• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

IoT & embedded23. 05. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk IoT-specialist sætter turbo på udviklingen

IoT & embedded23. 05. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Inniti, en IoT- og cloud-baseret softwareplatform til digitalisering af laboratorieudstyr, er kommet brølende ud af starthullerne i 2022. Alene i første kvartal har den københavnske techvirksomhed således solgt for mere end fem gange så meget som i hele 2021. Derudover er Inniti i dialog med flere globale kundeemner, som forventeligt vil kaste yderligere aftaler af sig.

– Vi oplever et momentum, som er resultatet af både en række produktinvesteringer, solidt salgsarbejde fra vores side og en voksende efterspørgsel fra markedet. Det styrker kun vores tro på, at der er et enormt vækstpotentiale i markedet, hvis vi evner at gribe muligheden, siger medstifter og administrerende direktør Malthe Muff.

Inniti blev stiftet i 2017 af Malthe Muff og CTO Anders Lund. Kerneløsningen er en IoT-baseret platform – udviklet af Malthe Muff og Anders Lund, mens de stadig var ingeniørstuderende på DTU – der nemt og omkostningseffektivt kan logge data fra laboratorieudstyr og dermed kraftigt reducere den tid, som forskere og udviklingsingeniører skal bruge på rutinearbejde i forbindelse med forsøg.

Samtidig giver platformen mulighed for at analyse og udnytte laboratoriedata langt mere effektivt. Det åbner op for hurtigere time-to-market inden for brancher som biotek, pharma og fødevareproduktion.

– Hver dag spilder højt specialiserede forskere og ingeniører enorme mængder tid på manuelt at udføre og dokumentere deres laboratoriearbejde. Laboratoriedata ligger stadig spredt mellem notesbøger og Excel-ark, og der er ingen fælles kommunikationsprotokol mellem udstyrsproducenterne. Vores mål er at lukke kløften mellem laboratorieudstyr og software og dermed understøtte den næste generation af digitale laboratorier, forklarer Malthe Muff.

Innitis teknologi har da også allerede tiltrukket sig opmærksomhed i flere brancher. Vandteknologivirksomheden Aquaporin var blandt de første kunder, og siden har Inniti landet aftaler med blandt andre den markedsledende ingrediensproducent Chr. Hansen og flere andre globale virksomheder.

Den stærke indledning på 2022 kommer efter et 2021, hvor Inniti nåede en strategisk vigtig milepæl i form af en succesfuld ekstern kapitaltilførsel på cirka 19,6 mio. kr. Finanseringsrunden blev ført an af Frontline Ventures, en førende B2B-tech-investor i opstartsvirksomheder, og med fortsat deltagelse af de nuværende investorer, Vækstfonden og Axilium Holding. Blandt de nye investorer var People Ventures, en førende nordisk teknologiinvestor i opstartsvirksomheder samt en række ‘business angels’.

Helt som forventet blev 2021 derfor brugt på at opbygge en så stærk organisation som muligt. Det fremgår af Innitis netop offentliggjorte regnskab for 2021, der viser en konsolidering af egenkapitalen på 20,29 mio. kr. og et forventet negativt resultat på -3,27 mio. kr.

– Vi er tilfredse med regnskabet i den forstand, at vores strategiske hovedfokus i 2021 var at lægge fundamentet for de næste etaper ved at investere i både vores organisation og i vores teknologiudvikling, siger Malthe Muff.

Siden kapitaltilførslen i maj 2021 er Inniti vokset fra seks til i dag cirka 20 ansatte – bestående af såvel udviklere som medarbejdere inden for salg, marketing og teknologi.

Resten af 2022 skal blandt andet bruges på at kommercialisere Innitis løsning yderligere og forbedre platformens analytiske kapacitet. Ligeledes har Inniti en ambition om at ekspandere internationalt ved at gå efter internationale virksomheder inden for biotek, føde- og drikkevareindustrien og den kemiske industri.

Kontakt: CEO, Malthe Muff, mail: mm@inniti.io

Skrevet i: IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

BranchenytWireless & data30. 01. 2026

Det er salget af de fysiske fibernet-kabler, der er gravet ned i veje og fortove, som nu er godkendt af konkurrencemyndighederne og kan gennemføres. Fra den 2. februar er kablerne i Trekantområdet en del af Sinals fibernet. - Det er en helt særlig milepæl i EWII. Vi har brugt knap 20 år på at

Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

AktueltIoT & embeddedWireless & data30. 01. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Den nye CIO Playbook, der er udarbejdet i samarbejde med analyseinstituttet

TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

AktueltBranchenytIoT & embedded30. 01. 2026

Tata Consultancy Services, en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, indgår et strategisk samarbejde med processorfabrikanten AMD for at hjælpe virksomheder med at skalere anvendelsen af kunstig intelligens (AI) fra pilotprojekter til produktion, modernisere ældre IT-miljøer og opbygge sikre,

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

TopWireless & data30. 01. 2026

Cyberangreb, hybridkrig og geopolitisk usikkerhed former i stigende grad vores politiske beslutninger, investeringer og forretningsmuligheder - en ny økonomisk virkelighed hvor drivkraften er baseret på frygt. En farlig samfundsudvikling, da det ikke bare udfordrer erhvervslivets vækstmuligheder,

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

  • ACTEC A/S

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference.

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

  • Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

    30.01.2026

  • Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

    30.01.2026

  • TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

    30.01.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    30.01.2026

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik