• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data29. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

AI skaber nye vindere og tabere på arbejdsmarkedet

AktueltWireless & data29. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Efter ChatGPT’s lancering var der et stort fald i efterspørgslen på jobfærdigheder, som AI kan erstatte (rød linje), mens efterspørgslen på kompetencer, hvor AI blot bidrager til opgaveløsningen, var mere konstant (blå linje). Begge tendenser er estimeret ved at sammenligne med færdigheder, hvor AI ikke spiller nogen rolle. (figur: KU)

Efterspørgslen på en række faglige kompetencer ændrede sig markant, da ChatGPT blev lanceret i slutningen af 2022, viser nyt internationalt studie. Men billedet er sammensat. Mens der blev færre job inden for bl.a. simpel tekstskrivning og oversættelse, steg efterspørgslen efter andre kvalifikationer.

Vil kunstig intelligens (AI) revolutionere arbejdsmarkedet og overflødiggøre millioner af stillinger? Eller er der tendens til at overdrive effekten af ChatGPT og andre former for generativ AI?

Et nyt internationalt studie netop udgivet i Journal for Economic Behavior and Organization konkluderer, at sandheden sandsynligvis ligger et sted midt imellem. Kunstig intelligens overtager arbejdsopgaver på nogle områder, men skaber også nye jobs på andre.

Studiet bygger på statistiske analyser af mere end tre millioner freelancejobs med forskellige krav til kompetencer, som er blevet udbudt på en af de førende internationale freelanceplatforme, før og efter ChatGPT blev lanceret i november 2022.

– Vi kan se, at efterspørgslen på oversættelser, visse skriveopgaver og simpel programmering faldt markant med indførelsen af ChatGPT. Men samtidig steg efterspørgslen på andre færdigheder. Studiets centrale budskab er derfor, at de nye AI-teknologier skaber væsentlige forandringer på arbejdsmarkedet. Men vi taler indtil videre ikke om, at nye AI-teknologier udraderer jobs over en bred kam og gør menneskelig arbejdskraft overflødig, forklarer Ole Teutloff fra Copenhagen Centre for Social Data Science (SODAS) ved Københavns Universitet.

Fald i jobopslag på næsten en fjerdedel

Samlet viser analyserne, at antallet af udbudte freelancejobs inden for områder, som i høj grad kan overtages af ChatGPT, faldt med cirka 24 procent, når man sammenligner med jobtyper, hvor AI blot understøtter arbejdsfunktionen eller slet ikke har nogen betydning.

De mest udsatte jobs var produktion af tekster om fast ejendom og ’Om-os’-tekster på hjemmesider. Her faldt antallet af udbudte jobs med over 50 procent. Omvendt steg udbuddet af freelanceopgaver inden for områder som f.eks. maskinlæring, udvikling af chatrobotter og mere kreative former for tekst- og videoproduktion.

Faldet var særligt stort blandt de kortvarige jobs på 1-3 uger og jobs målrettet freelancere med begrænset erfaring. Det giver ifølge forskerne god mening, da mere komplekse arbejdsopgaver fortsat kræver menneskelig medvirken.

Johanna Einsiedler, der er ph.d.-studerende på SODAS og medforfatter på studiet, advarer mod at lægge for stor vægt på enkelte tal i studiet, for AI-området udvikler sig hastigt. Til gengæld er den overordnede tendens tydelig:
– Vi står potentielt set foran store ændringer. Når vi over to år ser, at antallet af udbudte job er faldet med en fjerdedel på de mest AI-udsatte områder, er det selvfølgelig markant. Desuden har vi næppe set den fulde effekt endnu, da freelanceområdet bliver hurtigere påvirket end resten af arbejdsmarkedet, siger hun.

Nye krav til fleksibilitet

Ifølge forskerne bag studiet stiller det både arbejdstagere og arbejdsgivere over for helt nye udfordringer: Integration af AI i arbejdsprocesser skaber vindere og tabere, afhængigt af hvordan AI-teknologier bliver brugt, og hvilke kompetencer den enkelte har. Nogle professioner vil forsvinde, mens andre vil opstå.

Det er sket før, når nye teknologier har vundet frem. Men i dette tilfælde bør politiske beslutningstagere være særligt opmærksomme, hvor hurtigt det går, understreger Ole Teutloff:
– Det er en særlig udfordring, når vi taler om uddannelse og efteruddannelse, som det tager tid at ændre. Heldigvis har Danmark et uddannelsessystem med fokus på generelle færdigheder. Det bliver efter min mening endnu vigtigere i en verden, der forandrer sig hastigt. Nogle af de vigtigste færdigheder bliver nysgerrigheden efter at lære nyt og evnen til at tilpasse sig, siger han.

Eksempler på berørte kompetencer:

Negativt påvirket (færre jobs):

– Skrivning af ‘Om os’-sider
– Tekster om fast ejendom
– Webdesign med Java-script
– Korrekturlæsning
– Oversættelse (vesteuropæiske sprog)
– Forretningsanalyser
– Datavidenskab og statistik

Positivt påvirket (flere jobs):

– Chatbots
– Kreativ skrivning, ’explainer’-videoer
– Maskinlæring
– Rejseplanlægning

Fakta om studiet

Studiet ‘Winners and losers of generative AI: Early Evidence of Shifts in Freelancer Demand’ er netop udgivet i Journal for Economic Behavior and Organization.

Bag studiet står en international gruppe af forskere. Ud over førsteforfatter Ole Teutloff og Johanna Einsiedler, begge fra SODAS ved Københavns Universitet, har følgende bidraget: Otto Kässi fra ETLA Economic Research i Finland, Fabian Braesemann fra Oxford Internet Institute, Pamela Mishkin fra OpenAI, USA, og R. Maria del Rio-Chanona fra bl.a. University College London.

Studiet analyser freelancejobs udbudt på en international jobplatform (anonymiseret) med fokus på, hvordan introduktionen af ChatGPT ændrede efterspørgslen på efterspurgte færdigheder opdelt i 116 grupper. Disse blev samtidig inddelt i tre overordnede grupper:

– Færdigheder, der kan overtages af AI-værktøjer
– Færdigheder, hvor AI-løsninger bidrager til opgaveløsning
– Færdigheder, hvor AI ikke spiller nogen rolle

De enkelte og overordnede færdighedsgrupper blev defineret med hjælp fra nyeste version af ChatGPT.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to drivere/controllere til sinusformet pulsbreddemodulation (PWM) – TC78B043FNG og TC78B043FTG – til styring af trefasede børsteløse DC-motorer (BLDC) med support af både ydre (SPM - surface permanent magnet) og indre (IPM – interior permanent magnet)

Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

AktueltDesign & udvikling13. 02. 2026

Den danske startupvirksomhed Gridturn, som forlænger levetiden på udtjente elbilbatterier ved at omdanne dem til certificerede batterienergilagringssystemer (BESS), er blevet tildelt 75.000 EUR. i støtte fra Women TechEU-programmet. Støtten gives til kvindeligt ledede europæiske

Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

AktueltWireless & data13. 02. 2026

En ny temperaturmåling fra slutningen af 2025 blandt danske virksomheder viser, at usikkerheden om amerikansk loyalitet allerede inden de seneste udmeldinger har fået danske virksomheder til at tage markante skridt for at sikre deres data og flytte væk fra USA. Undersøgelsen viser, at der blandt

Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

Design & udviklingTop13. 02. 2026

Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere energieffektive computere, telefoner og datacentre. Opfindelsen af nanolaseren er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Science Advances. Perspektiverne i teknologien er, at

Hjernen bag C++ har netop rundet de 75 år

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

Bjarne Stroustrup (født: 1950) er blandt de bedste hoveder inden for dansk teknologi, og hans compilering af sourcekode med C++, som reelt er opfindelsen af sproget, kan føres tilbage til 1979. Selv har opfinderen lige rundet de 75 år og er fortsat aktiv i branchenArtiklen har været bragt i Aktuel

Cirkularitet er i frit fald – og det kan koste Danmark dyrt

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

På globalt plan genbruges færre og færre materialer. Det er et tegn på, at vi stadig har svært ved at forene vækst med ressourceansvarArtiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 - 2026 og kan læses herunder uden illustrationer(læs originaludgaven her) Af Lasse Garby, administrerende

Robotsikkerhed og implementering af en sikker fremtid

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

I massevis af artikler har både Analog Devices og flere andre tidligere fokuseret på de sikkerhedsmæssige udfordringer, som robotstyringer giver – navnlig med fokus på de industrielle sikkerhedsstandarder og de ikke uvæsentlige sikkerhedsfunktioner, der er nødvendige til beskyttelse i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

  • Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

    13.02.2026

  • Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

    13.02.2026

  • Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

    13.02.2026

  • Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

    13.02.2026

  • IFS bliver officiel teknologipartner for Cadillac Formel 1 Team

    11.02.2026

  • Embedded Worlds dramatik fortsætter i 2026

    11.02.2026

  • Microchip lancerer familie af 600V gate-drivere til højvolt power-management applikationer

    11.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik