• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling22. 03. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forsker skal være med til at udforme fremtidens internationale rumstation

AktueltDesign & udvikling22. 03. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Den internationale rumstation ISS skal snart på pension, og som erstatning kommer blandt andet rumstationen Gateway i kredsløb om månen. Adjunkt Simon Vilms Pedersen fra Det Tekniske Fakultet på Syddansk Universitet (SDU) skal som den eneste dansker sidde med i et af de paneler, der skal anbefale, hvilke teknologier der bør være ombord.

Simon Vilms Pedersen, adjunkt på Det Tekniske Fakultet på SDU Foto: SDU

Siden 1998 har rumstationen ISS kredset rundt om jorden i 400 kilometers højde og gjort det muligt for astronauter fra hele verden at udforske, hvad det vil sige at arbejde og leve i rummet.

Men i 2030 er det slut. Her er det planlagt, at den internationale rumstation skal på pension og styrte ned et sted langt ude på havet.

Én af de rumstationer, der kommer til at erstatte ISS, er Lunar Gateway ­– eller bare Gateway –som skal sendes i kredsløb om månen mere end 300.000 kilometer fra jordens overflade.

Lige nu arbejder det europæiske rumagentur ESA sammen med NASA, det japanske JAXA, det canadiske rumagentur og De Forenede Arabiske Emiraters rumcenter om at udvikle og planlægge opsendelsen af den nye rumstation.

Det arbejde er den danske forsker Simon Vilms Pedersen inviteret med til at deltage i.

Han er adjunkt på Det Tekniske Fakultet på SDU og forsker bl.a. i brugen af spektroskopi og billeddannelsesteknikker i rummet. Og så er han blevet udpeget af ESA til at sidde i et panel – et såkaldt Facility Definition Team ­– der skal komme med anbefalinger til, hvilke teknologier og videnskabelige faciliteter, der bør være ombord på et af de ESA-ledede moduler på Gateway.

– Inden man rent faktisk bygger rumstationen og faciliteterne ombord, er man nødt til at definere de videnskabelige mål. Altså hvad skal man kunne deroppe?, siger Simon Vilms Pedersen.

– Det er vi nogle forskere fra forskellige fagmiljøer, som skal være med til at finde ud af. Det er en spændende, men også lidt nervepirrende opgave.

Mellemstation til Mars

Gateway kommer til at være en markant anderledes rumstation end ISS.

I og med at den ligger meget længere ude i rummet, vil den kunne fungere som en mellemstation for missioner til månens overflade, men også længere ud til f.eks. Mars.

Også rent forskningsmæssigt giver det nogle helt andre muligheder at være så langt fra jorden, forklarer Simon Vilms Pedersen.

– ISS ligger i det, vi kalder Low Earth Orbit. Det vil sige, at den stadigvæk er inden for jordens magnetosfære, som skærmer for nogle af de forhold, der er længere ude i rummet, siger forskeren.

– Gateway kommer til at bruge en stor del af tiden uden for magnetosfæren – tættere på noget, der minder om Deep Space – og det gør det muligt at teste udstyr, materialer og biologiske systemer under mere reelle forhold, der er i rummet. Det kan man nemlig ikke simulere fuldstændigt her på jorden.

Kan også bruges på jorden

Det panel, Simon Vilms Pedersen er blevet en del af, hedder METIS.

Det er et akronym for Multifunctional Exposure Test Bed In Deep Space, og det bliver netop et slags rumlaboratorium til virkelighedsnære Deep Space-forsøg. 

– Selve modulet bliver ikke meget større end et badekar og kommer til at veje nogenlunde det samme som 25 liter mælk, men den kommer til at muliggøre banebrydende forskning, fortæller Simon Vilms Pedersen.

Først og fremmest kan testmodulet gøre os klogere på rummet.

– Det handler om at stille en grundlæggende nysgerrighed og fascination af rummet. Hvordan opfører materialer og organismer sig, når de kommer langt væk fra jorden? Og hvad kan vi mennesker holde til?, siger han. 

Men det bliver også helt nødvendig viden, hvis mennesket en dag skal foretage rejse langt ud i rummet og måske endda leve i rummet.

– Og så viser det sig faktisk ret ofte, at det, vi lærer fra rummet, også kan bruges hernede på jorden, tilføjer forskeren.

Efter planen skal de første moduler af Gateway sendes op i 2028, og herefter skal flere og flere elementer føjes til.

METIS’ arbejde kommer til at løbe det næste halve år frem, hvorefter panelet vil præsentere deres anbefalinger.

Kontakt Simon Vilms Pedersen, mail: svip@igt.sdu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt robot-rykind: Millionløft skal give danske virksomheder muskler med intelligent teknologi

AktueltDesign & udvikling18. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Med resultatkontrakten "Robotics & AI" gør Teknologisk Institut i et

Tyskland vil støtte grøn dansk brintproduktion med 10 mia. kroner

AktueltBranchenytPowerProduktion18. 11. 2025

Tyskland ønsker at støtte import af grøn brint fra Danmark med op mod 10 mia. kroner over 10 år i et nationalt støttevindue, der ligger i forlængelse af EU's Brintbank. Støttevinduet åbner forventeligt i starten af december 2025. Meldingen fra det tyske Økonomi- og Energiministerium vækker

Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

EventsProduktion16. 11. 2025

Defense Production Area i hal 26 på industrimessen i Hannover vil i dagene 20. - 24. april, 2026, udgøre en central platform for producenter og leverandører af teknologier, maskiner, systemer og/eller komponenter, som bruges til fremstilling af sikkerhedskritiske produkter. Det er usædvanligt, at

TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

Power15. 11. 2025

TDK Corporation udvider sin TDK Lambda i7A-serie af ikke-isolerede DC/DC step-down-konvertere og introducerer nye højtydende modeller, der leverer op til 1.000 W udgangseffekt og understøtter udgangsstrømme på 60A og 80A. Dette repræsenterer en betydelig stigning på op til 82 % i forhold til

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

BranchenytProduktion15. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af brugte

Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

BranchenytWireless & data15. 11. 2025

Retten i München har som den første domstol i Europa dømt en AI-tjeneste for krænkelse af ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. Koda kalder dommen historisk og et vigtigt skridt mod, at AI kan udvikle sig i en bedre retning, hvor man som musikskaber modtager en retfærdig

Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

AktueltDesign & udviklingWireless & data15. 11. 2025

Syddansk Universitet er blevet udpeget til at varetage den videnskabelige ledelse af det nye europæiske forskningscenter Quantum Excellence Center (QEX). SDU deltager i tæt samarbejde med Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns

Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

AktueltBranchenytProduktion15. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ’business as usual’ for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i går holdt et oplæg på Omrons Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Design & udviklingTop15. 11. 2025

Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel har overrakt sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen, IDA, hvor formand Laura Klitgaard kalder dem

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz presents multi-purpose R&S NGT3600 high-precision dual-channel power supply at productronica

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

  • ACTEC A/S

    Batterier til IoT-trackere i containere

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt robot-rykind: Millionløft skal give danske virksomheder muskler med intelligent teknologi

    18.11.2025

  • Tyskland vil støtte grøn dansk brintproduktion med 10 mia. kroner

    18.11.2025

  • Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

    16.11.2025

  • TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

    15.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    15.11.2025

  • Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

    15.11.2025

  • Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

    15.11.2025

  • Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

    15.11.2025

  • IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    15.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik