• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data29. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Kun ni procent af virksomhederne har den optimale cybersikkerhed

Wireless & data29. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Kun 9 procent af europæiske organisationer har det “modne” beredskabsniveau, der er nødvendigt for at være modstandsdygtige over for nutidens cyberrisici, ifølge Ciscos første Cybersecurity Readiness Index, der blev offentliggjort i dag.

Indekset er udviklet i kølvandet på den hybride verden efter COVID, hvor brugere og data skal sikres, uanset hvor arbejdet udføres. Rapporten fremhæver både, hvor virksomheder klarer sig godt, og hvor risikoen for cyberangreb vil blive større, hvis de globale erhvervs- og sikkerhedsledere ikke skrider til handling.

I dag har virksomheder bevæget sig fra en driftsmodel, som i vid udstrækning var statisk, og hvor folk opererede fra enkelte enheder ét sted, og tilsluttede sig et statisk netværk, til en hybrid verden, hvor de i stigende grad opererer fra flere enheder forskellige steder, tilslutter sig flere netværk og får adgang til applikationer i skyen. Det resulterer i enorme mængder data, som giver virksomhederne nye, unikke udfordringer i forhold til cybersikkerheden.

Cisco Cybersecurity Readiness Index: Modstandsdygtighed i en hybrid verden

Med titlen Cisco Cybersecurity Readiness Index: Resilience in a Hybrid World, måler rapporten virksomheders beredskab til at opretholde en robusthed over for moderne cybertrusler. Foranstaltningerne dækker fem centrale søjler, som udgør grundlinjen for et nødvendigt forsvar: identitet, enheder, netværk, applikationer til arbejdsbyrder og data. De omfatter 19 forskellige løsninger inden for disse søjler.

I undersøgelsen, der blev gennemført af en uafhængig tredjepart som en dobbeltblindtest, blev 6.700 ledere inden for cybersikkerhed i den private sektor på 27 markeder bedt om at angive, hvilke af disse løsninger de havde anvendt, og hvor langt de var nået med det. Virksomhederne blev derefter inddelt i fire stadier med stigende beredskab: Begynder, Formativ, Progressiv og Moden.

Resultater

Udover den barske konstatering, at kun 9 procent af virksomheder i Europa befinder sig på det modne stadie, befinder over halvdelen (64 procent) af virksomhederne sig på begynderstadiet (9 procent) eller det formative stadie (55 procent). Det betyder, at de klarer sig under gennemsnittet med hensyn til beredskab mod cyberangreb.

Kløften i beredskabet er sigende, ikke mindst fordi 77 procent af de adspurgte svarede, at de forventer, at et cyberangreb vil forstyrre deres virksomhed inden for de næste 12-24 måneder. Omkostningerne ved at være uforberedt kan være betydelige, da 52 procent af respondenterne sagde, at de havde haft en cyberhændelse inden for de sidste 12 måneder, og 32 procent af de berørte svarede, at det kostede dem mindst 3,5 mil. kroner.

– Overgangen til en hybrid verden har ændret virksomheders landskab fundamentalt og skabt endnu større kompleksitet i forhold til cybersikkerhed. Organisationer bør stoppe med at forsvare sig med en blanding af værktøjer og i stedet overveje integrerede platforme for at opnå modstandsdygtighed og reducere kompleksiteten. Først da vil virksomhederne være i stand til at lukke kløften i cybersikkerhedsberedskabet, siger Jeetu Patel, Executive Vice President og General Manager for sikkerhed og samarbejde hos Cisco.

Virksomhedsledere bør etablere et grundlæggende “beredskab” på tværs af de fem sikkerhedssøjler for at opbygge en modstandsdygtig organisation. Behovet er især kritisk i betragtning af, at 81 procent af de adspurgte planlægger at øge deres budget for cybersikkerhed med mindst 10 procent i løbet af de næste 12 måneder. Ved at etablere et grundlag kan organisationer bygge på deres styrker og prioritere de områder, hvor de har brug for at forbedre deres modstandsdygtighed.

– Opfattelsen af hvor vigtigt cybersikkerhed er for at opretholde en virksomheds drift, har taget en drejning gennem de sidste par år. Tidligere tillagde it-afdelingen det en højere prioritet end ledelsen gjorde, som resulterede i, at det var svært at få funding til sikkerhedsIøsningerne. Heldigvis ser ledelsen nu cyberangreb som en businessrisk, og derved følger pengene med. Det giver råderum til sikkerhedsarbejdet, så it-afdelingen som eksempel kan implementere en Zero Trust-strategi, der er ét af de tiltag, som har en stor effekt på sikkerhedsniveauet, fordi det involverer både mennesker, processer og teknologi, siger Kenneth Schwartz, Cyber Security Lead i Cisco Danmark.

Beredskab på tværs af de fem grundpiller

– Identitet: Denne grundsøjle har det tredjehøjeste antal af virksomheder i den modne fase (14 procent).
– Enheder: Denne grundsøjle har den højeste procentdel af virksomheder i den modne fase (27 procent).
– Netværkssikkerhed: Virksomhederne halter bagefter på denne front med 63 procent af organisationerne i begynder- eller formativ-stadiet.
– Applikationer til arbejdsbyrder: Søjlen, hvor virksomhederne er mindst forberedt, med 72 procent af organisationerne på begynder- eller formativ-stadiet.
– Data: Der er behov for fremskridt her, da kun 16 procent af organisationerne er klassificeret som modne.

Link til rapporten: https://www.cisco.com/c/dam/m/en_us/products/security/cybersecurity-reports/cybersecurity-readiness-index/2023/cybersecurity-readiness-index-report.pdf

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Mindeord for Ole Kragelund

Ikke kategoriseret01. 07. 2025

Vi har i formiddag, den 1. juli modtaget disse ord fra EuroTechnic: Det er med dyb sorg og stor respekt, at vi mindes vores kollega og ven, Ole Kragelund. Ole sov stille ind torsdag 26. juni 2025 efter kort tids sygdom. Ved hans side var hans familie. Dette var hans største ønske. Ole var

Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

AktueltDesign & udvikling30. 06. 2025

Øget sikkerhed, komfort og intuitiv adgang er fokus i Continentals ”Intelligent Vehicle Experience Car”, der ved hjælp fra biometri og kunstig intelligens ændrer samspillet mellem maskine og menneske. Flere bilproducenter tester lige nu en række løsninger fra konceptbilen til brug i almindelige

God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

AktueltBranchenytWireless & data30. 06. 2025

Regeringen har sammen med næsten alle Folketingets partier indgået en ny politisk aftale for digital infrastruktur, som Fiberalliancen betegner som bestået – men ikke uden mangler. Til trods for at ambitionerne i den nye politiske aftale er blevet forhandlet op af en række af partierne bag

Så blev det sommer igen…

BranchenytTop30. 06. 2025

Nu har vi både de lyse nætter - og måske også lyse udsigter for verden i al almindeling. Forhåbentlig også for vores hjemlige elektronikindustri. Dagens nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Hvor vi får nogle måneder side kiggede ind i en fremtid med meget kritiske niveauer af ufred flere

Toshiba lancerer nyt produkt i serien af dobbelte DC-børstemotorapplikationer til automotiv brug

Komponenter & konnektorer30. 06. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH sampler nu sin TB9M001FTG, det andet produkt i virksomhedens innovative Smart Motor Control Driver (SmartMCD) serie. Den dybt integrerede komponent er specifikt designet til at give effektiv og præcis styring af DC-børstemotorer i automotive applikationer inklusive

Automotivt kvalificerede 1.200V SiC MOSFETs i D2PAK-7 kapsling fra Nexperia

Komponenter & konnektorerPower30. 06. 2025

Nexperia lancerer en serie af højeffektive og robuste automotivt kvalificerede siliciumkarbid (SiC) MOSFETs med RDS(on) værdier på 30mΩ, 40mΩ og 60mΩ. Disse komponenter (NSF030120D7A0-Q, NSF040120D7A1-Q, NSF060120D7A0-Q), har branchens førende figures-of-merit (FoM) og blev tidligere udbudt i

Danske Scurid vandt titlen som Europas bedste robot-startup under Automatica 2025

Events30. 06. 2025

Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen "Europe's Best Robotics Startup" ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Seks lovende startups fra hele Europa indtog scenen for at

IDA advarer: Gratis internet på ferien kan blive dyrt

Wireless & data30. 06. 2025

Ud over solcreme og badetøj er computere, tablets og smartphones med øverst på pakkelisten, når mange danskere skal på sommerferie, og internetadgang rangerer efterhånden på linje med havudsigt og swimmingpool, når der skal vælges destination. - Der er ikke umiddelbart noget i vejen med, at man

Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

Design & udvikling27. 06. 2025

Mouser Electronics, Inc. annoncerer en ny interaktiv eBook i samarbejde med TDK, én af verdens største producenter af elektroniske komponenter. Bogen udforsker de udfordringer, der i den effektivitet, sikkerhed og bæredygtighed, som avancerede automations applikationer kræver. Modern Industrial

2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

Komponenter & konnektorer27. 06. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) udvider sit program af isolationskomponenter med fire AEC-Q100 kvalificerede, 2-kanals, high-speed digitale isolatorer. De nye DCM32xx00-serier supporterer stabil drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 100kV/µs (typ.) ved

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured for Distribution Excellence by Leading Manufacturers of Electronic Components

  • ODU Denmark

    ODU præsenterer nyt push-lock medicostik

  • ODU Denmark

    Medicoteknik med maksimal sikkerhed og signalintegritet

  • ODU Denmark

    Berøringssikre LAMTAC® FLEX højstrømsmoduler

  • Beckhoff Automation ApS

    Energibesparende produktion

  • Power Technic ApS

    Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

  • InnoFour

    AI Powered Meeting Notes Analysis

  • GOmeasure ApS

    Ny medarbejder til GOmeasure

  • Phoenix Contact A/S

    CCS megawatt ladekabler op til 1.000 kW – High Power Charging genopfundet

  • Phoenix Contact A/S

    CCS inlets med konfektionerede kabelsæt: den installationsparate løsning til elektriske køretøjer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

    30.06.2025

  • God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

    30.06.2025

  • Så blev det sommer igen…

    30.06.2025

  • Toshiba lancerer nyt produkt i serien af dobbelte DC-børstemotorapplikationer til automotiv brug

    30.06.2025

  • Automotivt kvalificerede 1.200V SiC MOSFETs i D2PAK-7 kapsling fra Nexperia

    30.06.2025

  • Danske Scurid vandt titlen som Europas bedste robot-startup under Automatica 2025

    30.06.2025

  • IDA advarer: Gratis internet på ferien kan blive dyrt

    30.06.2025

  • Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

    27.06.2025

  • 2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

    27.06.2025

  • Powell Electronics leverer Amphenols Tri-Start MIL-DTL-38999 Serie III til hårde miljøer

    27.06.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik