• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingWireless & data14. 05. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Ambitiøst initiativ skal sikre brugercentreret AI til softwareudvikling

AktueltDesign & udviklingWireless & data14. 05. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark risikerer at tabe terræn i det globale AI-kapløb. Selvom generativ kunstig intelligens (AI) har vist potentiale til at øge softwareproduktiviteten med op til 43%, viser nye tal fra markedsrapporter, at kun 48% af danske softwarevirksomheder overhovedet overvejer at integrere teknologien. Det skal et nyt, landsdækkende forskningsprojekt ændre på.

Med en investering fra Innovationsfonden på næsten 20 mio. kr. og et samlet budget på 30,4 mio. kr. skal projektet AI4SE1DK (Human-Centered Adoption of Artificial Intelligence for Software Engineering in Denmark) frem mod 2029 sikre, at Danmark ikke bare følger med udviklingen – men går forrest.

Human-Centered Adoption of Artificial Intelligence henviser til teknologier, der er designet med en dyb forståelse for menneskers behov, adfærd og kontekst. I praksis betyder det AI-værktøjer, der ikke kun er effektive, men også forståelige, transparente, respektfulde over for brugerens selvbestemmelse og i overensstemmelse med samfundets værdier.

Projektet bygger videre på danske forretningsprincipper kendetegnet ved flade hierarkier og høj grad af tillid, teamkulturer med fokus på samarbejde og videndeling samt idealer som lighed, gennemsigtighed og socialt ansvar. Projektet udvikler løsninger, hvor menneskelig anvendelse og etik er centrale værdier i softwareudviklingsprocesser og værktøjsunderstøttelse.

Daniel Russo og Mikkel Baun Kjærgaard leder SDU-projektet om menneskecentreret brug af AI til softwareudvikling

– Danmark skal ikke bare adoptere AI – vi skal forme, hvordan AI anvendes ansvarligt- Derfor bygger vi brugercentrerede løsninger, som både styrker produktiviteten og respekterer de mennesker, der skal arbejde med teknologien, siger Mikkel Baun Kjærgaard, professor og projektleder ved Syddansk Universitet.

AI med tillid og tilpasning som kerneværdier

Projektet fokuserer på tre centrale mål:
– Lukke adoptionskløften og gøre AI anvendelig for hele software sektoren – også små og mellemstore virksomheder.
– Styrke tilliden til AI til udviklingen af kritiske systemer.
– Engagere 10 % af den danske softwarebranche i projektresultaterne – over 10.000 udviklere og beslutningstagere.

Virksomheder som Systematic, Umbraco, Ericsson, DCR Solutions, Software Improvement Group, European Spallation Source (ESS) og Unik System Design A/S er allerede med. Sammen med seks danske vidensinstitutioner vil de teste og udvikle løsninger i fire konkrete brugsscenarier – fra no-code platforme til AI-agenter i kritisk softwareudvikling.

– Vi lægger grunden til et paradigmeskifte i, hvordan Danmark adopterer avanceret AI. Det handler ikke kun om teknologi – det handler om mennesker, tillid og samfund, siger Daniel Russo, videnskabelig leder af projektet og lektor på Aalborg Universitet.

Danmark som globalt forbillede for ansvarlig AI

Målet er ikke kun at effektivisere – men at skabe en best practice-model for ansvarlig AI-integration, som kan inspirere resten af verden. Resultaterne forventes at få betydning for både eksport, arbejdsmarked og Danmarks rolle i fremtidens digitale økonomi.

– AI kommer til at forandre softwareudvikling fundamentalt – men kun hvis vi klæder fremtidens udviklere på til at bruge teknologien ansvarligt og effektivt. Det handler om mere end tekniske færdigheder. AI må ikke blive en sort boks i udviklingsprocessen; det kræver en solid forståelse for etik, gennemsigtighed og den sammenhæng, teknologien skal bruges i, siger Thomas Jesper Hansen, CTO hos Systematic A/S, og uddyber:

– Som virksomhed, der leverer software til kritiske sektorer som sundhed, national sikkerhed og forsvar, er vi glade for at bidrage til et projekt, der fremmer både innovation og integritet i fremtidens softwareudvikling.

Projektet sigter også mod FN’s Verdensmål med et særligt fokus på anstændige jobs – og kan dermed være et stærkt dansk bud på, hvordan AI og etik går hånd i hånd.

Kontakter:
Daniel Russo, Aalborg Universitet, mail: daniel.russo@cs.aau.dk
Mikkel Baun Kjærgaard, SDU, mail: mbkj@mmmi.sdu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

BranchenytEventsTop20. 05. 2026

Førstedagen på Elektronikmessen i Odense er gået over alle forventninger. Der var fra flere sider en vis skepsis i forhold til format og tidspunkt for 2026-versionen af Elektronikmessen, men alle branchefolk, vi har talt med, har kun haft positivt at sige. Konferenceprogrammet tiltrak et godt og

Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

Komponenter & konnektorer19. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sin TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer til overstrømsdetektering i industrielt udstyr med introduktionen af TC75W71FU. Med high-speed responstider og et fuldt input-/output-område giver produkterne et øjeblikkeligt shutdown for øget driftssikkerhed og

100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

IoT & embedded19. 05. 2026

I takt med at designere af automotive og industrielle systemer i stigende grad bruger Single Pair Ethernet (SPE) og rene Ethernet-arkitekturer til support i udviklingen af Software‑Defined Vehicles (SDV’er) og komplekse industrielle netværk, vokser også behovet for sikker og skalérbar konnektivitet.

Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

Branchenyt19. 05. 2026

Efter seks år med markant international vækst giver Bjarne Aarup Andersen stafetten videre som CEO for Renewtech. Ny administrerende direktør bliver Claudio Christensen, der kommer med solid erfaring fra IBM og Ahlsell Danmark. Claudio Christensen er tiltrådt den 18. maj og overtager rollen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

  • Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

    20.05.2026

  • Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

    19.05.2026

  • 100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

    19.05.2026

  • Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

    19.05.2026

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik