Embedded Everywhere konference 24 november 2016 hos IDA
Konferencen Embedded Everywheres fokus i år er på, hvordan elektronikprodukter indenfor lyd, billede, industri og medico spiller sammen med Artificial Intelligence (AI), som oftest ’’udføres’’ i clouden hos nogle af de større udbydere f.eks IBM Watson IoT og Microsoft Azure.
Vi har derfor sammensat et program – med mere end 40 indlægsholdere – der dækker fra intelligensen (computerne) i de enkelte produkter via trådløse teknikker til de intelligente analyser, der kan foregå i nær real-time i clouden.
Du kan derfor møde indlæg fra Intel, ARM, NXP, Mathworks, IBM, Microsoft og ikke mindst DTU Compute samt mere end 30 andre.
De 5 spor er opdelt så der er en specialisering. Der noget for ledere, hardware, software og system arkitekter. Målet er at man på en dag kan blive ’’opgraderet’’ på hvor verden er på vej hen, og hvilke udfordringer og muligheder der ligger ude i horisonten. Mød også en håndfuld start-ups og få deres bud på de fremtidige produkter.
For dem der vil i dybden indenfor AI, mission critical industri og medico system design og Long range wirelsess er der er der indlæg der varer 60 minutter.
Derudover er der 2 workshops:
1. Design din egen microcontroller – 2 timer med hands-on
2. Lav din egen IoT Long Range opkobling på et LoRa netværk. Medbring din Labtop og få et udleveret modul på et LoRa netværk på under 30 min.
Kom og være med på denne unikke event.
Se hele programmet på: https://universe.ida.dk/embedded-everywhere/