• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt25. 03. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted fastholder forventninger til hele året – meget stærk likviditetsposition

Branchenyt25. 03. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Ørsted har netop udsendt følgende koncernmeddelelse:

Efter udbruddet af COVID-19 mobiliserede vi vores krisestyringsorganisation, der ledes af administrerende direktør, Henrik Poulsen, og den øvrige direktion, til at styre Ørsted gennem den igangværende globale krise.

Vores førsteprioritet er sundhed og trivsel for vores medarbejdere, deres familier og de samfund, vi er en del af. Vi følger nøje situationen på de markeder, hvor vi har aktiviteter, og implementerer de lokale retningslinjer og regler. Disse omfatter forebyggende tiltag i form af restriktioner for rejsende og pendlere, arbejde hjemmefra, opdeling af teams, karantænepolitik for smittede og potentielt smittede medarbejdere samt skærpet hygiejne på alle lokationer. Vi har instrueret og opfordret alle medarbejdere til at være meget disciplinerede med at følge alle forebyggende tiltag.

Vi iværksætter yderligere tiltag, hvis det skønnes nødvendigt, og i overensstemmelse med hvordan de lokale myndigheders retningslinjer udvikler sig.

Ørsted spiller en central rolle i at opretholde den energiforsyning, vores samfund er afhængig af. Ørsteds driftsmæssige og økonomiske situation er fortsat stabil. Vi opretholder kontinuiteten inden for alle forretningskritiske aktiviteter, selv med de omfattende forebyggende tiltag, der er blevet implementeret, herunder et stort antal medarbejdere, der arbejder hjemmefra. Særligt skal det bemærkes, at:

  • vores aktiver er i fuld drift med rådighedstal inden for normalområdet
  • vi overholder vores forpligtelser til sikre forsyninger af fjernvarme og el
  • vores anlægsprojekter skrider frem som planlagt
  • vi på grund af vores omfattende risikoafdækningsprogram er stort set afdækket på kort til mellemlang sigt i forhold til det nuværende ekstremt volatile marked og ser en begrænset risiko for at blive væsentligt påvirket af faldende el- og gaspriser og volatile valutakurser
  • vores likviditetsreserve er dimensioneret til at understøtte vores betydelige investeringer i grønne energiprojekter. Vi har i øjeblikket over 30 mia. kr. i likviditetsreserver (likvide beholdninger, likvide værdipapirer og garanterede lånefaciliteter), som kan understøtte vores drifts- og anlægsprogrammer i hele 2020 og 2021 uden behov for yderligere finansiering.

Vi fastholder en høj opmærksomhed i forhold til den igangværende globale krise, og vi ser følgende risici, der potentielt kan påvirke vores aktiviteter:

  • Rejserestriktioner og medarbejdere i karantæne kan påvirke vores evne til at holde vores driftsaktiviteter og vores servicefartøjer med international besætning fuldt bemandet. Dette kan med tiden påvirke vores vindmølleparkers rådighedstal. Indtil videre ser vi dog ikke, at rådigheden er påvirket af COVID-19-situationen.
  • Rejserestriktioner og karantæne kan påvirke vores leverandørers leverancer af centrale komponenter til projekter, der i øjeblikket er under opførelse. Vi er i tæt kontakt med vores vigtigste leverandører og følger dagligt situationen nøje. Vores anlægsprojekter følger tidsplanen og har indbyggede reserver til uforudsete hændelser, der i en vis udstrækning kan afbøde effekten af eventuelle forsinkelser. På nuværende tidspunkt ser det ikke ud til, at der er nogen tilladelser, godkendelser, skatteincitamenter, aftageraftaler m.v. relateret til vores anlægsprojekter, som er i farezonen på grund af forsinkelser.
  • Vores kraftvarmeværker i Danmark er fortsat i fuld drift. Forsyningslogistikken er fortsat stabil, og vi er ved at nærme os afslutningen af fyringssæsonen, så vi ser en meget lille risiko for, at vi ikke kan imødekomme vores forsyningsforpligtelser på fjernvarmeområdet.

Den negative økonomiske effekt af den globale krise øger kreditrisikoen i forhold til nøgleleverandører, modparter og kunder. Hovedparten af vores indtægter er dog forankret i statslige organisationer med høj kreditvurdering eller statsgaranterede organisationer og – i mindre grad – forsyningsselskaber og virksomheder, hvorfor vi vurderer, at kreditrisikoen er under kontrol. Desuden gennemføres en væsentlig del af vores handelsaktiviteter med sikkerhedsstillelse. De politiske initiativer, der er iværksat på vores største markeder, vil medvirke til at mindske risikoen for misligholdelse blandt leverandører og kunder.
På de mest påvirkede markeder har krisen medført et fald i el-efterspørgslen. På vores kernemarkeder er el-efterspørgslen indtil videre langt mindre påvirket, og vi kan ikke se nogen ændring i mønsteret for negative engrospriser på el. I et scenarie med lavere el-efterspørgsel vil vi potentielt kunne se en stigning i antallet af timer med negative priser, men da vi delvist kompenseres, vurderer vi, at den overordnede effekt vil være begrænset.
Med hensyn til vores udviklingsprojekter er vi fortsat afhængige af, at de offentlige myndigheder behandler tilladelser og godkendelser relateret til de tildelte projekter og sites, og at de arbejder videre på de regulatoriske rammer, herunder udbud og auktioner. Disse processer kan risikere at blive forsinket på grund af rejserestriktioner, folk der arbejder hjemmefra, og medarbejdere hos offentlige myndigheder der er optaget af krisehåndtering.
På samme måde er der en risiko for, at vores underskrevne frasalg kan blive forsinket, da godkendelsesprocesserne skal gennemføres virtuelt. Alle frasalg er dog stadig i fuld gang, og vi forventer, at eventuelle forsinkelser vil have en begrænset effekt.
Selvom vi anerkender, at der globalt hersker en markant øget usikkerhed, er vores forretningsmodel fortsat robust, vores drift er fortsat stabil, og vi fastholder vores finansielle forventninger til 2020.

For at håndtere COVID-19-situationen vil vores krisestyringsorganisation være mobiliseret i et stykke tid endnu. Såfremt vi ser væsentlige ændringer i den aktuelle situation, udsender vi nye opdateringer. Medmindre der sker noget før, bliver den næste planlagte opdatering udsendt i forbindelse med offentliggørelsen af vores delårsrapport for første kvartal den 29. april 2020.

 

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dioder og LED-displays fra Lumex; enkelt-komponenter og optoelektroniske moduler

Design & udviklingKomponenter & konnektorerProduktion03. 07. 2025

Optoelektroniske komponenter, især LED-dioder, er integrerede elementer i forbruger- og professionelle enheder til brug for bl.a. baggrundsbelysning, signalering og belysning. Lumex er en af ​​de førende amerikanske leverandører. Lumex har været på markedet i over 100 år og specialiserer sig i

Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

AktueltDesign & udvikling30. 06. 2025

Øget sikkerhed, komfort og intuitiv adgang er fokus i Continentals ”Intelligent Vehicle Experience Car”, der ved hjælp fra biometri og kunstig intelligens ændrer samspillet mellem maskine og menneske. Flere bilproducenter tester lige nu en række løsninger fra konceptbilen til brug i almindelige

God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

AktueltBranchenytWireless & data30. 06. 2025

Regeringen har sammen med næsten alle Folketingets partier indgået en ny politisk aftale for digital infrastruktur, som Fiberalliancen betegner som bestået – men ikke uden mangler. Til trods for at ambitionerne i den nye politiske aftale er blevet forhandlet op af en række af partierne bag

Så blev det sommer igen…

BranchenytTop30. 06. 2025

Nu har vi både de lyse nætter - og måske også lyse udsigter for verden i al almindeling. Forhåbentlig også for vores hjemlige elektronikindustri. Dagens nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Hvor vi får nogle måneder side kiggede ind i en fremtid med meget kritiske niveauer af ufred flere

Toshiba lancerer nyt produkt i serien af dobbelte DC-børstemotorapplikationer til automotiv brug

Komponenter & konnektorer30. 06. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH sampler nu sin TB9M001FTG, det andet produkt i virksomhedens innovative Smart Motor Control Driver (SmartMCD) serie. Den dybt integrerede komponent er specifikt designet til at give effektiv og præcis styring af DC-børstemotorer i automotive applikationer inklusive

Automotivt kvalificerede 1.200V SiC MOSFETs i D2PAK-7 kapsling fra Nexperia

Komponenter & konnektorerPower30. 06. 2025

Nexperia lancerer en serie af højeffektive og robuste automotivt kvalificerede siliciumkarbid (SiC) MOSFETs med RDS(on) værdier på 30mΩ, 40mΩ og 60mΩ. Disse komponenter (NSF030120D7A0-Q, NSF040120D7A1-Q, NSF060120D7A0-Q), har branchens førende figures-of-merit (FoM) og blev tidligere udbudt i

Danske Scurid vandt titlen som Europas bedste robot-startup under Automatica 2025

Events30. 06. 2025

Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen "Europe's Best Robotics Startup" ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Seks lovende startups fra hele Europa indtog scenen for at

IDA advarer: Gratis internet på ferien kan blive dyrt

Wireless & data30. 06. 2025

Ud over solcreme og badetøj er computere, tablets og smartphones med øverst på pakkelisten, når mange danskere skal på sommerferie, og internetadgang rangerer efterhånden på linje med havudsigt og swimmingpool, når der skal vælges destination. - Der er ikke umiddelbart noget i vejen med, at man

Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

Design & udvikling27. 06. 2025

Mouser Electronics, Inc. annoncerer en ny interaktiv eBook i samarbejde med TDK, én af verdens største producenter af elektroniske komponenter. Bogen udforsker de udfordringer, der i den effektivitet, sikkerhed og bæredygtighed, som avancerede automations applikationer kræver. Modern Industrial

2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

Komponenter & konnektorer27. 06. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) udvider sit program af isolationskomponenter med fire AEC-Q100 kvalificerede, 2-kanals, high-speed digitale isolatorer. De nye DCM32xx00-serier supporterer stabil drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 100kV/µs (typ.) ved

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  04-07-2025

    NPP1200 kompakt 1200W oplader og strømforsyning i ét ›

    Power Technic ApS
  •  03-07-2025

    Mouser Electronics Empowers the Future of Smart Homes with Online Resource Hub ›

    Mouser Electronics
  •  02-07-2025

    Mouser Electronics and Ampleon Enter Global Distribution Agreement to Deliver RF Power Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  02-07-2025

    3200W strømforsyning der yder op til 37W/inch3 ›

    Power Technic ApS
  •  01-07-2025

    Mouser Electronics Honoured for Distribution Excellence by Leading Manufacturers of Electronic Components ›

    Mouser Electronics
  •  01-07-2025

    ODU præsenterer nyt push-lock medicostik ›

    ODU Denmark
  •  01-07-2025

    Medicoteknik med maksimal sikkerhed og signalintegritet ›

    ODU Denmark
  •  01-07-2025

    Berøringssikre LAMTAC® FLEX højstrømsmoduler ›

    ODU Denmark
  •  01-07-2025

    Energibesparende produktion ›

    Beckhoff Automation ApS
  •  30-06-2025

    Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC ›

    Power Technic ApS

Seneste Nyheder

  • Dioder og LED-displays fra Lumex; enkelt-komponenter og optoelektroniske moduler

    03.07.2025

  • Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

    30.06.2025

  • God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

    30.06.2025

  • Så blev det sommer igen…

    30.06.2025

  • Toshiba lancerer nyt produkt i serien af dobbelte DC-børstemotorapplikationer til automotiv brug

    30.06.2025

  • Automotivt kvalificerede 1.200V SiC MOSFETs i D2PAK-7 kapsling fra Nexperia

    30.06.2025

  • Danske Scurid vandt titlen som Europas bedste robot-startup under Automatica 2025

    30.06.2025

  • IDA advarer: Gratis internet på ferien kan blive dyrt

    30.06.2025

  • Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

    27.06.2025

  • 2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

    27.06.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik