• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion07. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder vil gerne klimaomstille, men mangler viden og redskaber

AktueltProduktion07. 06. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder ser sig selv som en del af den grønne omstilling og vil gerne påtage sig et ansvar. Alligevel siger 55 procent af virksomhederne dog, at de mangler værktøjerne til at sætte gang i de klimavenlige løsninger på værksteder, fabrikker og produktionshaller. Det viser en ny undersøgelse foretaget af regeringens Klimapartnerskab for Produktionsvirksomheder (KfP), som for første gang kortlægger, i hvor høj grad produktionsvirksomhederne deltager i den grønne omstilling.

Undersøgelsen er foretaget blandt mere end 700 virksomheder, og er sat i værk for at give klimapartnerskabet et udgangspunkt for arbejdet med at nå målsætningen om at blive verdens første klimaneutrale produktionsindustri i senest 2030.

– Det er en ambitiøs målsætning at blive verdens første klimaneutrale industri, men det er den rigtige ambition. Ikke bare er det fornuftigt for klimaet, det er også en fantastisk eksportmulighed for danske virksomheder, når andre lande også skal reducere deres CO2-udledninger. Langt størstedelen af virksomhederne i Danmark er små og mellemstore. Det overrasker mig ikke, at de gerne vil tage deres del af ansvaret for den grønne omstilling, men det er positivt at få bekræftet med den her undersøgelse. Nu har vi et kvalificeret grundlag at gå ud fra, så vi systematisk kan give virksomhederne de grønne værktøjer, som de i høj grad efterspørger, siger Kim Fausing, administrerende direktør i Danfoss og formand for KfP.

Undersøgelsen viser, at virksomhederne har brug for hjælp til at udarbejde grønne regnskaber, så det bliver mere konkret, hvor de kan hente den største CO2-reduktion af nye investeringer og tiltag.

– Det er en stejl bjergetape, vi har foran os. I løbet af få år skal virksomhederne gennemføre omfattende energieffektiviseringer og et skift fra fossile brændsler til vedvarende energi. Men virksomhederne har gåpåmod og er tanket op med grønne ambitioner, så jeg er sikker på, at de kan overvinde udfordringerne. Gevinsten er et bedre klima, lavere udgifter til energi, en forbedret forsyningssikkerhed og en styrket konkurrenceevne, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

Flere virksomheder er allerede godt i gang med den grønne omstilling, og deres erfaringer skal nu udbredes til andre virksomheder. Det sker blandt andet gennem initiativet Klimaklar Produktionsvirksomhed, der sigter efter at hjælpe alle danske produktionsvirksomheder med at reducere CO2-udledningen.

– De danske virksomheder vil gerne med på vognen, når det handler om grøn omstilling. Men mange af dem efterspørger gode metoder og relevant viden. Det kommer vi med nu, så alle danske produktionsvirksomheder kan komme godt i gang med bæredygtighedsarbejdet og dermed stå stærkere i fremtidens konkurrence, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, der står bag Klimaklar Produktionsvirksomhed.

Hagens Fjedre i Støvring er en af de virksomheder, som har taget fat. Virksomheden har endnu ikke sat et mål for, hvor meget CO2 den skal reducere, da der er mange faktorer i spil. Men reduktionerne skal blandt andet ske ved at begrænse spild i produktionen, vurdere tolerancekravene, genanvende skrot og bruge mere vedvarende energi.

– Vores kunder forventer, at vi er i stand til at levere så bæredygtigt som muligt. Og vores medarbejdere ønsker – ligesom jeg – at vi tager aktivt del i indsatsen for et bedre klima. Så der er kun én vej frem for virksomheden, og det er at forbedre os i retningen af en mere grøn produktion, siger Henrik Hagens, CEO i Hagens Fjedre.

Om Klimapartnerskabet for Produktionsvirksomheder (KfP)

Regeringen har nedsat 14 klimapartnerskaber, hvor man samarbejder om tiltag, der reducerer erhvervslivets udledninger af drivhusgas og styrker virksomhedernes grønne konkurrenceevne. En af partnerskaberne fokuserer på fremstilling og produktion, hvor Danfoss’ administrerende direktør, Kim Fausing, er formand.

Som led i den danske målsætning om at nå en 70% reduktion af CO2 inden 2030, har KfP opstillet en vision om, at vi skal blive verdens første klimaneutrale industri i senest 2030. Derfor vil man følge indsatsen løbende for at vurdere, hvilke barrierer og udfordringer, der forsinker den grønne omstilling.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er udført mellem december 2021 og januar 2022 og er baseret på en webbaseret spørgeskemaundersøgelse. 720 virksomheder har bidraget til undersøgelsen, hvormed datamaterialet er repræsentativt for danske produktionsvirksomheder. Deloitte og Kraka Advisory har stået for undersøgelsen.

Det er første gang, at en sådan undersøgelse bliver lavet, og man tager den konkrete temperatur på de danske virksomheders klimaomstilling. Undersøgelsen vil blive gentaget de kommende år for at vurdere udviklingen og dermed bidrage med viden til at understøtte den grønne omstilling.

Undersøgelsen viser, at virksomhederne generelt ønsker at tage del i den grønne omstilling, men at større virksomheder er længere fremme i udviklingen end de mindre virksomheder.

Energioptimering og klimavenlige materialer er blandt de mest anvendte metoder til at blive grønnere, men der er stadig en række barrierer, når de danske virksomheder skal tage de næste skrift.

Undersøgelsen viser blandt andet at:

– 36% af virksomhederne har konkrete klimamål og måler deres udvikling i forhold til klimamålene

– 66% af virksomhederne bruger klimavenlige materialer i produktionen

– 53% af virksomhederne sælger produkter og tjenester, som bidrager til den grønne omstilling

– 55% af virksomhederne vurderer, at de ikke har den nødvendige viden til at omstille produktionen til en mere miljøvenlig produktion

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

Komponenter & konnektorerPower23. 02. 2026

STMicroelectronics lancerer STNRG599A og STNRG599B controllerne til resonanskonvertertopologier med en innovativ faseskiftende styring (PSC, som løfter effektiviteten i ubelastet tilstand i strømforsyninger, og som giver flicker-fri dyb lysdæmning i belysningsapplikationer. STNRG599A er optimeret

Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

Branchenyt23. 02. 2026

I et år, hvor Europas startup-økosystem vokser markant i både volumen og professionalisering, er Sound Hub Denmark endnu en gang blevet udpeget som en af Europas førende startup hubs af Financial Times. Det er tredje år i træk, at Sound Hub Denmark optræder på listen – en anerkendelse, som kun 18

OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

BranchenytProduktion23. 02. 2026

OJ Electronics har oprustet sin ledelse for at sikre en mere tilgængelig ledelse for de enkelte teams. Den sønderborgbaserede udviklings- og produktionsvirksomhed investerer målrettet i flere mellemledere, så der bliver kortere beslutningsveje og stærkere forankring tæt på den daglige

HP Elektronik-Montage ApS får ny direktør

BranchenytProduktion23. 02. 2026

Bo Eilskov Knudsen har påbegyndt en glidende retræte fra HP Elektronik-Montage ApS, hvorefter han 1. april overlader direktørposten til Nicklas Hemmingsen. Skiftet i direktørstolen følger en plan, der skal sikre Nicklas Hemmingsen den bedst mulige start i sit ny job. Det er vigtigt for HP

Ingeniørforeningen, IDA: Akutpakke til dansk beredskab er tiltrængt

AktueltBranchenytWireless & data23. 02. 2026

Den nye geopolitiske situation kalder på en opprioritering af modstandskraften i den hjemlige kritiske infrastruktur. Derfor er det glædeligt, at en række ministre med minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen i spidsen har annonceret en akutpakke til Danmarks kritiske

Forskningsprojekt skal bringe kvanteteknologi tættere på anvendelse i sundhedssektoren

Design & udviklingTop23. 02. 2026

Kvantecomputere rummer et enormt potentiale til at revolutionere lægemiddeludvikling, men i dag begrænses potentialet af, at teknologien er vanskelig at arbejde med i praksis. Med en ny Grand Solutions-bevilling fra Innovationsfonden vil forskere fra Aarhus Universitet og Aalborg Universitet sammen

Miniature EPR spektrometer på chipniveau

AktueltDesign & udvikling23. 02. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På ISSCC konferencen i San Francisco i uge 8, 2026 præsenterede CEA-Leti og CEA-IRIG-SyMMES et electron parametrisk resonans (EPR) spektrometer på chipniveau, hvor det er lykkedes at opnå hidtil uset skanningshastighed, spektral skanning og følsomhed fra et

Ledelsesskift hos Dovitech A/S

Branchenyt20. 02. 2026

Efter mange år med stabil udvikling, stærke kunderelationer og et udvidet produktprogram gennem sammenlægninger og opkøb tager Dovitech nu næste skridt, når stafetten gives videre til en ny administrerende direktør. Efter mange fantastiske år hos Dovitech A/S, træder jeg tilbage som

NeoCortec lancerer nyt netværks-management interface til NeoMesh-net på Embedded World

EventsIoT & embedded20. 02. 2026

På Embedded World 2026, der afholdes mellem 10. og 12. marts, 2026 i Nürnberg, Tyskland, vil NeoCortec, dansk producent af tovejs trådløse protokol-stacks med et ultralavt forbrug til mesh-netværk – NeoMesh – introducere den næste generation af NeoGW. Det er en open-source, multiplatform

40V eFuse IC’er i små TSOP6F-huse til beskyttelse af forsyningslinjer i industrielle applikationer

Komponenter & konnektorer20. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sit program af elektroniske sikringer (eFuse) med introduktionen af 40 V TCKE6-serien. De fem nye kredse i serien er TCKE601RA, TCKE601RL, TCKE602RM, TCKE603RA og TCKE603RL. eFuse IC’er egner sig til industrielt udstyr som robotter og PLC (programmable logic

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød HIN A/S på Elektronikmessen 2026

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer at embedded world 2026: Hall 1, Booth 310 /Storage solutions for embedded AI

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shares Insights on Industrial Automation in New eBook from STMicroelectronics

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz advances AI-RAN testing using digital twins with NVIDIA

  • Elektronikmessen

    Besøg Develco på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s important when matching PCB traces?

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    EDN 2025 – Product of the Year Award

  • Elektronikmessen

    Oplev Silitrade ApS på Elektronikmessen

  • SynFlex A/S

    Højteknologisk sikkerhedscoating til batteriapplikationer.

  • Elektronikmessen

    Mød Eltech Solutions A/S på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

    23.02.2026

  • Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

    23.02.2026

  • OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

    23.02.2026

  • HP Elektronik-Montage ApS får ny direktør

    23.02.2026

  • Ingeniørforeningen, IDA: Akutpakke til dansk beredskab er tiltrængt

    23.02.2026

  • Forskningsprojekt skal bringe kvanteteknologi tættere på anvendelse i sundhedssektoren

    23.02.2026

  • Miniature EPR spektrometer på chipniveau

    23.02.2026

  • Ledelsesskift hos Dovitech A/S

    20.02.2026

  • NeoCortec lancerer nyt netværks-management interface til NeoMesh-net på Embedded World

    20.02.2026

  • 40V eFuse IC’er i små TSOP6F-huse til beskyttelse af forsyningslinjer i industrielle applikationer

    20.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik