• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Events18. 10. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Kommuner og virksomheder vil have flere børn og unge væk fra skolebænken og ud i virksomhederne

Events18. 10. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Girls’ Day in Science hos Visma 2022

Hvis vi vil sikre mere arbejdskraft i fremtiden, skal flere børn og unge have øjnene op for naturvidenskab, teknologi, IT og håndværk. Nu mødes erhvervsliv og kommuner for at styrke skole-virksomhedssamarbejdet. Frem mod 2030 vil vi i Danmark opleve stor mangel på arbejdskraft inden for STEM- området ((naturvidenskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik), og derfor sætter virksomheder og kommuner ind for at styrke interessen blandt de danske børn og unge.

Mere konkret vil de have eleverne væk fra skolebænken og på besøg i de lokale virksomheder, hvor de kan se og ikke mindst prøve kræfter med, hvordan det er at arbejde med bestemte fag i praksis. Samarbejdet er allerede i gang mange steder, men der er stadig stort potentiale, og derfor mødes erhvervsliv, skoler og kommuner nu til konferencen Skole-virksomhedssamarbejde i en kommunal strategi den 25. oktober 2022. Konferencen er arrangeret af Naturvidenskabernes Hus i samarbejde med Kommunernes Landsforening og Dansk Industri.

– Hos DI støtter vi et øget samarbejde mellem virksomheder og skoler. Virksomhederne har brug for kvalificeret arbejdskraft, særligt inden for STEM-fagene. Og gennem samarbejde med virksomheder kan eleverne møde voksne, der repræsenterer den verden, som ligger uden for klasseværelset. De kan få øjnene op for, hvordan den teori de møder i klasseværelset kan bruges i praksis, siger Mikkel Haarder, underdirektør i DI for uddannelse, forskning og mangfoldighed. Han deltager i en paneldebat på konferencen.

Palle Damborg, formand for Fremstillingsindustrien, deler Haarders synspunkt og vil på konferencen tale om skole-virksomhedssamarbejde fra et virksomhedsperspektiv.

– Virksomhederne er i dén grad klar til samarbejdet med skolerne, så nu skal det prioriteres i kommunerne og dermed på skolerne. Hver skole bør have en konsulent eller erhvervsplaymaker, som koordinerer samarbejdet med virksomhederne, så vi ikke misser én eneste skole, og så det ikke er op til den enkelte lærer at løfte opgaven, siger han.

Samarbejde mellem skoler og virksomheder er ikke nyt, men det skal styrkes og derfor skal indsatsen i højere grad ligge hos kommunerne. Her skal skolernes samarbejde med de lokale virksomheder gøres mere kontinuerlig, og lærerne skal forberedes bedre på, hvordan de får mest muligt ud af besøg hos virksomhederne.

– Skole-virksomhedssamarbejdet skal prioriteres strategisk, men allervigtigst i det daglige arbejde. Aktørerne skal være hinandens bedste ambassadører, da det er et langt sejt, håndholdt træk, som man skal holde liv i hele tiden. Kommunen skal kunne agere efterspørgselsdrevet og turde skubbe til deres systemer. Vi skal fastholde hinanden på ambitionsniveau, gensidig respekt og rettidighed. Når vi er sammen om det, går der “ild i lokalet”, og samarbejdet bliver efterspurgt mere hele vejen rundt, siger Hans Peder Wagner fra Frederikssund Erhverv, som varetager kontakten med de lokale virksomheder.

Frederikssund Kommune har arbejdet med skole-virksomhedssamarbejdet i syv år og har gode erfaringer med det. De oplever, at eleverne i grundskolen og gymnasiet får øjnene op for de tekniske uddannelser, når de besøger og arbejder med lokale virksomheder.

– Som skoleforvaltning og skoleledelse skal vi på alle elevers vegne fastholde den politiske ambition og prioritering af den åbne skole. Vi skal kigge ud af klasselokalet og ud i samfundet. Lærerne skal ville den fælles dagsorden, som vi har forpligtet os til. Derfor er det vigtigt at have skolerne med hele vejen, så skole-virksomhedssamarbejdet tilrettelægges på måder, som passer både til virksomhedernes og til skolens hverdag, siger direktør for Opvækst, Uddannelse og Kultur i Frederikssund Kommune, Julie Becher.

Hans Peder Wagner og Julie Becher deler deres erfaringer til konferencen, hvor omkring 100 repræsentanter fra kommuner, virksomheder og organisationer skal dele viden og inspiration med hinanden.

Naturvidenskabernes Hus er udpeget af Børne- og Undervisningsministeriet til at udbrede skole-virksomhedssamarbejdet i den nationale naturvidenskabsstrategi.

– Flere skal se mulighederne i STEM-uddannelserne, så vi kan løse udfordringen med manglende arbejdskraft i fremtiden. Her spiller skole-virksomhedssamarbejde en vigtig rolle. Formålet med konferencen er at samle kommuner, virksomheder og organisationer, så vi kan styrke samarbejdet, siger Maiken Lykke Lolck, direktør for Naturvidenskabernes Hus.

Konferencen er støttet af Børne- og Undervisningsministeriet og Novo Nordisk Fonden.

Skrevet i: Events

Seneste nyt fra redaktionen

STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

Komponenter & konnektorerPower26. 01. 2026

STMicroelectronics' STUSB4531 USB Power Delivery (PD) sink-controller introducerer en ny, patenteret hybridtilstand, der forenkler implementeringen af ​​valgfrie USB PD-funktioner for at give merværdi i USB-drevne og USB-opladelige enheder. STUSB4531 indeholder en certificeret, fast USB PD-stack,

Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

AktueltWireless & data26. 01. 2026

De offentlige myndigheder er under pres. Over halvdelen (57%) af alle offentlige instanser har indenfor det seneste år været ramt af cyberangreb, der direkte har påvirket den daglige drift og dermed myndighedernes evne til at løse deres opgaver. Samtidig viser flere analyser og rapporter, at

126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

AktueltBranchenytDesign & udvikling26. 01. 2026

Villum Fonden har netop uddelt 126 millioner kroner til 14 yngre forskere og deres banebrydende ideer. Med bevillingen får forskerne mulighed for lede deres eget forskningsprojekt for første gang. Fælles for projekterne er modet til at udfordre det eksisterende og viljen til at skabe noget

DRAM-priser forventes at stige med op mod 80 procent i løbet af 1. kvartal 2026

BranchenytKomponenter & konnektorerProduktionTop26. 01. 2026

En rapport fra markedsanalysevirksomheden, Trendforce (www.trendforce.com) fortæller om en forventet eksplosiv stigning i priserne på DRAM-komponenter. Det er samtidigt en opfordring til indkøbere til at sikre sig det nødvendige lager af DRAM, før der opstår en egentlig allokering. Udviklingen

NKT underskriver endelige kontrakter for to HVDC-kabelprojekter i Skotland

PowerProduktion26. 01. 2026

Den 15. juli 2024 bekræftede NKT og SSEN Transmission deres partnerskab om at udvikle de to skotske højspændingsprojekter baseret på jævnstrømsteknologi (HVDC) Western Isles og Spittal to Peterhead. Nu har SSEN Transmission, netejeren i det nordlige Skotland, tildelt NKT de endelige kontrakter for

Rapport: ”Bekræft, at du ikke er en robot” – og luk hackeren ind

Wireless & data26. 01. 2026

TDC Erhverv, der sidder med ansvaret for den digitale trafik for over halvdelen af Danmarks virksomheder, har udgivet deres Sikkerhedsrapport for 2025.  Rapporten viser, at cybertrusler i året, der er gået, ikke kun var omfattende, men også mere kompleks og sværere at opdage. Skjulte og

Erfaren profil skal stå i spidsen for Atea

BranchenytWireless & data26. 01. 2026

2. marts indtræder Nicolai Moresco som ny administrerende direktør for Atea i Danmark. Han kommer senest fra en stilling som General Manager i Electro Rent og har forinden tilbragt næsten 25 år i Dell Technologies, herunder som SVP i europæiske roller og som General Manager for Danmark. Det

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltDesign & udviklingProduktion23. 01. 2026

Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med at AI-løsninger vokser i kompleksitet, stiger kravene til den underliggende infrastruktur. Derfor udvider Lenovo og NVIDIA nu deres samarbejde

Hvor er robotteknologien er på vej hen: Top 5 globale robottrends 2026

Design & udviklingEventsTop23. 01. 2026

Et nyt år er begyndt - og med det kommer et naturligt øjeblik til at se fremad og reflektere over den udvikling, der former robot- og automatiseringslandskabet. For at hjælpe med at sætte retningen har International Federation of Robotics (IFR) identificeret de vigtigste globale trends, der vil

Panasonic Industry lancerer sin første højtydende PIR-sensor med flad linse

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

Panasonic Industry lancerer sin nyeste innovation inden for PIR-bevægelsessensorer: Flat Wide Detection Type (12 lens), der er det første produkt som inkluderer den nye PaPIRs+ teknologi. Flat Wide Detection Type er designet til moderne bygningsautomation, professionel lysstyring og smart-home

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

    26.01.2026

  • Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

    26.01.2026

  • 126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

    26.01.2026

  • DRAM-priser forventes at stige med op mod 80 procent i løbet af 1. kvartal 2026

    26.01.2026

  • NKT underskriver endelige kontrakter for to HVDC-kabelprojekter i Skotland

    26.01.2026

  • Rapport: ”Bekræft, at du ikke er en robot” – og luk hackeren ind

    26.01.2026

  • Erfaren profil skal stå i spidsen for Atea

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    23.01.2026

  • Hvor er robotteknologien er på vej hen: Top 5 globale robottrends 2026

    23.01.2026

  • Panasonic Industry lancerer sin første højtydende PIR-sensor med flad linse

    23.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik