• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026 | Pia Nielsen

Let design med MCU’er med integreret periferi

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026 By Pia Nielsen

Højtydende mikrocontrollere (MCU’er) med integrerede periferifunktioner giver færre designudfordringer i embeddede systemer

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 1 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Af Ramya Kota, product marketing manager, og Shishir Malav, business development manager,
Microchip Wireless Solutions Group

I takt med at de embeddede systemer udvikler sig til at supportere mere komplekse applikationer lige fra industriel automation til konnekterede automotive og avancerede IoT-produkter står designere over for flere udfordringer, når man skal balancere ydelse, fleksibilitet og pålidelighed i forhold til hinanden. Muligheden for at skalere designs og integrere forskellig periferi er centralt, når man skal komme udfordringerne til livs og fremtidssikre sine designs.
Embeddede systemer kræver i stigende grad real-time databehandling med avancerede analysefunktioner og support af multiple kommunikationsprotokoller. Det kræver ikke alene en kraftig kerne (som en Arm Cortex-M4F, der kører ved op til 128MHz), men også en effektiv memory-arkitektur og en robust interrupt-håndtering.

Pålidelig drift og reducerede designrisici
Pålidelig drift og minimale designrisici er kritiske faktorer i industrielle og automotive applikationer, hvor systemerne skal fungere konsistent over ekstreme temperaturområder og overholde stringente pålidelighedsstandarder som AEC-Q100 Grade-kvalificeringen. Valg af komponenter og systemarkitekturer, der sikrer en pålidelig ydelse under krævende betingelser, er derfor afgørende. Desuden giver RF-designs øget kompleksitet med omfattende test- og certificeringsprocesser, der medfører både øgede risici og omkostninger.

Komplekse krav til konnektivitet og interfaces
Næste generation af systemer skal ofte kommunikere over multiple fortrådede og trådløse protokoller som Bluetooth LE, Thread, CAN FD, Ethernet, USB og andre. Integration af disse interfaces med et samtidigt lavt forbrug og et højt data-throughput er en afgørende teknisk forhindring. Ved at opdele sit design på multiple IC’er til support af forskellige konnektiviteter kan man forøge behovet for plads på printet og drive omkostningsniveauet opad.

Memory- og periferiintegration fjerner udfordringerne
For at imødekomme designudfordringerne går man oftere mod løsninger, hvor mikrocontrollere kan tilbyde såvel en høj memory-kapacitet og omfattende integration af periferien. Funktionerne giver såvel fleksibilitet som den ydelse, der skal til for at imødekomme kravene fra moderne embeddede applikationer.

Memory-arkitektur til fleksibilitet og sikkerhed
Moderne mikrocontrollere (MCU’er) indeholder betydelig on-chip memory, hvilket spiller en vigtig rolle i support af avancerede trådløse kommunikations-sticks og robuste sikkerhedsprotokoller. Den øgede memory-kapacitet kan ikke alene håndtere komplekse trådløse protokoller, men giver også en sikker datalagring og kryptografiske funktioner til sikker kommunikation. Det letter desuden lokal datahåndtering og -analyse, så man slipper for at være afhængig af cloud- eller gateway-komponenter, og det øger effektiviteten og reducerer samtidigt Agency.
Med simple memories kan MCU’erne også håndtere over-the-air (OTA) firmware-opdateringer, hvad der gør det lettere at udrulle opdateringer, tilføje sikkerheds-patches og forberede apparater til fremtidig ekspansion, i takt med at de trådløse- og sikkerhedsstandarderne udvikler sig. Sikker lagring af kryptografiske nøgler og boot-kode øger komponentsikkerheden, hvilket især er af betydning for IoT-produkter og applikationer, som har et højt fortrolighedsniveau.

Hurtig udvikling og pålidelig drift
Et system eller en leverandør, der tilbyder gennemprøvede referencedesigns, forud certificerede RF-moduler og AEC-Q100 Grade 1-kvalificering, kan effektivt løse mange udfordringer for industrielle og automotive applikationer. Det giver en kortere time-to-market og reducerer designrisici gennem pålidelige hardware- og software-packages og strømliner ydermere tilpasning til regulative krav, som igen minimerer certificerings-delays og de tilhørende omkostninger. Det giver desuden en troværdig ydelse i hårde miljøer med en pålidelig drift over et stort temperaturområde, så producenterne kan have tillid til, at en komponent opfylder de mest stringente pålidelighedsstandarder, som kræves i missionskritiske systemer.

Integration af periferi for alsidige systemer
Højt integrerede MCU’er kombinerer multiple periferier som CAN FD, Ethernet, USB, motorstyring (QEI), grafik, touch-føling samt avancerede analoge funktioner (ADC/DAC) på én enkelt chip, og det forenkler printdesign med en reduceret bill-of-materials (BOM). Integrationen tillader en fleksibel systemkonfiguration med tilpasning til forskellige produktvarianter eller løbende udvikling af standarder med support af effektiv real-time styring og monitering som i motor-feedback og sensor-dataopsamling, ligesom man opnår righoldige brugerinterfaces med touch- og grafik-support selv i prisfølsomme applikationer.
Et eksempel kunne være det viste moderne garagedør-system, som kræver en sikker trådløs konnektivitet, præcis motorstyring og brugervenlige interfaces samlet i ét kompakt og prisoptimalt design. En højt integreret trådløs MCU som Microchips PIC32-BZ6 MCU møder disse behov med sin høje memory-integration og drift i et trådløst multiprotokolmiljø. Bluetooth Low Energy (BLE) kan bruges til fjernstyring, mens den høje memory-integration på 2MB flash og 512KB RAM kan supportere avancerede kontrolalgoritmer.
Multiple PWM’er (pulsbreddemodulation), højopløste A/D-konvertere og en QEI-integration sikrer den præcise motordrift med sensor-feedback samt en pålidelig tracking af portens position. Desuden giver integrerede touch- og grafikfunktioner adgang til intuitive keypad- og display-interfaces. En single-chip løsning som PIC32-BZ6 strømliner hardwaredesignet, reducerer printstørrelsen og sænker de overordnede systemomkostninger, hvad der er ideelt til næste generation af styringer til garageporte.

Real-World betydning og fremtidssikring af næste generations embeddede løsninger
Designere kan med skalérbare løsninger med høj memory-kapacitet og integreret periferi bygge platforme, der understøtter en lang række applikationer og fremtidige opdateringer uden behov for redesign af produktets hardware. Denne tilgang gør det muligt at opfylde behov for høj ydelse og pålidelighed, som typisk kendetegner de industrielle og automotive miljøer, med integration af avanceret konnektivitet og bruger-interfaces, der støtter såvel nuværende som spirende standarder med forbedring af apparatsikkerheden med en samtidig overholdelse af globale regulative standarder og krav.
For eksempel kan en enkelt MCU-platform bruges til udvikling af både en smart industriel sensor og et konnekteret automotivt modul, blot gennem en konfiguration af memory-anvendelsen med mulighed for relevante opdateringer af periferi og firmware efter behov. Det er en tilgang, som strømliner udviklingen, reducerer omkostninger og sikrer lang tids tilpasning til nye behov og applikationer.

Konklusion
Så en høj memory- og periferiintegration er ikke kun produktspecifikationer, men snarere essentielle ”drivere”, som løser de tekniske udfordringer i næste generation af embeddede systemer. Ved at anvende arkitekturer, der giver den ønskede fleksibilitet, pålidelighed og sikkerhed, kan designere levere de løsninger, som opfylder dagens krav til elektronikken – og samtidigt er i stand til at imødekomme morgendagens krav og behov.

Billedtekst:
Eksempel på styring af en garageport med en PIC32-mikrocontroller med integreret periferi.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: design, MCU, mikrocontrollere

Seneste nyt fra redaktionen

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltDesign & udviklingProduktion23. 01. 2026

Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med at AI-løsninger vokser i kompleksitet, stiger kravene til den underliggende infrastruktur. Derfor udvider Lenovo og NVIDIA nu deres samarbejde

Hvor er robotteknologien er på vej hen: Top 5 globale robottrends 2026

Design & udviklingEventsTop23. 01. 2026

Et nyt år er begyndt - og med det kommer et naturligt øjeblik til at se fremad og reflektere over den udvikling, der former robot- og automatiseringslandskabet. For at hjælpe med at sætte retningen har International Federation of Robotics (IFR) identificeret de vigtigste globale trends, der vil

Panasonic Industry lancerer sin første højtydende PIR-sensor med flad linse

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

Panasonic Industry lancerer sin nyeste innovation inden for PIR-bevægelsessensorer: Flat Wide Detection Type (12 lens), der er det første produkt som inkluderer den nye PaPIRs+ teknologi. Flat Wide Detection Type er designet til moderne bygningsautomation, professionel lysstyring og smart-home

TDK udvider sin portefølje af højtemperatur MEMS-accelerometre til energimarkedet

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

TDK Corporation udvider ​​sin portefølje af højtydende MEMS-inertisensorer med Tronics AXO315T1, et højtemperatur MEMS-accelerometer med et inputområde på ±14 g og en digital grænseflade til måling under boreopgaver(MWD) applikationer op til +175 °C. Med denne lancering tager TDK det næste skridt

Refurbed når 200.000 danske kunder og runder 2 mia. euro i samlet salg

Branchenyt23. 01. 2026

2025 har været et godt år for Refurbed, som med vækst og nye produktkategorier endte med et overskud på bundlinjen. Det har styrket troen på, at genanvendte produkter er vejen frem. Refurbed rundede 200.000 kunder på det danske marked, og allerede i april passerede virksomheden 2 mia. euro i samlet

CEA-Leti kombinerer mikroLED og fotodetektor i samme pakning

AktueltDesign & udvikling23. 01. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På Photonics West konferencen i San Francisco i uge 4, 2026 demonstrerede franske CEA-Leti en såkaldt co-packaged løsning, hvor man integrerer mikroLED display og organisk fotodetektor (OPD) i samme pakning til optiske sensorfunktioner. Det præsenterede indlæg med

Neumann vækker en legende til live: rørmikrofonen M50V

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

Neumann præsenterer tilbagekomsten af en af de mest ikoniske mikrofoner i indspilningshistorien: M50 V, der er en tro genskabelse af den legendariske rørmikrofon, som har været med til at forme lyden til utallige klassiske indspilninger og filmproduktioner. M50 blev introduceret i 1951 og satte

”Vampir” var den første militære IR-løsning

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

Det såkaldte 1229 Zielgerät blev i slutningen af 2. Verdenskrig udviklet i Tyskland som et natkikkertsigte til StG44-angrebsriflen. Med det mere mundrette navn, Vampir, lignede det et gennembrud for IR-teknologien, men med en vægt på 2,5kg og behov for en gedigen batteripakke på ryggen, var det ikke

Svigter Dankortet erhvervslivet?

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

Vi har på redaktionen modtaget nedenstående indlæg fra brancheforeningen PE – Professionel Elektronik – som løfter sløret for et problem, der måske ikke har været iøjnefaldende, men som alligevel har en stor indflydelse på branche og erhvervslivArtiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 1 -

NAND-flash kan opfylde AI-æraens krav til memory

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

AI’s indflydelse flytter grænserne for datalagring i fremtidens applikationer. Følgende artikel giver et blik ind i, hvordan man nu og i fremtiden vil udvikle flash-IC’er og controllere til at opfylde de stigende krav til datalagring i AI-applikationer, og hvordan Silicon Motions strategier for

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik