Zeiss flyttede i løbet af sommeren ind i markant større lokaler, da selskabets målecenter Zeiss Quality Excellence Center flyttede fra Nørresundby til Svenstrup lige syd for Aalborg. Flytningen indebærer, at Zeiss får betydeligt bedre muligheder for at have kunder på besøg, hvor man bl.a. kan få demonstreret forskellige måletekniske løsninger. Desuden får Zeiss et egentligt undervisningslokale med kurser for op til 12 deltagere ad gangen.
– Vi har gennem lang tid været på udkig efter et sted, hvor vi ikke alene kan bistå vores kunder med løsning af måletekniske opgaver, men hvor vi også kan invitere dem på besøg i lækre omgivelser. Det kan vi nu, hvor vi opgraderer fra 270 til 750 kvadratmeter og bl.a. får et væsentligt større målerum, hvor der er plads til, at vores salgsteam vil kunne fremvise flere og nye typer målemaskiner, men også andet udstyr som mikroskoper, siger Frank Nielsen, Head of Zeiss Quality Excellence Center.
Zeiss Quality Excellence Center udfører blandt andet CT-scanninger og taktile CMM-målinger og yder derudover support i forbindelse med specielle analyser, måleopgaver og fremstilling af færdige måleprogrammer til specifikke opgaver. Zeiss Quality Excellence Center løser opgaver for virksomheder i hele Danmark, og trods flytningen til de større lokaler, kommer målespecialisterne gerne ud hos de enkelte kunder.
Læs mere om Zeiss Quality Excellence Center i Svenstrup her:
https://www.zeiss.dk/metrologi/serviceydelser/zeiss-quality-excellence-center/maaleteknik-dk.html