• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltTest & mål07. 06. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Nyt testlaboratorium med materialetest af kundernes konnektorprodukter

AktueltTest & mål07. 06. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Som en del af design- og udviklingsprocessen for applikationer til hårde- og hi-rel miljøer udsætter Nicomatic sine højtydende interconnect-produkter for strenge miljømæssige, mekaniske og elektriske tests. Det skal sikre, at konnektorerne opfylder de mest komplekse industristandarder og specifikationer. Nu har virksomheden åbnet et laboratorium til materialetests, der også tilbyder test- og kvalificeringsservices til kunder med krævende applikationer.

Nicomatic har åbnet materiale testlab
Nicomatic tilbyder nu kunderne omfattende materialetest af konnektorprodukter til hi-rel applikationer.

Dedikerede testingeniører hos Nicomatic arbejder tæt sammen med kundernes design- og udviklings-teams ved at tilbyde deres ekspertise inden for komplekse materialetest- og kvalificering i kundernes projekter. Nicomatics testlab er kvalitetssikret efter ISO 9001 og AS9100, og har samlet årtiers erfaring inden for industrielle standarder og specifikationer til forsvars- og aerospace-applikationer inklusive MIL-DTL-55302, MIL-DTL-83513 og ESCC3401.

Tæt på et dusin testinstrumenter og maskiner udfører mere end 30 tests for at garantere af kundernes produkter, apparater og systemer bliver ydelsesmæssigt fuldt ud testede med blandt andet:

  • Signalintegritet: En Rohde & Schwarz vector network analyzer udfører karakterisering af signaler gennem tids- og frekvensdomænerne samt for standardkommunikationsprotokollerne (inklusive Ethernet, USB, SATA og HDMI).
  • Miljø: Med en Labworks vibrations-testbench kan tests udføres for vibrationer, magnetisk permeabilitet, temperatur-cycling, med fugtig/tør varme/kulde, termiske chok og fugtstyret saltvandspåvirkninger.
  • Mekanisk: Med en vertikal testbench og en Antilog Atlas II CC automatiseret materiale testmaskine kan tests udføres for træk- og mekanisk styrke, separation, fastholdelse samt kræfter for mating/afkobling samt styrken af crimping i samlingerne.
  • Elektrisk: En Sefelec dielektrisk måler bruges til at udføre både hipot- og isolationstest for at afgøre det dielektriske materiales gennemslagsspænding – også ved specifikke højder over havoverfladen fra 1 bar op til 30.000 meter (10mbar) – og for at definere isolationsmodstanden fra havniveau op til maksimale højder.
  • Kemisk: Tests inkluderer fluidmodstand, markeringer og silikoners elasticitet og udvidelse.

– Det nye testlaboratorium opfylder flere vigtige behov hos Nicomatic. Det første er at kvalificere alle de interconnect-produkter til de relevante industristandarder og specifikationer. Gennem denne første proces kan vi levere alle de data og informationer, som kunderne kræver i forhold til ydelsen, forklarer Jorris Martel, testingeniør hos Nicomatic.

– Vores mest kritiske opgave er dog at hjælpe kunderne med deres implementering af Nicomatics produkter i deres designs og applikationer. Vores mål er tilbyde kundernes designingeniører en rådgivning og de svar, de har behov for, for at give dem den bedste kundeoplevelse. Vi er ikke ”bare et simpelt testlab”. Vores virkelige værdi er at fungere som specialister inden for interconnects med den rådgivning og ekspertise, som andre ikke kan levere, fortsætter Jorris Martel.

Kunder, som ønsker at verificere deres produkter og løsninger, kan nu arbejde sammen med testingeniører om de relevante emner sammen med eksperterne fra Nicomatics testlaboratorium for karakterisering, kvalificering og gennemgribende test af konnektorkomponenter og subsystemer – for at sikre, at de opfylder de industrielle standarder og specifikationer, der kræves i hi-rel applikationer.

For mere info, kontakt p.mcdavitt@nicomatic.com, besøg http://www.nicomatic.com/contact eller ring til 0044 1183 801 033.

Skrevet i: Aktuelt, Test & mål

Seneste nyt fra redaktionen

Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu AcceleRate mP konnektorserien, næste generation af tætte og kompakte, high-speed effekt- og signal-arrays med en 0,635mm pitch designet

Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

BranchenytDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

Seniorudvikler hos GPower, Jens Christian Andersen, nu også er blevet udnævnt til Labview Champion. Det er en udnævnelse, som i den grad understreger GPowers kompetencer inden for Labview – og som samtidig betyder, at virksomheden nu har hele fire LabVIEW Champions i GPower-teamet Som Labview

Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

Power16. 01. 2026

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcelleeffekt. Milepælen understreger solkraftens stigende rolle i den grønne omstilling. Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965MW er 808MW jordbaseret, hvilket bringer den

Termisk fedt med høj pålidelighed til applikationer, der kræver tynde kontaktlinjer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Chomerics Division hos Parker Hannifin Corporation, der er verdens førende virksomhed inden for Motion & Control-teknologier, annoncerede i dag lanceringen af deres nye serie af højtydende termisk fedt. Therm-a-Grease er en avanceret pasta med et termisk ledende fyldstofmateriale, der trækker

Første autonome inspektion af operationelle havvindmøller demonstreret

AktueltDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

For at kunne undersøge vindmøllevingers tilstand foregår inspektioner af vingeskader typisk, når vindmøllen ikke er i drift. I AQUADA-GO projektet har partnerne udviklet en droneteknologi til automatiseret, kontaktfri, realtids vingeskadedetektion, imens vindmøllen er operativ. Inspektioner der sker

SDU bruger sin egen supercomputer til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltDesign & udviklingWireless & data16. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Defence Tech Denmark løfter nu de første virksomheder ind i forsvarsindustrien

Design & udviklingTop16. 01. 2026

Med et officielt kick-off har 27 virksomheder påbegyndt målrettede forløb, som skal modne, teste og sikre implementering af deres teknologiske løsninger i forsvarsindustrien. Programmet er grundlagt og støttet af Industriens Fond, Innovationsfonden og EIFO og drives af DTU Science Park og

Holtec.dk får ejer af norske Guard Automation med i ejerkredsen

AktueltBranchenyt14. 01. 2026

Guard Invest AS, ejet af Karl Kristian Sunde, har overtaget aktiemajoriteten i Holtec.dk. Karl Kristian Sunde køber den tidligere majoritetsejer Søren Jensens fulde andel og ender med 75 procent af aktierne. Aftalen er indgået som led i en proces gennem 2025 og blev endelig lige inden jul. Søren

Truesec-rapport: AI og geopolitik vil udgøre de største cyberrisici i 2026

AktueltWireless & data14. 01. 2026

Cybertrusler udvikler sig med hidtil uset hastighed, drevet af fremskridt inden for kunstig intelligens (AI) og stigende geopolitiske spændinger, ifølge Truesecs nyligt offentliggjorte Threat Intelligence Report 2026. Rapporten afslører, at angribere i stigende grad retter sig mod mennesker frem for

40W- og 75W- DC/DC-konvertere til jernbanebrug med alle funktioner ombord

Power14. 01. 2026

Recom annoncerer to nye billige DC/DC'er til jernbanemarkedet med et ultrabredt 11:1-indgangsområde, og som dækker alle nominelle indgangsspændinger fra 24V til 110VDC. I pipelinen er også versioner med 24V-udgang samt en 12V- og 15V-udgang. Modellerne RMD40-UW og RMD75-UW har justerbare udgange med

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

    16.01.2026

  • Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

    16.01.2026

  • Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

    16.01.2026

  • Termisk fedt med høj pålidelighed til applikationer, der kræver tynde kontaktlinjer

    16.01.2026

  • Første autonome inspektion af operationelle havvindmøller demonstreret

    16.01.2026

  • SDU bruger sin egen supercomputer til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier

    16.01.2026

  • Defence Tech Denmark løfter nu de første virksomheder ind i forsvarsindustrien

    16.01.2026

  • Holtec.dk får ejer af norske Guard Automation med i ejerkredsen

    14.01.2026

  • Truesec-rapport: AI og geopolitik vil udgøre de største cyberrisici i 2026

    14.01.2026

  • 40W- og 75W- DC/DC-konvertere til jernbanebrug med alle funktioner ombord

    14.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik