Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCD2400DG, en ny type af lineær linsereduktions CCD-billedsensor designet til at opfylde selv de mest krævende specifikationer i moderne optisk inspektionsudstyr. Den nye sensor er udstyret med 4.096 elementer med en 7 µm pitch og er tiltænkt brug i linje-scanner kameraer, der har afgørende betydning i high-speed, højpræcise inspektionsopgaver som farvesortering i fødevareprocesser og kvalitetskontrol inden for industriel produktion.
TDC2400DG supporterer en maksimal datarate på 100 MHz (50 MHz master clock-frekvens x 2 kanaler). Med en maksimal linjerate på 22,7 kHz har den nye sensor en udlæsningshastighed, der er mere end dobbelt så stor som for Toshibas foregående model, TCD2564DG. Det betydelige boosrt af ydelsen gør det muligt for inspektionssystemer at behandle selv meget store mængder af billeddat hurtigt, hvilket supporterer præcis og korrekt identificering af objekter i hurtig bevægelse.
TCD2400DG rummer 4.096 uafhængige elementer for hver af de tre RGB-farvekanaler arrangeret i tre uafhængige linjer, hvilket tillader direkte opsamling af højopløste farvebilleder uden behov for den farveinterpolation, som ellers kræves af Bayer-element arrays. Denne arkitektur gør øjeblikkelig behandling af billeddata mulig, hvilket er ideelt i applikationer, hvor hurtige og pålidelige afgørelser er kritiske.
Et innovativt element i designet af TDC2400DG er den indbyggede timing-generator og et CCD driver-kredsløb, hvor komponenter tidligere skulle monteres eksternt. Det reducerer antallet af de signallinjer, der er nødvendige til at drive sensoren og eliminerer behovet for en ekstern CCD-driver, hvad der letter fortrådning og systemdesign. Den strømlinede konfiguration reducerer ikke alene BOM’en (bill-of-materials) og giver hurtigere udvikling, men der hjælper også til at imødegå elektromagnatisk støj, der traditionelt udgør en udfordring i optiske high-speed systemer.
Toshiba vil løbende udbygge sit line-up for at opfylde behovet for billed- og sensorteknologier med support af applikationer som multifunktions-scannere og forskelligt inspektionsudstyr.
For mere information om den lineære TDC2400DG CCD billedsensor, som leveres kapslet i et 32-pin CERDIP-hus, besøg venligst: https://toshiba.semicon-storage.com/eu/semiconductor/product/linear-image-sensors/detail.TCD2400DG.html


