Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer en ny optokobler med et forøget spænding i åben-kredsløb konfiguration. Den nye komponent er primært tiltænkt brug i solid-state relæ (SSR) applikationer i automotive designs. De nye optokoblere er dog lige så anvendelige i industrielle applikationer som blandt andet bæredygtige energiløsninger.
For nyligt er automotive applikationer blevet mere krævende, og der giver behov for sikrere, mere kompakte og vedligeholdsfri løsninger med lang levetid. Til det formål erstattter SSR’er i stigende grad de traditionelle mekaniske relæer. Manglen på fysiske kontaktpar sikrer pålideligheden og en lydfri drift i applikationer til blandt andet elektrisk mobilitet.
Den nye TLX9910-optokobler egner sig til gating af højvolt effekt-MOSFETs, som typisk anvendes i solid-state relæer. Kombinationen muliggør højvolt switching af store strømme, som er svært at realisere med integrerede optokoblere.
Automotive batteri management-systemer (BMS) kræver en betydelig effekthåndtering af de styrende MOSFETs, og egnede komponneter har typisk brug for en høje gate-driver spænding. Mange eksisterende optokoblere giver kun mulighed for brug af et begrænset udvalg af MOSFETs som følge af en lav spænding på output, hvilket blandt andet ofte kræver to optokoblere i serieforbindelse.
Den nye TLX9910 leverer derimod en spænding i sin åbne kredløbskonfiguration (VOC) på 13,5V – næsten det dobbelte i forhold til eksisterende komponenter. Derved bliver udvalget af kompatible MOSFETs (uden ekstra designindsats) betydeligt større. Brug af en enkelt komponent reducerer antallet af komponenter i designet, hvilket også gør størrelsen, vægten og prisen af designet mindre.
Da optokobleren er baseret på en array af fotodioder (PDA) bliver den elektriske energi genereret som følge af lyset fra LED’en på input-siden. Optokobleren indeholder indeholder sin egen strømforsyning, hvilket eliminerer behovet for en ekstern strømforsyning.
TLX9910 er kapslet i en lille 4-pin SO6 SMT-kapsling på blot 3,7mm × 7,0mm x 2,1mm. Den kan fungere ved temperaturer mellem -40°C og +125°C og sikrer 3.750Vrms isolation mellem input og output.
Den nye komponent er allerede i volumenproduktion.
Find flere informationer om den nye optokobler her: https://toshiba.semicon-storage.com/eu/semiconductor/product/isolators-solid-state-relays/detail.TLX9910.html


