Brancheorganisationen, Semiconductor Industry Association (SIA), udsender den følgende erklæring fra SIA-præsident og administrerende direktør John Neuffer som svar på de incitamenter til halvlederfremstilling, der er annonceret af det amerikanske handelsministerium og GlobalFoundries.
Incitamenterne, som er en del af CHIPS and Science Act, vil støtte tre GlobalFoundries-produktionsprojekter i New York og Vermont. Handelsafdelingen har tidligere annonceret incitamenter til Microchip Technology og BAE Systems.
– De betydelige incitamenter til fremstilling af halvledere, der blev annonceret i dag, vil hjælpe med at fremme amerikansk chipproduktion og styrke USAs økonomiske og nationale sikkerhed. Vi lykønsker GlobalFoundries for at investere ambitiøst i disse projekter og hylder handelsministeriets igangværende arbejde for at begynde at få kritiske CHIPS Act-incitamenter ud af døren. CHIPS Act virker, og SIA er klar til at fortsætte med at arbejde sammen med regeringsledere for at sikre, at lovens skelsættende fremstillings- og forskningsbestemmelser giver maksimale fordele for amerikansk chipproduktion, innovation og forsyningskædens styrke over for konkurrencen i mange år fremover, siger John Neuffer.
CHIPS Acts produktionsincitamenter har allerede tiltrukket betydelige investeringer i USA. Faktisk har virksomheder i halvlederøkosystemet annonceret snesevis af nye projekter på tværs af Amerika – med i alt mere end $220 milliarder i private investeringer – siden CHIPS Act blev indført. Disse annoncerede projekter vil skabe mere end 40.000 job i halvlederindustrien og understøtte hundredtusindvis af yderligere amerikanske job i hele den amerikanske økonomi.