• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Aktuelt29. 11. 2017 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikkerhedsteknologi baner vejen for selvflyvende droner

Aktuelt29. 11. 2017 By Rolf Sylvester-Hvid

Manglende sikkerhedssystemer er en helt central problemstilling, som skal løses, før vi kan udnytte dronernes potentiale til fulde. Ny teknologi skal få dronerne til at flyve frit og bane vejen for dronebaseret pakketransport, trafikovervågning, inspektion mv.. Innovationsfonden investerer 5 mio. kr. i projektet.

I dag er der strenge begrænsninger på, hvor og hvordan droner må flyve for ikke at gøre skade på personer. Begrænsningerne består bl.a. i ikke at flyve længere væk end øjet rækker, samt ikke at overflyve mennesker. Disse begrænsninger forhindrer dronernes fulde potentiale, og hæmmer væksten i droneindustrien.

SafeEye er et nyt intelligent øje på dronen, som skal gøre det sikkert at overflyve menneskemængder og automatisk nødlande dronen sikre steder ved uheld, hvis dronen er uden for pilotens synsvidde. SafeEye monteres på undersiden af en drone og består af sit eget kamera og sensorer som er forbundet til dronens systemer. SafeEye overvåger flyvningen og kan overtage kontrollen med dronen og nødlande den, hvis noget skulle gå galt.

På sigt vil SafeEye gøre autonom droneflyvning langt mere sikkert, hvilket vil give virksomheder verden over mulighed for at benytte droner til pakketransport, trafikovervågning, inspektion af rørledninger, el-ledninger, vejnet og lignende.

Mens dronen er i luften, holder SafeEye øje med landskabet under sig og analyserer konstant, hvor det er sikrest at lande, og hvor der er mennesker, som kunne komme til skade. Hvis dronen styrer mod en farlig situation, eller hvis dronens egne systemer bryder sammen, finder SafeEye selv den sikreste måde at undgå en ulykke.

Senseable ApS bygger SafeEye med egen computer og sensorer og AAUimplementerer moderne fejldetekteringsalgoritmer, som kan detektere om dronen flyver, som den skal. Hvis dronen ikke fungerer korrekt, kan SafeEye enten lande dronen eller helt slukke for motorerne på det rigtige tidspunkt, så ingen på jorden bliver ramt. Online billedanalyse skal detektere mennesker på jorden, så et kontrolleret styrt ikke rammer nogen.

SafeEye bliver i første omgang udviklet til at passe til DJI droner, og EasyInspect ApS er ansvarlig for implementering og test på netop denne typer droner. Efterfølgende skal SafeEye tilpasses en række andre kendte dronemærker.

Takket være de 5 mio. kroner fra Innovationsfonden er konsortiet nu klar til at færdigudvikle SafeEye og sætte den i produktion hos virksomheden Senseable ApS. Første bruger af systemet bliver virksomheden EasyInspect ApS, der inspicerer vindmøller ved hjælp af droner, og som også skal stå for den indledende distribution af SafeEye.

Flere virksomheder har allerede vist interesse for SafeEye til brug på deres egne droner, heriblandt Rambøll og G4S, som i løbet af projektet vil få mulighed for – som de første – at bruge droner med SafeEye på befærdede steder. Potentialet er stort, da mange droner kan flyve sikkert med SafeEye.

Konsortiet består af Aalborg Universitet, Senseable ApS, EasyInspect ApS, G4SA/S og Rambøll A/S. Konsortiet forventer, at mindst halvdelen af alle verdens droner i klassen 7-25 kg på sigt vil flyve uden for pilotens synsvidde, og hvor automatisk sikkerhed er afgørende. Med en pris på omkring 10.000 kr. er SafeEye kun en lille del af udgiften ved den slags flyvninger, og konsortiet forventer at få en SafeEye ombord på rigtig mange af de over 1 million større droner, der forventes i luften i de kommende år i.

Kontaktinformation:
Innovationsfonden, Patrick Lehto Larsen
mail: patrick.lehto.larsen@innofond.dk

Skrevet i: Aktuelt

Seneste nyt fra redaktionen

Julefred

BranchenytTop19. 12. 2025

Hold da op, så gik der endnu et år, og julefreden - eller julekaos - er ved at sænke sig over landet, store dele af Verden og industrien ikke mindst. 2025 har været et år, hvor der har været rystet en del på hænderne. Vi lever i en tid, hvor der fortsatover hele kloden er despoter, der rasler med

Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

AktueltWireless & data19. 12. 2025

For første gang lancerer GlobalConnect en kvantesikker netværksforbindelse for en kunde i Norden. Sammen med Norsk helsenett skal virksomheden i et pilotprojekt teste, hvordan de kan beskytte følsomme sundhedsdata på et hospital ved Oslo mod fremtidige trusler fra kvantecomputere. Akershus

Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

Branchenyt19. 12. 2025

Confidee har annoncerer sit medlemskab af SME4SPACE, den europæiske organisation, der repræsenterer små og mellemstore virksomheder inden for rumfartssektoren. Medlemskabet understøtter Confidees mission om at levere sikre, sporbare og compliant PCB-forsyningskæder til rumfart, forsvar og luft- og

Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

Power19. 12. 2025

Julen varer som bekendt længe, men når vi skal rydde op igen, ryger brugt julepynt, kort og små elektroniske dimser ofte i skraldespanden eller gemmes væk i kasser på loftet eller i kælderen. Men mange af produkterne indeholder skjulte batterier - og de udgør en voksende brandfare i både

Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

AktueltDesign & udvikling19. 12. 2025

Det er nogle af de allermest kritiske forskningsfelter for Europas robusthed og teknologiske suverænitet, der står til at få nye og avancerede faciliteter i Uddannelses- og Forskningsministeriet nye Roadmap for Forskningsinfrastruktur 2025, der netop er blevet offentliggjort. Fire projekter med

Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Würth Elektronik udbygger sin portefølje af komponenter til brug i applikationer forsynet fra elnettet. Den nye serie af WCAP-FTY2 filmkondensatorer er optimerede til støjundertrykkelse og er godkendt efter X1- og Y2-sikkerhedsklasserne i overensstemmelse med IEC 60384-14. Den meget høje

Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu 806 -serien af mil-/aerospace Micro Miniature D38999-konnektorerne fra Glenair – næste generation cirkulære konnektorer med en lille

Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

BranchenytDesign & udvikling17. 12. 2025

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Ved tilskudsprogrammets seneste ansøgningsfrist var der indsendt i alt 92 ansøgninger, der samlet

Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

Branchenyt17. 12. 2025

Wexøe A/S meddeler, at de har underskrevet en aftale om at frasælge sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group, en finsk, familieejet industrikoncern med en stærk nordisk tilstedeværelse. Transaktionen markerer et vigtigt strategisk skridt for begge virksomheder og forventes at

Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

Komponenter & konnektorerPower17. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») leverer nu kommercielle samples af sin innovative gate-driver IC, TB9084FTG, der er skræddersyet til trefasede, børsteløse DC-motorer (BLDC). Disse motorer er afgørende for en lang række vitale on-board funktioner i adskillige automotive applikationer

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  19-12-2025

    New partner ›

    Silitrade ApS
  •  19-12-2025

    The Latest News from Mouser Electronics ›

    Mouser Electronics
  •  18-12-2025

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026 ›

    Eltraco Automation
  •  18-12-2025

    Glædelig jul og godt nytår ›

    GOmeasure ApS
  •  17-12-2025

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  17-12-2025

    Glædelig jul fra Elektronikmessen! ›

    Elektronikmessen
  •  16-12-2025

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre ›

    Mouser Electronics
  •  15-12-2025

    6 reasons why Jira users will love Polarion ›

    InnoFour
  •  12-12-2025

    The Latest News from Mouser Electronics ›

    Mouser Electronics
  •  12-12-2025

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release? ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Julefred

    19.12.2025

  • Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

    19.12.2025

  • Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

    19.12.2025

  • Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

    19.12.2025

  • Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

    19.12.2025

  • Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

    18.12.2025

  • Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

    18.12.2025

  • Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

    17.12.2025

  • Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

    17.12.2025

  • Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

    17.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik