• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingIoT & embeddedTopWireless & data02. 03. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Clouden er det nyeste teknologiske grænseland for danske Space Inventor

Design & udviklingIoT & embeddedTopWireless & data02. 03. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale udvikling ud i såvel rummet som clouden.

(foto: Space Inventor via Ritzau)

Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien. Men at være konkurrencedygtig i rumfartsindustrien anno 2026 handler ikke kun om innovative løsninger, men også om innovative arbejdsgange.

Det ved man alt om hos den danske satellitbygger Space Inventor. I snart 10 år har den Aalborg-baserede virksomhed designet sine modulære satellitplatforme i skyen for at sikre fremdrift og optimale arbejdsgange i udviklingsprocessen.

Nu tager Space Inventor endnu et skridt henimod etableringen af en digital rød tråd gennem hele værdikæde med implementeringen af Arena® Product Lifecycle Management (PLM)-løsningen fra leverandøren PTC. En platform, der blandt andet skal bygge bro mellem ingeniørernes CAD-filer og Space Inventors ERP-system.

– Det handler om at sikre, at information og data kan flyde så let som muligt gennem vores organisation og vores forskellige faglige afdelinger. Implementeringen af Arena skal sikre os en langt højere grad af automatisk flow mellem vores forskellige datakilder, herunder vores CAD-platform og vores ERP-system, hvilket indtil nu har involveret rigt meget manuelt arbejde, forklarer Mathias Ernst Halvorsen, Head of Mechanical Engineering.

En af Europas mest moderne satellitfabrikker

Space Inventor har siden 2015 taget rejsen fra lille iværksætter til moden, etableret rumfartsvirksomhed, der designer og bygger 95 procent af sine komponenter in-house på en af Europas mest moderne satellitfabrikker.

Med afsæt i modulære satellitplatforme, der kan skræddersyes til den enkelte kunde og til den enkelte mission, har Space Inventor bygget en forretning op, der kan levere end-to-end satellit-infrastruktur – fra individuelle komponenter over komplette platforme til missionssupport og -drift.

Den cloud-baserede CAD-platform Onshape® – ligeledes fra PTC – har siden 2017 været limen, der binder Space Inventors udvikling og produktion sammen: Fra indledende salgsdesigns over avancerede mekaniske designs til test og verificering af satellitterne hardwarekomponenter. Fra de mindste beslag til komplette satellitter på 200 kilo.

Netop skiftet fra lokale filer på en lokal server til filer i skyen har vist sig at være en gamechanger for Space Inventors ingeniører.

– For os har det været en afgørende feature, at Onshape er cloud-baseret. Vi kan have 10 ingeniører siddende og arbejde på den samme komponent på samme tid og tilgå de samme data. Så samarbejdsmulighederne er i min optik den største styrke ved Onshape. Samtidig skal vi ikke gå og være nervøse for pludselige softwarenedbrud, der kan koste os værdifuld tid i udviklingsprocessen, siger Mathias Ernst Halvorsen.

På vej til månen

Space Inventor har blandt andet været dybt involveret i udviklingen og opsendelsen af den dansk-svenske satellit BIFROST, der anvendes til at overvåge Grønland og hele det arktiske område.

Senest er Space Inventor desuden blevet udvalgt til at udvikle og bygge satellitten til Danmarks første satellitmission til månen, Máni, der officielt blev godkendt af det europæiske rumagentur ESA i december sidste år.

Også her bruger man Onshape til at designe satellitten.

Hastighed og kvalitet

Som følge af blandt andet den gepolitiske situation, særligt krigen i Ukraine, er satellitter de senere år blevet en usynlig, men essentiel komponent i kritisk infrastruktur – fra klimamonitorering over satellitkommunikation til forsvar og overvågning.

Denne udvikling udmønter sig blandt andet i stadigt kortere time-to-market. Hvor Space Inventor tidligere kalkulerede med typisk 14 måneders udviklingstid, er det i dag ikke ualmindeligt med udviklingstider helt nede på seks måneder.

– For en virksomhed som os er det helt afgørende at finde den rette balance mellem hastighed og kvalitet, hvis vi vil have en berettigelse på markedet. Udviklingen går rigtig hurtigt, men kvaliteten af både vores løsninger og processer skal stadig være enormt høj. Så agilitet er et nøgleord for os, og det er også en af grundene til, at vi nu – sammen med PTC – tager næste skridt på vores digitale rejse med implementeringen af Arena, slutter Mathias Ernst Halvorsen.

Om Space Inventor

Space Inventor er en dansk satellitproducent og anden generation ”New Space”-virksomhed, der blev grundlagt i 2015. Med målsætningen Space for Progress har virksomheden specialiseret sig i såkaldt fleksibel modularitet, hvor standardiserede, testede moduler kombineres med skræddersyede tilpasninger for at levere robuste satellitter til offentlige, militære og kommercielle missioner. Space Inventor har hovedkvarter i Aalborg, Danmark, med kontorer i København og Leuven, Belgien, og opererer med fuld vertikal integration og ikke-ITAR-overholdelse, hvilket sikrer partnere en transparent, højkvalitetsvej til rummet, der er designet, bygget og testet i Europa.

Om PTC

PTC er en global softwarevirksomhed, der gør det muligt for producenter og produktvirksomheder at transformere den måde, de designer, fremstiller og servicerer de fysiske produkter, som verden er afhængig af, digitalt. PTC har hovedkvarter i Boston, Massachusetts, beskæftiger over 7.000 medarbejdere og understøtter mere end 30.000 kunder globalt. For mere information, besøg http://www.ptc.com

Skrevet i: Design & udvikling, IoT & embedded, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

BranchenytProduktionTop25. 09. 2026

De nyeste globale tal fra International Federation of Robotics (IFR) bekræfter et markant skift i den måde, virksomheder over hele verden investerer i automation på. Hvor det traditionelle marked for industrirobotter i 2025 mærkede en europæisk afmatning med et fald i Danmark på 7 procent fra 1.443

DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

AktueltBranchenytWireless & data25. 09. 2026

– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak

Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

AktueltBranchenyt25. 09. 2026

Alderen kan både være en stopklods, når man skal søge nyt arbejde, men også føles som en ressource, der ikke bruges nok på arbejdspladsen. Det viser en ny rapport, som ser på alder som både en barriere og ressource  blandt seniorer på over 50 år. Det er stof til eftertanke i en branche som

Microchips 1,2V clock-buffere linker de nyeste SoC’er og FPGA’er til højere spændinger

Komponenter & konnektorer25. 09. 2026

Markedet for lavspændings clock-drivere fortsætter med at vokse med den stigende brug af avancerede FinFET-procesteknologier, der anvendes i højtydende FPGA'er, SoC'er, AI-acceleratorer og næste generation af CPU'er. Designere står over for stigende udfordringer på grund af den begrænsede

Intel Xeon 6+: Højere regnekraft pr. watt til datacentre

Komponenter & konnektorer25. 09. 2026

AI, cloud-applikationer og dataintensive arbejdsbelastninger øger effekttætheden i datacentre. Samtidig bliver strømforsyning og køling i stigende grad begrænsende faktorer. Derfor er der behov for processorplatforme, der kombinerer høj ydeevne med effektiv ressourceudnyttelse og gennemsigtighed

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

Branchenyt25. 09. 2026

Nikolaj Bramsen blev torsdag aften kåret som Årets Tech CEO 2026 ved IT-Branchens lederkonference, Lederdøgnet, på Hindsgavl Slot. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og en drivkraft for virksomhedens strategi, resultater og langsigtede

Lenovo ruster virksomheder til AI-fremtiden med nye it-infrastrukturløsninger

Wireless & data25. 09. 2026

En tidssvarende digital infrastruktur er blevet vigtigere end nogensinde før, når det gælder både virksomheders daglige drift og muligheden for at tage kunstig intelligens i brug. Samtidig bliver det digitale it-miljø mere fragmenteret og komplekst, mens kravene til cybersikkerhed, stabil drift og

Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

AktueltBranchenyt23. 09. 2026

Altera Corporation og Rutronik annoncerer en strategisk distributionsaftale, der skal udvide kundernes adgang til Alteras FPGA-portefølje på det europæiske marked. Aftalen styrker Alteras strategi med flere distributører ved at give kunderne større fleksibilitet i indkøb, bedre teknisk support og

50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

AktueltDesign & udviklingWireless & data23. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

BranchenytDesign & udviklingTop23. 09. 2026

Panasonic Factory Solutions styrker sin tilstedeværelse i Central- og Østeuropa ved at centralisere sine aktiviteter inden for kundesupport, ingeniørarbejde, service og udvikling i Budapest, Ungarn. Som led i denne strategiske investering har virksomheden åbnet et betydeligt udvidet teknisk center,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

  • SynFlex A/S

    PET-folie på dine præmisser: Mylar® og Hostaphan® fra SynFlex

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Mouser Electronics

    Mouser and Amphenol CDI Announce Global Distribution Agreement

  • Microchip Technology Inc.

    Build Smarter, More Resilient 48V Power Systems with Energy-Aware Digital Power Monitoring from Microchip

  • InnoFour

    Turning Billions of DRC violations into actionable debug

  • ACTEC A/S

    Batteriet kommer sjældent først

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

  • InnoFour

    The BOM is no longer just documentation

  • HIN A/S

    ESD-sikring skal ikke bare etableres – den skal verificeres

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

    25.09.2026

  • DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

    25.09.2026

  • Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

    25.09.2026

  • Microchips 1,2V clock-buffere linker de nyeste SoC’er og FPGA’er til højere spændinger

    25.09.2026

  • Intel Xeon 6+: Højere regnekraft pr. watt til datacentre

    25.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    25.09.2026

  • Lenovo ruster virksomheder til AI-fremtiden med nye it-infrastrukturløsninger

    25.09.2026

  • Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

    23.09.2026

  • 50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

    23.09.2026

  • Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

    23.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}