• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytProduktion07. 12. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Tidlig praktisk fokus på medarbejdertrivsel forebygger stress

AktueltBranchenytProduktion07. 12. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Elektronikvirksomheden OJ Electronics har i efteråret søsat en række ’gå-hjem-møder’, hvor medarbejdernes trivsel har stået øverst på agendaen. Her har både medarbejdere og ledere fået værktøjer til, hvordan de individuelt kan arbejde med deres sundhed, robusthed og stresshåndtering.

De i alt tre møder er elektronikvirksomhedens ønske om at agere frem for at reagere på den omskiftelige tilværelse, der de seneste par år har trukket særligt store veksler på medarbejderne i OJ Electronics.   

— Allokering, mangel på komponenter og deraf designudfordringer har betydet, at alle i OJ Electronics konstant har skullet tilpasse sig og finde nye måder at navigere på. Og det tærer på kræfterne i længden, siger HR-direktør hos OJ Electronics, Marianne Betzer.

Hun peger på, at coronapandemien definerede en ny hverdag og siden trak et langt spor af ustabile globale forsyningskæder samt markante prisstigninger på råvarer og materialer efter sig. Efterfølgende har krigen i Ukraine og den stigende inflation sat sit præg på dagligdagen hos virksomheden fra Sønderborg.

— Det kan ikke undgås, at der opstår en form for mæthedspunkt hos den enkelte medarbejder, når vi i to år ikke har haft en naturlig arbejdsrytme. Derfor har vi startet gå-hjem-møderne, så vi kan komme eventuelle tegn på mistrivsel i forkøbet med de rette værktøjer, siger Marianne Betzer.

Stress afledes af mistrivsel
Møderne er et frivilligt tilbud for alle medarbejdere, og ved det senest afholdte deltog omkring halvdelen af de cirka 180 medarbejdere.

Til at facilitere møderne har OJ Electronics inviteret Peter Niels Jørgensen, der er uddannet cand.scient. i humanbiologi og idræt med speciale i stress. Over et par timer giver han medarbejderne konkrete værktøjer til, hvordan de individuelt kan arbejde med deres sundhed, robusthed og stresshåndtering.  

— Stress er en naturlig afledning af mistrivsel, og i mange tilfælde opdager man den først, når det er for sent. Derfor er det vigtigt, at man dels er opmærksom på de psykiske og fysiske faresignaler, samtidig med at man har nogle værktøjer til at håndtere dem, siger Peter Niels Jørgensen.

Han fremhæver to nøgleord som højtvægtende for den enkeltes trivsel – forudsigelighed og kontrollerbarhed.

— At de faste rammer og arbejdsopgaver pludselig skifter karakter, kan for nogens vedkommende skabe en vis utryghed og følelse af magtesløshed. Andre bliver så opslugt af de nye opgaver, at de helt glemmer at koble fra, selv når de kommer hjem, hvilket oftest resulterer i, at gassen til sidst går af ballonen, siger Peter Niels Jørgensen.

Døren står altid åben
Tidligere på året har HR-direktør Marianne Betzer sammen med den øvrige ledergruppe selv været igennem et forløb med Peter Niels Jørgensen. Her blev de rustet til at kunne håndtere eventuelle tegn på mistrivsel og stress i organisationen.

— Ud over vores faste trivselssamtaler har vi nu nogle helt konkrete redskaber, der gør det muligt for os at tilrettelægge individuelle forløb, når vi ser tegn på mistrivsel. Og så er møderne et signal om, at døren hos den nærmeste leder altid står åben, og at man ikke skal være bange for tale om de udfordringer, man har, siger Marianne Betzer.

Hun forklarer, at et forløb kan indebære færre ugentlige arbejdsdage, nedsat tid og afveksling i arbejdsopgaverne.

Susanne Hannemann Jensen er en af de mange medarbejdere hos OJ Electronics, der har deltaget i møderne med Peter Niels Jørgensen. Og supply chain specialisten har på egen krop mærket, hvad mistrivsel kan føre til.

— Jeg har selv haft stressen helt tæt på kroppen, hvor jeg til sidste blev nødt til at sige op. Derfor ved jeg, hvor vigtigt det er med fokus på stresshåndtering og livsførelse, og jeg er enormt glad for, at der bliver arbejdet seriøst med det her i virksomheden. Der er en forståelse for, at vi ikke selv er herre over, hvordan vi reagerer på udefrakommende faktorer, og at udfordringerne skal løses i fællesskab, slutter Susanne Hannemann Jensen.   

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

STMicroelectronics leverer avancerede context-aware sensorer

Komponenter & konnektorer28. 09. 2026

STMicroelectronics’ nyeste miniature-bevægelsessensorer tilbyder forbedret præcision til nøjagtig rekonstruktion af hændelser, samtidig med at de overholder de strengeste standarder for bæredygtige materialer. De nye 6-aksede sensorer – også kaldet inertimåleenheder (IMU'er) – kan anvendes i

Københavns Universitet: AI-chatbots giver os et for smalt udvalg af viden

Wireless & data28. 09. 2026

”Jeg spørger lige chatten.” Det er efterhånden blevet et hverdagsudtryk for mange af os. Hvor vi før googlede os frem til information, er AI-chatbots blevet en gængs måde at finde svar på alt fra, hvad man skal lave til aftensmad, over hvordan man formulerer den svære mail til chefen, til hvad det

Hacker gruppen ShinyHunters hævder at have brudt ind hos FBI

Wireless & data28. 09. 2026

FBI har anerkendt påstande om, at hackergruppen, Shinyhunters er brudt ind i FBI’s domæne med at formål at finde navne på agenter og operationer. FBI er ved at undersøge sagen, men har ikke bekræftet, om der har fundet et sikkerhedsbrud sted, eller om der er blevet stjålet data. - Vi ser i

Elektronikingeniør vil ”Hjem til Aarhus”

Branchenyt28. 09. 2026

Til udviklingsteamet har Develco ansat Nicklas Drejergaard Larsen som ny Hardware Engineer til at arbejde med produktudvikling af kundernes elektronikprodukter med hardware, embedded software, mekanik og trådløs kommunikation. Nicklas Drejergaard Larsen tog først en diplomuddannelse til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete Counter-UAS-løsninger

AktueltDesign & udviklingEvents28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC Core-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

50 år med Styromatic A/S – og 20 år i Thailand

AktueltBranchenytEvents28. 09. 2026

I 2026 markerer Styromatic A/S 50-års jubilæum i Danmark, hvilket understreger virksomhedens lange historie og erfaring inden for elektronikproduktion og EMS-løsninger. Samtidig fejrer Styromatic 20 års tilstedeværelse i Thailand, der gennem to årtier har været en vigtig del af virksomhedens

Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

BranchenytTop28. 09. 2026

Aalborg Universitet er blandt Europas bedste til at producere forskning indenfor ingeniørfagene som f.eks. forsvarsteknologi, cybersikkerhed og bæredygtige energisystemer. Det viser en ny bedømmelse, hvor AAU igen i år er placeret blandt de bedste europæiske ingeniøruniversiteter på den anerkendte

Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

BranchenytProduktionTop25. 09. 2026

De nyeste globale tal fra International Federation of Robotics (IFR) bekræfter et markant skift i den måde, virksomheder over hele verden investerer i automation på. Hvor det traditionelle marked for industrirobotter i 2025 mærkede en europæisk afmatning med et fald i Danmark på 7 procent fra 1.443

DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

AktueltBranchenytWireless & data25. 09. 2026

– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak

Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

AktueltBranchenyt25. 09. 2026

Alderen kan både være en stopklods, når man skal søge nyt arbejde, men også føles som en ressource, der ikke bruges nok på arbejdspladsen. Det viser en ny rapport, som ser på alder som både en barriere og ressource  blandt seniorer på over 50 år. Det er stof til eftertanke i en branche som

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

  • InnoFour

    Polarion4U – Let’s connect in Berlin 23-25 November 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

  • SynFlex A/S

    PET-folie på dine præmisser: Mylar® og Hostaphan® fra SynFlex

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Mouser Electronics

    Mouser and Amphenol CDI Announce Global Distribution Agreement

  • Microchip Technology Inc.

    Build Smarter, More Resilient 48V Power Systems with Energy-Aware Digital Power Monitoring from Microchip

  • InnoFour

    Turning Billions of DRC violations into actionable debug

  • ACTEC A/S

    Batteriet kommer sjældent først

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • STMicroelectronics leverer avancerede context-aware sensorer

    28.09.2026

  • Københavns Universitet: AI-chatbots giver os et for smalt udvalg af viden

    28.09.2026

  • Hacker gruppen ShinyHunters hævder at have brudt ind hos FBI

    28.09.2026

  • Elektronikingeniør vil ”Hjem til Aarhus”

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete Counter-UAS-løsninger

    28.09.2026

  • 50 år med Styromatic A/S – og 20 år i Thailand

    28.09.2026

  • Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

    28.09.2026

  • Salg af servicerobotter går frem mens industrirobotter stagnerer

    25.09.2026

  • DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori

    25.09.2026

  • Seniorer oplever aldersdiskrimination og efterlyser mentorrolle

    25.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}