• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling08. 01. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Tekniske problemer og spildtid præger brug af AV-udstyr i mødelokaler

Design & udvikling08. 01. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Personale-, kunde- og salgsmøder, der før covid-19 typisk foregik i samme lokale ansigt til ansigt, er i stor stil rykket online. Og meget tyder på, det er en udvikling, der er kommet for at blive. Videokonferencer er nemlig blevet så fast en del af hverdagen, at en tredjedel af danskerne føler sig mere trygge ved videokonferencer i dag end før pandemien. Det fremgår af en undersøgelse foretaget af analyseinstituttet Yougov på vegne af If Skadeforsikring.

Det kan mærkes hos Neets A/S, der er den førende producent af AV-udstyr til møderum og klasselokaler i Skandinavien. AV-eksperterne oplever en kæmpe interesse i at omdanne gammeldags mødelokaler til toptunede kommandorum udstyret med den nyeste teknologi, så hele verden kan nås med videokonferencer og powerpoint-præsentationer.

Men hvor det store møderum typisk er gearet helt op fra gulv til loft med det bedste og nyeste udstyr, står det ofte mere sløjt til med elektronikken i de mindre mødelokaler. Her fejler teknologien så tit, at medarbejderne helt fravælger lokalerne som en mulighed, fortæller Steen Larsen, der er Head of Product Support og medejer af Neets.

– Vi ved fra vores forhandlere, at budgettet til elektronik og teknologi primært skydes af på det vigtigste mødelokale, og at resten af virksomhedens mødelokaler derfor tit spises af med dårligere udstyr. Hvor det store mødelokale nok skal kunne fungere for alle brugere på tværs af teknisk kunnen og computerkraft, kan det være anderledes frustrerende at komme i gang i det mindre lokale nede ad gangen, hvis udstyret er mangelfuldt, eller først skal installeres på ens computer, siger han og uddyber:

– Det er en elendig start på et møde, hvis det første kvarter går med at fumle med ledninger og genstridigt udstyr. Det er demotiverende og spild af tid for alle parter. En ting er, hvis mødet er internt i virksomheden, men hvad nu hvis det gælder det afgørende pitch for en potentiel ny kunde? Det går bare ikke, hvis man vil tages seriøst.

Hos Neets løste man problemet med løse ledninger og teknikbesvær ved at samle alle AV-indgange i én banebrydende hub, kaldet Solvo by Neets, som efterfølgende kun skal forbindes til brugerens computer via et medfølgende USB-kabel for at få alle mødelokalets enheder til at starte op.

– Virksomhedens AV-ansvarlige skal kun gøre udstyret parat og sætte kablerne til webkamera, skærm og lyd i hubben én gang, så er systemet klar til brug, siger Steen Larsen og tilføjer, at Solvo selv tænder alt det tilsluttede udstyr, når den registrerer et signal fra brugerens computer. Tilsvarende slår hubben alle forbindelser fra, når usb-stikket tages ud. Derfor er der heller ikke behov for ekstra apps, fjernbetjeninger, trådløse forbindelser eller it-hjælp undervejs.

Solvo by Neets er en danskudviklet AV-hub, der samler op til seks forskellige AV-enheder i møde- og undervisningslokaler under ét, og gør videokonferencer nemme og hurtige at tilgå for brugerne af lokalet. Systemet bygger på Displaylink teknologi, som allerede er en del af Windows 10 og Chrome OS. De fleste brugere skal derfor ikke installere yderligere drivers. Solvo by Neets er tilgængelig gennem cirka 30 forhandlere i Danmark.

Kontakt:
Neets A/S, tlf.: 42 90 14 44

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På IRPS 2026 (International Reliability Physics Symposium ) konferencen i næste uge, 22.-26. marts i Tucson, Arizona, USA, vil CEA-Leti præsentere sin omfattende forskning inden for pålidelighed i mikroelektronikken. Med syv indlæg vil instituttet belyse sin ekspertise

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Branchenyt20. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Branchenyt20. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Icape Denmark A/S inviterer til et inspirerende PCB-seminar i samarbejde med Altoo og Circle Consult, hvor de tre virksomheder samlet dykker ned i best practice, design pitfalls og de nyeste teknologier inden for elektronikudvikling. Icapes Henrik Jensen er en af keynote foredragsholderne ved dette

SDU tester redningsdroner i Arktis

Design & udviklingTop18. 03. 2026

Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at redningsaktioner i Grønland er relativt hyppige, ekstremt alvorlige, og at det kan være overraskende svært at finde dem, der har brug for hjælp, på verdens største ø.   Inden for en årrække kan redderne måske få

Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

AktueltEventsWireless & data18. 03. 2026

Danskerne skal passe på med ikke at falde i de it-kriminelles kløer i forbindelse med, at SKAT den kommende weekend åbner op for den digitale adgang til årsopgørelsen. Det har nemlig udviklet sig til en begivenhed på højde med juleaften, hvor danskerne gladeligt sidder i kø i timevis, og det kan

Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

AktueltEventsTest & mål18. 03. 2026

Danisense udstiller på APEC 2026, der finder sted i San Antonio mellem 22. og 26. marts, 2026 i Henry B. Gonzalez Convention Center. Besøgende kan finde Danisense på stand 2155 hos sin solide distributionspartner i USA gennem mange år, GMW Associates. På messen vil Danisense lancere MK500ID, en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026

  • Metronic ApS

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation.

  • InnoFour

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification

  • Microchip Technology Inc.

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

  • Mouser Electronics

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products

  • ODU Denmark

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet 

  • Elektronikmessen

    Besøg Hamamatsu Photonics Norden AB på Elektronikmessen 2026

  • SynFlex A/S

    Alsidig indstøbningsløsning til krævende elektronikmiljøer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

  • Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

    20.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    20.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    20.03.2026

  • PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

    20.03.2026

  • SDU tester redningsdroner i Arktis

    18.03.2026

  • Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

    18.03.2026

  • Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

    18.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik