• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytDesign & udviklingTop21. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk gennembrud inden for holografisk 3D-fabrikation

BranchenytDesign & udviklingTop21. 02. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Det er ikke elektronikproduktion i ordets egentlige forstand – men udgangspunktet er elektronikken: Biofabrikation er en vigtig del af vores fremtid. 3D-printet væv kan bruges til alt fra medicin-test til dyrkning af kunstige organer til implantat engang i fremtiden. Nu har Jesper Glückstad og Andreas Gejl Madsen fra SDU Centre for Photonics Engineering i tæt samarbejde med schweiziske forskere opnået et forskningsmæssigt gennembrud inden for bioprintningens hastighed og præcision.

3D-printning af levende væv – populært kaldet biofabrikation – har et enormt potentiale. I fremtiden kan kirurger måske printe reservedele til menneskekroppen under en operation, og på rumstationer kunne astronauter skabe nødvendige komponenter og biologiske materialer uden at skulle vente på forsyninger fra Jorden. Den fremtid er netop rykket tættere på.

Jesper Glückstad og Andreas Gejl Madsen har netop udgivet en artikel i det anerkendte tidsskrift Nature Communications i tæt samarbejde med forskere fra Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) i Schweiz, hvor de ved hjælp af en ny holografisk metode, opfundet og SDU-patenteret af Glückstad, ikke blot har forfinet, men fundamentalt har ændret måden, vi tænker på biofabrikation.

Den nye metode, kaldet ”holografisk volumetrisk additiv fremstilling” (HoloVAM), bryder med de klassiske lag-på-lag-metoder. Hvor konventionelle printere arbejder minutiøst og ofte langsomt, fungerer HoloVAM som en “omvendt CT-scanner”, forklarer Andreas Gejl Madsen.

– I stedet for at skabe et 3D-billede ved at tage røntgenbilleder fra forskellige vinkler, projicerer vi dynamiske lysmønstre fra flere vinkler og skaber objektet direkte i en beholder med fotoaktivt materiale.

Med holografisk lysprojektion er det muligt at udnytte over 95 procent af lyset, sammenlignet med tidligere metoder, der ofte spildte op mod 99 procent.

– Vi har bevæget os fra laseranlæg på flere watt til noget, der kun kræver energimængder svarende til en almindelig laserpointer. Det gør ikke kun teknologien billigere og mere sikker, men åbner også nye muligheder for, at metoden kan bruges uden for laboratorierne – f.eks. på hospitaler eller i rummet, uddyber Jesper Glückstad.

Teknologien er allerede blevet testet med succes i laboratoriet, hvor forskerne har formået at printe komplekse strukturer som miniaturebåde, vævslignende strukturer og endda biologiske modeller på under 60 sekunder. Metoden fungerer ved at omdanne en bioaktiv gel – en mælkelignende substans, vi kunne kalde en stamcellesuppe – til et fast objekt ved hjælp af lysprojektion. Ved at skabe et mikroskopisk stillads omkring cellerne gør teknologien det muligt at forme levende væv, der potentielt kan anvendes til alt fra transplantationer til laboratorieopdyrket kød.

– Vi står kun på tærsklen til, hvad denne teknologi kan opnå. Det er en metode, der i princippet kan skaleres op, så vi i fremtiden måske kan printe alt fra store organer til avancerede industrielle komponenter med minimalt energiforbrug og maksimal præcision, siger forfatterne.

Med den seneste forskning publiceret i Nature Communications er det ikke kun en teoretisk mulighed, men en reel teknologisk platform, der allerede er under videreudvikling.

– Vi arbejder på at forfine teknologien yderligere og gøre den endnu mere energieffektiv. Jeg ser meget frem til at starte i mit Spinouts Denmark fellowship senere på foråret, hvor vi vil udbrede vores holografiske teknologiplatform til endnu flere områder, såsom lynhurtigt farveholografisk 3D display, parallel laser materialeprocessering, præcis optogenetik og neurofotonik, og meget mere, slutter Andreas Gejl Madsen.

Jesper Glückstad og SDU har patent på teknologiplatformen. Det er håbet at se teknologien i brug inden for få år – ikke kun i forskningsmiljøer, men i den bredere industri og sundhedssektor.

Kontakt:
Jesper Glückstad, SDU Centre for Photonics Engineering, jegl@mci.sdu.dk

Skrevet i: Branchenyt, Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte SMV’er i ny millionsatsning

AktueltWireless & data02. 02. 2026

Danske små og mellemstore virksomheder får nu en håndsrækning til bedre digital sikkerhed. Det er en realitet med offentliggørelsen af den nye satsning “Cybersikker virksomhed”.  I alt 23 virksomheder inden for cybersikkerhed bidrager med ydelser svarende til en værdi af 33,5 millioner

Kan AI-baserede systemer GxP valideres?

Design & udviklingTop02. 02. 2026

Life Science-industrien er for alvor gået i gang med at samle de muligheder op, som AI baserede systemer byder på. Kunstig intelligens (AI) er ikke længere en fremtidsvision. Den er en realitet, der transformerer måden, vi udvikler, tester og validerer systemer på. - En udvikling, som skaber

TouchConn ApS: Det starter med et touch hvor detaljen betyder alt

BranchenytDesign & udviklingProduktion02. 02. 2026

Markedet har fået en ny ambitiøs aktør. Touchconn ApS går ind i branchen for kundetilpassede betjeningspaneler med målet om at forene teknisk præcision, fleksibilitet og en kundeoplevelse i særklasse. - Det starter med et touch, den rigtige forbindelse og ét stærkt globalt samarbejde.Hos

ITT Cannon Veam MOVE-MOD konnektorfamilie med en alsidig og modulær snap-in arkitektur

Komponenter & konnektorer02. 02. 2026

Powell Electronics leverer nu ITT Cannons Veam MOVE-MOD familie af modulære konnektorer, en innovativ serie af konnektorer designet til at give en enestående fleksibilitet, høj ydelse og let brug i utallige moderne konnektivitetsløsninger til effekt, signaler og data. MOVE-MOD er opbygget omkring en

Kompakt 480W DIN-skinne AC/DC-forsyning til krævende miljøer

Power02. 02. 2026

Recom lancerer RACPRO1-S480, en ny omkostningseffektiv og kompakt DIN-skinne AC/DC-strømforsyning med en nominel effekt på 480W i konvektionskølede miljøer fra -40 °C til +60 °C og et format på kun 135mm x 140mm x 52mm. Forsyningen kan levere 576W i op til 45°C og 720W i fem sekunder, hvilket

Energi Fyn skifter fiberteknologi og fremtidssikrer fibernettet

Wireless & data02. 02. 2026

Energi Fyns fibernet er de seneste år blevet gjort klar til den moderne passive fiberteknologi XGS-PON. En teknologi, der gør det teknisk muligt at levere hastigheder på op til 10 Gbit/s i både upload og download modsat den nuværende hastighed på 1 Gbit/s. – Med den nye teknologi, som kaldes

22 milliarder IoT-enheder i 2026: Fem nye tendenser

AktueltIoT & embeddedWireless & data02. 02. 2026

Antallet af globale IoT-forbindelser ventes at nå 21,9 milliarder i 2026, ifølge en spritny prognose fra det velrenommerede IoT-analysehus Transforma Insights. Det svarer til en fortsat stabil vækst i markedet, men også til markant øget kompleksitet for virksomheder, der er afhængige af forbundne

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

  • ACTEC A/S

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference.

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte SMV’er i ny millionsatsning

    02.02.2026

  • Kan AI-baserede systemer GxP valideres?

    02.02.2026

  • TouchConn ApS: Det starter med et touch hvor detaljen betyder alt

    02.02.2026

  • ITT Cannon Veam MOVE-MOD konnektorfamilie med en alsidig og modulær snap-in arkitektur

    02.02.2026

  • Kompakt 480W DIN-skinne AC/DC-forsyning til krævende miljøer

    02.02.2026

  • Energi Fyn skifter fiberteknologi og fremtidssikrer fibernettet

    02.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026: Fem nye tendenser

    02.02.2026

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik