• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Power01. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Fremtidssikret datacenter sparer årligt antenneforening for 50 mandetimer

Power01. 06. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Selv i Danmark kan der ske udfald i strømmen, og det koster hvert år mange virksomheder dyrt – både i tabt fortjeneste og skader på it-udstyr. Men for en antenneforening er nedetid særligt forretningskritisk. Derfor er det alfa og omega at have det helt rigtige setup og moderne udstyr, der er rustet til at håndtere skiftende belastninger.

Kalundborgegnens Antennelaug har trofast leveret netværk og tv til 10.200 indbyggere i Kalundborg og omegn de sidste 40 år. I 2019 besluttede de at give deres it-udstyr en make-over og investere i nyt, moderne udstyr til at sikre deres brugere optimal service – både nu og i fremtiden. Den lokale antenneforening fik derfor hjælp af Eaton og konsulentvirksomheden Inservio til at vælge den helt rigtige indmad til det nye datacenter.

Opgaven viste sig dog hurtigt at være mere omfattende. For antennelaugets gamle hovedbygning fra 1960’erne, som netop var blevet udbygget for at gøre plads til det nye udstyr, viste sig hverken at kunne holde stand mod regn, temperaturstigninger eller brand. Løsningen blev derfor en helt ny bygning til det nye udstyr ved siden af den gamle.

Infrastrukturen i det nye datacenter er blevet vendt 180 grader med fokus på enklere, mere driftssikre og dermed mere økonomiske løsninger.

Eaton udskiftede derfor hele antenneforeningens tidligere setup, der bestod af 26 mindre UPS’er med hver sin batteripakke tilkoblet til én enkelt større UPS. Valget faldt på det trefasede 93PM UPS-anlæg, der viste sig at være det perfekte match. Generelt er der rigtig mange fordele ved at udskifte mange mindre UPS’er til et setup med én enkelt større UPS:

Som led i moderniseringen er der også blevet installeret 16 Eaton Power Distribution Units (PDU’er), 2 i hvert rackskab. PDU’erne gør det langt lettere at overvåge belastningen og driften, da de giver adgang til hele 80 målepunkter, der kan advare, før en eventuel overbelastning sker, og dermed forhindre alvorlige fejl. Samtidig giver det en langt større viden om og forståelse for selve installationen, som gør det lettere at være proaktiv.

Overflytningen til den nye bygning blev påbegyndt i marts 2021 og forventes fuldendt inden for tre år. Men Kalundborg Antennelaug kan allerede nu mærke effekterne på blandt andet deres ressourceforbrug.

– Det nye setup sparer mig i omegnen af 50 timer om året, som jeg førhen skulle bruge på vedligehold. Nu har jeg et helt andet overblik over sikkerhedstilstanden og driften, som betyder, at vi hver måned skal bruge langt færre mandetimer på eftersyn, udskiftning af batterier og kodning af nye enheder. Og så er de nye løsninger tilmed pladsbesparende, siger Daniel Badeby, der er forretningsfører for Kalundborgegnens Antennelaug.

Og der er udsigter til flere besparelser for Kalundborgegnens Antennelaug, fortæller Bozidar Dedic fra Eaton. For i gennemsnit tager det under to år, før UPS’en har tilbagebetalt sig selv gennem den kontinuerlige besparelse, den giver på driften:
– Og hertil kan man lægge den besparelse, man opnår ved ikke at skulle transportere overskydende varme væk fra UPS’ens tab. Det er ikke kun godt for bundlinjen, men også for klimaet.

Som en ekstra bonus skal Kalundborgegnens Antennelaug ikke bekymre sig, om en eventuel udvidelse af datacentret i fremtiden, da løsningen er langt mere fleksibel og nemmere at håndtere.

Læs mere om Eatons UPS-løsninger her.

Skrevet i: Power

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Questa Base workshop – Unlocking the tools you already own

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN modtager EcoVadis Bronzemedalje

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • Microchip Technology Inc.

    Streamline Spacecraft Timing Architecture with Microchip’s Radiation-Tolerant, Low-Power, Low-Jitter Six-Output Clock Generator

  • Mouser Electronics

    Samtec Honours Mouser Electronics with Global High Service Distributor of the Year Accolades

  • ODU Denmark

    ODU konnektorer til Nett Warrior og STANAG 4695

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Har du styr på IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}