• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data29. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

AI skaber nye vindere og tabere på arbejdsmarkedet

AktueltWireless & data29. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Efter ChatGPT’s lancering var der et stort fald i efterspørgslen på jobfærdigheder, som AI kan erstatte (rød linje), mens efterspørgslen på kompetencer, hvor AI blot bidrager til opgaveløsningen, var mere konstant (blå linje). Begge tendenser er estimeret ved at sammenligne med færdigheder, hvor AI ikke spiller nogen rolle. (figur: KU)

Efterspørgslen på en række faglige kompetencer ændrede sig markant, da ChatGPT blev lanceret i slutningen af 2022, viser nyt internationalt studie. Men billedet er sammensat. Mens der blev færre job inden for bl.a. simpel tekstskrivning og oversættelse, steg efterspørgslen efter andre kvalifikationer.

Vil kunstig intelligens (AI) revolutionere arbejdsmarkedet og overflødiggøre millioner af stillinger? Eller er der tendens til at overdrive effekten af ChatGPT og andre former for generativ AI?

Et nyt internationalt studie netop udgivet i Journal for Economic Behavior and Organization konkluderer, at sandheden sandsynligvis ligger et sted midt imellem. Kunstig intelligens overtager arbejdsopgaver på nogle områder, men skaber også nye jobs på andre.

Studiet bygger på statistiske analyser af mere end tre millioner freelancejobs med forskellige krav til kompetencer, som er blevet udbudt på en af de førende internationale freelanceplatforme, før og efter ChatGPT blev lanceret i november 2022.

– Vi kan se, at efterspørgslen på oversættelser, visse skriveopgaver og simpel programmering faldt markant med indførelsen af ChatGPT. Men samtidig steg efterspørgslen på andre færdigheder. Studiets centrale budskab er derfor, at de nye AI-teknologier skaber væsentlige forandringer på arbejdsmarkedet. Men vi taler indtil videre ikke om, at nye AI-teknologier udraderer jobs over en bred kam og gør menneskelig arbejdskraft overflødig, forklarer Ole Teutloff fra Copenhagen Centre for Social Data Science (SODAS) ved Københavns Universitet.

Fald i jobopslag på næsten en fjerdedel

Samlet viser analyserne, at antallet af udbudte freelancejobs inden for områder, som i høj grad kan overtages af ChatGPT, faldt med cirka 24 procent, når man sammenligner med jobtyper, hvor AI blot understøtter arbejdsfunktionen eller slet ikke har nogen betydning.

De mest udsatte jobs var produktion af tekster om fast ejendom og ’Om-os’-tekster på hjemmesider. Her faldt antallet af udbudte jobs med over 50 procent. Omvendt steg udbuddet af freelanceopgaver inden for områder som f.eks. maskinlæring, udvikling af chatrobotter og mere kreative former for tekst- og videoproduktion.

Faldet var særligt stort blandt de kortvarige jobs på 1-3 uger og jobs målrettet freelancere med begrænset erfaring. Det giver ifølge forskerne god mening, da mere komplekse arbejdsopgaver fortsat kræver menneskelig medvirken.

Johanna Einsiedler, der er ph.d.-studerende på SODAS og medforfatter på studiet, advarer mod at lægge for stor vægt på enkelte tal i studiet, for AI-området udvikler sig hastigt. Til gengæld er den overordnede tendens tydelig:
– Vi står potentielt set foran store ændringer. Når vi over to år ser, at antallet af udbudte job er faldet med en fjerdedel på de mest AI-udsatte områder, er det selvfølgelig markant. Desuden har vi næppe set den fulde effekt endnu, da freelanceområdet bliver hurtigere påvirket end resten af arbejdsmarkedet, siger hun.

Nye krav til fleksibilitet

Ifølge forskerne bag studiet stiller det både arbejdstagere og arbejdsgivere over for helt nye udfordringer: Integration af AI i arbejdsprocesser skaber vindere og tabere, afhængigt af hvordan AI-teknologier bliver brugt, og hvilke kompetencer den enkelte har. Nogle professioner vil forsvinde, mens andre vil opstå.

Det er sket før, når nye teknologier har vundet frem. Men i dette tilfælde bør politiske beslutningstagere være særligt opmærksomme, hvor hurtigt det går, understreger Ole Teutloff:
– Det er en særlig udfordring, når vi taler om uddannelse og efteruddannelse, som det tager tid at ændre. Heldigvis har Danmark et uddannelsessystem med fokus på generelle færdigheder. Det bliver efter min mening endnu vigtigere i en verden, der forandrer sig hastigt. Nogle af de vigtigste færdigheder bliver nysgerrigheden efter at lære nyt og evnen til at tilpasse sig, siger han.

Eksempler på berørte kompetencer:

Negativt påvirket (færre jobs):

– Skrivning af ‘Om os’-sider
– Tekster om fast ejendom
– Webdesign med Java-script
– Korrekturlæsning
– Oversættelse (vesteuropæiske sprog)
– Forretningsanalyser
– Datavidenskab og statistik

Positivt påvirket (flere jobs):

– Chatbots
– Kreativ skrivning, ’explainer’-videoer
– Maskinlæring
– Rejseplanlægning

Fakta om studiet

Studiet ‘Winners and losers of generative AI: Early Evidence of Shifts in Freelancer Demand’ er netop udgivet i Journal for Economic Behavior and Organization.

Bag studiet står en international gruppe af forskere. Ud over førsteforfatter Ole Teutloff og Johanna Einsiedler, begge fra SODAS ved Københavns Universitet, har følgende bidraget: Otto Kässi fra ETLA Economic Research i Finland, Fabian Braesemann fra Oxford Internet Institute, Pamela Mishkin fra OpenAI, USA, og R. Maria del Rio-Chanona fra bl.a. University College London.

Studiet analyser freelancejobs udbudt på en international jobplatform (anonymiseret) med fokus på, hvordan introduktionen af ChatGPT ændrede efterspørgslen på efterspurgte færdigheder opdelt i 116 grupper. Disse blev samtidig inddelt i tre overordnede grupper:

– Færdigheder, der kan overtages af AI-værktøjer
– Færdigheder, hvor AI-løsninger bidrager til opgaveløsning
– Færdigheder, hvor AI ikke spiller nogen rolle

De enkelte og overordnede færdighedsgrupper blev defineret med hjælp fra nyeste version af ChatGPT.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

Power29. 10. 2026

TDK Corporation introducerer AC/DC-strømforsyningsserierne TDK-Lambda CUS1600M og CUS2000M, der er beregnet til medicinsk udstyr. De leverer op til 2kW og kombinerer en usædvanlig høj effekttæthed med en virkningsgrad på op til 95% samt et lavt støjniveau. Serien gør det muligt for designere at

Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

IoT & embedded29. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt masseproduktion af tre entry-niveau M4H standard-mikrocontrollere i TXZ+ familien til alsidig systemstyring i forbruger- og industrielektronik. Mikrocontrollerne er designet til forbrugerprodukter som AC-pumper og vaskemaskiner samt industriudstyr

Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

AktueltWireless & data29. 10. 2026

De seneste uger har tre danske universiteter, som alle hører til blandt verdens højest rangerende forskningsinstitutioner, oplevet, hvor alvorlig cybertruslen kan være. På Danmarks Tekniske Universitet (DTU) fik uvedkommende adgang til universitetets system til identitets- og adgangsstyring.

Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

AktueltEventsTest & mål29. 10. 2026

Tiden går hurtigere, ned man ofte lige lægger mærke til, og for Kim Boll Jensen føles det ikke som så lang tid siden, at han startede Bolls Rådgivning i en skurvogn i 2001. Siden da har 25 år budt på masser af spændende opgaver, nye udfordringer, teknisk udvikling og senest med flere nye

Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

Branchenyt29. 10. 2026

Wanig Le Pennec har mange års international erfaring fra telekommunikation, software og IoT. Senest har han haft ansvar for globale partnerskaber i den danske IoT-branche og kommer med omfattende erfaring i at skalere kommercielle aktiviteter og partnerskaber i teknologivirksomheder. Hos Wireless

Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

BranchenytWireless & data29. 10. 2026

Debatten om kunstig intelligens handler ofte om arbejdspladser, der forsvinder. Men nye data tegner et andet billede: Danmark oplever i disse år en markant vækst i virksomheder, der udvikler og sælger AI-baserede produkter og løsninger. En ny kortlægning af den danske AI-sektor har identificeret

Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

TopWireless & data29. 10. 2026

Som det første land får Tysklands forsvar, Bundeswehr, nu SitaWare Battlefield Health. Det er et digitalt system, der skal sikre, at sårede soldater hurtigt evakueres og kommer til et behandlingssted med kapacitet og det rette udstyr til at behandle deres skader. Systemet er udviklet af danske

Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

AktueltBranchenytDesign & udviklingWireless & data28. 10. 2026

Fonden støtter aktiviteter, der kommer det bredere økosystem til gavn. Der er således ikke tale om produktionsstøtte eller støtte til udvikling af konkrete spil, filmproduktioner eller kommercielle IP-projekter i enkeltvirksomheder. Copenhagen Gaming, Film and Media Fund (CGFM) er etableret for

Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

BranchenytTopWireless & data28. 10. 2026

Når større hændelser opstår, er et hurtigt og fælles overblik dog afgørende for at kunne koordinere de rette opgaver og ressourcer.  Beredskabsstyrelsen har derfor valgt Systematics platform Rezilient til projektet Redningsberedskabets Nationale Situationsbillede: ét digitalt, kortbaseret

SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

AktueltBranchenyt28. 10. 2026

SCN har indgået en europæisk distributionsaftale med den danske sensorproducent Kjærulf Pedersen A/S. Dermed får industrikunder i otte lande lokal adgang til sortimentet KP Sensors: sensorer, der advarer, før en motor, en pumpe, en vindmølle eller en kølecontainer svigter. Et uplanlagt stop

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

  • InnoFour

    3D visualization and documentation of manufacturing data

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Industrial Automation Expansion at SPS 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Achieves Key Program Milestones for its PIC64-HPSC Spaceflight Computing Series

  • HIN A/S

    ESD-sikring: Har I styr på jordforbindelsen?

  • EKTOS A/S

    Bring Your Electronics Questions to Stand 504 at Digital Tech Summit 

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

    29.10.2026

  • Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

    29.10.2026

  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    29.10.2026

  • Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

    29.10.2026

  • Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

    29.10.2026

  • Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

    29.10.2026

  • Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

    29.10.2026

  • Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

    28.10.2026

  • Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

    28.10.2026

  • SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

    28.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}