• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data20. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark øger sine IT-investeringer

AktueltWireless & data20. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder skruer op for investeringerne i it, til trods for at der er tegn på krise forude. Det viser en ny og endnu ikke publiceret undersøgelse, som landets største erhvervsorganisation, DI, har foretaget blandt sine medlemmer.

DI's Rikke Hougaard Zeberg er glad for danske virksomheders øgede IT-investeringer.
Branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg.

Virksomhederne på tværs af alle brancher forventer at investere 7,7 milliarder kroner mere i it end sidste år. Det er den højeste vækstrate i mere end 10 år – bortset fra sidste år, hvor pandemien fik alle til at hive digitaliseringsplanerne op af skufferne. Nu fortsætter tendensen og viljen til at investere i digitalisering.

– Det er en rigtig god nyhed at danske virksomheder, trods udsigt til krise og afmatning, fortsat forventer at investere i digitalt udstyr og digitale løsninger. En væsentlig grund til at vores virksomheder klarer sig så godt ude på verdensmarkedet er, at de har været dygtige til at bruge ny teknologi og innovation til at skabe konkurrencedygtige produkter af høj kvalitet og dermed hente store eksportindtægter hjem til Danmark.

Derfor er det også vigtigt, at vi får de små og mellemstore virksomheder op i et højere gear med investeringerne i it, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg.

 – Virksomhederne fik et wakeup-call under pandemien, og måtte skynde sig at hive planerne om digitalisering og investeringer i it op af skufferne og sætte dem i gang. Det er en glædelig overraskelse, at virksomhederne har tænkt sig at fortsætte den digitale udvikling, som pandemien var med til at sætte i gang – selv om vækstudsigterne ikke er alt for gode, siger Rikke Hougaard Zeberg.

Andre investeringer falder

Resultatet af undersøgelsen er bemærkelsesværdigt, fordi virksomhederne forventer at skrue ned for investeringerne på næsten alle andre områder end it på grund af usikkerhed i verden omkring os.

 – Set med digitale briller er det rigtig godt, at det netop er investeringerne i it, som virksomhederne har valgt at prioritere. Det peger fremad mod fortsat udvikling af vores virksomheder, som kommer os og dem til gode på lidt længere sigt. Der er stadigt et meget stort potentiale i at bruge digitale løsninger. Det gælder f.eks. at bruge data til udviklingen af produkter og forretningen, siger Rikke Hougaard Zeberg.

SMV’er halter bagefter

Desværre viser undersøgelsen dog også, at SMV’erne halter bagefter de store virksomheder med it-investeringerne.

 – Netop fordi digitalisering har været så vigtigt for konkurrenceevnen og for at udvikle vores samfund, er det vigtigt, at vi får de små og mellemstore virksomheder op i et højere gear med investeringer i it. Det er noget, jeg vil tage en dialog med erhvervslivet om, hvordan vi kan fremme den udvikling, siger Rikke Hougaard Zeberg.

 Af de godt 7½ mia. kr., som virksomhederne samlet set skønnes at øge deres investeringer i it med i 2023, er det kun et sted mellem 650 og 700 mio. kr., som ventes brugt i landets små og mellemstore virksomheder (SMV’er).Det svarer til blot 9 procent af den samlede fremgang i it-investeringerne, hvilket skal ses i forhold til, at SMV’erne står for cirka 30 procent, når det gælder alle typer af investeringer.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

BranchenytTopWireless & data17. 08. 2026

Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med

Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

AktueltBranchenytProduktion17. 08. 2026

Europas elektronikindustri står over for et fundamentalt skifte. Hvor valget af PCB-producent tidligere primært blev afgjort af pris, leveringstid og tekniske kapabiliteter, er fokus i dag flyttet mod dokumenteret kvalitet, sporbarhed, compliance, cybersikkerhed og robuste

Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ”Faglærte 4.02”. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

Komponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

TDK Corporation tilføjer ​​HAL 3025 til sin Micronas-familie af Fast Hall-sensorer. Efter lanceringen af HAL 3020 og HAL 3021 udvider HAL 3025 porteføljen med en single-die sensor, der opfylder de strenge ISO 26262 ASIL D-krav og er designet til næste generations x-by-wire

Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

IoT & embeddedKomponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

Laserafstandssensoren Dx80 med Ethernet-interface kombinerer højpræcise målinger over lange afstande med moderne, fremtidssikret kommunikation. Med en rækkevidde på op til 80 m og en målenøjagtighed på ± 2 mm leverer sensoren pålidelige data til krævende applikationer inden for industri,

DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

BranchenytWireless & data17. 08. 2026

Tallene viser, at optaget på de videregående uddannelser samlet er faldet med 2 procent siden sidste år. På it-området tegner der sig et nuanceret billede. På de it-uddannelser, som ikke har udfordringer med ledighed, er optaget uændret siden sidste år. Samlet set falder optaget på it-uddannelserne

Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

BranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

EIFO og The Creator Fund står i spidsen for en investeringsrunde på 7,5 mio. kr. i den danske defencetech-virksomhed Triton Depth, der kan skabe bedre overvågning og sikkerhed under havoverfladen. Investeringen kommer på et tidspunkt, hvor geopolitiske spændinger og hybride trusler i stigende

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm²

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

    17.08.2026

  • Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

    17.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

    17.08.2026

  • Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

    17.08.2026

  • Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

    17.08.2026

  • DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

    17.08.2026

  • Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

    17.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}