i alt 3-4 forskellige 2D materialer, der ved eksperimenter har vist sig at være magnetiske. Disse resultater har han brugt til at validere den model, han har udviklet og som gør det muligt at bruge supercomputere til at beregne 2D materialers magnetisme.

– Vi har kunnet identificere 3 parametre ved et materiale, der er nødvendige for at afgøre ved hvilken temperatur et 2D materiale er magnetisk. De tre parametre indgår i en formel eller model, som vi kan bruge til beregningerne. På den måde er det praktisk muligt at gennemføre beregningerne på et par dage på en super computer. Men bag modellen ligger mange store beregninger, såkaldte Monte Carlo simuleringer, som vi har udledt formlen fra  og som hver især er betydelig mere tidskrævende at gennemføre, forklarer Thomas Olsen.

Potentialet er størst blandt metalliske materialer Indtil videre har Thomas Olsen og hans forskningsteam gennemgået en eksperimentel database over flere tusinde materialer for at identificere, hvilke af disse, der har 2D komponenter og er magnetiske. Det fik bragt mængden ned til i alt 89 materialer.

– Vores første skidt har været at bruge vores model til at undersøge de materialer, der ikke er metalliske. Det er vi næsten færdige med, men har endnu kun fundet materialer, der er magnetiske ved meget lave temperaturer,” fortæller Thomas Olsen.

Forskerens næste skridt er at udvikle en model eller teori, der også kan anvendes til den sidste gruppe af 2D materialerne, der er metalliske.

– Vi tror, potentialet er større for at finde et materiale, der er magnetisk ved stuetemperatur i denne gruppe. Men til gengæld har vi ikke teorien til at kunne undersøge det, da vores nuværende model ikke kan anvendes for metaller. Den teori skal jeg og min forskergruppe i gang med at udvikle i de kommende år, siger Thomas lsen.

At arbejde med magnetisme i 2D materialer har måse en særlig betydning i år, hvor vi fejrer 200 året for Ørsteds opdagelse af elektromagnetismen.

– Det er jo interessant, at man stadig finder nye områder for fysikken, hvor magnetisme endnu ikke er ordenligt forstået. Således også i 2D materialer, selvom vores viden på dette område endnu er begrænset, slutter Thomas Olsen.

Kontakt Thomas Olsen, mail: tolsen@fysik.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

Test & mål09. 10. 2026

Pickering Interfaces introducerer 65-217, en modulær 2A Ethernet-styret LXI-matrix, som gør ingeniører i stand til at udvide systemkanapciteten ved omskiftelig behov. Med sit design til den skalérbare 65-200 LXI- chassisplatform, forenkler det nye plug-in modul også vedligehold og support af RF

DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

Design & udviklingIoT & embedded09. 10. 2026

DigiKey har indgået en aftale med TDK Sensei om som den første distributør at levere edge RX Starter – en løsning til forudseende vedligeholdelse, der er udviklet til at forbedre ydeelsen i ​​industrielt udstyr. TDK Senseis edge RX Starter kombinerer AI-dreven, multimode-dataopsamling med

Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

Design & udviklingProduktion09. 10. 2026

Chomerics Division af Parker Hannifin viser sine avancerede EMI-afskærmede ventilationspaneler under electronica 2026 (10.-13. november, München). På stand B3.457 demonstrerer Parker Chomerics, hvordan deres honeycomb-teknologi i rustfrit stål sætter elektroniske afskærmninger i stand til at opnå

Wireless Logic fortsætter sine opkøb

BranchenytIoT & embedded09. 10. 2026

For ti år siden blev SimService fra Køge det første af en lang række opkøb fra britiske Wireless Logic. Siden er koncernen vokset til en global IoT-virksomhed med mere end 20 millioner forbundne enheder, 25.000 erhvervskunder og omkring 1.000 medarbejdere. Nu står endnu et internationalt opkøb for

Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

AktueltDesign & udviklingWireless & data09. 10. 2026

Systematic har fået tildelt en kontrakt af Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) om at levere et kommando og kontrolsystem (C2) til Forsvarets operative føring af Danmarks droneforsvar. Med kontrakten skriver Danmark sig ind som et af de første NATO-lande, som kan integrere analyse

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

BranchenytTop09. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier spillet

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

AktueltBranchenytPower08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

Komponenter & konnektorer07. 10. 2026

TDK Corporation udvider MLJ1608-G-serien (1,6 mm x 0,8 mm x 0,8 mm) af flerlags-spoler (multilayer inductors) til Power-over-Coax (PoC)-kredsløb i køretøjer. Masseproduktionen af ​​disse nye komponenter blev påbegyndt i oktober 2026. PoC til køretøjer muliggør samtidig transmission af strøm og

IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

TopWireless & data07. 10. 2026

Statsminister Mette Frederiksen satte i sin åbningstale til Folketinget fokus på blandt andet hybride trusler, cybersikkerhed, kunstig intelligens og danske virksomheders konkurrenceevne. Det er centrale dagsordener for både Danmark og dansk erhvervsliv, mener IT-Branchen, techvirksomhedernes

Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

AktueltBranchenytDesign & udvikling07. 10. 2026

Debatindlæg af Anders Bjarklev, rektor på DTU, og Christine Nellemann, prorektor på DTU En langsigtet opbygning af Danmarks forsvarskapacitet skal ske gennem teknologisk forskning, innovation og rådgivning. Forsvaret, investorer og virksomheder skal udnytte, at Europas førende tekniske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Stocking Nearly 70,000 Products from Leading Global Passive Component Manufacturer YAGEO Group

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Phoenix Contact A/S

    Nye dæksler og ny hætte til UM-BASIC/-PRO ekstruderede profilhuse

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Humanoid Robotics, Engineering Innovation and Interactive Experiences at electronica 2026

  • HIN A/S

    HIN styrker indsatsen i Norge med erfaring tæt på produktionen

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Electronics: From Reliable Testing to Compliance

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Brokoblet pinstrip-printkortstik

  • HIN A/S

    Kan I gentage testen – og forklare resultatet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

    09.10.2026

  • DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

    09.10.2026

  • Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

    09.10.2026

  • Wireless Logic fortsætter sine opkøb

    09.10.2026

  • Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

    09.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

    09.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

    07.10.2026

  • IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

    07.10.2026

  • Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

    07.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}