• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data09. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU-forskers algoritme beskytter os mod fremtidige angreb fra kvantecomputere

AktueltWireless & data09. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Kvantecomputere udgør betydelige fremtidige trusler mod den nuværende netværkssikkerhed, men efter mange års globalt samarbejde blandt forskere er der nu blevet frigivet flere nye standarder til at imødegå disse udfordringer

Det Nationale Institut for Standarder og Teknologi (NIST) har officielt udgivet Stateless Hash-Based Digital Signature Standard, kendt som Federal Information Processing Standards (FIPS) Publication 205. Disse standarder er resultatet af en langvarig international indsats for at imødegå de trusler, som kvantecomputere udgør for nutidens IT-sikkerhed.

Ruben Niederhagen, lektor ved Institut for Matematik og Datalogi på Syddansk Universitet og Assistant Research Fellow ved Institute of Information Science på Academia Sinica i Taiwan, er medskaber af en af de udvalgte standarder: SPHINCS+.

NIST-standarder spiller en afgørende rolle i global IT-sikkerhed, da de i høj grad påvirker, hvilken kryptografi der anvendes på nettet – og ikke kun når du surfer, handler eller bruger netbank. Deres indflydelse strækker sig også til mange andre former for digital kommunikation, herunder i biler, tog, fly og endda satellitter.

Den potentielle trussel fra kvantecomputere og udfordringerne for kryptografi

Kvantcomputere har enormt potentiale, men de udgør også alvorlige trusler mod den nuværende netværkssikkerhed. Traditionelle kryptografiske systemer, især dem, der bygger på offentlig nøgle-kryptografi, vil blive sårbare, efterhånden som kvantecomputere udvikler sig. Disse systemer anvendes bredt i internetprotokoller som HTTPS, i offentlig digital infrastruktur og hvor som helst digitale signaturer benyttes. Hvis de kompromitteres, er konsekvenserne store.

Truslen fra kvantecomputere rammer især kryptosystemer, der er baseret på problemer som stor heltalsfaktorisering og diskrete logaritmer, som er vanskelige at løse med nutidens computere, men lette for kvantecomputere. Derfor er udviklingen af nye kryptografiske løsninger, der kan modstå angreb fra kvantecomputere, blevet en topprioritet inden for global cybersikkerhedsforskning.

– En kvantecomputer vil let kunne bryde vigtige sikkerhedssystemer på konventionelle computere og dermed få adgang til dine personlige følsomme oplysninger. Truslen er reel, siger Ruben Niederhagen, lektor ved Institut for Matematik og Datalogi på Syddansk Universitet og specialist i kryptografi.

For at imødegå denne udfordring lancerede NIST i 2016 en åben proces for standardisering af post-kvanteteknologi og inviterede de førende kryptografieksperter verden over til at foreslå løsninger. Efter tre runder med grundig evaluering valgte NIST fire algoritmer til standardisering, hvoraf én er SPHINCS+.

SPHINCS+ og dets rolle i post-kvanteteknologi

SPHINCS+ er en hash-baseret digital signaturteknik, der ikke er afhængig af faktorisering af store heltal eller diskrete logaritmeproblemer, som traditionelle signaturalgoritmer er. I stedet bruger SPHINCS+ de sikkerhedsmæssige egenskaber ved hashfunktioner til at sikre digitale signaturer. Valget af SPHINCS+ bekræfter ikke blot dens tekniske styrke, men også tilliden til dens langsigtede sikkerhed. Sikkerhed er en afgørende faktor i mange anvendelser, og SPHINCS+ er designet til at opfylde dette behov.

SPHINCS+ er udviklet til at levere en langsigtet sikker løsning, der kan modstå fremtidige angreb fra kvantecomputere. I modsætning til andre hash-baserede digitale signaturteknikker, som f.eks. Internet Engineering Task Force (IETF) standarderne XMSS og LMS, anvender SPHINCS+ et statsløst design, hvilket betyder, at hver signatur ikke kræver tidligere signaturer, og dermed undgås potentielle sikkerhedsrisici. Denne funktion giver SPHINCS+ en betydelig fordel i applikationer, der kræver høj sikkerhed og pålidelighed.

I FIPS 205-standarden betegner NIST SPHINCS+ som Stateless Hash-Based Digital Signature Algorithm (SLH-DSA). Udgivelsen af denne standard understreger yderligere betydningen af SPHINCS+ i post-kvanteteknologi og sikrer dens udbredte anvendelse.

Udgivelsen og betydningen af FIPS 205

NIST’s officielle udgivelse af FIPS 205 beskriver de tekniske specifikationer for den statsløse hash-baserede digitale signaturalgoritme.

Med denne udgivelse formaliseres standardiseringen af SPHINCS+, hvilket betyder, at den amerikanske regering nu har en bredt betroet og sikker digital signaturteknologi til at imødegå trusler fra kvantecomputere.

FIPS 205 gælder ikke kun for alle amerikanske føderale afdelinger og agenturer, men er også tilgængelig for private og kommercielle organisationer, der ønsker at beskytte følsomme oplysninger ved hjælp af denne standard.

Implementeringen af FIPS 205 vil effektivt styrke dataintegritet og kildegodkendelse og spille en afgørende rolle inden for områder som e-mail, elektronisk pengeoverførsel, elektronisk dataudveksling og softwaredistribution.

Ifølge FIPS 205 bør digitale signaturalgoritmer anvendes i situationer, hvor dataintegritet og kildegodkendelse er nødvendige, og hvor det er afgørende at forhindre lækage af private nøgler for at sikre signaturernes sikkerhed. NIST understreger, at mens FIPS 205 specificerer sikkerhedskravene til digitale signaturer, er det stadig op til de enkelte organisationer at sikre den samlede sikkerhed i deres systemer.

Det forventes at NIST-standarderne også vil blive overvejet til brug af andre nationale og internationale standardiseringsorganer, og at SPHINCS+ derfor sandsynligvis også vil blive en standard i andre lande og for en bred vifte af digitale løsninger.

– For en kryptograf er det en enestående og meget givende oplevelse samt en stor ære at bidrage til et kryptografisk system, der udvælges til standardisering og vil blive anvendt over hele verden, siger Ruben Niederhagen.

Kontakt: Professor Ruben Niederhagen, mail: niederhagen@imada.sdu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

AktueltProduktion09. 04. 2026

Det globale salg af halvlederudstyr steg med 15% til 135,1 milliarder dollars i 2025 fra 117,1 milliarder dollars i 2024, drevet af fortsatte investeringer i avanceret logik, hukommelse og AI-relateret kapacitetsudvidelse, rapporterede SEMI, brancheforeningen, der repræsenterer den globale

Her er kandidaterne til Årets Innovationsprojekt 2026

AktueltBranchenytDesign & udvikling09. 04. 2026

Tre innovationsprojekter fra Energy Cluster Denmark er nomineret til Årets Innovationsprojekt 2026. Temaerne spænder bredt mellem droner til vindmølleinspektion og pakkelevering, kunstig intelligens til tjek af offshore installationer og pyrolyseanlæg til CO2-fangst og grønne brændsler. Vinderen

Recom udvider sin portefølje af diskrete effektkomponenter

Komponenter & konnektorerPower09. 04. 2026

Recom introducerer en ny portefølje af Power-IC’er og SMD-transformere, som gør det muligt for kunder at designe deres egne diskrete, isolerede DC/DC-strømforsyninger. Sortimentet omfatter tre forskellige topologitransformerdrivere – flyback, push-pull og fuldbro, integrerede og eksterne

Dansk teknologi skal beskytte robotter i rummet

Design & udviklingTop09. 04. 2026

European Space Agency (ESA) har nu udpeget Teknologisk Institut til at koordinere udviklingen af næste generation af et beskyttende cover til robotarme. Projektet hedder Smart Skin for Exploration Cobots og skal føre teknologien frem til et niveau, hvor den kan demonstreres under rumlignende

KMD justerer ledelsen for at eksekvere på ny strategi

Branchenyt09. 04. 2026

KMD vil med sin nye strategi udvide sin rolle i samfundet fra at være leverandør af kritiske it-løsninger til at være en strategisk partner for sine kunder. En central del af den strategi er at udnytte nye teknologier – herunder kunstig intelligens – til at skabe større værdi for kunderne, både i

Vandtætte USB Type-C konnektorer omfatter UV-limede O-ring typer

Komponenter & konnektorer08. 04. 2026

Same Skys Interconnect Group fortsætter udvidelsen af sit program af USB Type-C konnektorer med en serie af nye IP-tætte modeller. UJ-familien indeholder nu vandtætte USB-hunstik med IPX5-, IPX6-, IPX7-, IPX8-, IP66-, IP67- og IP68-tæthedsklasser, hvad der gør konnektorerne ideelle til

“Effekt-monstre” til DIN-skinnemontage

Power08. 04. 2026

Med sin nye CPS-EC2000 AC/DC-strømforsyningsserie sætter Camtec Power Supplies en høj standard for højpræcise industrielle strømforsyninger til DIN-skinnemontage. Med SiC-MOSFET-teknologi tilbyder 2000W CAMTEC EC-strømforsyningen alt, hvad man kan bruge til sit automations- eller styreskab: Spænding

Ukrainske sygehjælpere tester dansk software-system til sårede soldater

BranchenytDesign & udviklingWireless & data08. 04. 2026

Ukrainske sygehjælpere ved fronten har i de seneste 2,5 år arbejdet med en kombination af papirdokumentation og digitale løsninger, udviklet og implementeret under ekstremt vanskelige forhold.  - Når vi bruger papirkort, stopper vi dem i lommen på den sårede. Men kortene forsvinder ofte

Dansk AM Hub styrker bestyrelsen med førende AI-ekspert

BranchenytDesign & udviklingProduktion07. 04. 2026

Dansk AM Hub opdaterer bestyrelsen pr. marts 2026 med udpegningen af Janus Juul Rasmussen som nyt medlem. Samtidig træder Mads Damkjær ud efter en mangeårig indsats, mens Poul Skadhede og Jacob Himmelstrup er blevet genudpeget for en ny toårig periode. Janus Juul Rasmussen er founder og ingeniør

Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

AktueltDesign & udvikling07. 04. 2026

USA har netop sendt fire astronauter i kredsløb om Månen. Og amerikanerne vil igen have astronauter til at gå på Månens overflade. Det er de ikke alene om. Flere andre lande planlægger også at rejse til Månen for at etablere baser. Men hvis mennesker skal opholde sig deroppe i længere tid, kræver

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • GOmeasure ApS

    Sådan tester du dit produkt efter IEC 61000-4-2 med ESD-generatorer

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • EKTOS A/S

    Hands-On EMC Insight: Practical Precompliance Lab Sessions from EKTOS TRS

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN byder velkommen til John Skjoldrup Pedersen

  • InnoFour

    Heatsink Thermal Design; key considerations for Electronics Cooling

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology Earns IEC 62443-4-1 ML2 Industrial Automation and Control System Certification From UL Solutions

  • InnoFour

    Don’t let these 3 assumptions derail your CRA Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Smart Ethernet Box med forbedret outdoorhus og låseadapter

  • HIN A/S

    HIN viser rengøring, inspektion og procesudstyr på Elektronikmässan

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

    09.04.2026

  • Her er kandidaterne til Årets Innovationsprojekt 2026

    09.04.2026

  • Recom udvider sin portefølje af diskrete effektkomponenter

    09.04.2026

  • Dansk teknologi skal beskytte robotter i rummet

    09.04.2026

  • KMD justerer ledelsen for at eksekvere på ny strategi

    09.04.2026

  • Vandtætte USB Type-C konnektorer omfatter UV-limede O-ring typer

    08.04.2026

  • “Effekt-monstre” til DIN-skinnemontage

    08.04.2026

  • Ukrainske sygehjælpere tester dansk software-system til sårede soldater

    08.04.2026

  • Dansk AM Hub styrker bestyrelsen med førende AI-ekspert

    07.04.2026

  • Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik