• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

TopWireless & data09. 12. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ældres digitale evner overhaler de unges

TopWireless & data09. 12. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at den ældre generation for alvor har fået gang i de digitale færdigheder, mens de unge, måske lidt overraskende, kæmper på en række fronter.

I mange år har man talt om, at den ældre generation på over 60 år ikke kunne følge med den digitale udvikling, mens den unge generation, der er født og opvokset i et digitalt univers, bare drønede derudaf på internettets evige motorvej.

Nu viser rapporten ”It-anvendelse i befolkningen” fra Danmarks Statistik dog, at især den ældre generation buldrer derudaf. På bare 10 år er andelen af danskere på over 60 år der ofte går på nettet næsten fordoblet.

– Den ældre generation har for alvor taget de digitale værktøjer til sig, og bruger mere tid på internettet end nogensinde før. Noget vi også kan se i forhold til online købsmønstrene, hvor handlen blandt de ældre også har været stigende, siger Steffen Blauenfeldt Otkjær, CEO i AKQA Denmark, og formand for IT-Branchens udvalg for den gode brugeroplevelse.

Ser man på hvad danskerne har købt online over det seneste år, er dog stadig store forskelle mellem generationerne. De unge køber i høj grad tøj, udstyr og fastfood online, mens danskere over 60 år fører på onlinehandlen, når det kommer til møbler, medicin, bøger og billetter.

– Vi ser ikke bare, at den ældre generation for alvor haler ind på de digitalt indfødte, men også at de køber mere komplekse produkter som møbler, billetter, rejser og medicin online, Hvilket igen åbner op for nye salgsmuligheder for virksomhederne,” udtaler Steffen Blauenfeldt Otkjær.

Det er dog ikke alle steder i den digitale verden, at tingene bare kører problemløst.
Selvom 72% af danskerne, der bruger offentlige myndigheders selvbetjeningsløsninger, svarer, at løsningerne enten er ”meget overskuelige” eller ”overskuelige”, så har 23% af danskerne stadig haft brug for hjælp til at bruge dem. 

Og her er det især de unge, der har haft brug for hjælp til at komme i digital kontakt med det offentlige.

– Det viser, at den digitale omstilling ikke er et generationsprojekt, som er overstået, når de digitalt indfødte bliver gamle. Det er en indsats, vi hele tiden skal have fokus på, og som i særdeleshed skal rettes mod de nye generationer. Hvis det ikke er intuitivt og nemt for unge mennesker at tjekke beskeder eller komme i kontakt med det offentlige online, så risikerer vi at tabe en hel generation på gulvet, siger Steffen Blauenfeldt Otkjær.

Skal man have de unge til at blive mere selvkørende på de mange selvbetjeningsservices fra det offentlige, er der derfor brug for, at man tænker de unges online adfærd ind fra starten, når man udvikler nye løsninger.

Det handler blandt andet, om det sprog der bruges i de offentlige løsninger, og de logikker som det offentlige lægger ned over løsningerne. Langt fra alle unge kan gennemskue de juridisk tunge begreber som ”restskat” og ”negativ test”, som de digitale løsninger flyder over med. Og hvorfor skal man f.eks. notificeres via e-mail, når langt de fleste danskere under 19 ikke har en e-mail, de tjekker jævnligt?

Et eksempel på, hvordan det offentlige taler forbi de unge, er indkaldelsen til session i hæren. Hvert år indkaldes omkring 7.000 mænd til session, men hvert år udebliver flere tusinde af den simple grund, at de aldrig læser deres e-boks, hvor indkaldelsen ligger.

Måske er det derfor nødvendigt at tænke over, om alle borgere skal bruge den samme løsning og har gavn af at se den samme forside f.eks. på borger.dk? Det vil jo svare til at alle så de samme opslag på deres Facebook-væg.

Et eksempel på nytænkning kunne være den nye kørekort-app, som i sin enkelthed og på den mobile platform i højere grad taler til de unge.

Derfor anbefaler IT-Branchen at det offentlige: 

  • I så høj grad som muligt og så tidligt som muligt – inddrager borgerne i processen med at udvikle nye løsninger. Her er det især afgørende at have de forskellige brugergrupper repræsenteret i arbejdet.
  • Lægger de juridisk tunge begreber på hylden, og anvender et sprog som målgruppen kan forstå, og som guider brugeren gennem selvbetjeningen med afsæt i brugerens forudsætninger.
  • Tænker i differentierede løsninger og guides, der er målrettet de forskellige borgere, der bruger løsningerne.

Skrevet i: Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

Branchenyt18. 05. 2026

Anglia Components har underskrevet en paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky, producent af et stadigt voksende udvalg af produktteknologier, herunder audio, konnektering, aktuator og kontrolsystemer, relæer, sensorer, kontakter og termiske styringer. Same Sky var tidligere kendt som CUI

Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytDesign & udvikling18. 05. 2026

Nu lanceres Nordic Compass – en ny fællesnordisk alliance, bestående af førende nordiske virksomheder, fonde og organisationer, herunder danske aktører som Novo Nordisk Fonden, Chr. Augustinus Fabrikker, Danfoss og Ørsted. Ambitionen er at omsætte nordiske industrielle styrkepositioner til konkrete

Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

AktueltEvents18. 05. 2026

Hvis man er nysgerrig efter at se, hvordan fremtidens, kvantechips og energimaterialer bliver udviklet, har man nu mulighed for at komme helt tæt på forskningen på DTU. DTU og Københavns Folkeuniversitet har netop åbnet for efterårssæsonen i Lyngby. Her kan du komme på rundvisninger i DTU’s

Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

Design & udviklingEventsProduktionTop18. 05. 2026

Tre forårsdage i Odense er slet ikke tosset, og måske endda mere charmerende end tre sensommerdage, der ellers har været normen. Men i morgen går det løs: Tirsdag til torsdag, 19. - 22. maj, løber Elektronikmessen 2026 af stablen i Odense Congress Center, og med henblik på den udvikling, hele

Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

Design & udviklingIoT & embedded15. 05. 2026

Mouser Electronics gør opmærksom på sit omfattende medicinske ressourcecenter for implementeringsmodne healthcare-værktøjer. Centret giver ingeniører og designere af healthcare-løsninger essourcer til at udvikle avancerede medicinske teknologier og holde sig informeret om nye tendenser, der former

Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

Komponenter & konnektorer15. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af kontakter. De populære SMT-taster/-kontakter med kort vandring får nu selskab af en ny størrelse/version: “WS-TASV SMT Tact Switch 4.5*3.2 mm”. Tasterne/kontakterne leveres i tre forskellige versioner til varierende tastetryk. Familien af afbrydere til typisk

40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

Branchenyt15. 05. 2026

I denne uge kunne Sick Danmark fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Virksomhedens vækst afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

  • Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

    18.05.2026

  • Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

    18.05.2026

  • Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

    18.05.2026

  • Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

    15.05.2026

  • Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

    15.05.2026

  • 40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

    15.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik