• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026 | Pia Nielsen

Embedded ekspansion er genvej til medicotekniske opgraderinger

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026 By Pia Nielsen

Det er overraskende let at udnytte de fremskridt, der sker inden for medicoelektronik som eksempelvis endoskopi, hvis man bruger integrerede, fleksible boards med mulighed for ekspansion på board-niveau. Advantech giver et bud på mulighederne med deres MIOe-UMXM og MIOe-TCPD udvidelsesmoduler

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 1 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

AI er i øjeblikket ved at transformere medicinsk diagnostik og effektiviteten af de efterfølgende behandlinger. Ifølge USA’s medicinske nationalbibliotek kan ”en forbedring i opdagelsen af godartede svulster på bare en procent (ADR = Adenom Detektions Rate) reducere risici for, at patienter udvikler tyktarms- og endetarmskræft med tre procent”. Det understreger i høj grad betydningen af AI inden for den endoskopiske diagnostik, hvor en tidlig og præcis detektion af spirende symptomer i høj grad kan forbedre behandlingsresultaterne for patienterne.
Samtidigt introducerer flere af de globale regulatoriske bodies – som FDA (Food & Drug Administration) i USA – stadigt strengere krav til medicoelektronik, der er baseret på AI-løsninger. Disse regulativer peger også klart i retning af et behov for at opnå en højere præcision, følsomhed og specifikationer for at forbedre den overordnede sikkerhed, robusthed og effektivitet af applikationen. Det er derfor afgørende, at den computerplatform, der er embedded i den medicotekniske applikation, vil være i stand til at supportere den løbende opgradering af AI-funktionaliteten, så de medicotekniske instrumenter forbliver effektive og kompatible med nye krav og regler gennem hele instrumentets livscyklus.

Udfordringen
Til at accelerere udvikling af AI-løsninger i edgen spiller diskrete grafikkort med vertikalt specifikke software-stacks en vigtig rolle gennem produkternes forskellige iterationer. Et udgangspunkt vil typisk være motherboards i fuld størrelse med standard PCIe ekspansionskort, hvilket samlet giver et større system-footprint, end man normalt ville forvente i kompakt eller mobilt medicoteknisk udstyr.
På den anden side vil boards med en mindre formfaktor ofte mangle de high-speed interfaces, der er nødvendige til support af eksterne AI-acceleratorer, hvilket begrænser disse mindre systemers evne til at håndtere avancerede AI-belastninger i de mere pladstrange medicinske applikationer. Desuden skal medicinsk elektronik ofte udføre flere opgaver samtidigt – som billedfangst, real-time analyse, efterbehandling af data, AI-inferens samt multiskærmvisninger – hvilket kan føre til komplekse systemarkitekturer med en omfattende intern fortrådning. Denne kompleksitet øger problemer i implementeringen af udstyret og medfører risici for fejlbetjening i det kliniske miljø.

Løsningen
For at imødekomme de nævnte begrænsninger har én af Advantechs kunder valgt at bruge virksomhedens avancerede embeddede single-board computere (SBCs), der er i stand til at supportere MIOe-UMXM og MIOe-TCPD udvidelsesmoduler.
Advantechs MIO-5379 single-board computer understøtter USB4-teknologi og dermed high-speed transmission via USB, display-port og PCI Express Gen.3 x4, hvad der giver båndbredder op til 40Gb/s gennem ét enkelt kabel.
Det integrerede, højtydende interface hjælper designere til at reducere den samlede systemstørrelse og alligevel kunne levere robuste AI-egenskaber. Parret med USB4-interfacet i MIOe-UMXM udvidelsesmodulet kan MIO-5379 supportere eksterne GPU’er og AI accelerator-kort inden for et kompakt footprint, hvilket eliminerer behovet for et fuldt system-redesign. Denne fleksible, kabelbaserede udvidelsesmetode forøger alsidigheden i konfigurationen og er ideel til kompakte AI-baserede medicinske endoskopi-produkter.

Forenklet klinisk systemdesign med USB Type-C
Advantechs kunde ønskede at reducere fortrådnings-/ledningskompleksiteten i pladstrange kliniske miljøer og ledte derfor efter en strømlinet konnektivitetsløsning uden at gå på kompromis med systemydelsen. Advantechs svar på opgaven var at integrere sit MIOe-TCPD udvidelsesmodul med USB Type-C i MIO-5379 single-board computeren.
Det gjorde display-signaltransmission via en alternativ tilstand eller USB-kommunikation til touchscreens samt op til 100W effektfremføring (Power Delivery) mulig gennem ét enkelt, standardiseret kabel. Det har i høj grad forenklet systemdesignet, mindsket installationsomkostningerne og pladsbehovet og desuden øget pålideligheden for at opfylde kravene i moderne kliniske omgivelser.
Advantechs kunde valgte ultimativt MIO-5379 parret med MIOe-UMXM og MIOe-TCPD udvidelsesmodulerne. Denne kombination har sikret en kompakt, men alligevel meget ydedygtig løsning til support af ekstern GPU-ekspansion og brug af Type-C PD til at strømline brugen i medicinsk anvendelse. Resultatet er et næste-generations mobilt endoskopisystem, der kan AI-opgraderes på en pladseffektiv måde og med mulighed for let og enkelt at imødekomme såvel kommende kliniske krav som fremtidige regulatoriske standarder.
RSH

FAKTABOKS:
Om Advantech
Med sine globalt mere end 8600 ansatte og mere end 40 års historik er Advantech en verdensførende leverandør af innovative produkter, systemer, services og løsninger til det embeddede A-IoT-miljø. Styrkerne inkluderer en omfattende systemintegration af embedded hardware og software samt kundespecifikke design-in services til blandt andet industri 4.0-applikationer, elbilladere, grønne energiløsninger, medicinsk elektronik, digital signage og gaming-platforme. Der er også fokus på Advantechs lokale Design & Manufacturing Services (DMS), der inkluderer en lang række muligheder til skræddersyet anvendelse af standardprodukter – eller en komplet nyudvikling af produkter fra scratch, af boards eller systemer i henhold til kundespecifikationer.
Advantech Embedded-IoT Group leverer ikke kun mange embeddede produkter, løsninger og design-in services, men har 25 års tilstedeværelse i Europa, hvor virksomheden også tilbyder integrerede embeddede modulære løsninger og kundespecifikke tilpasninger og nyudviklinger af A-IoT-løsninger. Det spænder lige fra sensornoder over embeddede pc’er og gateways til IoT-cloudplatforme. Over 550 Advantech-medarbejdere i Europa tilbyder lokal R&D-, teknisk-, projekt-, RMA- & forretnings-support (http://www.advantech.com/en-eu/).
FAKTABOKS SLUT

Billedtekst:
Advantechs avancerede embeddede single-board computere (SBC) er i stand til at supportere MIOe-UMXM og MIOe-TCPD udvidelsesmoduler. Det er en perfekt løsning til at give kompakt medicoelektronik med AI i edgen og enkle opgraderinger til nye funktioner og regulativer gennem hele medicoproduktets livscyklus.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: computer, embedded, medico

Seneste nyt fra redaktionen

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltDesign & udviklingProduktion23. 01. 2026

Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med at AI-løsninger vokser i kompleksitet, stiger kravene til den underliggende infrastruktur. Derfor udvider Lenovo og NVIDIA nu deres samarbejde

Hvor er robotteknologien er på vej hen: Top 5 globale robottrends 2026

Design & udviklingEventsTop23. 01. 2026

Et nyt år er begyndt - og med det kommer et naturligt øjeblik til at se fremad og reflektere over den udvikling, der former robot- og automatiseringslandskabet. For at hjælpe med at sætte retningen har International Federation of Robotics (IFR) identificeret de vigtigste globale trends, der vil

Panasonic Industry lancerer sin første højtydende PIR-sensor med flad linse

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

Panasonic Industry lancerer sin nyeste innovation inden for PIR-bevægelsessensorer: Flat Wide Detection Type (12 lens), der er det første produkt som inkluderer den nye PaPIRs+ teknologi. Flat Wide Detection Type er designet til moderne bygningsautomation, professionel lysstyring og smart-home

TDK udvider sin portefølje af højtemperatur MEMS-accelerometre til energimarkedet

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

TDK Corporation udvider ​​sin portefølje af højtydende MEMS-inertisensorer med Tronics AXO315T1, et højtemperatur MEMS-accelerometer med et inputområde på ±14 g og en digital grænseflade til måling under boreopgaver(MWD) applikationer op til +175 °C. Med denne lancering tager TDK det næste skridt

Refurbed når 200.000 danske kunder og runder 2 mia. euro i samlet salg

Branchenyt23. 01. 2026

2025 har været et godt år for Refurbed, som med vækst og nye produktkategorier endte med et overskud på bundlinjen. Det har styrket troen på, at genanvendte produkter er vejen frem. Refurbed rundede 200.000 kunder på det danske marked, og allerede i april passerede virksomheden 2 mia. euro i samlet

CEA-Leti kombinerer mikroLED og fotodetektor i samme pakning

AktueltDesign & udvikling23. 01. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På Photonics West konferencen i San Francisco i uge 4, 2026 demonstrerede franske CEA-Leti en såkaldt co-packaged løsning, hvor man integrerer mikroLED display og organisk fotodetektor (OPD) i samme pakning til optiske sensorfunktioner. Det præsenterede indlæg med

Neumann vækker en legende til live: rørmikrofonen M50V

Komponenter & konnektorer23. 01. 2026

Neumann præsenterer tilbagekomsten af en af de mest ikoniske mikrofoner i indspilningshistorien: M50 V, der er en tro genskabelse af den legendariske rørmikrofon, som har været med til at forme lyden til utallige klassiske indspilninger og filmproduktioner. M50 blev introduceret i 1951 og satte

Systemfejl i strømforsyninger – del 1: Ladninger på output

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

Strømforsyninger er kritiske blokke i ethvert elektronisk sikkerhedsrelateret system. Ved at øge robustheden og de systemorienterede funktioner i disse forsyningsblokke kan man derfor også undgå en lang række systemfejl. I denne artikelserie skal vi se på tre forsyningsløsninger i forhold til

Open-source infrastruktur er ikke gratis

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

En fælles udtalelse om bæredygtig forvaltning af open-source fra de folk, der forvalter den offentlige open-source infrastruktur Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 1 - 2026 og kan læses herunder uden illustrationer(læs originaludgaven her) Underskrevet af: Alpha-Omega, Eclipse

AI og softwares skjulte lags betydning for test

Artikler fra Aktuel Elektronik21. 01. 2026

Nordic Test Forum er en tilbagevendende begivenhed, som i Snekkersten hvert år i december tiltrækker test- og måleudstyrsfolk fra hele Norden. 2025-eventen kunne lokke imponerende 90 deltagere til, men emner som AI, skjulte hardware- og softwarelag og hurtigere testforløb er nu meget i fokusArtiklen

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik