• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion07. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder vil gerne klimaomstille, men mangler viden og redskaber

AktueltProduktion07. 06. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder ser sig selv som en del af den grønne omstilling og vil gerne påtage sig et ansvar. Alligevel siger 55 procent af virksomhederne dog, at de mangler værktøjerne til at sætte gang i de klimavenlige løsninger på værksteder, fabrikker og produktionshaller. Det viser en ny undersøgelse foretaget af regeringens Klimapartnerskab for Produktionsvirksomheder (KfP), som for første gang kortlægger, i hvor høj grad produktionsvirksomhederne deltager i den grønne omstilling.

Undersøgelsen er foretaget blandt mere end 700 virksomheder, og er sat i værk for at give klimapartnerskabet et udgangspunkt for arbejdet med at nå målsætningen om at blive verdens første klimaneutrale produktionsindustri i senest 2030.

– Det er en ambitiøs målsætning at blive verdens første klimaneutrale industri, men det er den rigtige ambition. Ikke bare er det fornuftigt for klimaet, det er også en fantastisk eksportmulighed for danske virksomheder, når andre lande også skal reducere deres CO2-udledninger. Langt størstedelen af virksomhederne i Danmark er små og mellemstore. Det overrasker mig ikke, at de gerne vil tage deres del af ansvaret for den grønne omstilling, men det er positivt at få bekræftet med den her undersøgelse. Nu har vi et kvalificeret grundlag at gå ud fra, så vi systematisk kan give virksomhederne de grønne værktøjer, som de i høj grad efterspørger, siger Kim Fausing, administrerende direktør i Danfoss og formand for KfP.

Undersøgelsen viser, at virksomhederne har brug for hjælp til at udarbejde grønne regnskaber, så det bliver mere konkret, hvor de kan hente den største CO2-reduktion af nye investeringer og tiltag.

– Det er en stejl bjergetape, vi har foran os. I løbet af få år skal virksomhederne gennemføre omfattende energieffektiviseringer og et skift fra fossile brændsler til vedvarende energi. Men virksomhederne har gåpåmod og er tanket op med grønne ambitioner, så jeg er sikker på, at de kan overvinde udfordringerne. Gevinsten er et bedre klima, lavere udgifter til energi, en forbedret forsyningssikkerhed og en styrket konkurrenceevne, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

Flere virksomheder er allerede godt i gang med den grønne omstilling, og deres erfaringer skal nu udbredes til andre virksomheder. Det sker blandt andet gennem initiativet Klimaklar Produktionsvirksomhed, der sigter efter at hjælpe alle danske produktionsvirksomheder med at reducere CO2-udledningen.

– De danske virksomheder vil gerne med på vognen, når det handler om grøn omstilling. Men mange af dem efterspørger gode metoder og relevant viden. Det kommer vi med nu, så alle danske produktionsvirksomheder kan komme godt i gang med bæredygtighedsarbejdet og dermed stå stærkere i fremtidens konkurrence, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, der står bag Klimaklar Produktionsvirksomhed.

Hagens Fjedre i Støvring er en af de virksomheder, som har taget fat. Virksomheden har endnu ikke sat et mål for, hvor meget CO2 den skal reducere, da der er mange faktorer i spil. Men reduktionerne skal blandt andet ske ved at begrænse spild i produktionen, vurdere tolerancekravene, genanvende skrot og bruge mere vedvarende energi.

– Vores kunder forventer, at vi er i stand til at levere så bæredygtigt som muligt. Og vores medarbejdere ønsker – ligesom jeg – at vi tager aktivt del i indsatsen for et bedre klima. Så der er kun én vej frem for virksomheden, og det er at forbedre os i retningen af en mere grøn produktion, siger Henrik Hagens, CEO i Hagens Fjedre.

Om Klimapartnerskabet for Produktionsvirksomheder (KfP)

Regeringen har nedsat 14 klimapartnerskaber, hvor man samarbejder om tiltag, der reducerer erhvervslivets udledninger af drivhusgas og styrker virksomhedernes grønne konkurrenceevne. En af partnerskaberne fokuserer på fremstilling og produktion, hvor Danfoss’ administrerende direktør, Kim Fausing, er formand.

Som led i den danske målsætning om at nå en 70% reduktion af CO2 inden 2030, har KfP opstillet en vision om, at vi skal blive verdens første klimaneutrale industri i senest 2030. Derfor vil man følge indsatsen løbende for at vurdere, hvilke barrierer og udfordringer, der forsinker den grønne omstilling.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er udført mellem december 2021 og januar 2022 og er baseret på en webbaseret spørgeskemaundersøgelse. 720 virksomheder har bidraget til undersøgelsen, hvormed datamaterialet er repræsentativt for danske produktionsvirksomheder. Deloitte og Kraka Advisory har stået for undersøgelsen.

Det er første gang, at en sådan undersøgelse bliver lavet, og man tager den konkrete temperatur på de danske virksomheders klimaomstilling. Undersøgelsen vil blive gentaget de kommende år for at vurdere udviklingen og dermed bidrage med viden til at understøtte den grønne omstilling.

Undersøgelsen viser, at virksomhederne generelt ønsker at tage del i den grønne omstilling, men at større virksomheder er længere fremme i udviklingen end de mindre virksomheder.

Energioptimering og klimavenlige materialer er blandt de mest anvendte metoder til at blive grønnere, men der er stadig en række barrierer, når de danske virksomheder skal tage de næste skrift.

Undersøgelsen viser blandt andet at:

– 36% af virksomhederne har konkrete klimamål og måler deres udvikling i forhold til klimamålene

– 66% af virksomhederne bruger klimavenlige materialer i produktionen

– 53% af virksomhederne sælger produkter og tjenester, som bidrager til den grønne omstilling

– 55% af virksomhederne vurderer, at de ikke har den nødvendige viden til at omstille produktionen til en mere miljøvenlig produktion

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Würth Elektronik udbygger sin portefølje af komponenter til brug i applikationer forsynet fra elnettet. Den nye serie af WCAP-FTY2 filmkondensatorer er optimerede til støjundertrykkelse og er godkendt efter X1- og Y2-sikkerhedsklasserne i overensstemmelse med IEC 60384-14. Den meget høje

Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu 806 -serien af mil-/aerospace Micro Miniature D38999-konnektorerne fra Glenair – næste generation cirkulære konnektorer med en lille

Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

BranchenytDesign & udvikling17. 12. 2025

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Ved tilskudsprogrammets seneste ansøgningsfrist var der indsendt i alt 92 ansøgninger, der samlet

Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

Branchenyt17. 12. 2025

Wexøe A/S meddeler, at de har underskrevet en aftale om at frasælge sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group, en finsk, familieejet industrikoncern med en stærk nordisk tilstedeværelse. Transaktionen markerer et vigtigt strategisk skridt for begge virksomheder og forventes at

Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

Komponenter & konnektorerPower17. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») leverer nu kommercielle samples af sin innovative gate-driver IC, TB9084FTG, der er skræddersyet til trefasede, børsteløse DC-motorer (BLDC). Disse motorer er afgørende for en lang række vitale on-board funktioner i adskillige automotive applikationer

Systematic henter erfaren topembedsmand og rådgiver til bestyrelsen

Branchenyt17. 12. 2025

Morten Bæk er netop indtrådt som nyt medlem af Systematics bestyrelse. Han er tidligere topembedsmand og strategisk rådgiver med erfaring fra samfundets mest kritiske sektorer. Blandt andet har han været departementschef i både Forsvarsministeriet og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. I dag

Videnskløft bremser AI i dansk produktion

AktueltProduktion17. 12. 2025

Der er en tydelig kløft mellem potentialet og den faktiske anvendelse af kunstig intelligens, AI i danske produktionsvirksomheder. Mange SMV'er har endnu ikke omsat AI til målbar værdi, hvilket udgør en strategisk risiko for Danmarks konkurrenceevne. Det viser den nye analyse fra Teknologisk

Først i Danmark til at præcertificere cybersikre IoT-produkter og radioudstyr

AktueltBranchenytTest & mål17. 12. 2025

Alexandra Instituttet er som de første i landet blevet akkrediteret af DANAK, Den Danske Akkrediteringsfond, til at udføre præcertificeringer i henhold til EN 18031. Standarden er udviklet for at understøtte de nye cybersikkerhedskrav i Radioudstyrsdirektivet (RED). EN 18031 omsætter lovens krav til

AAU-studerendes projekt sendes til Månen

Design & udviklingTop17. 12. 2025

Danmark skal på mission til Månen. En dansk satellit skal kortlægge overfladen, så man i fremtiden kan vælge sikre landingssteder for astronauter og robotter. Det er en milepæl for dansk rumfart og første gang, at Danmark leder en rummission, der sendes ud af Jordens kredsløb. Det samlede budget for

Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

BranchenytWireless & data15. 12. 2025

Det mærker den danske softwarevirksomhed Systematic, der fejrer 40-års jubilæum med sit stærkeste regnskab nogensinde: En omsætning på 2,2 milliarder kroner og et resultat (EBIT) på 803 millioner kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold til året før. Når en dansk fregat skal koordinere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

  • RODAN Technologies A/S

    Glædelig jul fra alle os hos RODAN

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

    18.12.2025

  • Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

    18.12.2025

  • Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

    17.12.2025

  • Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

    17.12.2025

  • Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

    17.12.2025

  • Systematic henter erfaren topembedsmand og rådgiver til bestyrelsen

    17.12.2025

  • Videnskløft bremser AI i dansk produktion

    17.12.2025

  • Først i Danmark til at præcertificere cybersikre IoT-produkter og radioudstyr

    17.12.2025

  • AAU-studerendes projekt sendes til Månen

    17.12.2025

  • Systematic fordobler overskud: Forsvarssoftware og kunstig intelligens driver væksten

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik