• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded21. 06. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

80 procent af SMV’er frygter at blive sat tilbage hvis de ikke satser på AI

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded21. 06. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Ifølge en ny undersøgelse om indkøbsmønstre i små og mellemstore virksomheder siger 80 % af virksomhederne, at de risikerer at blive sat tilbage i konkurrencen, hvis de ikke satser på AI. Samtidig angiver 87 %, at de allerede nu er bevidste om, hvordan investeringer i AI vil være fordelagtige på langt sigt.

Resultaterne af undersøgelsen, som er gennemført af Pax8 i samarbejde med Channelnomics, er at finde i rapporten SMB AI Buying Trends. Rapporten giver indsigt i europæiske virksomheders evne til at tilpasse sig til det hurtigt voksende AI-marked, bekymringer i forhold til at blive sat tilbage i konkurrencen samt de helt nye krav, som udbredelsen af AI stiller til virksomhederne.

Udbredelsen af AI foregår med stormskridt, og i takt med den hurtige ekspansion har flere og flere fået fokus på potentialet ved at anvende AI, ikke mindst efter lanceringen af værktøjer som ChatGPT og Microsofts Copilot.

Undersøgelsen fra Pax8 viser, at 88 % af de små og mellemstore virksomheder allerede har implementeret mindst ét AI-system, men at mange af dem oplever barrierer i forhold til at opnå det fulde potentiale ved at integrere AI. Disse barrierer er eksempelvis utilstrækkelig infrastruktur samt problemer med datahygiejne og sikkerhed. Blandt de europæiske små og mellemstore virksomheder hersker der dog stor optimisme med hensyn til at opnå vækst med hjælp fra AI – men også en bekymring for, at man ikke kan holde trit med den rivende udvikling.

– Mindre virksomheder er mere fleksible og hurtigere til at tilpasse sig til omgivelserne end store virksomheder. Dertil kommer, at Norden jo er kendt for sin innovative og fremsynede virksomhedskultur. Når det handler om at implementere AI, tror jeg, at disse aspekter kan være en stor fordel på det globale marked, siger David Treiberg, salgschef for Pax8 i Danmark og de øvrige nordiske lande samt Baltikum.

Ifølge rapporten angiver mere end 80 % af de adspurgte små og mellemstore virksomheder, at de risikerer at blive sat tilbage i konkurrencen, hvis de ikke satser på AI. Samtidig svarer 87 %, at de kan se, hvordan investeringer i AI kommer til at give dem fordele på langt sigt. 74 % mener, at AI vil medvirke til en bedre forretningsmæssig målopfyldelse gennem bl.a. forbedringer af operativ effektivitet, dataanalyse og kunderelationer samt optimering af forretningsprocesser. Dette tyder på, at små og mellemstore virksomheder har forstået, hvilke gennemgribende forandringer AI vil medføre for erhvervslivet.

Rapporten viser endvidere, hvad virksomhederne drives af, når det handler om at integrere AI. De små og mellemstore virksomheder ser i overvejende grad AI som afgørende for fremtidig vækst og konkurrenceevne. 96 % af virksomhederne giver udtryk for, at de er klar til at købe flere AI-systemer og AI-værktøjer inden for de kommende 12 måneder. Denne kraftige forøgelse drives af forskellige faktorer, hvor europæiske virksomheder ligger i top, når det gælder prioritering af udvikling af nye distributionssystemer (54 %), hvilket afspejler de europæiske virksomheders markante fokusering på innovation og bæredygtige forretningsmodeller. De europæiske virksomheder lægger også betydelig vægt på at være tilpasningsdygtige i forhold til forandringer i markedet. Men trods viljen til at udvikle viser undersøgelsen, at mange har svært ved at integrere AI.

Integration af AI er præget af kompleksitet

Når små og mellemstore virksomheder forsøger at udnytte potentialet ved AI, viser der sig som nævnt at være en række forhindringer, som understreger den kompleksitet, der præger AI-integration. Disse forhindringer spænder over en række forskellige områder, hvor europæiske virksomheder især peger på manglende interne kompetencer, bekymring for it-sikkerheden, utilstrækkelig infrastruktur samt problemer med integration med eksisterende systemer. Disse forhindringer understreger, at integration af AI ikke er noget, man bare lige sætter i værk. Man er nødt til at indtænke fx infrastrukturberedskab, sikkerhedsovervågning, kompetenceløft og systemkompatibilitet.

I takt med at AI-landskabet fortsat udvikler sig, bliver det endnu vigtigere for små og mellemstore virksomheder, som vil drage nytte af AI’s fulde potentiale, at bruge den type it-leverandør, som kaldes MSP’er (Managed Service Providers). 58 % af virksomhederne i undersøgelsen samarbejder med en leverandør som led i deres bestræbelser på at kunne implementere AI-systemer på egen hånd. Det er så komplekst at gennemføre en succesrig implementering af AI, at mange små og mellemstore virksomheder søger ekstern ekspertise. For europæiske virksomheder er prisen en af de vigtigste faktorer, når de vælger leverandører af ekstern bistand til AI-implementering, men også sikkerhed og proceshastighed vejer tungt.

– Det er en udfordring især for mindre virksomheder, at de typisk mangler ressourcer til implementering af AI. For disse virksomheder bliver MSP’er afgørende, hvis de skal holde trit med udviklingen og fastholde deres position på markedet, siger David Treiberg.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

Grinn, specialist inden for embeddede systemer og IoT-designs, er stolt af at kunne annoncere sin rolle i hardwaredesign og -udvikling af det nye Synaptics Coral Dev Board i begrænset udgave, der er designet til at bringe AI-accelererede, multimodale applikationer til live. Synaptics Coral Dev

Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

Power16. 03. 2026

RepComp introducerer den nyeFSP240-P37P enhed fra taiwanesiske FSP.  Det er den første i en serie af tre forskellige AC/DC strømforsyninger, der kombinerer kompakt design med høj peak-effekt og bredt temperaturområde, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle styre- og

AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

Design & udvikling16. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede:Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har

AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

STMicroelectronics har udgivet motorstyringssoftware for at forenkle forbedring af drev med AI til optimering og forudseende vedligeholdelse, klar til at blive indlæst på EVLSPIN32G4-ACT evalueringskortet. FP-IND-MCAI1 funktionspakken hjælper designere med at navigere i arbejdsgangen og værktøjer

Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

AktueltDesign & udvikling16. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har bl.a. som ét af sine hovedformål at overføre højteknologiske forskningsresultater til industrien. Og i den forbindelse indleder instituttet nu et samarbejde med det højteknologiske Paris-baserede opstartsfirma NcodiN, som vil udvikle optisk interposer

IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

Stadig flere unge vælger at søge mod ingeniøruddannelserne, når de skal vælge deres uddannelse. Det viser opgørelsen over kvote 2-ansøgningerne til de videregående uddannelser for 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. I forhold til 2025 er søgningen til civilingeniøruddannelsen steget

13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

EventsTop16. 03. 2026

Fra den 10. til den 12. marts 2026 samledes det internationale embeddede community i Messe Nürnberg til den 24. udgave af Embedded World Exhibition & Conference. Med omtrent 36.000 besøgende fra tæt på 90 lande registrerede messen en betydelig stigning på mere end 13 procent i forhold til året

ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

BranchenytKomponenter & konnektorer12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ, der rækker langt ind i fremtiden. Det fem-etagers byggeri indeholder bl.a.

Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

AktueltBranchenyt12. 03. 2026

Same Sky fortæller, at virksomheden har indgået en global distributionsaftale med Farnell, en af verdens førende distributører af elektroniske komponenter. Som en del af aftalen vil Farnell distribuere og markedsføre Same Skys omfattende produktportefølje inklusive audio, interconnects, termiske

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Oplev ny teknologi til elektronikproduktion på Elektronikmässan

  • HIN A/S

    HIN styrker serviceområdet med ny servicechef

  • Elektronikmessen

    Mød FORCE Technology på Elektronikmessen

  • InnoFour

    Polarion X 2512 Release

  • Elektronikmessen

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Variable DC/DC strømforsyninger i micropackage

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser, Microchip, and Samtec Examines PCIe Design for Emerging Embedded Systems

  • Elektronikmessen

    Elektronikmessen: Hent din gratis billet nu

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Security Services in the Trust Platform to Help Manufacturers Meet Cybersecurity Regulations

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

    16.03.2026

  • Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

    16.03.2026

  • AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

    16.03.2026

  • AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

    16.03.2026

  • Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

    16.03.2026

  • IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • 13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

    16.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

    12.03.2026

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik