Mouser Electronics, Inc. annoncerer en ny interaktiv eBook i samarbejde med TDK, én af verdens største producenter af elektroniske komponenter. Bogen udforsker de udfordringer, der i den effektivitet, sikkerhed og bæredygtighed, som avancerede automations applikationer kræver.
Modern Industrial Technologies: Driving Efficiency and Innovation dykker dybt ned i de stadigt stigende krav til præcision, hastighed og effektivitet i moderne industrielt automationsudstyr, i robotter samt energi- og sensorteknologier, og hvordan TDK’s teknologiportefølje kan hjælpe ingeniører til at imødegå disse udfordringer. TDK’s løsninger er allerede i brug i multiple industrielle automationsløsninger, og den nye eBook giver indblik i de mange overvejelser, der er vitale til en række automationsformål fra de simple spændings- og strømmålinger til komplekse navigations signalanalyser og systemdiagnostik. Den nye eBook highlighter mange af TDK’s produkter, som overvinder udfordringerne:
ERUC23 er SMT flat-wire koblede spoler med ferritter med minimale tab og som tåler store mætningsstrømme. De har en lav DC-modstand med deres ”selv-leadede” konstruktion med flat-wire vindinger og fortinnede terminaler til 48Vin-til-12Vout hybridkonvertere og dual-fase buck-, boost- og buck-boost konvertere. ERUC23-spolerne giver også en mindre ripple med bedre effektivitet i kompakte kapslinger. ERUC23-serierne er RoHS-kompatible og AEC-Q200 kvalificerede.
B43659 er ultrakompakte snap-in kondensatorer med høj pålidelighed og ripple-strøm egenskab til brug i strømforsyninger, frekvenskonvertere, UPS’er, medicoudstyr og solcelle-invertere. Disse kondensatorer har en ekstremt høj CV samt snap-in lodde-pins, aluminiumshus og findes i både to- og tre-terminal versioner til sikring af korrekt montage. B43659-serien er RoHS-kompatibel og leveres til en nominel spænding op til 450VDC samt kapacitanser mellem 140µF og 1030µF med ±20% tolerance og en -40°C til +105°C temperaturområde.
EPCOS / TDK’s PiezoHapt™ og PowerHap™ aktuatorer er ideelle til at give et haptisk feedback til brugeren i smartphones og touch-displays, bilnavigationssystemers, styringer, hvidevareprodukter, industrielt udstyr samt medicoteknik. PiezoHapt aktuatorerne består af en vibrationsenhed med et multilags piezoelectrisk element og en vibrationsplade, mens PowerHap-versionen har multilags piezoplader med indre kobberelektroder. Komponenterne er RoHS-kompatible og tåler driftstemperaturer mellem -10°C og +60°C eller mellem -40°C og +85°C.
FLECLEAR er Ag-stackede filmlag med et tyndt, gennemsigitgt og ledende sølvlegeringslag, der er pådampet et filmsubstrat, hvilket er ideelt til lysstyrede vinduer (smart windows) og organiske solcelleløsninger (OPV’er), fleksible displays og belysning eller transparente elektroder i wearables.
For at læse den nye interaktive e-book, besøg:https://eu.mouser.com/tdk-transforming-industries-ebook/.
For flere informationer om alle TDK’s produkter, som Mouser leverer, besøg venligst: https://eu.mouser.com/manufacturer/tdk-corp/.