• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Alarmerende høj “dødsrate” for iværksættere i Danmark

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Mere end halvdelen af alle danske iværksættere dør indenfor fem år, og antallet af nye it-iværksættere er faldende. Det bekymrer IT-Branchen, da iværksætteri og innovation er en central del af dansk erhvervslivs styrkeposition.

Det ser ikke godt ud for de danske iværksættere. Blot 47,4% af alle nystartede danske virksomheder eksisterer fem år efter, de er blevet stiftet.

En analyse fra Rockwoll Fonden viser, at iværksættere giver bedre løn og er mere produktive end allerede etablerede virksomheder. Så værdien af danske iværksættere skal ikke undervurderes.

– Iværksætterne bidrager ikke bare positivt til Danmarks produktion og de årlige skatteindbetalinger. Det er også her, vi i høj grad ser innovationen komme fra – og hvor vi skal findes Danmarks næste store erhvervsfyrtårne. Så deres succes er væsentlig for vores fælles fremtid, siger Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.

Samtidig ser vi, at antallet af nystiftede it-virksomheder falde fra 1.589 nystiftede virksomheder i 2017 til blot 1.319 i 2021.

– Når mere end halvdelen af alle startups forsvinder efter få år og lysten til at starte ny virksomhed samtidig daler, er der noget alvorligt galt omkring hele økosystemet for iværksætterne. Det skal vi have løst, hvis vi skal sikre den nødvendige underskov af innovative vækstvirksomheder, som Danmarks fremtid i høj grad er afhængig af, fortsætter Natasha Friis Saxberg.

Vigtigt udspil på vej

IT-Branchen glæder sig til at læse regeringens kommende iværksætterstrategi, som forventes at blive offentliggjort i midten af maj, da iværksætteragendaen er vigtig for Danmarks fremtid.

Danmarks Statistiks tal viser en imponerende stigning i omsætningen blandt højvækstvirksomhederne. I perioden 2018-2021 omsætte danske højvækstvirksomheder samlet for 20.142 mia. kr., hvilket er mere end en tredobling sammenlignet med seneste vækstperiode.

Spørger man Natasha Friis Saxberg, er hun ikke i tvivl om, hvad der især skal til for at styrke de danske iværksætteres overlevelseschancer:

Vækstkapital til flere iværksættere

Startups og SMV’er skal have nemmere adgang til risikovillig kapital hos pensionsselskaber og Danmarks Eksport- og Investeringsfond bl.a. ved at sænke kravene til virksomhedsomsætning ifm. investeringer og videreføre matching-lån-ordningen.

Flere kvinder i investorteams og bedre adgang til kapital for kvindelige techiværksættere

Offentligt støttede eller finansierede investeringsfonde skal forpligte sig til at sikre en bedre kønsbalance i investorteams ved bl.a. etablere forpligtende partnerskaber om kønsdiversitet i investeringer og fastlægge måltal for kvindelige iværksættere.

Det skal være attraktivt for SMV’er og startups at udvikle løsninger til det offentlige

Udbud af offentlige it-opgaver skal gøres mere tilgængelige for SMV’er og startups. F.eks. skal der etableres innovationssamarbejder og –partnerskaber, dynamiske indkøbssystemer og mulighed for at bryde store it-opgaver op i mindre dele.

I alt er IT-Branchen kommet med seks konkrete anbefalinger, som brancheforeningen håber, regeringen tager med i deres kommende iværksætterudspil.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

 
 

Seneste nyt fra redaktionen

Selvkørende biler mangler social intelligens i trafikken

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded31. 05. 2023

Selvkørende biler kommer til kort, når det gælder om at forstå de sociale koder i trafikken, der gør menneskelige billister i stand til at beslutte, om de skal vige eller køre, viser ny forskning fra Københavns Universitet. Skal jeg køre, eller skal jeg vige? Det er i sandhed et af de helt

IDA: Regeringens forsvarsudspil lægger op til at styrke den teknologiske forskning

Design & udviklingTop31. 05. 2023

En styrket Ukraniefond, flere værnepligtige, øget cybersikkerhed, investeringer i og renovering af kaserner og på sigt indkøb af nyt materiel og nye våbensystemer, er omdrejningspunkterne i regeringens forsvarsudspil. Regeringen lægger dog også op til at styrke forskning og udvikling i nye

Socionext udfører indendørs asset-management demo med ZETA-kompatible ZETag® IoT-tags

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorer31. 05. 2023

ZETA Alliance medlemmerne, Socionext Inc. og Techsor Inc., har netop annonceret en fælles indsats i form af en demonstration af brugen af ZETag, en IoT-tag kompatibel med den trådløse ZETA LPWA (Low Power Wide Area) kommunikationsstandard. Den nye demo, der følge i kølvandet af en demo fra september

CGD’s ekstremt effektive H2-serie af GaN HEMTs er lige så lette at styre som Si MOSFETs

AktueltDesign & udviklingKomponenter & konnektorerPower31. 05. 2023

Cambridge GaN Devices (CGD),  en fabløs clean-tech halvledervirksomhed, der udvikler flere energieffektive GaN-baserede effektkomponenter for grønnere elektronik, lancerer nu sin anden serie i ICeGaN™ 650 V galliumnitrid HEMT-familien, der giver branchens bedste robusthed, enkle brug og

3.300V IGBT-modul gate-driver integrerer rapportering af telemetriske data

Power30. 05. 2023

Power Integrations (NASDAQ: POWI), den førende virksomhed inden for gate-driver teknologi til mellem- og højspændings inverter-applikationer lancerer en ny enkelt-kanal plug-and-play gate-driver til 190mm x 140mm IHM- og IHV IGBT-moduler på op til 3.300 V. 1SP0635V2A0D kombinerer Power Integrations’

Mindste og letteste mixed-layout Gecko-MT konnektorer

Komponenter & konnektorer30. 05. 2023

Harwins serie af Gecko-MT mixed-layout konnektorer i 1,25mm pitch lagerføres nu hos Powell Electronics, leverandør af konnektorer med mere til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industriapplikationer. Gecko-MT konnektorerne er de for tiden mindste og letteste mixed-layout

Pålidelig energi til måleapplikationerne i mange år

Power30. 05. 2023

Panasonic står for batterier af høj kvalitet til professionel brug. Lithium-batterier kan give pålidelig og konsistent forsyning af en række applikationer som gateways samt varme-, el-, gas- og vandmålere. Panasonic tilbyder langlivede og smarte løsninger, der er designet til at minimere alle typer

Brintbranchen: Brint i rørene gavner PtX, men der skal politisk vilje til

Design & udviklingPowerProduktion26. 05. 2023

Dagens aftale om brintinfrastruktur er endnu et skridt i den rigtige retning for opskalering og kommercialisering af den danske brintindustri. Dog sikrer aftalen ikke den nationale, strategiske og langsigtede plan for etablering af brintinfrastruktur, som branchen har brug for, mener Brintbranchen,

Pengekassen smækket i for kvindelige iværksættere i IT-miljøet

BranchenytWireless & data26. 05. 2023

Helt nye tal viser, at det stadig står skidt til med at skaffe kapital som kvindelig iværksætter. Selv om 27% af danske iværksættere er kvinder, er blot 0,1% af investeringerne i danske startups gået til nystiftede virksomheder med kun kvindelige stiftere. I første halvår af 2022 gik 0,1% af

UR's Roberta Nelson Shea modtager robotsikkerhedspris

Prestigefyldt pris for robotsikkerhed tildelt medarbejder fra Universal Robots

BranchenytEvents26. 05. 2023

For anden gang inden for fem år er en nøgleperson hos Universal Robots, den danske producent af kollaborative robotter (cobots), blevet tildelt verdens mest prestigefyldte robotpris, nemlig Joseph F. Engelberger Robotics Award, der ofte beskrives som robotternes Nobelpris. I fodsporene efter

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Metronic ApS

    Nyt 2- og 3-faset power meter fra GW Instek. Model GPM-8320 / GPM-8330

  • Power Technic ApS

    150W Quater-brick kompakt DC/DC-konverter

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Phoenix Contact A/S

    Øget effektivitet i styretavlekonstruktion med clipx Engineer udviklingssoftware

  • Beckhoff Automation ApS

    EtherCAT-klemmen ELX6233 til kompakt integration af Ethernet-APL i styringssystemet

  • Metronic ApS

    Optris PI640i, er det mindste VGA (640×480 pixel) infrarøde kamera i verden

  • Mouser Electronics

    Arduino’s Opta Micro Programmable Logic Controllers, Now Available at Mouser, Enable Industrial IoT Applications

  • Power Technic ApS

    Buffermodul med elektrolyt kondensator i stedet for batteri

  • InnoFour

    Simplify Post-Layout Compliance Analysis.

  • Phoenix Contact A/S

    Printkortstik med innovativ Push-X teknologi

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Selvkørende biler mangler social intelligens i trafikken

    31.05.2023

  • IDA: Regeringens forsvarsudspil lægger op til at styrke den teknologiske forskning

    31.05.2023

  • Socionext udfører indendørs asset-management demo med ZETA-kompatible ZETag® IoT-tags

    31.05.2023

  • CGD’s ekstremt effektive H2-serie af GaN HEMTs er lige så lette at styre som Si MOSFETs

    31.05.2023

  • 3.300V IGBT-modul gate-driver integrerer rapportering af telemetriske data

    30.05.2023

  • Mindste og letteste mixed-layout Gecko-MT konnektorer

    30.05.2023

  • Pålidelig energi til måleapplikationerne i mange år

    30.05.2023

  • Brintbranchen: Brint i rørene gavner PtX, men der skal politisk vilje til

    26.05.2023

  • Pengekassen smækket i for kvindelige iværksættere i IT-miljøet

    26.05.2023

  • Prestigefyldt pris for robotsikkerhed tildelt medarbejder fra Universal Robots

    26.05.2023

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik