Tata Power Solar, der er verdens største integrerede leverandør af solenergiløsninger og Huawei Technologies – som i dette tilfælde står for udviklingen af inverterteknologi – har indgået nye kontrakter og samarbejder, der skal supportere Better Energys vision og vækstplan om at operere med en akkumuleret energi på op til GWh i 2020.
Sammen med statsministeren, Lars Løkke Rasmussen, kunne ledelsen fra både Huawei og Tata underskrive aftalerne i Better Energys nye kontorer i Resilience House i Vejle. Resilience House er et nyåbnet innovations- og udviklingskompleks til fremtidige miljøoptimerede løsninger – og derfor en fin ramme om arrangementet.
– Better Energy undersøger for tiden mulighederne for energi op til 2GWh, og det kræver en indsats fra flere stærke partnere, siger Mikkel Dau Jacobsen, teknisk direktør for Better Energy, der i længere tid har afsøgt markedet for en partner inden for solcellemoduler.
– Vi fandt hurtigt ud af, at Tata leverer meget mere end blot solcellepaneler. Inderne har stor erfaring med EPC (engineering, procurement and construction) og teknisk design, og de har stor erfaring med at arbejde på nye markeder. Samtalen følger i kølvandet på et samarbejde med Tata Steel, der allerede leverer stål til Better Energys projekter, forklarer Mikkel Dau Jacobsen.
Tata Power Solar er gået intensivt ind på de internationale markeder ved at levere solcellemoduler med en ydelse på 1GW over de seneste fire år. Partnerskabet med Better Energy er specielt, da det afspejler firmaernes fælles dedikation til kvalitet og kundetilfredshed på det europæiske marked, hvad der også styrker Tata Power Solars tilstedeværelse i Europa.
CEO for Tata Solar Power, Ashish Khanna, ser samarbejdet med Better Energy som en foreløbig kulmination på 27 års arbejde med kvalitetsløsninger til solcelleenergiforsyning. Aftalen i Danmark vil sandsynligvis bane vejen for flere opgaver i Europa for såvel indiske Tata Solar Power som kinesiske Huawei.

