• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Aktuelt19. 02. 2018 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forskning skal sikre lokal udvikling i grønne energiprojekter

Aktuelt19. 02. 2018 | Rolf Sylvester-Hvid

Med støtte fra Danida skal et nyt dansk forskningsprojekt se nærmere på konsekvenserne for den lokale udvikling, når der investeres i store grønne energiprojekter.

Prisen på grøn energi er faldet så meget i Sydafrika, at den nu kan konkurrere med kulkraftværkerne i landet. Samtidig har staten drastisk ændret, hvordan sol- og vindenergi bliver indkøbt, så der er kommet fokus på udvikling af lokal industri og lokalsamfund.

– Priserne på vedvarende energi er faldet stabilt i Sydafrika, men vi er stadig ikke sikre på, hvad virkningerne af de enorme investeringer er i et udviklingsperspektiv, siger seniorforsker hos UNEP DTU Partnership Ivan Nygaard om baggrunden for projektet.

UNEP DTU Partnership, et samarbejde mellem FN’s miljøprogram, DTU og Udenrigsministeriet, står for projektet i samarbejde med Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) og samarbejdspartnere i Danmark og Sydafrika.

Mikkel Funder, seniorforsker på DIIS, er en af de danske forskere som er med i projektet. Han påpeger, at det er vigtigt at forske i, hvordan man kan bygge store solcelle- og vindmølleparker, så både befolkningen, klimaet og de private producenter og investorer bliver tilgodeset.

– Efterhånden som vedvarende energi vinder frem ser vi, at ellers udmærkede ‘grønne’ energiprojekter i stigende grad løber ind i alvorlige konflikter eller ligefrem skaber negativ lokal udvikling, fordi projekterne ikke gavner nærområderne.

Forskningsprojektet, Tendering Sustainable Energy Transitions, vil derfor se nærmere på, hvordan privatsektoren arbejder sammen med lokalbefolkning og kommuner i forbindelse med produktionen af vindenergi i Sydafrika.

Håbet er at den danskledede forskning kan at øge kendskabet til, hvordan en overgang til bæredygtig energi i udviklingslande kan gennemføres under hensyn til udvikling af lokalsamfund og lokale industrier.

De seneste par år har store solcelle- og vindprojekter spredt sig på det afrikanske kontinent. Men udbredelsen af vedvarende energi, på et kontinent hvor millioner lever uden adgang til strøm, er flere steder blevet kritiseret for ikke i tilstrækkelig grad at komme lokalbefolkningen til gode.

I Sydafrika har man gennem det såkaldte REIPPPP program (Renewable Energy Independent Power Producers Procurement Programme) udliciteret produktionen af vedvarende energi til private leverandører, der ikke blot konkurrerer på prisen, men også på hvordan de kan bidrage til lokal udvikling. Det gælder både industriel udvikling og jobskabelse, men også socioøkonomiske udviklingsprojekter inden for uddannelse, sundhed og infrastruktur.

Indtil nu er over 4.000 MW vedvarende energi blevet installeret på tværs af 102 projekter under REIPPPP til en samlet investering på omkring 15 mia. dollars. Til sammenligning nævner Ivan Nygaard, at der i hele Danmark er installeret vindkraft med en samlet kapacitet på 5.000 MW.

Gennem REIPPPP er prisen på vedvarende energi faldet til niveauer tæt på prisen på kulproduceret strøm. Programmets bidrag til at begrænse brugen af ​​kul i energiforsyningen er veldokumenteret, men udviklingsresultaterne af nye interaktioner mellem investorer, industrier, samfund og regering er stadig dårligt belyst.

En analyse af disse forhold vil kunne vise sig nyttig for andre lande på vej mod mere bæredygtig energi både i Afrika syd for Sahara og globalt.

Ifølge Mikkel Funder er beslutningsprocesserne et af de steder hvor det ofte går anderledes end planlagt i større energiprojekter.

– Derfor er det vigtigt at lære af erfaringerne fra det sydafrikanske program og finde ud af hvilke modeller for samarbejde, der virker bedst. Forskningsmæssigt er det også vigtigt at forstå, hvordan nye fora og beslutningsprocesser udvikler sig rundt om de vedvarende energiformer, efterhånden som de udbredes, siger han.

Danida har gennem Fonden For Udviklingsforskning (FFU) valgt at finansiere forskningsprojektet. Sammen med DTU System Analysis, DTU Wind Systems og Stellenbosch University og University of Cape Town i Sydafrika vil UNEP DTU Partnership og DIIS se på den markedsbaserede udvikling af grøn energi, og hvordan den lokale udvikling kan prioriteres og sikres i udbudsordninger.

Offentlige institutioner, internationale teknologileverandører, industrieksperter, universiteter, kommuner, ngo’er og lokalsamfundsgrupper vil være involveret i forskningen, og Ivan Nygaard mener, at udfaldet ikke kun vil kunne udbygge den allerede eksisterende danske ekspertise inden for området, men være med til at skabe bedre indkøbsordninger for vedvarende energi.

– Resultatet af vores forskning vil være værdifuld indsigt, der kan bruges både til akademiske formål og af politiske beslutningstagere i Afrika og i resten af verden. Specielt når det drejer sig om at designe rammebetingelser for udbredelse af vedvarende energi, som kan skabe arbejdspladser og lokal industriudvikling i Afrika.

Skrevet i: Aktuelt

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

Komponenter & konnektorer06. 11. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCKE5-serien af elektroniske sikrings-IC’er (eFuses), hvilket udvider programmet af komponenter til beskyttelse af forsynings-rails til nu også at supportere 1,8V forsyninger i elektronik, hvor pladsen er trang. Applikationer inkluderer SD memory-cards, USB-

Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

Komponenter & konnektorerPower06. 11. 2026

Power Integrations™ udvider sin brancheledende familie af CAPZero™ X-kondensatorudladnings IC’er med introduktion af CAPZero™-4 komponenten til industrielle- og forbrugerapplikationer. Power Integrations er pionér inden for X-kondensatorudladning, som afkobler den

STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer06. 11. 2026

STM32H7P udvider sin velafprøvede STM32H7-serie. Med to dedikerede hardwareacceleratorer og en 520 MHz Cortex-M7-kerne leverer den 1,7 gange højere ydelse end andre MCU’er på markedet. Ved at kombinere forbedret realtidsydelse med avanceret hardwareacceleration til DSP og edge-AI gør disse

Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

AktueltWireless & data06. 11. 2026

Trusler om cyberangreb, sabotage og et skærpet geopolitisk trusselsbillede øger presset på Nordens kritiske infrastruktur. I sin nye sikkerhedsrapport, Nordic Digital Security 2026, opfordrer Telenor de nordiske lande til at styrke det fælles beredskab og blive bedre til at hjælpe hinanden, når

GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

BranchenytProduktionTop06. 11. 2026

Med afsæt i et højere aktivitetsniveau opnåede GPV i 3. kvartal 2026 sit bedste EBITDA-resultat for et kvartal nogensinde. Et højere salg medførte en øget kapacitetsudnyttelse og en forbedret driftseffektivitet, hvilket påvirkede lønsomheden positivt. Ordreindgangen var fortsat høj i årets første ni

4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

Power06. 11. 2026

Med RACPRO1-4SP/BS udvider RECOM sin Racpro-familie med en kompakt elektronisk 4-kanals sikring (e-Fuse) til industriel 24VDC-strømfordeling. Enheden er kun 22mm bred og har fire individuelt beskyttede udgange. Den fås som RACPRO1-4SP/24V/5A/BS med 4 x 5A og som RACPRO1-4SP/24V/10A/BS med 4 x 10A.

USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

AktueltBranchenyt06. 11. 2026

I disse år har told stor mediemæssig og politisk opmærksomhed, og usikkerheden om toldsatser kan fylde meget for danske eksportører. Men faktisk er told en mindre og mindre faktor i international handel. I stedet er det andre handelshindringer, der fylder, viser forskning. November 2026

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  06-11-2026

    Mouser’s Newest Issue of Methods Technology and Solutions Journal Explores the Future of Food Sustainability ›

    Mouser Electronics
  •  06-11-2026

    Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-11-2026

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer ›

    EKTOS A/S
  •  04-11-2026

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser ›

    Phoenix Contact A/S
  •  03-11-2026

    Skru op for varmen – og kontrollen ›

    HIN A/S
  •  02-11-2026

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation ›

    Phoenix Contact A/S
  •  30-10-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  30-10-2026

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026 ›

    ACTEC A/S
  •  30-10-2026

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society ›

    Phoenix Contact A/S
  •  29-10-2026

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

    06.11.2026

  • Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

    06.11.2026

  • STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

    06.11.2026

  • Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

    06.11.2026

  • GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

    06.11.2026

  • 4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

    06.11.2026

  • USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

    06.11.2026

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}