• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltTest & mål08. 01. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Big Data letter kortlægning af vejnettet markant

AktueltTest & mål08. 01. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Ligesom Google Street View-bilen, der kører rundt på vejene og fotograferer, kan man nu opleve landinspektørfirmaet LE34’s biler måle op med teknologien Mobile Mapping. Opmåling af en 11 kilometer lang dobbeltsporet vejstrækning, der traditionelt ville have taget to mand mellem 25 og 30 dage at udføre, kan nu klares på en formiddag af én mand væbnet med state-of-the-art teknologi, der revolutionerer opmålingsarbejdet.

– Jeg er netop ved at opmåle en dobbeltsporet vejstrækning på 11 kilometer – altså godt 20 kilometer vej – nær Nykøbing Falster, hvor vejen skal udvides. Outputtet bliver en punktsky og 360 graders billeder af strækningen, og selv når jeg kører med 80 kilometer i timen, er dataenes nøjagtighed rigeligt god til, at vejarbejdet kan projekteres på baggrund af dem, forklarer Anders Møller, der er landinspektør og forretningschef for teknisk måling hos LE34.

I august 2018 tilkendegav hver anden teknik- og miljøudvalgsformand i en rundspørge foretaget af nyhedsmagasinet Danske Kommuner, at der ikke bliver sat nok penge af til vedligeholdelsen af vejområdet i deres kommune. Ifølge LE34 kan Mobile Mapping-teknologien være en kærkommen hjælp til den økonomiske udfordring, kommunerne har.

– På en typisk kortlægnings- eller opmålingsopgave, er totalomkostningerne reduceret til en fjerdedel med Mobile Mapping, siger Anders Møller.

En anden fordel er, at den 3D-model, LE34 udarbejder på baggrund af dataindsamling, giver kommunerne mulighed for til enhver tid at gå ind i modellen og hente præcis de informationer og mål, som der er brug for til et konkret nyt projekt, uanset om opmålingen af vejene oprindeligt blev gennemført til et andet projekt.

– Fordi dataindsamlingen foregår så hurtigt, giver det mening at måle projekteringsrundlag for eksempelvis 10 vedtagne anlægsprojekter på én gang i stedet for at bestille 10 separate opmålinger. Når vi slår projekterne sammen, bliver besparelsen for alvor til at føle på. Og ved pludseligt opståede behov er det bare at åbne 3D-programmet og zoome ind på den relevante vej og lave opmålingen direkte på skærmen, forklarer Anders Møller.

To roterende laserscannere, et 360 graders kamera med 40 megapixel og yderligere tre højdetaljekameraer føder systemet med data, og skal man for eksempel bruge afstanden mellem to fortovskanter, er nøjagtigheden cirka 5 mm, når bilen kører 80 kilometer i timen. Ud over traditionel kortlægning kan Mobile Mapping også hjælpe kommuner med vedligehold af veje.

– Kommuner kan for eksempel få et overblik, der viser tilstanden af vejene på en given strækning. Et bagudvendt kamera på bilen tager billeder af asfaltbelægningen, og samtidig måler lasere, hvor store fordybninger, der er i vejen. Derved kan vi faktisk dokumentere, hvor meget asfalt der skal til for at reparere belægning, siger Anders Møller.

Siden marts 2018 har landinspektørfirmaet testet og arbejdet med udstyret blandt andet på en række statslige infrastrukturprojekter og er nu i fuld gang med at opmåle en række kommunale veje med Mobile Mapping.

Kontakt:
LE34
77 33 22 12

Skrevet i: Aktuelt, Test & mål

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

  • Mouser Electronics

    Mouser Accelerates Innovation with Online Resource Centre on Transportation for Next-Generation Mobility

  • Eaton

    Sådan kan moderne transformere bidrage til at reducere nettab

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Hailo Announce Global Distribution Agreement to Enable AI and Vision AI Applications at the Edge

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Parker Chomerics Announce Global Distribution Agreement

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer Launches LPDDR5 CAMM2 Memory to Capture Edge AI and High-End Industrial Opportunities

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Infineon Technologies KITPSE84AITOBO1 PSOC Edge E84 AI Evaluation Kit for AI and ML Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Plug-and-Play 90W PoE Solution Streamlines Industrial IoT Deployments

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Second Quarter of 2026

  • Mouser Electronics

    New Mouser and onsemi eBook Examines the Power and Sensing Technologies Enabling the Next Generation of AI Systems

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}