• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytDesign & udviklingTop21. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk gennembrud inden for holografisk 3D-fabrikation

BranchenytDesign & udviklingTop21. 02. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Det er ikke elektronikproduktion i ordets egentlige forstand – men udgangspunktet er elektronikken: Biofabrikation er en vigtig del af vores fremtid. 3D-printet væv kan bruges til alt fra medicin-test til dyrkning af kunstige organer til implantat engang i fremtiden. Nu har Jesper Glückstad og Andreas Gejl Madsen fra SDU Centre for Photonics Engineering i tæt samarbejde med schweiziske forskere opnået et forskningsmæssigt gennembrud inden for bioprintningens hastighed og præcision.

3D-printning af levende væv – populært kaldet biofabrikation – har et enormt potentiale. I fremtiden kan kirurger måske printe reservedele til menneskekroppen under en operation, og på rumstationer kunne astronauter skabe nødvendige komponenter og biologiske materialer uden at skulle vente på forsyninger fra Jorden. Den fremtid er netop rykket tættere på.

Jesper Glückstad og Andreas Gejl Madsen har netop udgivet en artikel i det anerkendte tidsskrift Nature Communications i tæt samarbejde med forskere fra Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) i Schweiz, hvor de ved hjælp af en ny holografisk metode, opfundet og SDU-patenteret af Glückstad, ikke blot har forfinet, men fundamentalt har ændret måden, vi tænker på biofabrikation.

Den nye metode, kaldet ”holografisk volumetrisk additiv fremstilling” (HoloVAM), bryder med de klassiske lag-på-lag-metoder. Hvor konventionelle printere arbejder minutiøst og ofte langsomt, fungerer HoloVAM som en “omvendt CT-scanner”, forklarer Andreas Gejl Madsen.

– I stedet for at skabe et 3D-billede ved at tage røntgenbilleder fra forskellige vinkler, projicerer vi dynamiske lysmønstre fra flere vinkler og skaber objektet direkte i en beholder med fotoaktivt materiale.

Med holografisk lysprojektion er det muligt at udnytte over 95 procent af lyset, sammenlignet med tidligere metoder, der ofte spildte op mod 99 procent.

– Vi har bevæget os fra laseranlæg på flere watt til noget, der kun kræver energimængder svarende til en almindelig laserpointer. Det gør ikke kun teknologien billigere og mere sikker, men åbner også nye muligheder for, at metoden kan bruges uden for laboratorierne – f.eks. på hospitaler eller i rummet, uddyber Jesper Glückstad.

Teknologien er allerede blevet testet med succes i laboratoriet, hvor forskerne har formået at printe komplekse strukturer som miniaturebåde, vævslignende strukturer og endda biologiske modeller på under 60 sekunder. Metoden fungerer ved at omdanne en bioaktiv gel – en mælkelignende substans, vi kunne kalde en stamcellesuppe – til et fast objekt ved hjælp af lysprojektion. Ved at skabe et mikroskopisk stillads omkring cellerne gør teknologien det muligt at forme levende væv, der potentielt kan anvendes til alt fra transplantationer til laboratorieopdyrket kød.

– Vi står kun på tærsklen til, hvad denne teknologi kan opnå. Det er en metode, der i princippet kan skaleres op, så vi i fremtiden måske kan printe alt fra store organer til avancerede industrielle komponenter med minimalt energiforbrug og maksimal præcision, siger forfatterne.

Med den seneste forskning publiceret i Nature Communications er det ikke kun en teoretisk mulighed, men en reel teknologisk platform, der allerede er under videreudvikling.

– Vi arbejder på at forfine teknologien yderligere og gøre den endnu mere energieffektiv. Jeg ser meget frem til at starte i mit Spinouts Denmark fellowship senere på foråret, hvor vi vil udbrede vores holografiske teknologiplatform til endnu flere områder, såsom lynhurtigt farveholografisk 3D display, parallel laser materialeprocessering, præcis optogenetik og neurofotonik, og meget mere, slutter Andreas Gejl Madsen.

Jesper Glückstad og SDU har patent på teknologiplatformen. Det er håbet at se teknologien i brug inden for få år – ikke kun i forskningsmiljøer, men i den bredere industri og sundhedssektor.

Kontakt:
Jesper Glückstad, SDU Centre for Photonics Engineering, jegl@mci.sdu.dk

Skrevet i: Branchenyt, Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

BranchenytWireless & data30. 01. 2026

Det er salget af de fysiske fibernet-kabler, der er gravet ned i veje og fortove, som nu er godkendt af konkurrencemyndighederne og kan gennemføres. Fra den 2. februar er kablerne i Trekantområdet en del af Sinals fibernet. - Det er en helt særlig milepæl i EWII. Vi har brugt knap 20 år på at

Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

AktueltIoT & embeddedWireless & data30. 01. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Den nye CIO Playbook, der er udarbejdet i samarbejde med analyseinstituttet

TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

AktueltBranchenytIoT & embedded30. 01. 2026

Tata Consultancy Services, en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, indgår et strategisk samarbejde med processorfabrikanten AMD for at hjælpe virksomheder med at skalere anvendelsen af kunstig intelligens (AI) fra pilotprojekter til produktion, modernisere ældre IT-miljøer og opbygge sikre,

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

TopWireless & data30. 01. 2026

Cyberangreb, hybridkrig og geopolitisk usikkerhed former i stigende grad vores politiske beslutninger, investeringer og forretningsmuligheder - en ny økonomisk virkelighed hvor drivkraften er baseret på frygt. En farlig samfundsudvikling, da det ikke bare udfordrer erhvervslivets vækstmuligheder,

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

  • ACTEC A/S

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference.

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

  • Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

    30.01.2026

  • Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

    30.01.2026

  • TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

    30.01.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    30.01.2026

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik