• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Top23. 05. 2018 | Rolf Sylvester-Hvid

Forskere på DTU automatiserer høsten

Top23. 05. 2018 By Rolf Sylvester-Hvid

Mejetærskeren skal i princippet ses som en selvstændig fabrik i automationssammenhæng.

Mejetærskeren er en kompleks landbrugsmaskine, der udfører flere forskellige typer opgaver samtidig. Forskere på DTU gør det muligt for en af verdens største producenter at automatisere denne proces.

Der er fire store virksomheder i verden, der producerer maskiner til landbrugets markarbejde. En af dem er den amerikanskejede AGCO, der er vokset gennem opkøb af eksisterende virksomheder verden over – bl.a. af den tidligere danske producent af mejetærskere, Dronningborg. En del af virksomhedens udviklingsafdeling ligger således i Danmark.

AGCO har de sidste 7-8 år forberedt arbejdet med at automatisere mejetærskeren og har i den forbindelse taget kontakt til forskere på DTU om udvikling af egnede sensorer. Dette samarbejde tog yderligere fart, da AGCO for 4-5 år siden besluttede at skabe en helt ny global mejetærskerplatform, der skal kunne anvendes til at høste afgrøder alle steder i verden, lige fra sojabønner i Sydamerika til hvede i Nordeuropa. Den nye mejetærsker skal selvfølgelig også være så automatiseret som muligt. Det kræver avancerede sensorer, der kan gennemføre komplekse målinger og vejninger af det høstede materiale – og som kan kædes sammen til en egentlig automationsløsning.
AGCO har ikke selv al den nødvendige ekspertise til at løse opgaven, forklarer Morten Leth Bilde, der er ansvarlig for forskning og udvikling af avanceret teknologi i AGCO.

– I starten hyrede vi derfor et nordamerikansk selskab med stor ekspertise i sensorer. De afprøvede en række ting i marken og ændrede dem efterfølgende, hvis de ikke virkede. Men det gav os ikke viden om, hvorfor noget virkede, og andet ikke gjorde. Vi savnede den teoretiske og modelbaserede tilgang til automation, som vi kender fra vores tidligere samarbejde med DTU.

AGCO indgik derfor et samarbejde med DTU Elektro om en erhvervs- ph.d., Dan Hermann, der hurtigt blev en vigtig brik i arbejdet med den nye mejetærskerplatform.

En mejetærsker er i virkeligheden en hel lille fabrik. Først høster den kornet på marken, som derefter bliver transporteret gennem maskinen, hvor flere processer undervejs sikrer, at kernerne bliver skilt fra strå og avner.

Det er en kompliceret proces, der påvirkes af mange faktorer, som f.eks. et kuperet terræn, eller om kornet er fugtigt. I dag kræver høstarbejdet derfor en række manuelle indstillinger af mejetærskerens funktioner, som føreren af mejetærskeren flere gange i løbet af dagen skal tjekke og tilpasse.

– Målet for AGCO er at lave en så høj grad af automation, at mejetærskeren med diverse sensorer selv kan måle og reagere på de ændringer, den møder på marken. Maskinen skal selv kunne indstille sig til at køre så optimalt så muligt, så den leverer den bedste kvalitet af den høstede afgrøde, fortæller Dan Hermann.

Automation på baggrund af data og modeller Dan Hermann startede med at indhente de nødvendige data til at opbygge modeller af mejetærskerens mange forskellige arbejdsprocesser. Modellerne er både virtuelle og fysiske, og de gør det muligt at forstå, hvordan det samlede system virker – og hvordan de enkelte arbejdsprocesser i mejetærskeren vægter og påvirker hinanden.

Først da flowet gennem mejetærskeren var beskrevet og estimeret, begyndte udviklingen af den nødvendige software og de avancerede sensorer til automationen. Undervejs var det hele tiden muligt at gå tilbage og justere på baggrund af modellernes viden om, hvordan processerne fungerer hver især og i samspil med hinanden.

– Dan Hermann indledte opgaven uden at have noget kendskab til mejetærskere, men på grund af hans metodiske arbejde og udvikling af modellen er han i dag en af de personer i AGCO, der ved mest om, hvordan mejetærskeren virker, og som vi andre går til med vores spørgsmål. Betydningen af hans indsats kan ikke undervurderes. Den har været helt essentiel for udviklingen af den automationsplatform, som skal danne grundlag for fremtidige produktgenerationer af mere intelligente maskiner, siger Morten Leth Bilde.

Mål for optimering  I første omgang har AGCOs nye mejetærsker installeret de første moduler til automation af processen, og senere vil flere følge efter. Da funktionerne i mejetærskerens processer hænger tæt sammen, er det ikke muligt at optimere alle forhold på en gang. Dan Hermann er i dag ansat i AGCO, hvor han arbejder på at videreudvikle og forfine automationen af virksomhedens nye mejetærsker i en kommende generation 2. Målet er en helt autonom maskine, men det kommer til at tage et stykke tid, før udviklingen kommer så langt.

– Mejetærskeren er en af de sidste landbrugsmaskiner, der bliver fuldt automatiseret, fordi den rummer så mange processer og del-systemer, der kræver yderligere automatisering, før operatøren bliver helt overflødig. Ydermere er mejetærskere særdeles følsom overfor ydre forhold og afgrødens beskaffenhed”, siger Morten Leth Bilde.

Han vurderer dog, at vi i løbet af de næste 5-10 år vil begynde at se de første fuldt autonome maskiner på markerne, i første omgang sandsynligvis til simplere markoperationer som jordbearbejdning og transport.

Kontakt, Dan Hermann: mail: dan.hermann@agcocorp.com

 

Skrevet i: Top

Seneste nyt fra redaktionen

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte SMV’er i ny millionsatsning

AktueltWireless & data02. 02. 2026

Danske små og mellemstore virksomheder får nu en håndsrækning til bedre digital sikkerhed. Det er en realitet med offentliggørelsen af den nye satsning “Cybersikker virksomhed”.  I alt 23 virksomheder inden for cybersikkerhed bidrager med ydelser svarende til en værdi af 33,5 millioner

Kan AI-baserede systemer GxP valideres?

Design & udviklingTop02. 02. 2026

Life Science-industrien er for alvor gået i gang med at samle de muligheder op, som AI baserede systemer byder på. Kunstig intelligens (AI) er ikke længere en fremtidsvision. Den er en realitet, der transformerer måden, vi udvikler, tester og validerer systemer på. - En udvikling, som skaber

TouchConn ApS: Det starter med et touch hvor detaljen betyder alt

BranchenytDesign & udviklingProduktion02. 02. 2026

Markedet har fået en ny ambitiøs aktør. Touchconn ApS går ind i branchen for kundetilpassede betjeningspaneler med målet om at forene teknisk præcision, fleksibilitet og en kundeoplevelse i særklasse. - Det starter med et touch, den rigtige forbindelse og ét stærkt globalt samarbejde.Hos

ITT Cannon Veam MOVE-MOD konnektorfamilie med en alsidig og modulær snap-in arkitektur

Komponenter & konnektorer02. 02. 2026

Powell Electronics leverer nu ITT Cannons Veam MOVE-MOD familie af modulære konnektorer, en innovativ serie af konnektorer designet til at give en enestående fleksibilitet, høj ydelse og let brug i utallige moderne konnektivitetsløsninger til effekt, signaler og data. MOVE-MOD er opbygget omkring en

Kompakt 480W DIN-skinne AC/DC-forsyning til krævende miljøer

Power02. 02. 2026

Recom lancerer RACPRO1-S480, en ny omkostningseffektiv og kompakt DIN-skinne AC/DC-strømforsyning med en nominel effekt på 480W i konvektionskølede miljøer fra -40 °C til +60 °C og et format på kun 135mm x 140mm x 52mm. Forsyningen kan levere 576W i op til 45°C og 720W i fem sekunder, hvilket

Energi Fyn skifter fiberteknologi og fremtidssikrer fibernettet

Wireless & data02. 02. 2026

Energi Fyns fibernet er de seneste år blevet gjort klar til den moderne passive fiberteknologi XGS-PON. En teknologi, der gør det teknisk muligt at levere hastigheder på op til 10 Gbit/s i både upload og download modsat den nuværende hastighed på 1 Gbit/s. – Med den nye teknologi, som kaldes

22 milliarder IoT-enheder i 2026: Fem nye tendenser

AktueltIoT & embeddedWireless & data02. 02. 2026

Antallet af globale IoT-forbindelser ventes at nå 21,9 milliarder i 2026, ifølge en spritny prognose fra det velrenommerede IoT-analysehus Transforma Insights. Det svarer til en fortsat stabil vækst i markedet, men også til markant øget kompleksitet for virksomheder, der er afhængige af forbundne

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  29-01-2026

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-01-2026

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen ›

    Eltraco Automation
  •  29-01-2026

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere ›

    ACTEC A/S
  •  28-01-2026

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference. ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  27-01-2026

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  26-01-2026

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning ›

    HIN A/S
  •  22-01-2026

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer ›

    ACTEC A/S
  •  19-01-2026

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang ›

    HIN A/S
  •  19-01-2026

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-01-2026

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA) ›

    RODAN Technologies A/S

Seneste Nyheder

  • Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte SMV’er i ny millionsatsning

    02.02.2026

  • Kan AI-baserede systemer GxP valideres?

    02.02.2026

  • TouchConn ApS: Det starter med et touch hvor detaljen betyder alt

    02.02.2026

  • ITT Cannon Veam MOVE-MOD konnektorfamilie med en alsidig og modulær snap-in arkitektur

    02.02.2026

  • Kompakt 480W DIN-skinne AC/DC-forsyning til krævende miljøer

    02.02.2026

  • Energi Fyn skifter fiberteknologi og fremtidssikrer fibernettet

    02.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026: Fem nye tendenser

    02.02.2026

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik