Elbiler spiller en afgørende rolle i den grønne energiomstilling. Nu træder power management-virksomheden Eaton frem på lade-arenaen med en ny serie ladere, der automatisk sænker spidsbelastningen i elnettets travleste timer.

Flere elbiler på de danske veje er én af de løsninger, der for alvor batter, hvis vi skal nå i mål med den grønne energiomstilling. Og der er behov for mange flere strømeffektive ladere, hvis der ifølge regeringens ambition skal køre én million elbiler på de danske veje inden 2030.
Derfor introducerer Eaton nu sin serie af ladere, Green Motion, til det danske marked. Seriens første medlem Green Motion Building fik en varm modtagelse ved sin officielle debut i sidste uge på årets Ajour Erhvervskonference i Odense Congress Center.
– Den grønne energiomstilling stiller store krav til drift og sikkerhed. Derfor har vi med Green Motion Building udviklet en cybersikker lader, der kan håndtere opladning af mange elbiler på en gang – selv i spidsbelastningsperioder. Sammen med Eatons BEMS-software kan Green Motion-laderen forberede bygninger til det, vi kalder Buildings as a Grid. En fuldt elektrisk fremtid med on-site energiproduktion fra fx solpaneler og hvor et energilagringssystem også tilføjes, siger Nick Luitwieler, der er landechef hos Eaton Danmark.
Den nye Green Motion Building AC-lader er designet til elbiler med effekt fra 3,7 kW til 22 kW og egner sig både til arbejdspladser med store elbilflåder, erhvervsparker, indkøbscentre, boligblokke og andre steder, hvor der er behov for at oplade flere elbiler på en gang.
Green Motion Building er designet til at kunne håndtere op til 50 ladere på én gang. Takket være lastbalancering kan strømmen automatisk fordeles på flere elbiler – uden at systemet overbelastes. Samtidig er der mulighed for at prioritere opladning på udvalgte opladere.