• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling16. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danfoss vil erobre andele af attraktivt milliardmarked

AktueltDesign & udvikling16. 04. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Det globale marked for hastighedsstyrede pumper er en milliardindustri, der vokser sig større og større i takt med den stigende urbanisering. Syddansk Universitet er sammen med Danfoss indgået i et projekt med Fachhochschule Kiel, som skal sikre udviklingen af den mest energieffektive løsning på markedet for pumpestyringer.

Et nyt samarbejde er netop gået i gang med at udvikle fremtidens hastighedsstyring til pumper. En løsning som potentielt kan betyde massive energibesparelser og dermed store reduktioner af CO2 udledningen globalt.

Det er Danfoss Drives, som sammen med Danfoss Silicon Power, Center for Industriel Elektronik (CIE) ved SDU og Fachhochschule Kiel er samarbejdspartnere i projektet ’HiCoMMID’. Projektet har modtaget en bevilling på 29. mio. kr. fra Energistyrelsen.

– Det er en betydelig mulighed for Danfoss. Vi tror på, at vi med hastighedsstyring, en integreret løsning og ultrahøj virkningsgrad sidder med den vindende formel på et voksende marked for pumpestyringer, siger direktør for Teknologi og Innovation hos Danfoss Drives, Niels Gade.

”HiCoMMID” står for high efficient, compact, modular motor integrated drives. På dansk bliver det til højeffektiv, kompakt og modulært opbygget motorintegreret elektrisk styring.

– En stor del af verdens pumper kører stadig direkte på elnettet. HiCoMMID-projektet vil udvikle nye løsninger, som skal gøre det attraktivt for slutbrugere og OEM’er at hastighedsstyre alle pumper, forklarer Niels Gade.

Helt konkret er det projektets ambitiøse mål at udvikle en energibesparende, brugervenlig og pålidelig integreret motorstyring, som er mere kompakt og dermed fylder mindre end de løsninger vi kender i dag. Og så skal det være en billig løsning. Det er en topprioritet. Løsningen skal være attraktiv på markedet for hastighedstyrede pumper.

Det globale energiforbrug kan reduceres massivt ved at hastighedstyre pumper. Det er ganske simpelt. Mindsker man pumpens hastighed, når der ikke er behov for, at den kører på fuld styrke, reducerer det Classified as Business energiforbruget med op til 40% i den enkelte pumpe. Og da pumper står for mellem 20-60 % af det totale energiforbrug i virksomheder inden for olie-, gas-, fødevare og kemikalieindustrien, så er den totale sum af potentiel energibesparelse enorm.

– Ved teoretisk at skalere HiCoMMID-projektet til de mange millioner ukontrollerede pumper, der er på markedet i dag, så vil et realistisk skøn være, at det er muligt at reducere energiforbruget og tilhørende klima- og miljøpåvirkninger med op til 18 TWt/år, fortsætter Niels Gade.

Verdensmarkedet for hastighedsstyrede pumper er en voksende milliardindustri, som bliver vigtigere og vigtigere i takt med den stigende urbanisering og flere og større bygningskomplekser bliver bygget. Det er derfor også et mål, at HiCoMMID-projektet skal sikre Danfoss en position og erobre andele i et attraktivt marked for hastighedsstyringer og på den måde generere vækst og nye arbejdspladser.

Én ting er at sidde med den rette strategi, noget andet er at føre den ud i livet. Men også på dette punkt står projektet stærkt. CIE indtager med sine internationale anerkendte forskere og deres dybe viden en afgørende rolle i projektet.

Teknologier inden for elektrificering og energieffektivitet er i en rivende udvikling, ikke mindst takket være bilindustrien, som har udviklet ny teknologi i forbindelse med de millioner af el-biler, som skal produceres de kommende år. CIE har understøttet og arbejdet tæt sammen med store aktører i bilindustrien i flere projekter.

– De teknologiske landvindinger vi har arbejdet med i den sammenhæng, vil vi overføre til dette projekt. Vi vil håndplukke de bedste løsninger, siger leder af CIE. CIE udvikler derudover rammerne for den integrerede løsning i forhold til at finde frem til den optimale størrelse og form. Og så vil vi udvikle hardware og dens digitale tvilling, hvor vi kan simulere og forudsige, hvordan vi finder frem til den mest optimale løsning i forhold til termiske, elektriske og mekaniske interaktioner, siger lektor Thomas Ebel.

Samtidig huser CIE unikke laboratorier, hvor de elektroniske komponenter bliver stress-testet i forhold til pålidelighed og forventet levetid. HiCoMMID-projektet blev skudt i gang i begyndelsen af 2021 og løber frem til december 2023.

Læs mere på http://www.danfoss.com

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion12. 11. 2025

Det er afgørende, at små og mellemstore virksomheder får adgang til tilbud, der styrker produktiviteten i en tid, hvor den globale konkurrence på en række områder er skruet heftigt i vejret. Derfor har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse netop investeret 312 mio. kr. i, at SMV’er kan forbedre deres

Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

AktueltEventsWireless & data12. 11. 2025

Hver dag rettes der utallige og veltilrettelagte cyberangreb mod virksomheder, offentlige myndigheder og privatpersoner. Det sætter store krav til cybersikkerhed, og ikke mindst til de værktøjer som forsvarssiden har til rådighed. Mange virksomheder, organisationer og regeringer, der ønsker at

Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

Design & udvikling12. 11. 2025

Same Skys Audio Group annoncerer nu officielt sin nye designservice for højttalerkabinetter. Som en udbygning af branchens førende audiodesign-service giver Same Skys designservice for højttalerkabinetter adgang til specialiserede løsninger inden for design, udvikling og integration af

Powell Electronics viser de nyeste space-komponenter under Space Tech Expo Europe

EventsKomponenter & konnektorer12. 11. 2025

På Space Tech Expo Europe i Bremen, Tyskland, fra 18. – 20. november 2025, vil Powell Electronics vise sine nyeste hi-rel og missionskritiske space-komponenter fra flere af Powells vigtigste aerospace-franchises som Planetary Systems Corporation, Glenair, Quantic, ITT Cannon, Samtec, Amphenol

ODU viser løsninger til test i mass-interconnects og stærkstrøm under Productronica i München

EventsKomponenter & konnektorer12. 11. 2025

ODU viser et bredt udsnit af stikforbindelser på productronica 2025, 18. til 21. november. På messen kan besøgende gå på opdagelse i den nyeste forbindelsesteknik og fremtidige trends og finde den rigtige løsning. Fokus er naturligt på elektronikindustriens testbehov. Hvad enten det er et

Dansk IT-direktør fastslår: 1,2 millioner tons elektronisk affald er ikke godt nok

Branchenyt12. 11. 2025

Ifølge tal fra Miljøstyrelsen steg mængden af elektronikaffald i Danmark med 35 procent fra 2018 til 2021, og alene i 2021 genererede vi over 102.000 tons. Samtidig ender 1,2 millioner tons IT-affald fra erhvervslivet hvert år i forbrændingen, selvom store dele kunne genanvendes. - Dansk

GPV styrker rentabiliteten for at beskytte indtjeningen på et fortsat udfordrende marked

BranchenytProduktionTop12. 11. 2025

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. for 3. kvartal 2025, hvilket var på niveau med sidste år. EBITDA udgjorde 172 mio. kr., inklusive engangsomkostninger på 10 mio. kr. relateret til optimeringen af virksomhedens

VE og PtX skaber markant lokal værdi og vækst viser ny rapport

AktueltPowerProduktion10. 11. 2025

En ny analyse fra Rambøll Management Consulting, udviklet for otte danske kommuner på initiativ af Aabenraa Kommune, viser, at udbygningen af vedvarende energi og Power-to-X (PtX) kan skabe markant lokal værdi – ikke kun i form af arbejdspladser, men også gennem investeringer, grønne initiativer og

Morgendagens forsyning og effektelektronik

BranchenytPowerProduktionTop10. 11. 2025

De transformerende teknologier som AI, elbiler og bæredygtige energisystemer skaber et massivt behov for højtydende halvledere. Applikationerne har et fællestræk i form af behovet for en større effekttæthed, bedre effektivitet samt bedre termisk management. Samtidigt arbejder komponenterne i en

Alle nye bygninger bliver gjort klar til fibernet

AktueltBranchenytWireless & data10. 11. 2025

Fra næste år vil alt nybyggeri – villaer, rækkehuse og etagebyggeri – få etableret fibernet på lige fod med el og vand. De kommende beboere vil dermed kunne få en lynhurtig dataforbindelse, som er nødvendig i en verden, der bliver mere og mere digital. Fiberalliancen introducerer samtidig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

  • ANSMANN NORDIC AB

    Den nye EU-batteriforordning og det digitale batteripas i medicinsk teknologi

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and onsemi Present Webinar on How SiC JFETs Are Advancing Circuit Protection and Power Systems

  • EKTOS A/S

    TECHTO Electronics Renews ISO 9001 & ISO 13485 Certifications

  • InnoFour

    PCB and Systems Forum Solna-Sweden

  • EKTOS A/S

    TRS Renews ISED Recognition to Strengthen North American Certification

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    Boost Innovation using Electrical System Development

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

    12.11.2025

  • Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

    12.11.2025

  • Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

    12.11.2025

  • Powell Electronics viser de nyeste space-komponenter under Space Tech Expo Europe

    12.11.2025

  • ODU viser løsninger til test i mass-interconnects og stærkstrøm under Productronica i München

    12.11.2025

  • Dansk IT-direktør fastslår: 1,2 millioner tons elektronisk affald er ikke godt nok

    12.11.2025

  • GPV styrker rentabiliteten for at beskytte indtjeningen på et fortsat udfordrende marked

    12.11.2025

  • VE og PtX skaber markant lokal værdi og vækst viser ny rapport

    10.11.2025

  • Morgendagens forsyning og effektelektronik

    10.11.2025

  • Alle nye bygninger bliver gjort klar til fibernet

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik