• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Klimateknologi

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Elektronik og datamodellering bag gennembrud inden for overfladebaserede grundvandsmålinger

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Forskere fra Institut for Geoscience og Institut for Elektro- og Computerteknologi, Aarhus Universitet, har i samarbejde udviklet en effektiv teknologi til nøjagtige overfladebaserede grundvandsmålinger, baseret på nylige gennembrud inden for instrumenter og data-modellering.

Vi har intet billede af AU’s NMR-baserede måleprincip, men det er ikke ulig registrering af vandbærende lag til optimering af planteavl, som er udført af LIAG, Leibniz Institute for Applied geophysics.

Den nye teknologi leverer signaler, der er størrelsesordener renere, end hvad der hidtil har været muligt med overfladebaserede NMR-baserede (kernemagnetisk resonans) målinger, og sætter dermed forskerne i stand til at give en detaljeret kortlægning af undergrundens hydrogeologiske og geologiske strukturer – selv på områder, som førhen var svært tilgængelige at måle på.

Forskningen er netop publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Geophysical Research Letters.

”Med denne nye teknologi bliver NMR-målinger nu et billigt, hurtigt og frem for alt meget præcist værktøj til kortlægning og karakterisering af grundvandssystemer. Der er problemer med grundvandet overalt i verden, og det er rigtig godt nyt, at vi nu med dette redskab bedre kan kortlægge grundvandet og dermed bedre passe på det,” siger adjunkt Denys Grombacher fra Institut for Geoscience.

Grundvand er en kritisk ferskvandskilde for mange milliarder mennesker, men klimaændringer, forurening og overudnyttelse gør det sværere at finde egnede områder som grundvandskilde.

NMR-målinger er den eneste teknik i dag, der gør det muligt at foretage ikke-invasive direkte målinger af jordens vandindhold og pore-egenskaber.

NMR står for Nuclear Magnetic Resonance eller kernemagnetisk resonans og betyder kort og godt, at man påvirker brintatomer i vandmolekyler i jorden ved hjælp af et menneskeskabt magnetfelt på jordoverfladen.

Brintatomer har et såkaldt kernespin, som principielt – ligesom små magneter – retter sig ind efter jordens magnetfelt, enten med eller imod feltet. En puls fra det kunstigt skabte magnetfelt ændrer brintatomernes spin-retning, og når pulsen dør ud, falder atomerne igen tilbage i den retning, de havde før. Tilbagefaldet udsender et elektromagnetisk felt, som man kan måle.

NMR-målinger har dog den ulempe, at baggrundsstøj fra f.eks. elnettet kan overdøve signalerne, hvilket kan gøre det overordentligt svært at måle det meget svage elektromagnetiske felt fra tilbagefaldet.

Groft sagt leder forskerne efter det, der tilsvarer lyden af en hviskende stemme blandt publikum til en rockkoncert med Motörhead, og det er her, de nye teknologier inden for datatransmission og -modellering spiller ind:

”Vi kan så at sige rette mikrofonen mod den specifikke lydkilde, vi ønsker at høre, og via en række identiske pulser nærmest ’tvinge’ os frem til et klart signal fra brintatomerne i jorden. Signalet, vi modtager, kan computeren stykke sammen til en præcis gengivelse af originalen vha. data-modellering,” siger lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi.

Forskerholdet ser den nye teknologi som et gennembrud inden for grundvandsmodellering, og som et hurtigt, stabilt, pålideligt og billigt alternativ til kortlægning af grundvand overalt i verden. Forskningen ledes af Lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi og er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond med 5.9 millioner kroner.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

 
 

Seneste nyt fra redaktionen

Compact, rugged pressure transmitter for industrial applications

International newsKomponenter & konnektorer10. 08. 2022

TDK Corporation (TSE:6762) presents the compact, rugged B58620F3800B768 AFA pressure transmitter for screw mounting for a wide range of industrial applications. It is designed for a pressure range of 1 bar to 11 bar and temperatures from -20 °C to +125 °C. The dimensions are only

Digi-Key Exclusively Stocks New XPLR-IoT-1 Kit from u-blox for Purchase Globally

International newsIoT & embedded10. 08. 2022

Digi-Key Electronics, which offers the world's largest selection of electronic components in stock for immediate shipment, announced that the XPLR-IoT-1 explorer kit from u-blox, a global technology leader in positioning and wireless communication, is now available for purchase

TouchGFX 4.20 for advanced graphics on STM32 microcontrollers

International newsIoT & embedded10. 08. 2022

STMicroelectronics has released version 4.20 of its TouchGFX user-interface design software for STM32 microcontrollers. The latest updates include support for ST’s new NeoChrom graphics accelerator, which is integrated in advanced MCUs such as the new STM32U5 series. Developed from ST’s Chrom-ART

Banebrydende international mikrohøjttaler-startup rykker til Struer

Design & udvikling10. 08. 2022

SonicEdge – en israelsk startup indenfor højkvalitets MEMS siliciumhøjttalere – har netop oprettet et dansk datterselskab hos Sound Hub Danmark i Struer.Markedet for siliciumhøjttalere, de såkaldte MEMS (Micro ElectroMechanical System) højttalere er i voldsom vækst, og potentialet er enormt.

Ørsted kræver brug af 100% vedvarende energi af alle sine leverandører

Power10. 08. 2022

Ørsted har sat et klart mål om, at alle leverandører skal anvende 100 % vedvarende energi i 2025, og bliver dermed det første energiselskab i verden, der stiller krav til sine leverandører på det felt. Forpligtelsen bygger på erfaringer fra Ørsteds eksisterende program for reduktion af

Intelligent styring af klimaanlæg skal give effektiv afkøling af EU-regionen

AktueltPower10. 08. 2022

En ny undersøgelse fra tyske tado° viser, at indendørstemperaturen i de fleste europæiske hjem igennem de seneste to år er steget i en sådan grad, at det ikke er til at holde ud at opholde sig indendørs uden et klimaanlæg eller en aircondition. Undersøgelsen, der blev gennemført i 440.000 europæiske

Kunstig intelligens under luppen på Automatik-messen

EventsTop10. 08. 2022

Nye regler for anvendelsen af kunstig intelligens i maskiner er på vej, og det er netop et af emnerne på Automatik-messen i Brøndby Hallen 13.-15. september i år. Også den såkaldt digitale tvilling tages under kyndig behandling på messen, der i det hele taget forestår et omfattende

ETK EMS fortsætter jagten på ny CEO

AktueltBranchenyt10. 08. 2022

Kun kort tid efter sin ansættelse har administrerende direktør, Ulrik Enggaard, har opsagt sin stilling som direktør fra dags dato. Han fortsætter herefter som konsulent for Selskabet frem til udgangen af november 2022. Ulrik Enggaard tiltrådte som direktør pr. 01. juni i år, men han mener ikke, at

PXI-mikrobølge MUX-moduler med 67GHz-terminerede switche til 5G- og halvledertests

Test & mål10. 08. 2022

Pickering Interfaces udbygger sit program af 4x-785C SP4T & SP6T mikrobølgemultiplexere med tilføjelsen af 67GHz-terminerede SP4T / SP6T moduler til support af de seneste krav fra 5G- og halvleder testmarkederne. 40-785C (PXI) og 42-785C (PXIe) modulerne har interne relætermineringer, der

Robuste miniature DFN-huse med side-wettable flanker

Komponenter & konnektorer10. 08. 2022

Nexperia annoncerer sine seneste tilføjelser til det stadigt stigende program af diskrete komponenter i lead-løse DFN-kapslinger af SWF-typen (side-wettable flanks). De pladsbesparende og robuste komponenter hjælper til at udfylde behovet i næste generation af applikationer i smarte og elektriske

Tilmeld Nyhedsbrev

Arkiv over seneste nyhedsbreve
 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Wise Choice Consulting ApS

    Vælg den rette teknologi til dit PCB projekt

  • E-22 / Odense Congress Center

    Stort konferenceprogram til E-22

  • Mouser Electronics

    What’s Next for Autonomous Driving? Mouser’s Empowering Innovation Together Explores AI-Based Driver Monitoring

  • Power Technic ApS

    40W justerbar dæmpning med 2 udgangskanaler

  • Nordcad Systems A/S

    Mød Nordcad på Danmarks største elektronikmesse 2022

  • Nordcad Systems A/S

    Nordcad Seminar 4. – 5. oktober 2022

  • Beckhoff Automation ApS

    Med integreret EtherCAT får du transparent net- og systemovervågning

  • Wireless Logic Nordic

    IoT løsninger til energi- og forsyningsområdet

  • E-22 / Odense Congress Center

    Mød hele værdikæden af elektronikudviklere på E-22

  • Power Technic ApS

    UHP-2500 Serien – 2500W kompakt blæserløs strømforsyning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Compact, rugged pressure transmitter for industrial applications

    10.08.2022

  • Digi-Key Exclusively Stocks New XPLR-IoT-1 Kit from u-blox for Purchase Globally

    10.08.2022

  • TouchGFX 4.20 for advanced graphics on STM32 microcontrollers

    10.08.2022

  • Banebrydende international mikrohøjttaler-startup rykker til Struer

    10.08.2022

  • Ørsted kræver brug af 100% vedvarende energi af alle sine leverandører

    10.08.2022

  • Intelligent styring af klimaanlæg skal give effektiv afkøling af EU-regionen

    10.08.2022

  • Kunstig intelligens under luppen på Automatik-messen

    10.08.2022

  • ETK EMS fortsætter jagten på ny CEO

    10.08.2022

  • PXI-mikrobølge MUX-moduler med 67GHz-terminerede switche til 5G- og halvledertests

    10.08.2022

  • Robuste miniature DFN-huse med side-wettable flanker

    10.08.2022

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk

Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Denne hjemmeside benytter cookies. Acceptér Afvis Læs mere om vores brug af cookies her: Brug af cookies
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
GEM & ACCEPTÈR