• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data09. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU-forskers algoritme beskytter os mod fremtidige angreb fra kvantecomputere

AktueltWireless & data09. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Kvantecomputere udgør betydelige fremtidige trusler mod den nuværende netværkssikkerhed, men efter mange års globalt samarbejde blandt forskere er der nu blevet frigivet flere nye standarder til at imødegå disse udfordringer

Det Nationale Institut for Standarder og Teknologi (NIST) har officielt udgivet Stateless Hash-Based Digital Signature Standard, kendt som Federal Information Processing Standards (FIPS) Publication 205. Disse standarder er resultatet af en langvarig international indsats for at imødegå de trusler, som kvantecomputere udgør for nutidens IT-sikkerhed.

Ruben Niederhagen, lektor ved Institut for Matematik og Datalogi på Syddansk Universitet og Assistant Research Fellow ved Institute of Information Science på Academia Sinica i Taiwan, er medskaber af en af de udvalgte standarder: SPHINCS+.

NIST-standarder spiller en afgørende rolle i global IT-sikkerhed, da de i høj grad påvirker, hvilken kryptografi der anvendes på nettet – og ikke kun når du surfer, handler eller bruger netbank. Deres indflydelse strækker sig også til mange andre former for digital kommunikation, herunder i biler, tog, fly og endda satellitter.

Den potentielle trussel fra kvantecomputere og udfordringerne for kryptografi

Kvantcomputere har enormt potentiale, men de udgør også alvorlige trusler mod den nuværende netværkssikkerhed. Traditionelle kryptografiske systemer, især dem, der bygger på offentlig nøgle-kryptografi, vil blive sårbare, efterhånden som kvantecomputere udvikler sig. Disse systemer anvendes bredt i internetprotokoller som HTTPS, i offentlig digital infrastruktur og hvor som helst digitale signaturer benyttes. Hvis de kompromitteres, er konsekvenserne store.

Truslen fra kvantecomputere rammer især kryptosystemer, der er baseret på problemer som stor heltalsfaktorisering og diskrete logaritmer, som er vanskelige at løse med nutidens computere, men lette for kvantecomputere. Derfor er udviklingen af nye kryptografiske løsninger, der kan modstå angreb fra kvantecomputere, blevet en topprioritet inden for global cybersikkerhedsforskning.

– En kvantecomputer vil let kunne bryde vigtige sikkerhedssystemer på konventionelle computere og dermed få adgang til dine personlige følsomme oplysninger. Truslen er reel, siger Ruben Niederhagen, lektor ved Institut for Matematik og Datalogi på Syddansk Universitet og specialist i kryptografi.

For at imødegå denne udfordring lancerede NIST i 2016 en åben proces for standardisering af post-kvanteteknologi og inviterede de førende kryptografieksperter verden over til at foreslå løsninger. Efter tre runder med grundig evaluering valgte NIST fire algoritmer til standardisering, hvoraf én er SPHINCS+.

SPHINCS+ og dets rolle i post-kvanteteknologi

SPHINCS+ er en hash-baseret digital signaturteknik, der ikke er afhængig af faktorisering af store heltal eller diskrete logaritmeproblemer, som traditionelle signaturalgoritmer er. I stedet bruger SPHINCS+ de sikkerhedsmæssige egenskaber ved hashfunktioner til at sikre digitale signaturer. Valget af SPHINCS+ bekræfter ikke blot dens tekniske styrke, men også tilliden til dens langsigtede sikkerhed. Sikkerhed er en afgørende faktor i mange anvendelser, og SPHINCS+ er designet til at opfylde dette behov.

SPHINCS+ er udviklet til at levere en langsigtet sikker løsning, der kan modstå fremtidige angreb fra kvantecomputere. I modsætning til andre hash-baserede digitale signaturteknikker, som f.eks. Internet Engineering Task Force (IETF) standarderne XMSS og LMS, anvender SPHINCS+ et statsløst design, hvilket betyder, at hver signatur ikke kræver tidligere signaturer, og dermed undgås potentielle sikkerhedsrisici. Denne funktion giver SPHINCS+ en betydelig fordel i applikationer, der kræver høj sikkerhed og pålidelighed.

I FIPS 205-standarden betegner NIST SPHINCS+ som Stateless Hash-Based Digital Signature Algorithm (SLH-DSA). Udgivelsen af denne standard understreger yderligere betydningen af SPHINCS+ i post-kvanteteknologi og sikrer dens udbredte anvendelse.

Udgivelsen og betydningen af FIPS 205

NIST’s officielle udgivelse af FIPS 205 beskriver de tekniske specifikationer for den statsløse hash-baserede digitale signaturalgoritme.

Med denne udgivelse formaliseres standardiseringen af SPHINCS+, hvilket betyder, at den amerikanske regering nu har en bredt betroet og sikker digital signaturteknologi til at imødegå trusler fra kvantecomputere.

FIPS 205 gælder ikke kun for alle amerikanske føderale afdelinger og agenturer, men er også tilgængelig for private og kommercielle organisationer, der ønsker at beskytte følsomme oplysninger ved hjælp af denne standard.

Implementeringen af FIPS 205 vil effektivt styrke dataintegritet og kildegodkendelse og spille en afgørende rolle inden for områder som e-mail, elektronisk pengeoverførsel, elektronisk dataudveksling og softwaredistribution.

Ifølge FIPS 205 bør digitale signaturalgoritmer anvendes i situationer, hvor dataintegritet og kildegodkendelse er nødvendige, og hvor det er afgørende at forhindre lækage af private nøgler for at sikre signaturernes sikkerhed. NIST understreger, at mens FIPS 205 specificerer sikkerhedskravene til digitale signaturer, er det stadig op til de enkelte organisationer at sikre den samlede sikkerhed i deres systemer.

Det forventes at NIST-standarderne også vil blive overvejet til brug af andre nationale og internationale standardiseringsorganer, og at SPHINCS+ derfor sandsynligvis også vil blive en standard i andre lande og for en bred vifte af digitale løsninger.

– For en kryptograf er det en enestående og meget givende oplevelse samt en stor ære at bidrage til et kryptografisk system, der udvælges til standardisering og vil blive anvendt over hele verden, siger Ruben Niederhagen.

Kontakt: Professor Ruben Niederhagen, mail: niederhagen@imada.sdu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Pladsbesparende EMC-løsninger

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sin familie af common-mode spoler til støjdæmpning på datalinjer. De nye komponenthuse i WE-CMDC serien gør en effektiv støjundertrykkelse ved nominelle strømme op til 10A mulig, hvad der også gør disse kompakte filterkomponenter ideelle til moderne applikationer med høje

Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TLX9920, en fotokobler med fotovoltaisk output designet til at give en isoleret gate-driver spænding til effekt-MOSFETs – typisk high-side og back-to-back konfigurationer til brug i solid-state relæer (SSRs). Applikationer inkluderer automotive batteri

Trådløs industriel labeludskrivning

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye Brady Printer i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres

Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

BranchenytEvents04. 05. 2026

Anført af de tre store mesterskaber VM i herrehåndbold, VM i ishockey og EuroSkills trak MCH A/S i 2025 flere mennesker til huse end nogensinde før. Knap 1,4 millioner besøgte oplevelseskoncernens i alt fire lokaliteter, MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, Jyske Bank Boxen og MCH

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

  • Pladsbesparende EMC-løsninger

    04.05.2026

  • Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

    04.05.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    04.05.2026

  • Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

    04.05.2026

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik