• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

IoT & embedded27. 05. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Gadgets høster følsomme data

IoT & embedded27. 05. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Gadgets høster dine følsomme data

Der var engang, du købte en gadget, f.eks. et nyt headset eller en ny mobil, og så kunne den alt det, du forventede. Men sådan er det ikke længere, det er nemlig ved at blive normalen, at gadgets kræver dine personlige data, før der bliver lukket op for alle funktionerne, og det er et problem, mener Leif Jensen, CBO og it-sikkerhedsekspert hos ESET Nordics.

– Når du f.eks. pakker dit nye headset ud og skal til at bruge det, så skal du også hente en app, før du får fuld glæde af headsettet, og det er som sådan ikke noget problem. Men problemet opstår, når du ikke kan bruge app’en eller alle funktioner i app’en, før du opretter en konto hos producenten, en konto, hvor du skal opgive indtil flere personlige data om dig selv, forklarer Leif Jensen.

Fordi det er ved at blive normalen, så tænker de fleste ikke videre over det og opretter en konto for at få adgang til alle de fede og spændende funktioner, som den nye gadget har.

– Her er vi ved at komme ud på en glidebane. Vi tænker ikke længere på vores personlige data som noget værdifuldt, men tro mig – det gør virksomhederne – og derfor smider vi om os med dem. Men når data på den måde flyder rundt i cyberspace, så stiger usikkerheden også, og risikoen for, at dine data bliver lækket og misbrugt, stiger, pointerer Leif Jensen.

En af de ting, der bekymrer Leif Jensen, er, at der ikke er styr på, hvor folks data ender. De kan lige så godt ende på en server i Kina som i Tyskland. Det står der intet om, når en ny gadget vil have dine data.

– Det kan godt være, at de lover højt og helligt, at de ikke deler dine data med andre. Men de skriver intet om, hvordan de passer på dine data, eller hvor i verden dine data bliver opbevaret, og det er bekymrende, siger Leif Jensen.

Data er værdifulde for de cyberkriminelle. De kan bruges til identitetstyveri, til at komme ind i folks mailsystem, snyde dem via phishingmails og meget mere, og derfor er det væsentligt at passe godt på dine personlige data.

– Vi får næppe producenterne til at stoppe med at høste dine data. Det er meget værdifuldt for dem at kende deres brugere. Derfor er det op til dig selv at beskytte dig, og det behøver ikke være svært. Du skal primært tænke dig om, slutter Leif Jensen.

Leif Jensen deler et par gode råd til, hvordan du beskytter dig selv og samtidig får den fulde glæde af dine gadgets:

– Når du opretter en konto for at kunne bruge din nye gadget, kan du gøre følgende:

– Lad være med at fortælle mere end højst nødvendigt, og jo mindre korrekte informationerne er, desto sværere er det at misbruge dem, hvis data lækkes.

– Opret et par ekstra mailadresser, du kan bruge til formålet, lad være med at bruge din primære mailadresse.

– Hvis du har eget domæne, så opsæt et stjernealias eller catch all, som fanger alle mails, der sendes til dit domæne, og som ikke har en mailadresse tilknyttet. Nu kan du opgive mailadresser som f.eks. gadget@mitpersonligedomæne.dk, og alle de mails ender i din stjernealias/catch all-mailboks. Fordelen her er, at du samtidig kan se, hvis en mailadresse er lækket, og uden problemer afvise dem herefter, mens du også får adgang til din gadgets avancerede funktioner.

– Hvis du bruger en iCloud-mail, så kan du få din Apple-enhed til at anonymisere din mailadresse, så den ikke kan misbruges og kun ses af dig selv.

Skrevet i: IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

Power29. 10. 2026

TDK Corporation introducerer AC/DC-strømforsyningsserierne TDK-Lambda CUS1600M og CUS2000M, der er beregnet til medicinsk udstyr. De leverer op til 2kW og kombinerer en usædvanlig høj effekttæthed med en virkningsgrad på op til 95% samt et lavt støjniveau. Serien gør det muligt for designere at

Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

IoT & embedded29. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt masseproduktion af tre entry-niveau M4H standard-mikrocontrollere i TXZ+ familien til alsidig systemstyring i forbruger- og industrielektronik. Mikrocontrollerne er designet til forbrugerprodukter som AC-pumper og vaskemaskiner samt industriudstyr

Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

AktueltWireless & data29. 10. 2026

De seneste uger har tre danske universiteter, som alle hører til blandt verdens højest rangerende forskningsinstitutioner, oplevet, hvor alvorlig cybertruslen kan være. På Danmarks Tekniske Universitet (DTU) fik uvedkommende adgang til universitetets system til identitets- og adgangsstyring.

Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

AktueltEventsTest & mål29. 10. 2026

Tiden går hurtigere, ned man ofte lige lægger mærke til, og for Kim Boll Jensen føles det ikke som så lang tid siden, at han startede Bolls Rådgivning i en skurvogn i 2001. Siden da har 25 år budt på masser af spændende opgaver, nye udfordringer, teknisk udvikling og senest med flere nye

Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

Branchenyt29. 10. 2026

Wanig Le Pennec har mange års international erfaring fra telekommunikation, software og IoT. Senest har han haft ansvar for globale partnerskaber i den danske IoT-branche og kommer med omfattende erfaring i at skalere kommercielle aktiviteter og partnerskaber i teknologivirksomheder. Hos Wireless

Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

BranchenytWireless & data29. 10. 2026

Debatten om kunstig intelligens handler ofte om arbejdspladser, der forsvinder. Men nye data tegner et andet billede: Danmark oplever i disse år en markant vækst i virksomheder, der udvikler og sælger AI-baserede produkter og løsninger. En ny kortlægning af den danske AI-sektor har identificeret

Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

TopWireless & data29. 10. 2026

Som det første land får Tysklands forsvar, Bundeswehr, nu SitaWare Battlefield Health. Det er et digitalt system, der skal sikre, at sårede soldater hurtigt evakueres og kommer til et behandlingssted med kapacitet og det rette udstyr til at behandle deres skader. Systemet er udviklet af danske

Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

AktueltBranchenytDesign & udviklingWireless & data28. 10. 2026

Fonden støtter aktiviteter, der kommer det bredere økosystem til gavn. Der er således ikke tale om produktionsstøtte eller støtte til udvikling af konkrete spil, filmproduktioner eller kommercielle IP-projekter i enkeltvirksomheder. Copenhagen Gaming, Film and Media Fund (CGFM) er etableret for

Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

BranchenytTopWireless & data28. 10. 2026

Når større hændelser opstår, er et hurtigt og fælles overblik dog afgørende for at kunne koordinere de rette opgaver og ressourcer.  Beredskabsstyrelsen har derfor valgt Systematics platform Rezilient til projektet Redningsberedskabets Nationale Situationsbillede: ét digitalt, kortbaseret

SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

AktueltBranchenyt28. 10. 2026

SCN har indgået en europæisk distributionsaftale med den danske sensorproducent Kjærulf Pedersen A/S. Dermed får industrikunder i otte lande lokal adgang til sortimentet KP Sensors: sensorer, der advarer, før en motor, en pumpe, en vindmølle eller en kølecontainer svigter. Et uplanlagt stop

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

  • InnoFour

    3D visualization and documentation of manufacturing data

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Industrial Automation Expansion at SPS 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

    29.10.2026

  • Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

    29.10.2026

  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    29.10.2026

  • Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

    29.10.2026

  • Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

    29.10.2026

  • Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

    29.10.2026

  • Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

    29.10.2026

  • Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

    28.10.2026

  • Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

    28.10.2026

  • SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

    28.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}