• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data20. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark øger sine IT-investeringer

AktueltWireless & data20. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder skruer op for investeringerne i it, til trods for at der er tegn på krise forude. Det viser en ny og endnu ikke publiceret undersøgelse, som landets største erhvervsorganisation, DI, har foretaget blandt sine medlemmer.

DI's Rikke Hougaard Zeberg er glad for danske virksomheders øgede IT-investeringer.
Branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg.

Virksomhederne på tværs af alle brancher forventer at investere 7,7 milliarder kroner mere i it end sidste år. Det er den højeste vækstrate i mere end 10 år – bortset fra sidste år, hvor pandemien fik alle til at hive digitaliseringsplanerne op af skufferne. Nu fortsætter tendensen og viljen til at investere i digitalisering.

– Det er en rigtig god nyhed at danske virksomheder, trods udsigt til krise og afmatning, fortsat forventer at investere i digitalt udstyr og digitale løsninger. En væsentlig grund til at vores virksomheder klarer sig så godt ude på verdensmarkedet er, at de har været dygtige til at bruge ny teknologi og innovation til at skabe konkurrencedygtige produkter af høj kvalitet og dermed hente store eksportindtægter hjem til Danmark.

Derfor er det også vigtigt, at vi får de små og mellemstore virksomheder op i et højere gear med investeringerne i it, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg.

 – Virksomhederne fik et wakeup-call under pandemien, og måtte skynde sig at hive planerne om digitalisering og investeringer i it op af skufferne og sætte dem i gang. Det er en glædelig overraskelse, at virksomhederne har tænkt sig at fortsætte den digitale udvikling, som pandemien var med til at sætte i gang – selv om vækstudsigterne ikke er alt for gode, siger Rikke Hougaard Zeberg.

Andre investeringer falder

Resultatet af undersøgelsen er bemærkelsesværdigt, fordi virksomhederne forventer at skrue ned for investeringerne på næsten alle andre områder end it på grund af usikkerhed i verden omkring os.

 – Set med digitale briller er det rigtig godt, at det netop er investeringerne i it, som virksomhederne har valgt at prioritere. Det peger fremad mod fortsat udvikling af vores virksomheder, som kommer os og dem til gode på lidt længere sigt. Der er stadigt et meget stort potentiale i at bruge digitale løsninger. Det gælder f.eks. at bruge data til udviklingen af produkter og forretningen, siger Rikke Hougaard Zeberg.

SMV’er halter bagefter

Desværre viser undersøgelsen dog også, at SMV’erne halter bagefter de store virksomheder med it-investeringerne.

 – Netop fordi digitalisering har været så vigtigt for konkurrenceevnen og for at udvikle vores samfund, er det vigtigt, at vi får de små og mellemstore virksomheder op i et højere gear med investeringer i it. Det er noget, jeg vil tage en dialog med erhvervslivet om, hvordan vi kan fremme den udvikling, siger Rikke Hougaard Zeberg.

 Af de godt 7½ mia. kr., som virksomhederne samlet set skønnes at øge deres investeringer i it med i 2023, er det kun et sted mellem 650 og 700 mio. kr., som ventes brugt i landets små og mellemstore virksomheder (SMV’er).Det svarer til blot 9 procent af den samlede fremgang i it-investeringerne, hvilket skal ses i forhold til, at SMV’erne står for cirka 30 procent, når det gælder alle typer af investeringer.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

Branchenyt14. 08. 2026

Danisense har udpeget Hjalti Pall Thorvardarson som sin mye Chief Operating Officer (COO) for yderligere at styrke virksomhedens førerposition og ledelses-team i udvidelsen af virksomhedens globale drift og stadigt større produktportefølje. Hjalti Pall Thorvardarson bringer omfattende erfaring

Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

AktueltProduktion14. 08. 2026

Automatisering står højt på dagsordenen i mange danske produktionsvirksomheder. Robotter kan øge kapaciteten, forbedre kvaliteten og skabe bedre arbejdsmiljøer ved at overtage tunge og ensformige opgaver. Men selv om mange virksomheder ser potentialet, er der én vigtig brik, som mange stadig

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltEvents14. 08. 2026

Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) samt den nationale og internationale forsvarsindustri samles til den årlige forsvarsmesse DALO Industry Days, der i år for første gang finder sted i MCH Messecenter

GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop14. 08. 2026

GPV, hvis majoritetsejer er det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.245 mio. kr. for 2. kvartal 2026, en stigning på 5% sammenlignet med 1. kvartal 2026. For første halvår 2026 udgjorde omsætningen 4.385 mio. kr., et fald på 1% i forhold til samme

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

  • Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

    14.08.2026

  • Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

    14.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    14.08.2026

  • GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

    14.08.2026

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}