• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion21. 02. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Det er nok ikke så skidt i Danmark endda: NKT har 26% vækst og rekordhøjt EBITDA i 2024

AktueltProduktion21. 02. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Milliardinvesteringer i den elektriske infrastruktur har givet rekordregnskab hos NKT A/S

– 2024 var et vigtigt og begivenhedsrigt år for NKT. Vi fortsatte med at levere på vores forpligtelser overfor kunderne, eksekvere store udvidelser, lancerede nye investeringer og fastholdt et stærkt fokus på bæredygtighed. Disse bestræbelser blev opnået samtidig med, at vi leverede robuste finansielle resultater og yderligere opdaterede vores finansielle ambitioner for 2028. Med opkøbet af SolidAl og frasalget af NKT Photonics tog vi samtidig de sidste skridt til at omdanne NKT til en fuldt fokuseret leverandør af kabelløsninger Siger NKT’s CEO, Claes Westerlind, om udviklingen i 2024.

Omsætningen var på 2,489 mia EUR i 2024 mod 1,927 mia. EUR i 2023, hvilket giver en organisk vækst på 26%. Det operationelle EBITDA endte i 2024 på 344 mill. EUR, hvilket er rekordhøjt for koncernen.

Finansielle forventninger til 2025

Omsætningen (i std. metalpriser) forventes at blive ca. EUR 2.37-2.52 mia., og operationelt EBITDA forventes at blive ca. EUR 330-380 mio.

De finansielle forventninger er baseret på flere forudsætninger, herunder:
– Tilfredsstillende eksekvering af investeringer i højspændingsforretningen og projekter med henblik på at levere på de forventede marginer.
– Tilfredsstillende eksekvering på tværs af forretningsområder.
– Stabile markedsforhold for Applications og Service & Accessories.
– Normaliseret aktivitet inden for reparationer af offshorekabler.
– Stabil forsyningskæde med begrænsede forstyrrelser og adgang til den nødvendige arbejdskraft, materialer og tjenester.
– Stabil udvikling i verdensøkonomien, udenlandsk valuta og metalpriser.

Vækst drevet af alle tre forretningsområder hos NKT A/S

I 2024 opnåede NKT en omsætning (i std. metalpriser) på EUR 2.489 mio., hvilket svarer til en organisk omsætningsvækst på 26% sammenlignet med 2023. Den højere omsætning var drevet af alle tre forretningsområder. Operationelt EBITDA i 2024 var med EUR 344 mio. det højeste årlige niveau i virksomhedens historie og lå EUR 89 mio. over 2023. Nettoresultatet fra fortsættende aktiviteter for 2024 udgjorde EUR 236 mio., en stigning på EUR 117 mio. i forhold til 2023. De frie pengestrømme, herunder opkøb og frasalg, udgjorde EUR 400 mio. i 2024 sammenlignet med EUR 295 mio. i 2023. Dette førte til en nettorentebærende gæld på EUR -1.280 mio. ved udgangen af 2024 i forhold til EUR -671 mio. ved udgangen af 2023.

I Solutions havde NKT en organisk vækst på 39%. Dette var drevet af tidligere investeringer i øget kapacitet samt tilfredsstillende eksekvering af ordrer vundet i de seneste år, hvilket bidrog til den økonomiske udvikling. Højere omsætning og tilfredsstillende projekteksekvering førte til, at operationelt EBITDA steg til rekordhøje EUR 252 mio. i 2024 fra EUR 182 mio. i 2023.

I løbet af 2024 blev NKT tildelt en række højspændingsprojekter. Denne evne til at øge ordrebeholdningen understreger NKT’s ledende position på højspændingsmarkedet. Ved udgangen af 2024 var ordrebeholdningen i højspændingsforretningen på et fortsat højt niveau på EUR 10,6 mia. (EUR 9,3 mia. i std. metalpriser). Den fortsatte ordretilgang medførte, at ordrebeholdningen blev stort set fastholdt på niveauet fra udgangen af 2023, som var EUR 10,8 mia. Derudover havde NKT kapacitetsreserveringer på mere end EUR 3,5 mia. ved udgangen af 2024.

I 2024 øgede Applications omsætningen med EUR 51 mio. sammenlignet med 2023. Stigningen var drevet af opkøbet af SolidAl, som bidrog med EUR 60 mio. Den organiske vækst var negativ (-2%), påvirket af en afdæmpet efterspørgsel indenfor installationskabler, primært til boligområdet. Efterspørgslen inden for mellemspændingsmarkedet var på et tilfredsstillende niveau i hele 2024. Operationelt EBITDA udgjorde EUR 64 mio., en stigning på EUR 5 mio. i forhold til 2023. Købet af SolidAl bidrog med EUR 5 mio., mens den eksisterende forretning stort set var på niveau med 2023. Den operationelle EBITDA-margin steg til 9,4% i 2024 mod 9,2% i 2023.

I 2024 steg omsætningen for Service & Accessories med EUR 57 mio. i forhold til 2023. Omsætningsvæksten var drevet af et godt aktivitetsniveau og tilfredsstillende eksekvering i serviceforretningen indenfor både on- og offshoreopgaver. Omsætningen i Accessories endte lidt lavere end 2023. Den organiske vækst udgjorde 29%, og operationelt EBITDA steg til EUR 25 mio. i 2024, en stigning på EUR 6 mio. i forhold til 2023. Det svarer til en margin på 9,7% sammenlignet med 9,3% i 2023.

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Grinn samarbejder med Renesas om lancering af Grinn ReneSOM-V2H

Design & udviklingIoT & embedded06. 03. 2026

Det tager normalt årevis med krævende hardwareudvikling at bringe et højtydende AI-produkt på markedet. I dag arbejder Grinn sammen med Renesas for at ændre den fordom. Grinn annoncerer nemlig et samarbejde centreret omkring lanceringen af ​​Grinn ReneSOM-V2H, et produktionsklart System-on-Module

Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoffs drevportefølje

Power06. 03. 2026

Beckhoff Automation har lanceret en ny frekvensomformer, AF1000, for at kunne give maskinbyggere et stærkere fundament for effektiv produktion i mindre og mellemstore applikationer. Frekvensomformeren er ekstremt kompakt, omkostningseffektiv og fuldt integreret i TwinCAT. - For maskinbyggere

Optical Force SFH 7061 og AS7150 fra AMS Osram

Komponenter & konnektorer06. 03. 2026

Med Optical Force SFH 7061 og den analoge frontend AS7150 fra AMS Osram udvider Rutronik sin sensorportefølje med en stærkt integreret løsning til optisk touch-kraft og berøringsregistrering. Med en størrelse på kun 1,8mm × 1,0mm × 0,5mm integrerer den optiske frontend en IR-emitter, en IR-følsom

Kompakte Thermo Fuse varistorer beskytter mod strømme op til 50kA

Komponenter & konnektorerPower06. 03. 2026

TDK Corporation introducerer MT40-serien af ​​ThermoFuse-varistorer (B72240M), en ny generation af overspændingsbeskyttelseskomponenter (SPC), der kombinerer et kompakt design med avancerede sikkerhedsfunktioner. Takket være deres patenterede overstøbningsteknologi og integrerede termiske

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenytEvents06. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde vinkel. Politikerne

Erhvervslivet i Norden i fælles front: Digital lovgivning spænder ben for konkurrenceevnen

AktueltWireless & data06. 03. 2026

EU-Kommissionen har fremlagt et forslag til den såkaldte digitale omnibus, som skal rydde op i et virvar af digitale regler. Forslaget forhandles netop nu i EU-Parlamentet og blandt medlemslandene. Her er der brug for større ambitioner, mener DI, Svenskt Näringsliv og Finlands Näringsliv EK, som i

Tre dage og een mission: Fremtiden for den embeddede elektronik

EventsIoT & embeddedTop06. 03. 2026

Elektronikken er jo i høj grad Vestens styrke, men vi skal omvendt passe på, at styrken ikke også bliver en svaghed, hvis vi naivt tror på, at systemerne er som udgangspunkt er sikre. Vi bliver i stigende grad udsat for hackerangreb, som ikke bare skyldes ønsker om økonomisk vinding. Flere af de

Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

BranchenytDesign & udviklingProduktion06. 03. 2026

Den globale mangel på glasfiber fortsætter med at skabe betydelige begrænsninger i tilgængeligheden af PCB-laminater. De mest påvirkede materialer er avancerede printlaminater med høj Tg og lav dielektrisk konstant (Dk). Det omfatter produkter fra Panasonic (Megtron 4, Megtron 6 osv.) og EMC (EM370,

Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

Design & udviklingTest & mål06. 03. 2026

Pickering Interfaces lancerer nu Test System Architect, et gratis online grafisk værktøj, der er  designet til at forenkle designet af signalveje i elektroniske testsystemer, så ingeniører kan designe, konfigurere og visualisere komplette testarkitekturer før implementering. Pickerings

TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorerTop06. 03. 2026

Texas Instruments accelererer nu den sikre implementering af humanoide robotter i den virkelige verden sammen med NVIDIA. Ved at kombinere TI's realtids-motorstyrings-, sensor-, radar- og strømforsyningsteknologier med NVIDIA's avancerede robotberegnings- samt Ethernetbaserede sensor- og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Push-X in the TME offer – tool-free wiring of the new generation

  • Mouser Electronics

    Mouser Brings Intelligence from the Cloud with Edge Computing Online Resource Hub for Engineers

  • Elektronikmessen

    Besøg Thomsen Electronics på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Velkommen til Jette Madsen

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Announces Distribution Agreement with iC-Haus to Expand Advanced Semiconductor and Sensor Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    New LX4580 is a Highly Integrated 24‑Channel Mixed‑Signal IC for Aviation and Defense Actuation Systems

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Koaksialkonnektorer til kabler

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Challenges of Powering AI in New Interactive eBook from Renesas Electronics

  • Elektronikmessen

    Oplev Mirit Glas på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grinn samarbejder med Renesas om lancering af Grinn ReneSOM-V2H

    06.03.2026

  • Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoffs drevportefølje

    06.03.2026

  • Optical Force SFH 7061 og AS7150 fra AMS Osram

    06.03.2026

  • Kompakte Thermo Fuse varistorer beskytter mod strømme op til 50kA

    06.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    06.03.2026

  • Erhvervslivet i Norden i fælles front: Digital lovgivning spænder ben for konkurrenceevnen

    06.03.2026

  • Tre dage og een mission: Fremtiden for den embeddede elektronik

    06.03.2026

  • Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

    06.03.2026

  • Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

    06.03.2026

  • TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

    06.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik