• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded21. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

80 procent af SMV’er frygter at blive sat tilbage hvis de ikke satser på AI

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded21. 06. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Ifølge en ny undersøgelse om indkøbsmønstre i små og mellemstore virksomheder siger 80 % af virksomhederne, at de risikerer at blive sat tilbage i konkurrencen, hvis de ikke satser på AI. Samtidig angiver 87 %, at de allerede nu er bevidste om, hvordan investeringer i AI vil være fordelagtige på langt sigt.

Resultaterne af undersøgelsen, som er gennemført af Pax8 i samarbejde med Channelnomics, er at finde i rapporten SMB AI Buying Trends. Rapporten giver indsigt i europæiske virksomheders evne til at tilpasse sig til det hurtigt voksende AI-marked, bekymringer i forhold til at blive sat tilbage i konkurrencen samt de helt nye krav, som udbredelsen af AI stiller til virksomhederne.

Udbredelsen af AI foregår med stormskridt, og i takt med den hurtige ekspansion har flere og flere fået fokus på potentialet ved at anvende AI, ikke mindst efter lanceringen af værktøjer som ChatGPT og Microsofts Copilot.

Undersøgelsen fra Pax8 viser, at 88 % af de små og mellemstore virksomheder allerede har implementeret mindst ét AI-system, men at mange af dem oplever barrierer i forhold til at opnå det fulde potentiale ved at integrere AI. Disse barrierer er eksempelvis utilstrækkelig infrastruktur samt problemer med datahygiejne og sikkerhed. Blandt de europæiske små og mellemstore virksomheder hersker der dog stor optimisme med hensyn til at opnå vækst med hjælp fra AI – men også en bekymring for, at man ikke kan holde trit med den rivende udvikling.

– Mindre virksomheder er mere fleksible og hurtigere til at tilpasse sig til omgivelserne end store virksomheder. Dertil kommer, at Norden jo er kendt for sin innovative og fremsynede virksomhedskultur. Når det handler om at implementere AI, tror jeg, at disse aspekter kan være en stor fordel på det globale marked, siger David Treiberg, salgschef for Pax8 i Danmark og de øvrige nordiske lande samt Baltikum.

Ifølge rapporten angiver mere end 80 % af de adspurgte små og mellemstore virksomheder, at de risikerer at blive sat tilbage i konkurrencen, hvis de ikke satser på AI. Samtidig svarer 87 %, at de kan se, hvordan investeringer i AI kommer til at give dem fordele på langt sigt. 74 % mener, at AI vil medvirke til en bedre forretningsmæssig målopfyldelse gennem bl.a. forbedringer af operativ effektivitet, dataanalyse og kunderelationer samt optimering af forretningsprocesser. Dette tyder på, at små og mellemstore virksomheder har forstået, hvilke gennemgribende forandringer AI vil medføre for erhvervslivet.

Rapporten viser endvidere, hvad virksomhederne drives af, når det handler om at integrere AI. De små og mellemstore virksomheder ser i overvejende grad AI som afgørende for fremtidig vækst og konkurrenceevne. 96 % af virksomhederne giver udtryk for, at de er klar til at købe flere AI-systemer og AI-værktøjer inden for de kommende 12 måneder. Denne kraftige forøgelse drives af forskellige faktorer, hvor europæiske virksomheder ligger i top, når det gælder prioritering af udvikling af nye distributionssystemer (54 %), hvilket afspejler de europæiske virksomheders markante fokusering på innovation og bæredygtige forretningsmodeller. De europæiske virksomheder lægger også betydelig vægt på at være tilpasningsdygtige i forhold til forandringer i markedet. Men trods viljen til at udvikle viser undersøgelsen, at mange har svært ved at integrere AI.

Integration af AI er præget af kompleksitet

Når små og mellemstore virksomheder forsøger at udnytte potentialet ved AI, viser der sig som nævnt at være en række forhindringer, som understreger den kompleksitet, der præger AI-integration. Disse forhindringer spænder over en række forskellige områder, hvor europæiske virksomheder især peger på manglende interne kompetencer, bekymring for it-sikkerheden, utilstrækkelig infrastruktur samt problemer med integration med eksisterende systemer. Disse forhindringer understreger, at integration af AI ikke er noget, man bare lige sætter i værk. Man er nødt til at indtænke fx infrastrukturberedskab, sikkerhedsovervågning, kompetenceløft og systemkompatibilitet.

I takt med at AI-landskabet fortsat udvikler sig, bliver det endnu vigtigere for små og mellemstore virksomheder, som vil drage nytte af AI’s fulde potentiale, at bruge den type it-leverandør, som kaldes MSP’er (Managed Service Providers). 58 % af virksomhederne i undersøgelsen samarbejder med en leverandør som led i deres bestræbelser på at kunne implementere AI-systemer på egen hånd. Det er så komplekst at gennemføre en succesrig implementering af AI, at mange små og mellemstore virksomheder søger ekstern ekspertise. For europæiske virksomheder er prisen en af de vigtigste faktorer, når de vælger leverandører af ekstern bistand til AI-implementering, men også sikkerhed og proceshastighed vejer tungt.

– Det er en udfordring især for mindre virksomheder, at de typisk mangler ressourcer til implementering af AI. For disse virksomheder bliver MSP’er afgørende, hvis de skal holde trit med udviklingen og fastholde deres position på markedet, siger David Treiberg.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Grinn samarbejder med Renesas om lancering af Grinn ReneSOM-V2H

Design & udviklingIoT & embedded06. 03. 2026

Det tager normalt årevis med krævende hardwareudvikling at bringe et højtydende AI-produkt på markedet. I dag arbejder Grinn sammen med Renesas for at ændre den fordom. Grinn annoncerer nemlig et samarbejde centreret omkring lanceringen af ​​Grinn ReneSOM-V2H, et produktionsklart System-on-Module

Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoffs drevportefølje

Power06. 03. 2026

Beckhoff Automation har lanceret en ny frekvensomformer, AF1000, for at kunne give maskinbyggere et stærkere fundament for effektiv produktion i mindre og mellemstore applikationer. Frekvensomformeren er ekstremt kompakt, omkostningseffektiv og fuldt integreret i TwinCAT. - For maskinbyggere

Optical Force SFH 7061 og AS7150 fra AMS Osram

Komponenter & konnektorer06. 03. 2026

Med Optical Force SFH 7061 og den analoge frontend AS7150 fra AMS Osram udvider Rutronik sin sensorportefølje med en stærkt integreret løsning til optisk touch-kraft og berøringsregistrering. Med en størrelse på kun 1,8mm × 1,0mm × 0,5mm integrerer den optiske frontend en IR-emitter, en IR-følsom

Kompakte Thermo Fuse varistorer beskytter mod strømme op til 50kA

Komponenter & konnektorerPower06. 03. 2026

TDK Corporation introducerer MT40-serien af ​​ThermoFuse-varistorer (B72240M), en ny generation af overspændingsbeskyttelseskomponenter (SPC), der kombinerer et kompakt design med avancerede sikkerhedsfunktioner. Takket være deres patenterede overstøbningsteknologi og integrerede termiske

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenytEvents06. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde vinkel. Politikerne

Erhvervslivet i Norden i fælles front: Digital lovgivning spænder ben for konkurrenceevnen

AktueltWireless & data06. 03. 2026

EU-Kommissionen har fremlagt et forslag til den såkaldte digitale omnibus, som skal rydde op i et virvar af digitale regler. Forslaget forhandles netop nu i EU-Parlamentet og blandt medlemslandene. Her er der brug for større ambitioner, mener DI, Svenskt Näringsliv og Finlands Näringsliv EK, som i

Tre dage og een mission: Fremtiden for den embeddede elektronik

EventsIoT & embeddedTop06. 03. 2026

Elektronikken er jo i høj grad Vestens styrke, men vi skal omvendt passe på, at styrken ikke også bliver en svaghed, hvis vi naivt tror på, at systemerne er som udgangspunkt er sikre. Vi bliver i stigende grad udsat for hackerangreb, som ikke bare skyldes ønsker om økonomisk vinding. Flere af de

Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

BranchenytDesign & udviklingProduktion06. 03. 2026

Den globale mangel på glasfiber fortsætter med at skabe betydelige begrænsninger i tilgængeligheden af PCB-laminater. De mest påvirkede materialer er avancerede printlaminater med høj Tg og lav dielektrisk konstant (Dk). Det omfatter produkter fra Panasonic (Megtron 4, Megtron 6 osv.) og EMC (EM370,

Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

Design & udviklingTest & mål06. 03. 2026

Pickering Interfaces lancerer nu Test System Architect, et gratis online grafisk værktøj, der er  designet til at forenkle designet af signalveje i elektroniske testsystemer, så ingeniører kan designe, konfigurere og visualisere komplette testarkitekturer før implementering. Pickerings

TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorerTop06. 03. 2026

Texas Instruments accelererer nu den sikre implementering af humanoide robotter i den virkelige verden sammen med NVIDIA. Ved at kombinere TI's realtids-motorstyrings-, sensor-, radar- og strømforsyningsteknologier med NVIDIA's avancerede robotberegnings- samt Ethernetbaserede sensor- og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Push-X in the TME offer – tool-free wiring of the new generation

  • Mouser Electronics

    Mouser Brings Intelligence from the Cloud with Edge Computing Online Resource Hub for Engineers

  • Elektronikmessen

    Besøg Thomsen Electronics på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Velkommen til Jette Madsen

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Announces Distribution Agreement with iC-Haus to Expand Advanced Semiconductor and Sensor Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    New LX4580 is a Highly Integrated 24‑Channel Mixed‑Signal IC for Aviation and Defense Actuation Systems

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Koaksialkonnektorer til kabler

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Challenges of Powering AI in New Interactive eBook from Renesas Electronics

  • Elektronikmessen

    Oplev Mirit Glas på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grinn samarbejder med Renesas om lancering af Grinn ReneSOM-V2H

    06.03.2026

  • Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoffs drevportefølje

    06.03.2026

  • Optical Force SFH 7061 og AS7150 fra AMS Osram

    06.03.2026

  • Kompakte Thermo Fuse varistorer beskytter mod strømme op til 50kA

    06.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    06.03.2026

  • Erhvervslivet i Norden i fælles front: Digital lovgivning spænder ben for konkurrenceevnen

    06.03.2026

  • Tre dage og een mission: Fremtiden for den embeddede elektronik

    06.03.2026

  • Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

    06.03.2026

  • Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

    06.03.2026

  • TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

    06.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik